Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор

ПРАШАЊЕ:

Приметливо е во некои џамии имамот, после завршување на фарз-намаз ги подига рацете и учи дова, а клањачите го следат во тоа. Дали за таква постапка постои аргумент од Кур’ан и суннетот на Аллаховиот Пејгамбер саллАллаху алејхи ве селлем? Каков е прописот за особата кој кажува дека тоа е обавеза?

ОДГОВОР:


Не ни е нас познат веродостоен шеријатски доказ за пропишаност на спомнатата постапка, да имамот полсе нмаз да ги подигне рацете и да учи дова, а во тоа да го следат џематлиите. Забележано е од Аллаховиот Пејгамбер саллАллаху алејхи ве селлем, дека рекол: „Кој ке воведе во оваа наша вера она што нее од неа, тоа ќе биде отфрлено.„ Во други ривает/верзија стои: „Кој ќе воведе дело које не е од оваа вера, нема да му биде примано. “

{Фетфе Стална комисија: фетва број 5763, 7 том, стр: 104}

[Превод: Muaz al Islam]

[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
И тука имам едно прашање дали ако се учи заедничка дова после фарзот понекогаш е Бида'а или не?
И дали кога ќе се заврши со целокупниот намаз мислам со сунетот исто како што е кај нас македонија познато како што прават новотарите по Џамиите има некој веродостоен доказ или дали може понекогаш да се прави тоа неврзано за дотичниот намаз!!!!

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Келиметул-Хакк напиша:И тука имам едно прашање дали ако се учи заедничка дова после фарзот понекогаш е Бида'а или не?
И дали кога ќе се заврши со целокупниот намаз мислам со сунетот исто како што е кај нас македонија познато како што прават новотарите по Џамиите има некој веродостоен доказ или дали може понекогаш да се прави тоа неврзано за дотичниот намаз!!!!

1. заеднчика дова после фарскио намаз, никогаш не се учи, затоа што нема никаков доказ дека тоа било пракса на ресулАллах , неговите асхабии (р.А.) како и нивните следнбеници табиин р.А.

Тоа е бидат, која што треба да се одбие.

Ал-мубаракфури во тухфату ал-ахвати рече:

„Знајте, дека ханфитите во овеа време после секој намаз ги дигаат рацете и извршуваат заеднчика дова. Тоа го имаат направено како обврска. И според тоа го негираат на оној, кој што не го практикува тоа, него му се моли на Аллах со следниве зборови...„О Аллах ти си мир и од тебе иде секој мир, благословен си ти, о Господар на кралството и достојанството„...и после ова, стануваат и си одат, без дружење со другите. Но нивниот обичај е во контра на обичајот на абу ханифа и од нивните книги!! [тухфату ал-ахвати шарх ал-џами'ли ат-тирмизи 1/246]

Општа дова по некогаш, без придружување со другите и без дигање на рацете е дозволена. [фатава ал-лаџхнах ал-даимах 7/103]. Но упативање дови со дигање на рацете, неје позната пракса на ресулАллах [фатава ал-лаџхнах ал-даимах 7/104]

Дови, кои што несе доврзани со дневниот намаз, се дозволени, затоа што имаат докази, дека мухаммад ги кревал неговите раце додека упатувал дови.

А ти баш многу добро си рече - како кај нас што е. Ако си во некоја џамија во македонија во намаз и да одбегнеш од такви пракси - одма си зекта, вехабија и што знам јас. Затоа - Аллах да не чува од таквите луџе - и никогаш никој да не дозволува да ги поддржува на нив во тие пракси!

Аллах на сите да нечува и упати! Амин!

Аллаху Алем


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

ال اَلَك

avatar
Лектор
Лектор
Морам да признаам дека како човек штотуку влезен во Исламот ми паѓаше многу тешко да го правам тоа другите што го прават после намазот (кревање на рацете и довење). Од друга страна знаев дека морам да правам како другите што прават за да не отскокнувам од џематот. Со тек на време почнав да се навикнувам на ова, ама ден денес НЕ СУМ мирен по тоа прашање. А сега гледам и зошто - едноставно тоа не е дел од Исламската природа што човекот ја има во себе, па сѐ што е спротивно му се гледа чудно. Барем сега знам дека можам со мирно срце да ги одбивам овие работи, па колку и да ме гледаат чудно! Всушност никој не смее да ми се меша во верата и да ми наметнува нешто!


______________________________________________
ال الَكْ

ibret

avatar
Активен член
Екстремеизам,секоја и најмала работа ја поврзувате со суфиите и суфизмот!
Би ве прашал нешто: Дали е од суннетако нешто Ресуруллах а.с. нешто го премолчел?
- Дали некогаш Асхабите р.а. правеле заедници зикир???
Аллах с.в.т. да ве награди!!!


______________________________________________

ال اَلَك

avatar
Лектор
Лектор
Kuran 81:24 dokazuva deka Resulullah s.a.w.s. ne premolcel nisto.

And Muhammad is not a withholder of [knowledge of] the unseen.

Во превод ова значи:
И Мухаммед с.а.в.с. не е прикривач на (знаењето за) невиденото.


______________________________________________
ال الَكْ

ibret

avatar
Активен член
Alek Sandar напиша:Kuran 81:24 dokazuva deka Resulullah s.a.w.s. ne premolcel nisto.

And Muhammad is not a withholder of [knowledge of] the unseen.

Во превод ова значи:
И Мухаммед с.а.в.с. не е прикривач на (знаењето за) невиденото.
Би те прашал што е суннет на Мухаммед Ресуруллах с.в.т.?


______________________________________________

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
ibret напиша: Екстремеизам,секоја и најмала работа ја поврзувате со суфиите и суфизмот!
Би ве прашал нешто: Дали е од суннетако нешто Ресуруллах а.с. нешто го премолчел?
- Дали некогаш Асхабите р.а. правеле заедници зикир???
Аллах с.в.т. да ве награди!!!
Добро - ако е ова екстремизам ибрет - штое тогаш со из зборувањето кон оние што одбегаваат од такви обичаји? Тоа иде баш од оние кои што го практикуваат тоа! Мислам дека поголем екстримизам од тоа немат!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Ибрет малку пополека,како и прашањето така и рекцијата не ти е на место!!
Тука на форумов се трудиме да им се објасни како е најисправно да се практиковаат секојдневните ибадети.


И тоа онака како е веродостојно пренесено, и ние барем јас кога ќе дојде некој доказ од веродостојни извори не се колевам го прифаќам.


А за секоја работа ќе најдеш доказ па и за новотариите, јер никој нема да прави тук така, само проблемот лежи во веродостојноста на доказите.


А како се доаѓа до доказ и како Улемата тоа го разбрала и ни пренесала тоа треба да се седни и убаво да се научи.


Само еден податок Улемата вели дека за да се утврди еден хадис на кој степен е толку сложена операција да операцијата на едно око е полесна за разлика на утврдување на хадисот.


Па затоа ако нешто е дојдено на исправен пат и јасно како сонце зошто да се зема или брани она кое е со сомнеж и во краен случај спротивен на Суннетот или со доказ дека тоа е дојдено преку лага.


И на крај поставуваш прашање на инсан кој почнува да го следи суннетот иншаАллах, и се труди да дознае нешто, а ти сега те прашувам кој се мисли дека долго го следи суннетот ШТО Е СУННЕТ?

ال اَلَك

avatar
Лектор
Лектор
ibret напиша:
Би те прашал што е суннет на Мухаммед Ресуруллах с.в.т.?

Без разлика дали се работи за Суннет или Куран, Мухаммед с.а.в.с. не е прикривач! Ако некој се сомнева во ова треба да се преиспита!

А дали ни е дозволено нешто да премолчиме е сосема друго прашање...


______________________________________________
ال الَكْ

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
ibret напиша:
Би те прашал што е суннет на Мухаммед Ресуруллах с.в.т.?

Сабар Аџоо,,полека полека че се подучувамее..

И ако убеден сум дека знаеш што е сунет во исламот па нема да ти реплицурам на прашањето....


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
ibret напиша: Екстремеизам,секоја и најмала работа ја поврзувате со суфиите и суфизмот!
Би ве прашал нешто: Дали е од суннетако нешто Ресуруллах а.с. нешто го премолчел?
- Дали некогаш Асхабите р.а. правеле заедници зикир???
Аллах с.в.т. да ве награди!!!

Јасен аргумет дека Асхабите р.а правеле заеднички зикир нее познат ,,и ако има такоф со задовлоство би го проследиле и прифатиле збориме за јасен докас,,А во спротивно кај некои секти че ти достават и аргумети а колку се легитимни и веродостојни треба да се провери ,но доколку имаш ,знаеш или постои некој такоф докас повели Аџоо ,напишигоо...А ти добро знаеш дека кај нас нема екстремизам мозеби напишаното тие во Афект јас те разбирам...

Селам Алејкум Wink Wink Wink


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Alek Sandar напиша:

Без разлика дали се работи за Суннет или Куран, Мухаммед с.а.в.с. не е прикривач! Ако некој се сомнева во ова треба да се преиспита!

А дали ни е дозволено нешто да премолчиме е сосема друго прашање...

Ова е јасно на секого и никој ова не го оспорува Дека Ресулелах с.а.в.с ја прикливал вистината ,односно секогаш ја говорел вистината,,незнам каде го увиде ова за така да би го напишал..

Дури и најгомите секти одпадници во Исламот не се на ставот дека Мухамед с.а.в.с ј а прикривал вистината напротиф сите веруват дека ја кажувал вистината,,

Таквите кои сметаат дека Ресулелах с.а.в.с ја прикливал вистината се Кафири(неверници)..

Друго што се однесува на прашањето од Ибрет до тебе еве да одгвориме можеби не го знаеше прашањето па да покушаме да одгвориме...

Сунет е ,,се што практикувал,одобрил,наредил и пречутно одобрил Ресулелах с.а.в.с е Сунет во исламот.........

Селам АлејкумПоследната промена е направена од LAUTKA на Пон 19 Мар 2012, 12:00 am. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

ال اَلَك

avatar
Лектор
Лектор
LAUTKA напиша:

Ова е јасно на секого и никој ова не го оспорува Дека Ресулелах с.а.в.с ја рикливал вистината ,односно секогаш ја говорел вистината,,незнам каде го увиде ова за така да би го напишал..

Дури и најгомите секти одпадници во Исламот не се на ставот дека Мухамед с.а.в.с ј априривал вистината,,

Таквите кои сметаат дека Ресулелах с.а.в.с ја рпиклвал вистината се Кафири(неверници)..

Друго што се однесува на прашањето од Ибрет до тебе еве да одгвориме можеби не го знаеше прашањето па да покушаме одгвориме...

Сунет е се што практикувал,одобрил,наредил и пречутно одобрил Ресулелах с.а.в.с е Сунет во исламот.........

Селам Алејкум

Фала брат. Аллах да те награди. Знам што е Сунет, само прашањето кога го прочитав ми изгледаше како братот да сака да каже дека можеби нешто е премолчено. Додека тоа што е објавено преку Куранот или Сунетот, без разлика дали било со збор или со дело (преќутно), не може да се смета за премолчено. Тоа звучи како да било сокриено нешто. Можеби е само погрешен термин употребен, па не сме се разбрале.

Алејкум Селам


______________________________________________
ال الَكْ

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот