Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 АПЕЛ ЗА ПОМОШ on Пет 16 Мар 2012, 2:14 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Селамун Алејкум


Почитувани,

Дете на две годишна возраст чие што здравје е во многу критична состојба, треба да добие третман за да се спаси неговиот живот. Поради таа причина потребно е да се соберат средства во најкраток рок за да се започне со третманот.Подоле го имате и документот во кој што е детално наведено за колкава сума се работи.Секој оној што сака да помогне тоа може да го направи на следнава сметка:
Стопанска Банка: 200002263018043

За подетални информации можете да ме контактирате по приватна порака

П.С.
Името на детето не е пишано поради оправдани причини, се надевам ќе наидам на ваше разбирање поради тоа.

„Ако некој биде причина за нечиј живот да се сочува – како на
сите луѓе животот да им го сочувал!“ Ел Маида, 32


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

2 Re: АПЕЛ ЗА ПОМОШ on Пет 16 Мар 2012, 2:27 am

Haqq

avatar
Администратор
Администратор


Се пренесува од нашиот омилен пејгамбер следново:

Една група боси мажи од племето „мурдар„,
кои што имаа облека со флеки и на нивните потези сабји, дојдоа кај
Аллаховиот пратеник .
Кога пејгамберот ја виде нивната сиромаштија, се смена фарбата на
неговиот лик. Му нареди на билал ел-хабаши да вика езан и икамет, и по
тоа се изврши намазот. После намазот, зборуваше
кон џемаетлиите; им ги цитира првите ајети ос сурето ниса, каде што е
забрането, односот кон својата фамилија да прекрши и после тоа им го
цитира 18. ајето од сурето ел-хашр, каде што е наредено, од својството
да се даде, за на сиромашните да им се помогне. После тоа рече
: „Верникот мора од динарот, дирханот, облеката, житото, хурми (благо
овошје), дури од полонивата на една хурма, да даде садака (донација).„
На тоа, стана еден човек од племето анзар и донесе една кеса со пари
која беше толку голема, што не би можела да фклопи во една машка рака.
После тоа секој донесе нешто за јадење, облекување итк. Се собраа две
купчиња за облекување и јадење. Аллаховиот пратеник многу беше зарадван и после цитирање на „ЛаиЛлаха ИллАллах (Шехадет), рече:

„Кој што во исламот ке отвори еден добар пат
(во смисла за хаир работа), за него ке биде награден и ке ја има
наградата на секој оној, кој после него ке ја чини, со тоа што од
нивната награда нема ништо да одзема, a кој во Исламот ке отвори некој лош пат, ке биде казнет и ке го сноси гревот на оние кои тоа ке го чинат после него, а од нивните гревови ништо нема да одзема .”


Хадисот е пренесен од муслим во китабу´л илм број 15, китабу´зекает број 69, од несаи китабу´зекает број 64)

На сите ги повикувам, да му поможат на ова прекрасно дете - за да има „иншАллах„ могучност нашава прекрасна религија да ја запозне како и да им даде радост на неговите родители!

Донирајте - од тоа што ке го дадете, ништо нема да ви штеди!

БаракАллаху Феек!!!


______________________________________________
لا إله إلا الله

„Исламот неможе да се прими - ма и да се одрекнува од ширкот - додека нема и не кажува непријателство кон неверниците и мушриците.„

[Мајмут ат-Таухид с. 19]http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот