Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
МодераторВо името на Аллах, Семилосниот, Милостивиот!


Абдуллах б. Омер р.а вели дека Пратеникот Саллаллаху алејхи ве селлем, рекол: ,, Аллах џ.ш го проколнал алкохолот, и оној кој го пие, и оној кој го точи, и оној кој го продава, и оној кој го купува, и оној кој го прави и за оној за кого се прави, и оној кој го носи и на оној на кого се донесува (Хадисот е Сахих, а го бележи Ебу Давуд бр.3674, Тирмизи , бр. 1295, Ибн Маџе бр. 3380).

Џабир р.а пренесува дека Пратеникот , саллаллаху алејхи ве селлем рекол: ,, Кој верува во Аллах и во Судниот ден – нека не седи каде што се пие алкохол!. (Шејх Албани рхм, овој хадис го отценува како Хасен(добар)-Хадис (Погледни: Тирмизи, бр. 2801, Дарими бр. 2092, Меџземе ул-Зеваид бр. 1515, Мустесрек бр. 7779, Кензул-Уммал бр. 26642)

Ибн Аббаз р.а вели дека Пратеникот Саллаллаху алејхи ве селлем рекол: Држете се настрана од алкохолот тој е клуч за секое зло! (Имам Зехеби рхм, овој хадис го отценува како сахих (Веродостоен), го бележи Хаким во Мустедреку бр.7231)

Салим пренесува од својот татко дека Пратеникот Саллаллаху алејхи ве селлем: дека забранил да се седи на масата во која се пие алкохол! (Шуабул-Иман бр.5595)

Харам б. Муавија рхм вели: Омер б. Ел-Хаттаб р.а, нас ни нареди: ,,Недозвулувајте да ви се блиски свињите , недозволувајте меѓу вас да се држаат крстови, не седите на масата во кој се точи алкохол, дресирајте ги коњите и одете омерено! (Мусаннеф Абдурреззак бр. 10003)

Шејхул-ислам-Ибну Тејмијје рхм вели: ,, На никому не му е дозволено доброволно да присуствува на собири / состаноците- мункер/зло, Без итни случаи бидејчи нас тоа ни е потврдено во хадисот: ,, Кој верува во Аллах и во Судниот ден – нека не седи каде што се пие алкохол!... Личноста која доброволно присуствува на собирите/ состаноците на кои се точи и пие алкохол, не борејчи се против тоа зло кое Аллах џ.ш ни наредил – таквата личност е соучесник со грешниците во нивните гревови, на нив че им се придужи! (Меџмул- Фетва 28/222)

Во делото Фетхул-Бари , 9/250, стои следново:

Ибну Беттал рхм. Вели: Не е дозволено да се одговори на повикот на оние кои на својот состанок/собир, имаат мункер – дело кое Аллах џ.ш, и Неговиот Пратеник Саллаллаху алејхи ве селлем, ги забраниле, поради што че се смета како еден вид на задоволство со тоа зло!

Ибну Хадџер ел-Аскелани рхм вели: ,, Ако на собирот/состанокот се најде нешто што е харам- а човекот е во состојба да го отстрани тој харам, па ако го отстрани нема ништо лошо во тоа да се присуствува на таков собир/состанок, а ако не е во состојба да го отстрани тој харам- нека се врати назат.

Учењаците велат: Ако е извршено делото она што исламските учењаци се разединиле, дозволено е да се присуствува на таквиот собир/состанок, но подобро е за него да не присуствува а ако прашаното дело околу во кое што нема разединување како пиењето алкохол- нешто ќе се погледне подлабоко:

,, Ако е повикана личноста онаа ако- отиде на повиканиот собир/состанок а оради тоа што ќе го отстрани Харамот- таквата личност нека присуствува , а ако нема такви гости- шафиските учењаци имаат две мислења по ова прашање:

1. Присуствување, негирање и забранување во согласност со нивните можности, иако тоа е повеќе важно да не присуствуваат на тоа. Ова го спомнува имам Бејхеки рхм, и надвор од значењето на зборовите на имам Шафија, и на ова се ирачките шафии. Авторот на Ханефиското дело “ел-Хидаја” вели: Нема ништо лошо во тоа да присуствува на таквиот собир/состанок и да јаде тамо- лице кое не е улога на модел и пример за другите, но, ако е во прашање за личност на кое има други мотиви, а не е во состојба да ги спречи од правење на харам- нека го напушти тој собир/состанок, бидејчи тоа че се смета како понижување на верата и отварање на вратата на грешниците.

Од Ебу ханифе рхм се бележи дека тој присуствувал на такви собири/состаноци - но тоа се подразбира дека фактот што тој ги сторил пред него дали станал во улога на модел (пример) и имам на остатокот од светот. Ова се сите индикации како да се постапи кога че се одиде на таков собир/состанок, а ако во почетокот знаее дека е попречен со тој харам – не му е обврска да одгобвори на тој повик.

2. Забрането е присуствување на такви собири/ состаноци бидејчи во тоа че се смета како еден вид на задоволство со лошото дело, и ел-Мураваза смета дека овој став е наисправен. Ако човекот не знаее за тоа се додека не го погледна на масата- нека им го забрани тоа дело, а ако не го послушаат веднаш- нека ја напуштии таа маса, озвен ако не се плашат за себе и за својот живот поради тоа. На ово став се и Ханбелије.

Маликиите се на ставот дека човекот му е обврска да одговори на повикот- по услов да повикот од собирот/состанокот да не биде подржано со лошо дело, а ако е во прашање за окледен човек не му доликува да присуствува подржано со забранети дела. Ова нас ни го наведува Ибну Беттал и останатите учењаци (алими) од имам Малик рхм...

Забрането е присуствување на такви собири/состаноци нас тоа ни го потврдува хадисот кој нас ни го пренесува Џамир р.а во кој Пратеникот с.а.в.с вели: : ,, Кој верува во Аллах и во Судниот ден – нека не седи каде што се пие алкохол!. (Муснед имам Ахмед бр.14692)

Шејхул-ислам Ибну Тејмијје рхм вели: Ако нема да одговориш на свабдената веселба поради што во неа има мункер и зло – а знаете дека е во право и обврска е да се одговори на таков повик, па што да кажеме за присуствување на собирите на кои имаат мункер и зло- на кој ни е обврска да одговориме (Меџмул – Фетва 32/238)

Абдуллах б. Омер р.а вели дека Пратеникот Саллаллаху алејхи ве селлем, рекол: ,, Аллах џ.ш го проколнал алкохолот, и оној кој го пие, и оној кој го точи, и оној кој го продава, и оној кој го купува, и оној кој го прави и за оној за кого се прави, и оној кој го носи и на оној на кого се донесува (Хадисот е Сахих, а го бележи Ебу Давуд бр.3674, Тирмизи , бр. 1295, Ибн Маџе бр. 3380).


Во клсичната кафана можеме да ги најдеме речиси сите горенаведени типови на луѓе:


1. Алкохол со сите свои врсти – пива, вина, ракија, виски...

2. Алкохоличари и уживачи на опијни пијалоци.

3. Шанкер- кој точи и кој го подготвува алкохолот.

4. Муштерија- кој купува, кој е направен и кој носи.

5. Конобар- кој го достава и го растурува ахкохолот , иткн.


Припремал: Sead ef. Jasavić Професор по фикх и имам во Султан Џамија во Плав Црна Гора.


Обработка : Ahlu-sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот