Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 ДОВА ПРЕД ИНТИМЕН ОДНОС on Саб 17 Мар 2012, 10:11 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
ДОВА ПРЕД ИНТИМЕН ОДНОСПРАШАЊЕ:

Во еден хадис се наведува дека пред интимен однос треба да се проучи дова: „Бисмиллахи Аллахумме џенибнеш-шејтане ве џенибиш-шејтане ма разектена“ – дали и жената треба да ја учии спомнатата дова пред односот?

ОДГОВОР:

Спомнатата дова пропишана е за мажите да ја учат пред интимен однос, спомнато е во хадисот од Ибн Аббас р.а, дека Пејгамберот саллАллаху алејхи ве селлем рекол: „Кога некој од вас пред интимен однос каже:“

БИСМИЛЛАХИ, АЛЛАХУММЕ ЏЕНИБНЕШ-ШЕЈТАНЕ ВЕ ЏЕНИБИШ-ШЕЈТАНЕ МА РАЗЕКТЕНА

(Бисмиллахи-Во името на Аллах, Господару сочувај не нас од шејтанот, и сочувај Го од шејтанот она што ќе ни го подариш), па ако од тој однос се роди дете, никогаш шејтанот нема да може да му наштети. (Бухари и Муслим)

Не пости пречка и сопругата да ја учи спомнатата дова, во основа не постои разлика во прописите измѓу мажите и жените.


(Фетва Стална комисија: фетва број 17998, 19 том, стр. 356)

НАПОМЕНА:

АКО НЕ САКАТЕ ПРОКЛЕТИОТ ШЕЈТАН ДА ЛЕЖИ СО ВАС ВО ПОСТЕЛА ДОДЕКА ИМАТЕ ИНТИМЕН ОДНОС – НЕМОЈ ДА ЈА ЗАБОРАВААТЕ ОВАА ДОВА!!!

[Превод: Muaz al Islam]

[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

2 Re: ДОВА ПРЕД ИНТИМЕН ОДНОС on Саб 17 Мар 2012, 11:14 pm

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Сакам да се надоврзам на оваа тема околу довата:


Што се однесува за учење на довата должни се двајцата сопружници да ја учат довата и спомнато е во многу места за тоа.
Друго да напоменам што се однесува до Мелеките и Џиновите.
Кога се учи довата се пренесува дека двајцата сопружници стануваат невидливи и за Мелеките и за Џиновите.
Тоа важи за довата пред влегување во Тоалет.

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот