Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Прашање:

Дали е вистина, дека неверниците кои што имаат добар карактер, добар однос итк. - ке бидат во оган? Ако вистина така - како е со нивните деца, кои што немаат избор, освен да се родат како неверници?

Одговор:

Сета благодарност му припаџа на Аллах субаханаху ве теала.

Треба да знаеш, дека секој кој што ја слушна пораката Аллахова и не го прима исламот, е во оган. Аллах вели (со приближно значење на македонски јазик): „Навистина, тие луџе од книгите (евреи и христијани) и обожавачи на кипови (ал-мушрикун), кои што не се верници (кои што не веруваат во исламот, куранот и пејгамберот ), ке бидат во оган, за секогаш внатре. Тие се најлошите створенија.„ [98:6]

Пејгамберот рече: „Во Едниот, во Чија Рака е мојава душа, никој - дали било евреин или христијан - не слушнува од мене и умира без да верува во она, со кое што сум пратен - освен ако е жител на оганот.„ (Муслим број 153)

Пејгамберот рече: „Аллах вели: „Синот адемов Ме негира, а во тоа нема право. Исто така ми на рекува, а во тоа нема право. А што се однесува за неговото неверство - вели: „Он нема да ме оживе, како што ме создаде„ - а созданието Мое неје повеќе, колку што е оживувањето негово. Што се однесува за неговото нарекување, он вели: Аллах си Го зеде Сам на Неговиот син -л додека Сум Јас Едниот, без трајниот Заштитник. Јас не правам деца ниту Мене Ме направи некој - никој неје како Мене.„ (Ал-бухари 4974)

Како може нивното однесување да биде добро, додека односот кон Аллах е лош? Аллах им даде ним уши за слушање, очи за гледање. Тој им го олесна верувањето, со праќање на пејгамбери и им ги објави Неговите книги, како што и им ја поклона Неговата благословија. Затоа е Неговото право тие да Му се похвални а не непохвални со неверство кон Него. Додека тоа не се случи, ја заслужуваат Неговата казна и Неговата Лутина. Аллах вели (со приближно значење на македонски јазик): „....и Твојот Господар на никому не сторува неправда...„ (18:49)

Шеих абд ал-азиз ибн бин баз беше прашан за ситуацијата на децата, додека сеуште се малечки. Тој одговори: „Ако некој сеуште неје во години за одговарање, но умира родители кои што не веруваат, спаџа под истите правила како тие (неверниците) во овој свет. Значи - тој не треба да се мие и за него не треба да се изврши џеназе намаз. Исто така не треба во муслимански гробишта да се закопа.„

Но на другиот век ке биде тој случај пред Аллах. Се пренесува во еден сахих хадис, дека Аллаховиот пратеник , кога беше прашан за децата на неверниците (мушриците), рекол: „Аллах знае нај добро, што би направиле тие (ако не би умреле во детството).„ (Ал-бухари 1384)

Некои од алимите беја на тој стаф, дека Аллаховото знаење за нив ке се виде на судниот ден и дека тие ке бидат испитани - исто како оние од време на фатрата (еден интервал меџу два пејгамбери) и други. Ако послушни по нареденото, тогаш ке одат во рајот - но ако не се послушни, ке го добијат оганот. Имаат сахих пренесувања (хадиси), од кои што истекнува, дека тие, кои што живуваа во време на фатрата, ке бидат на судниот ден испитани. Тие се оние луџе, до кои што повикувањето од Аллаховите пратеници (или пејгамбери) не ги стигна и дека тие спаџаат во таков случај што треба да положат испит - алимите викаат, дека тоа се споредува слично како со децата на неверниците. Аллах вели (со приближно значење на македонски јазик): „...Ние никого не казниме, се додека не им пративме некого (што ке ги упомене)...(17:15)

Овој е вероватно нај тачниот вид за тие луџе кои што живееле во време на фатрата и други, кои што не го добиле повикот. Ова е стафот на шејх ал-ислам ибн тајмија и на неговиот ученицик ибн ал-кајим како и од голем број од поранешните и следните исламски учењаци.

А Аллах се нај добро знае!

Мајму фатав ва макалат мутанавиа 3/163-164
Извор: Islam-QA.com (Прашање број 13350)

Превод: Абу Ал-Амин Мухаммад [[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот