Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 15 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 15 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Довата како ибадет on Нед 18 Мар 2012, 11:50 pm

ibret

avatar
Активен член
Ес селамун алејкум ве рахметуллах!
Имам едно прашање,имено ме интересира: Кога, како и на кои места и време Довата упатена на Аллах с.в.т. е најдобро да се дови???
Аллах џ.ш. да ве награди на сите!!!


______________________________________________

2 Re: Довата како ибадет on Пон 19 Мар 2012, 9:09 am

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
ibret напиша: Ес селамун алејкум ве рахметуллах!
Имам едно прашање,имено ме интересира: Кога, како и на кои места и време Довата упатена на Аллах с.в.т. е најдобро да се дови???
Аллах џ.ш. да ве награди на сите!!!Аллаховиот пратеник одговара на ова прашање вака:

Нај добрата дова е довата на денот арафат, и нај доброто што јас и предхоните пејгамбери учевме беше:

„Ла иллаха илл-Аллаху вахдуху ла шари калах. Лахул-мулку ва лахул-хамду ва хува ала кулли ша'ин кадиир„.


Во приближно значење: „Нема други господ освен Аллах, Единствениот, Кој што нема придружник, Негово е владителството, сета благодарност му припаџа нему, и Тој има сила над се и сешто.„

[тирмизи]

Принципиално има верникот секогаш могучност да упатува дови - се додека не ги гледа тие како моралност и се додека не се имплементираат во дневните намази во џемаетите низ џамиите.

Исто така е многу пожелено да се упатува дови во време на суџуд (паднат долу), затоа што пејгамберот вели:

„Во време на суџуд, верникот е најблиску до неговиот рабб (Створител, Аллах субаханаху ва теала) - затоа - змножитеги вашите дови.„ (сахих муслим)

исто така се пренесува од ресулАллах :

„Во врска на руку (наведување во намаз), славитего на вашиот Рабб (Створител). А што се однесува за суџуд, потрудитесе со вашата дова - затоа што во таја состојба имате нај више право да ви се одговори (довата да ви се прифати и исполни).„ (сахих муслим)

Доволоно е она, што го одбра Аллах субаханаху ва теала за нас - како предлогот и примерот на ресулАллах .

Аллаху Алем


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот