Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 12 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 12 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Македонци го прифаќаат исламот!

Од прифаќањето на исламот не се лишени ниту жителите на земјите на Балканот, а една од нив е и Македонија, иако муслиманите на овие простори не оставаат впечаток на поиздигната, почиста и поправедна цивилизација. Покрај тоа, во оваа земја силно е изразен националниот јаз и омразата помеѓу Македонците-христијани и Албанците-муслимани, кој ги подгреал и ги зголемил негативните информации и предрасуди кон исламот. Значи пред се, поради верското необразување и непознавање на основните постулати на верата имало теденции кои негативно влијаат врз разбирањето на исламот.

Но, ете, и во таква средина, во една таква Македонија, последните години се случува одреден број Македонци, значи православни христијани, да дојдат до спознавањето на вредноста и вистинитоста на исламот и се одлучуваат кон враќање кон оваа вера. И во случајот на Македонците, воглавно се работи за млади и образовани луѓе. Секој од нив има своја специфична приказна за тоа како дошол во контакт со исламот и како ја прифатил Аллаховата вера. Но, во суштина одговорите на прашањето како е: преку книгите, пред се Аллаховите зборови – Кур'анот, но и книгите кои прават паралели и ја докажуваат вистинитоста во однос на другите верувања, слични на книгите: „Библија, Кур'ан и Наука“,„ Патот за Мекка“, „Само една порака“, „Победа на вистината“ итн.

Секако дека многумина го прифатиле исламот, благодарение на контактите со муслиманите кои го практикуваат исламот. А на прашањето зошто, најчест одговор е: „затоа што толкувањето на христијанството не ги пружи вистинските одговори по кои трага секој човек на оваа планета како и целосното духовно задоволство, или посакувале уште пострикно и поголемо вдлабочување во верата“.


Македонци кои станале муслимани

Од причина да не ги доведеме во незавидна положба, нивните вистински имиња нема да ги објавиме. Во текстот се користени само имињата под кои им се познати на муслиманите.

Така Велид некаде во 1997 година преминал во ислам. Сега е професор по филозофија и логика.

Пред неколку години во ислам преминал и Осман, дипломиран историчар. Поради тоа ја изгубил работата во музејот во којшто тогаш работел.

Хамза е професионален тренер на нинџуцу. Со исламот го запознал неговиот вујко, а откако го прифатил исламот, по одреден период на истражување, на тоа се одлучила и неговата сопруга, Хатиџа, и неговиот брат Ибрахим.

Сличен пример е и Абдулмелик, дипломиран социолог, кој откако се запознал со исламот преку неговиот вујко, преминал во ислам, а после него и неговата сопруга, Амра, апсолвент на Институтот за хемија, а преку него во ислам преминал и неговиот близок другар, студент по социологија кој исто така се оженил со конвертитка. Амина, асистентка на Институт за географија, трагајќи по вистината за создавањето и постоењето на Универзумот и она што не опкружува стигнува до исламот а по враќањето во исламот, станала една од предавачите во женскиот џемат.

Запознавањето со некои муслимани на еден Македонец, како и преку читање и разговор за исламот - допринело студент по медицина, сега доктор и страствен велосипедист, Суфјан, да го прифати исламот и да се ослободи од заблудата на филозофијата на Саи Баба. Не многу потоа почнал својата духовност да ја изградува преку исламските принципи.

Иса е шофер, него кон исламот го водела лековитата моќ на Куранот кој веќе 6 години без престан го слуша. Тоа нему целосно му го сменило живот кон подобро. Им порачува на сите Македонци дека излезот од нивната лоша духовна состојба пред се е во практикување на исламската молитва, каде секој може да си го пронајде духовниот мир.

Хабиб е уште еден конвертит кој се запознал со исламот уште пред 20 години. Со своите 2 факултета и богато познавање на научните дисциплини, тој својот одговор го нашол читајќи го Куранот. Денес како експерт за „хасап“ стандарди своето знаење сака да го понуди на муслиманските земји кои имаат потреба од поголема стандардизација на своите производи кон Европскиот пазар.

Секако дека ова е само еден мал број Македонци кои ја спознале вредноста на правилниот ислам и исламот го прифатиле како нивен животен пат. Секојдневно овој број расте, и тоа благодарение на Аллах(Единиот Бог), кој Упатува кого сака и каде сака.


Граѓаните на оваа земја имаат желба од близу да го запознаат исламот и муслиманите, на кои медиумите и некои политичари, и разни мисионери, го претставуваат како закана и како баук, а кога доаѓаат во средба со Кур'анот и исламот, дури тогаш ја сфаќаат вредноста и вистината за исламот, и сфаќаат дека е невистина и голема лага она што се пласира и зборува за исламот и муслиманите.

Тогаш често, а посебно кај интелектуалците се случува да го прифатат исламот и станат муслимани. Така денес, наспроти целата антиисламска пропаганда, во немуслиманските држави, а посебно на Запад, се зголемува бројот на муслиманите.

Преку науката до спознавањето на вербата во Аллах


Посебно интересна приказна е таа за Македонецот, А.П кој како студент на медицина во Белград 80-те години го прифатил исламот. Станува збор за еден голем интелектуалец, особено образован човек, кој по завршувањето на Медицинскиот факултет, завршил и Електотехнички факултет а потоа и Правен факултет.

После тоа ги проследил и постдипломските студии од областа на социологијата а докторската дисертација му била на тема: ''Колку муслимани во Македонија му се придружуваат на ханефијскиот фикх ''.

А.П. е многу интересна личност за кој може да се каже дека е подвижна енциклопедија, бидејќи во тек на разговорот за секое тврдење и став наоѓа дефиниција, книга и автор кој за тоа прашање говори.

До исламот дошол во тек на медицинските студии и праксата која ја имал микрокосмосот во човечкото тело. Се прашувал, кој сето ова, така совршено го ускладил (хармонизирал)?

Знаејќи, природно, длабоко во себе дека еден е Бог, се заинетересирал да прочита некоја книга за религијата.
Логично било дека прво одговорите ќе ги побара во православието од кое потекнува. Читајќи ги православните книги и запознавајќи се со црквената догма, уште повеќе се збунил и отишол директно кај православен свештеник да му разјасни одредени нејаснотии, пред се поврзани за Божјето едноштво.

Го прашал свештеникот да му ја разјасни дефиницијата за Бог и монотеизмот, но тој не му дал одговор со кој А.П. би бил задоволен. Тогаш одлучил да биде директен кон овој свештеник, и го прашал за совет, односно да го упати на верско учење кое најчисто и најјасно говори за монотеизмот.

Свештеникот бил искрен и му рекол, чистиот монотеизам да го побара во исламот.

Еве го цитатот на свештеникот: "Што се однесува до монотеизмот, исламот е најчиста вера."

А.П. не знаел многу за исламот. Во тоа време, и во тој момент најлогично му било знаењето за исламот да го побара кај муслиманите и отишол во Амбасадата на Исламската Република Иран. Таму му дале куп книги, но не бил задоволен со тие толкувања на монотеизмот.

Во тие книги многу се потенцирало и се зборувало за револуцијата и за Хомеини, што прераснало во култ на личноста. Тоа не било она што го барал, па тоа го оставил настрана, и продолжил со трагањето по вистинскиот монотеизам и по исламската догма.

Кога се вратил во својот град, во Македонија, се сретнал со еден муслиман, кого од порано го познавал, па тој го упатил во Исламската заедница.

Таму ги добил вистинските информации за исламот и набргу преминал во ислам. Денес кажува дека тешко му е, што неговиот народ, Македонците, не го разбираат и што македонските интелектуалци не го разбираат исламот, но потенцира дека на почетокот на неговото влегување во исламот, колегите го саботирале.

Исто така, истакнува дека многу е загрижен што муслиманите во Македонија се непринципиелни и што не го практикуваат исламот, туку често од исламот ги имаат само имињата и нешто ситно од исламската традиција, измешано со одредени примеси на паганизам.

Денеска во Македонија скоро и да не постои град или населено место во кое нема муслимани. Меѓу нив е и таа нова подгрупа на нови конвертити кои секако сакаат чесно да си го живеат животот и слободно да си ја практикуваат својата вера и сакаат тој нивен избор да биде почитуван и прифатен и од страна на македонските граѓани без разлика на нивното етничко, верско или социјално потекло. Највеќе од се загрижува тоа што некои луѓе ,недоволно образувани и запознаени со вистинскиот ислам , нив ги гледаат како вовед во насилна исламизација. Секако, денес во овој свет на напредна интернет технологија, на масс медиуми и слободно истражување, исламот не претставува само случаен избор на еден дел интелектуалци, туку пред се е длабоко истражување на еден дел луѓе кои својот духовен мир го наоѓаат во мирно практикување и живеење во прегратките на оваа величествена вера. Тоа денес претставува тренд и начин на живеење на илјадници други конвертити во Европа и Америка, па и целиот свет. Овој тренд ќе продолжи уште повеќе без разлика на лагите и нападите кои се насочени кон исламот.

Аллах да ги чува нив и да ги награди со највредно место во рајот. Навистина Аллаховиот Пратеник, алејхи селам, рекол дека наградата на оние кои што го прифатиле исламот е двојно поголема од еден човек роден и израснат во ислам. Сите тие што го осознале тоа се само пионери и гласници на вистината која доколку некој се обиде да ја угуши нема да успее.

Аллах рекол во Куранот:

„Тие сакаат со устите свои да го згаснат Аллаховото светло, а Аллах сака да го направи видливо
светлото Свое, дури и да не им е по волја на неверниците.“
(Поглавје Теубе, 32)

Поврзани статии со Македонци кои посведочиле за својот ислам:

[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this link.]

Текстот со преправки воглавно е преземен од списанието Сафф 12.1.2007.
Повик кон Вистината


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот