Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
ПРАШАЊЕ:

Што треба да се изговори после завршување на езанот?

ОДГОВОР:


После завршување на езанот треба да се изговори:

1- Проучи салават на Пејгамбер, салАллаху алејхи ве селлем

2- Проучи следната дова: „”Аллахумме раббе хазихи-д-да вети-т-таммети ве-с-салати-л-каимети ати Мухаммедени-л-вессилете-л-фадилете ве-б-асху мекамен махмудени-л-лези ве`ад тех, иннеке ла тухлифу-л ми`ад. ”
(- Аллаху мој, Господару на овој соовршен повик и намазот кој почнува , подари му на Мухаммед ел-Веселе(најодабраното место во Џеннет во кое ќе биде само еден човек) и ел-Феделе , и оживеј го во благодарно место кое му е ветено(Ти навистина ветувањата ги исполнуваш) “


3- Проучи следната дова: ”Ве ене ешхеду ен ла илахе илла-л-Лаху вахдеху ла шерике лех, ве енне Мухаммеден абдуху ве ресулуху, редијту Би-л-Лахи Раббен ве би Мухаммеден ресулен , ве бил Ислами динен. ”
(- И јас сведочам дека нема друг бог освен Аллах , Тој е Единствен, нема придружник, и дека Мухаммед е Негов роб и Пратеник, го признавам Аллах како Господар , Мухаммед како Пратеник , Исламот како вера .
(ова го вели откако муезинот ќе проучи : Ешхеду ен ла илахе илла-л-Лаху ве ешхеду енне Мухаммеден ве ресулуху)
Фетва: Шејх Мухаммед ибн Салих ел-Усејмин

[Превод: Muaz al Islam]

[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот