Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Во името на Аллах, Семилосниот, Милостивиот!


Прашање: Есселаму алејкум ве рахметуллахи ве берекатуху. Да ли постои нешто како Бидат Хасен (Добар бидат). По овој хадис: “Koј во Исламот ке внесе некоја убава работа (новотрија),за неа ке биде награден и ке ја има наградата на секој оној,кој после него ке ја чини, со тоа што од нивната награда нема ништо да одзема, a кој во Исламот ке внесе некоја ружна новаторија,ке биде за неа казнет и ке го сноси гревот на оние кои тоа ке го чинат после него, Да ли се мисли на оживување на некој заборавен суннет или?

Одговор: Алејкум селам Секако дека постои Бидат хасен (Добра новотарија) која е спомната во текстот на хадисот. Новотарците сакаат да докажат како што има лоша така има добра новотарија како што се новотариите мевлудот, седмица (Една недела), четриесет дена, учење фатиха во сите прилики, Јасин и хатме за пари и слично, тоа се кај нив добрите новотарии. Не ми е познато што прават тогаш со лошите новотарии, Секако Непотребно е да се разјаснат и докажување нисправно и погрешно на ваквото толкување.

А бидат хасен кој што е спомнат во хадисот неговото размислување и толкување може да се разбере вакa:

Бележи Муслим во својот Сахих од Дџжерир ибн Абдуллах, р.а - Една група боси мажи од племето „мурдар„, кои што имаа облека со флеки и на нивните потези сабју, дојдоа кај Аллаховиот пратеник . Кога пејгамберот ја виде нивната сиромаштија, се смена фарбата на неговиот лик. Му нареди на билал ел-хабаши да вика езан и икамет, и по тоа се изврши намаз. После намазот, зборуваше кон џемаетлиите; им ги цитира првите ајети ос сурето ниса, каде што е забрането, односот кон својата фамилија да прекрши и после тоа им го цитира 18. ајето од сурето ел-хашр, каде што е наредено, од својството да се даде, за на сиромашните да им се помогне. После тоа рече : „Верникот мора од динарот, дирханот, облеката, житото, хурми (благо овошје), дури од полонивата на една хурма, да даде садака (донација).„ На тоа, стана еден човек од племето анзар и донесе една кеса со пари која беше толку голема, што не би можела да фклопи во една машка рака. После тоа секој донесе нешто за јадење, облекување итк. Се собраа две купчиња за облекување и јадење. Аллаховиот пратеник многу беше зарадван и после цитирање на „ЛаиЛлаха ИллАллах (Шехадет), рече:

„Кој што во исламот ќе отвори еден добар пат (во смисла за хаир работа), за него ке биде награден и ке ја има наградата на секој оној, кој после него ке ја чини, со тоа што од нивната награда нема ништо да одзема, a кој во Исламот ке отвори некој лош пат, ке биде казнет и ке го сноси гревот на оние кои тоа ке го чинат после него, а од нивните гревови ништо нема да одзема .”

Значењето на овој хадис , е како тоа што го објаснува имам Невеви, дека под “Добар Суннет” (суннетун хасенетун) во хадисот се мисли на делото на Енсариите, значи дело кое е пропишано (како садака во оваа случка) но во моментов е запоставено, кој што прв дошол со кесата и ја дадол како садака кои уште повеќе ги поттикна на присутните муслимани на давање на садака, а не на дозволување или потикнување на водевување на новотрија(ибадет за кој не постои доказ во шеријатот). А ако не би се толкувало вака тогаш нема смила дека тоа го вели Пратеникот , саллахаллаху алејхи ве селлам Во оваа прилика, бидејќи на целиот настан нема ништо што укажува на воведување на новотарија (некој нов ибадет) во верата.

Исто така, ако ова не би се толкувало вака тогаш овој хадис се противи (се коси) со многу други хадиси во која дошла забраната за воведување на новотрија и нарекување секој новотарија е заблуда. Во хадисот мутефекун алејхи (Бухри и Муслим) : Кој воведе во оваа наша вера она што не е како нас тоа се одбива, а Тирмизи бележи: Чувајте се од новитетите во верата, а секоја новотарија е далет, а секој далет води во Џехеннем. Бидејчи секоја новотарија води во Џехеннем ако била била дозволена “Добрата новотарија”

Ве биллахи тевфик.

Извор: [You must be registered and logged in to see this link.]

Обработка : Ahlu-Sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот