Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 17 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 17 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Mozno li e! on Чет 15 Мар 2012, 5:40 pm

Karşi yaka

avatar
Активен член


Можно ли е ?!

Почитувани браќа и сестри,селам алејкум.

Кога неправедно те обвинуваат,ред е на соговорникоот му дадеш валидни информации за себе и за него за да не биде во заблуда.


Упатствата на Аллах се милоста ,но доколку и после тоа по сите меки,благи и убави совети ја отфрлаат вистината,милоста на Аллах ќе се повлече од таквите срца и тогаш нивните срца се затвараат.И тие повеќе не гледаат ништо убаво,исправно/правилно,затоа што,тие се спремни,каде ако не за во Џехенем.

Еве на кратки црти да кажам нешто за мојата личност и за да ве убедам за да ја тргнете сомнeжта која што ја имате за мене.Како прво,вие како да не сте ги следеле моите досегашни теми со сериозност,каде што говорев дека ,jас исклучиво следам Куран,суннет(обичај,начин на живеење,прописи,норми,стандарди и одредби)во границите на моите можности,а со тоа значи следење на исправните хадиси кој што сметам дека се-со тоа мое знаење,исправни,додека праксата на Пејгамбер’от а.с.,е изразена со неговото доследно почитување на нормите...,и истите за да ги претвори во дела.Под пракса може да се подразбира и напомената на следните посебности,односно реториката и све што спаѓа под неа како на пример,принципиелноста,карактерот односно добриот говор,однесувањето,дарежливоста,несебичноста...,и освен намазот кои што ни се пропишани како фарз и намазот како сунет,се сите други намази кој што ги клањаме !За пракасата на Пејгамберот а.с. за да се каже све што треба да се каже,нема да ги собере и во единиците за мерење на податоци како што се;терабајт,петабајт,ексабајт... .Но овде ќе наведам само едниот пример :
Колку сме далеку од практиката на Пејгамберот а.с.,кој што мислел дека,и лицето кој што направил јасен грев(погрешил),треба да се однесуваме и да збориме добро за него!


Истражувањето е за да се види што виделе сите други,и за да се помисли дека никој тоа не го помислил.


За мојата личност можевте и во темата вехабији да приметите и во сите други теми и дискусији каде што беа водени.Вие никогаш не се обидовте позитивно да ги вреднувате мoите заложби во форумот,како што се гледа и по заслугите кој што ги вреднувате членовите,мада тоа за мене е најмалку важно,но тоа го стимулира членот за да се прифати многу по серизно за работа.Не ми е познато кои критериуми ги користите за тоа,но како и да e тој е недоволно ефикасен и не функционира во согласност со нормите/прописите на вашиот форум.Со ништо не покажавте почит кон мене,освен да одвојам тројца четворица(eдниот од нив и јавно се изрази во тоа,Аллах да го награди)од вас и тоа е све.Се прашувам,дали е тоа дека,само затоа што јас не припаѓам на истото говорно подрачје каде што сте вие,или е нешто друго во прашање ? Или можеби е тоа што јас се упуштам во нешто,што ретко некој се осмелува да го направи тоа,а тоа е дека;јас правам простор,каде што може потоа да се дискутира,советува,критикува,поставува и одговара на прашањата од исламот каде што ретко се среќаваат во секојдневието!Не разбирам,како не може тоа да се цени и вреднува!Па тоа да се направи треба смелост,без обзир на исходот на таа работа!Човекот ќе се вреднува спрема намерата и за тоа што направил во смисол на та намера. Јас не можам да кажам ништо за вашите намери(Аллах најдобро зна за тоа),но можам да кажам за тоа што се гледа по вас дека не правите нешто-освен за вашето дистанцирање на тие кој што не ви се по мерка!Не срамете се и слободно кажете го тоа,зошто не сум добро дојден меѓу вас,меѓу вашата фамилија,меѓу вашата зедница,и сигурно дека јас ќе ве разберам.Доколку почитувате ќе бидете почитувани.Тоа во моментов и в’иднина вие најпотребно!

Како што реков-се вратив,а со тоа,должен на никого не му останав .Еве го одговорот кој што со нетрпение го чекавте.

Смешно можеби,бев човек со него од вчера и сакам да бидам човек со овој денеска,поинаков,можеби супротен,но тоа не ме загрижува,човекот е промена,а злото е ако не послушаме совет кога ќе се појави.

Брате исламе,не секав да дојде до ова,но еве како што гледаш дојде,и тоа по ваша вина!
Можно ли е да ова беше реваншизам,како знак за мојот досегашен престој во форумов манифестирано преку тоа што досега го го видовте поточно со прикажување на моите постови односно реплики во дискусијите-и како следи понатака ?!
Како прво,ја направи грешката што мојов пост го нарече Оф Топик,со оглед на тоа дека,во постов посебно внимание обрнав на тоа што,упатив коплимент во твојата тема(па и во другите теми),и укажав на односот како треба брат со братот да се осднесува,и тоа токму преку вашите наведени хадиси.Ти тоа не го зема во предвид и наместо тоа без да размислиш и да го анализираш мојов пост упати критика која што не држи.
Што значи за тебе Оф Топик брате исламе?Која придавка го користеше за овој термин наречен“Оф Топик“ ?!Одалечен,посебен,во втора смисла,тргнат...!И сега овој твој Оф Топик,дали содржи нешто од горе наведените придавки или што всушност сакаше со тоа да кажеш?
Твојот брат(Муаз ал Ислам) кажа за една тема дека е Оф Топик и дека е критика!Тоа е во ред,но апсолутно немаше такво нешто,и го избриша мојов пост мада немаше право на тоа,затоа што,таму имаше замо совети и видувања.Да кажам дека,заборави братот да каже или е редот кај вас таков;од што е составена таа критика на што се однесува односно на што алудира !Убаво јас во една моја тема наречена “Критика“објаснив што значи критика а со тоа паралерно објаснив нешто и за толеранцијата,па и консензусот.Па како мислите дека,знаејки ги нормите од од тие правила ќе упатам такви критики(деструктивни),каде што можат истите да ми се вратат како бумеранг ?!
Мојата почит кон тебе како да згасна,знаејки ги твиоите квалитети со тоа максималното ангажирање во форумов.Но ти како Техникал модератор,дали имаше недостатоци во твојите теми кој што беа само обработувани од тебе или од ваша страна ?Безсомнение имаше и тоа кави само не,грешки во смисол на текнички и други врсти на грешки.Јас тоа го преќутев само поради горе наведената причина што го кажав за тебе.
Дај кажими те молам барем една тема во форумов која што е својствено,да бидам по јасен ,тема каде што членовите па и ти каде што сте го напишиале(лични теми),а тие да се исклучиво ваша својина каде што во нив содржат,видувања,размислувања,критики,коментари,предпоставки и.т.н. .Но и доколку имало(мене не мие и познато,вероватно за тоа што јас покасно се приклучив во форумот),дали тие теми во себе не содржеле барем минимални грешки ?
Дај те молам кажи ми ти сега,која е од моите теми,каде што можеш истата да му ја препишеш на некој автор освен мене односно дека се преку ко’пас ?Не,нема такво нешто!Све што прочитавте во моите теми,тие се исклучиво моја сопственост со тоа мое делимично знаење,од тоа што сум го читал,и доживал во мојот живот!Значи, и доколку се појавувале во темите грешки,недоразбирања или нешто друго,јас или било кој,требаше да ги прифати како реалност,за тоа што,сведоци сме на тоа дека и многу поголеми од нас грешат.Значи,во тој смисол тоа важи и за тебе.
Никад не се случил да сум напишал некоја тема а за истата да немало аргументи!Сите теми се покрепени со факти и аргументи.Дајте кажете барем една тема која што нее таква!Па и за ова тема секакако деќа ќе ви приложам аргументи.Но пред се,да кажам дека,на моето предупредување со сериозност не ме пристапивте и му дозволивте на тоj АнтиФиломот да се вклучи во дебатава!
Тука направивте грешка и наместо тоа ,вие со подсмех и цинизам го следевте неговиот пост!Како прво,погледнете го неговиот вокабулар:
Ти не знаеш ништо!Тиси лаик!Уште ќе не влече за нос овој инсан.....? ,и.т.н и со тоа ги пречекори сите граници на моето трпение (саброт).

Незадоволството е како звер,немоќна кога ќе се роди,страшна кога ќе појача.

Парадокс е тоа што он го кажува и како само се осмелува и од каде наоѓа толкава храброст да каже за нешто што е далеко од тоа да е вистина?Ако не се плаши од мене,зарем не се плаши од Свемоќниот!Човек без карактер,без срам,без чувство на човечност!
Па нели му докажав и му одговорив тоа што од мене го бараше преку моите теми Консензус-Иџма,Критика и преку многу други теми дека-а со тоа го плеснав по неговото лице со тоа мое скромно знаење ?Што он со неговото наводно знаење кажа?Што бара друго он од мене за да му дoкажам дека e он со дибидус(dibi düz!) и дека далеко заостанува не само од мене туку од сите во форумов!Што он досега кажа освен што користеше ко’пас?Освен што е уништувач на момемтите каде што се водат дискусији околу исламот,што друго е ?Освен што е лубоморен,лицемерен и гневот што го има спрема тие што знаат повеќе од него,што друго има ?

Ниту еден од вас нема да биде добар верник се додека не му посака на својот брат она што за самиот себеси го посакува.


Каков е само тој муслиман кога може така да зборува за својот брат муслиман,кој што можеби не го погодил времето каде што тие негови вредности треба да се прифатат како исправни?!

Наместо да не го игнорира знаењето на својот брат муслиман,и наместо тоа да го подржи во тоа што кажал нешто добро,и наместо да го подучува во нешто што нее исправно во него,и што наместо тоа тој направи ?!Не, не се чудам!Нему срцето му е тврдо,круто, затворено и е полна со омраза,и кога срцето е во таква ситуација ќе пукне,тој е пркосен и се вели пукна од инает,или медицината вели,имаше инфракт!.
Каде виде тој слепец дека јас до сега го имам него критикувано,освен што го подржував во неговите постови!Во многу ајети се говори за лицемерите,а јас ќе наведам само некој од нив:

Сеедно е,навистина,на оние што не веруваат ќе ги опоменуваш или нема да ги опоменуваш:оние,сепак,нема да веруваат.

Аллах ги запечати и срцата нивни и ушите нивни,а пред опулот нивни е завеса,и за нив има казна голема.
...“јас ве опоменувам,навистина,со објавата “.Но глувите не слушаат повикот кога ќе бидат опоменати.

Што го мисли тоа за мене нека му се врати истото,не повеќе!ИншАллах нека му дојде од господ,а не повеќе јас да ја испрлам мојата уста,и да говорам за некого кој што не вреди ниту за внимание!За такви како него кој што не се обидуваат да имаат визија за својата иднита(и тоа преку исламските норми и стандарди),што значење има неговиот престој во дунјалукот ? !

Не е срамота да се признае за незнаењето,срамота е да не се бори против неа!

А за тоа што вели дека ве влечам за нос,тоа нее точно,но точно е тоа дека,доколку не се дистанцира и да ги окваликува моите коментари како деструктивни критики,тогаш ќе види ,тогаш он ќе види во суштина како изгледа тоа да се влече некој за нос!Дефиниција за него гласи:“Тој е Изгубена Карика“ !!!Доколку не знае што тоа значи,нека прочита во мистериите на Атур Кларк и себеси таму ќе го најде,или пак во разликати помеѓу“ Иман и Таква“!

Го научив лошото,не заради тоа да го правам лошото туку за да се одбранаам од неа,и кој ќе го разликува лошото од доброто,тој паѓа во неа.


И да не заборавам да кажам и за него кој што ме напаѓаше дека сум користел филозофија во моите теми(мада тоа многу интелектуалци во исламот го практикуваат,а и јас користам окога е тоа неопходно).Нека биде маж и нека каже барем еден пример!А дека не е тој (и другите истомисленици)способен да ме разбере,нека лута он со своето незнаење,бидејки нее достоен да ме разбере.Наместо да е настројен братски спрема братот па да го запраша;брат,те молам кажи ми што значи ова,стварно не можам да го разберам.Јас сугурно дека ќе се обидам да му одговорам,а не вака да се однесува како провокатор.Не се сеќавам,но мислам дека со овој Ник,и порано се имам сретнато,и ако на се лажам и тогаш не му останав краток во одговорот!И колку само да му дадам до занаење дека,не сум филозоф,илузионист,астролог ниту визионар...,но со тоа мое скромно знаење се случува да имам исправни визији за нештата,а со тоа може да се каже дека сум спротивен на тоа кој што е он,а тоа е Архетип ! Но тоа што користам за тие како него,се нарекува психологија која е посебна гранка и која нее во состав на филозофијата,односно користам во овој случај психометрија.Доколку сака да знае кога и каде е филозовијата присатна во исламот,еве му пример;нека чита за “Ibn Rusd/Аverroes“,и нештата ќе му бидат по јасни !Филозофија(Пхилисопхиа)значи;љубов кон знаењето,љубов кон мудроста.
Филозофијата е она што вие не го знаете.Науката е тоа што вие го знаете.

Темата ти кога ја напиша брате исламе,ме подсеќа на темата кога бев во форумот на тој дервиш,тогаш имав на моето конто 50 теми односно постови,како што еве и кај вас на моментите со појавувањето на твојата тема ги имав тие бројки на теми.Што е поинтерено да се каже,а тоа е дека,токму тогаш и сега се работи за истата тема!Поради несогласувањето околу ова прашање дојде до тоа што дојде,каде тој идиот ги избриша сите мои теми заедно со мене,и кога му реков;се колнам дека ова нема да ти го заборавам(и сигурни никад нема),и беше дувнавт но не така јако и тој падна,но му беше дадено можност да стане,и тоа само поради тројца членови(кој што ги почитувам,мада не се согласував во потполност со нивното практикувањеи следење на исламот),но не за долго!!!

Сега се прашувам,за него ова не беше логично,исто така и за тебе велиш дека ова не може да е логично и ме критикуваш со тоа дека,овој хадис произлегува токму од нивната уста!

Еве на крајот ќе го кажам и изворот на хадисот,и ќе го замолам братот Хач,каде што мислам дека е тој,кој што треба да води ред во форумов и да внимава на недоличните изјави(одговори)и да внимава(сега и ви иднина) одосно доколку е потребно да пресуди спрема сите норми и стандарди од исламот,и да се види чии беа односно,се овие интигри.Брате Хач,посоветувајго твојот модератор да не се обиде да мојов пост го оквалификува како критика,доколку сепак тоа го направи,строго нека внимава под кои критериуми ќе ја стави ! И на крајот брат,јас секако(не за долго)полеќа ќе се повлечам од форумов,тихо-но не иншАллах,како што и дојдов!!!

“Ниту една работа на верникот на судниот ден,нема да биде потешка на вагата од убавиот карактер.Навистина Аллах ги мрази бесрамните во говор и однесување“.


Еве ви гo доказот(хадисот)односно значењето на терминот наречен“Елвија“ .Стр.253 во Куран,во преводот(со коментарот)од арапски на албански јазик од почитуваниот Х.Шериф Ахмети во интерпретација со Др.Мухамед Текиуд-дин Ел Хилали,Др.Мухамед Мухсин Хан од Ријад и др. .Со ова ќе имате можност да видите точно за за што станува збор(и хадисот во потполност) и кои ајети говорат за ова. Освен во Куран’от на Албански,тоа го имате и во Куран’от на Турски’от јазик.Еве ги ајетите:

Заштитниците на Аллах,навистина,(евлиите)не ќе стравуваат и не ќе тагуваат:оние кои веруваа и кои беа богобојазливи;за нив има радоснива во животот и на овој свет и на Ахирет,и нема измена во зборовите на Аллах.Ете,тоа е победа голема! (Јунус 62-64)


Еве нешто за објавата во форма каде што е инспирирано од хадисот кој што беше наведен:
Објавата од Аллах е на две врсти:Аллах ќе му рече на Џибрил:
Речи му на пејгамберот,кај кого те праќам,работија ова и ова работа,наредувај ова и за тоа!Џибрил го разбра што му рече Свемоќниот, дојде кај пејгамберот и му го рече тоа,но не и текстот на зборовите(во смисол како со ајетите),но само значењето,додека пејгамберот само ќе го изрази тоа со својот јазик односно со свои зборови,значи текстот од зборот е поинаков но со исто значење.Значи,сунетот е во таква форма,додека под суннет’от може да се подразбира само кога е во смисол без да се прочита текстот(збор по збор),додека Куран’от не,што може да е случајов и со горе наведениот хадис.

Друга врста на објава е кога Аллах ќе му говори на пејгамберот и он ќе слуша,но тој говор не е како нашиот говор кога говориме еден со друг,и слушањето наше не е исто.Пејгамберот го слуша и го осеќа тоа со сите свои чувств,сетила,инстинкти(но не во смисол на етологијата),и сето тоа ќе се претвори на само еден глас кој што му доаѓа од сите страни,а тоа како да се битијата Аллах’иви-но тоа е само АЛЛАХ СВЕМОЌНИОТ.Он кој што говори тоа е извон-редно и е вон кругот на сите норми и регулативи каде што човекот е научен да слуша и збори,и затоа,тоа се нарекува и се кажува; “позади завеса“.
Додека Куран’от е објавено на начин како што на сите нам ние познато.

Делото на едно лице во средината на иљаду луѓе има повеќе влијание одколку зборовите на илјаду луѓе свртени кон лицето. (Хасан Ел – Басри)

О верници,зошто зборувате она што не го работите ?Е,само колку е гнасно кај Аллах кога го зборувате она што не го работите? (Ес-Сафф 2-3)

2 Re: Mozno li e! on Чет 15 Мар 2012, 9:32 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Алејкум Селам,,Акхии ,,Елхамдулилах ,те читам си се вратил од Патешествието каде што беше..

Машалла си напишал гомем пос и голема тема ,,кога ја видоф на првф поглед помислиф дека има навистина вреден и веродостоет пост и тема во врска со нашиоф ДИН,,но кога започнаф да читам и не дочитаф ,добивам фпечаток ,дека сум се излажал дека постот и темата сепак пак тие насоочена како критика и слично на тоа ,,просто немозам дате свата ,во постот ,спомнуваш,,Техникал Модератор,па Муаз,па АДМИНИСТРАТОРОТ ,,би те замолил спомнативе ,,Што направија за дабидат спомнати,,и би те замолил да бидеш директен и јасен,,

1.Зошто ти мислиш дека не сме те прифатиле на нашиоф Сајт ,,посочими аргумет..


Селам Алејкум........Последната промена е направена од LAUTKA на Чет 15 Мар 2012, 10:50 pm. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

3 Re: Mozno li e! on Чет 15 Мар 2012, 9:51 pm

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Karsi Yaka (за оние кои не знаат ова име е им е на еден фудбалски клуб од Турција).
Да се осмелам да ти кажам добре дојде, ама ето мојата љубов прам вистината-Хаккот не ми дозволува, значи од мене немаш добре дојде!!
Прво удри на шеста на повеќе од нас па потоа пак почна со Фолозофии а на крајот да го покриеш со Психологија.
Како го имаше пишувано постот се гледа дека некаде долго го имаш подготвувано (дали сам или со цел тим на филозофи, психологи, а не дај Аллах можеби со некои МУХАБЕРАТИ), па потоа со копи пасте го постави тука.
Едно да ти кажам користиш исти фори и фазони како и предходно ( кај нас викаат волкот го мења влакното ама ќудот не).
Користеше некои имиња од членови тука на форумов, се изненадив зошто не го спомна моето име, па кога ти кажав како се викам и покрај никот што го имам тука, а јас мислам дека сите ме знаат кој сум.
Па немој не срами се удри по нашата чест.
Се пренесува дека рекол Аллаховиот Пратеник Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем: Кој не се срами нека прави што сака!!
Во неколку постови како и јас така и останатите ти ишаретивме како и на кој начин се разликува исправната Улема од останатите поради начинот на кој се толкуваат доказите од Куран и Суннет, и дека не се користи никаква филозофија ниту психологија, туку исправно рзбирање на доказите ФЕХМ. кој од тој корен доаѓа зборот Фикх, а во Шеријатот Фикх е исправно разбирање на доказите, а секогаш ќе видиш исправноста се докажува само со истите со доказ од Куран и Суннет.


А на крај еден совет од мене кажи што сакаш и кажи кога критукуваш точно што и во едноставни црти.


И не срами се!!!

4 Re: Mozno li e! on Чет 15 Мар 2012, 10:43 pm

Haqq

avatar
Администратор
Администратор


Очигледно е, дека си навистина навреден од тимот на ahlu-sunnh форум.

Но пред да се обратам на твоите додатоци, сакам да ти дадам еден насихат:

Карши Јака! Мислам дека еднаш веќе ти беше кажано, дека, твојот стил на пишење, граматиката и изборот на самите зборови, се класа: Но немој да очекуваш дека секој од овој форум може на твоето ниво да пишува или да одговара, оти тука не се равоти за нечија граматика, него апсолутно само за ислам. Според изборта на твоите зборови е многу реално, да се донесат дискрепанци.


- според предходното потврдување, за твојот прекрасен начин на пишување, мораш да сватиш - дека навистина ке имаш и даље несогласнот низ форуми - без разлика дали се работи тука за некој друг или наш форум. Но прашањето е - зашто да се има и даље несогласност? Одговорот е едноставен - затоа што проблемот е во далжината на твоите текстови - навистина, и во ова еве ке се пофторам, имаш прекрасен начин на пишување - но доколку имаш работа со помлади, активни и мотивирани членови низ некој форум, неможеш да очекуваш тие да се во стање твоите текстови до крај да ги читаат - макар и да се тие полни со веродостојни хадиси, тврдења од страна на предходните исламски учењаци итк. - дали го сваќаш мојот апел до тебе?

Види Карши Јака - мораш навистина да се обидиш твоите текстови да ги постираш на краток, разбирлив начин - и тоа неје некоја психологија која што ја користиш, него дефрагмација кон членовите - која што афтоматски предизвикува неразбирање, несогласност и со помош од шејтанот (ланетуАллах) мржња!

Во нашиов форум е секој добредојден - и секој има могучност, своето скромно знаење, да го престави - но не заборави едно: Во форумов сакаме да го преставиме исламот онака како што е - филозофијата, која што ја спомна, сигурно не се користела од салафиите (првите генерации) - него филозофијата во исламот (ти предложувам во оваа прилика да ја читаш исламската историја со вниманије) се донесе од зектата со име „Мутазилија„ - кои што се допреа со грчката филозофија и според која почнаа исламот со нивното „лично„ мислење да го толкуваат, што нормално предизвика немир и зло меџу муслиманите. Но оваа тематика е друга - само уште кратко да ти кажам: Исламските научници беа приморни да ја учат грчката филозофија, за да бидат во стање на спомнатата зекта да ја разберат и во исто со други докази да ја ликвидираат. И тоа, алхамдулиллах, успешно.

Немој да бидиш за секоја несогласност навреден - оти секаде има несогласност. И обидисе да не пишуваш низ некои теми по твое искуство или по тоа што си го некогаш читал - него биди искрен, како што е метологијата на муслиманите: Држисе за куран и суннет и донесиги доказите од предходните исправници, асхабии, табиини, салаф, алими итк. - и ке сватиш, а Аллах мие сведок, дека тоа сигурно ке биде така, дека студирањето на алимските текстови, ке отвори сасим друг оглед низ исламската наука. И сите работи ке ги гледаш поинако.

Обидисе секогаш да го носиш доказите и да не зборуваш според она што ти мислиш - иако би донесол такви текстови, те молам со мера - затоа што имаат луџе кои што се на почеток од исламот или сеуште млади - со вакви „лични„ идеологии (ова неје критика, него пример) може човекот, што е почетник, лесно да се збуни. Ти ктврдиш, дека тоа неје твоја намеа - но и јас, вАллахи, ти тврдам - ако се обидиш моите совети да ги примиш и ги реализираш, ке имаш голем успех во „нашава фамилија„ во форум - исто така сигурен сум, дека чуствувањето твое ке биде по добро и свачањето твое за исламот (незначи ова дека немаш) и неговата наука ке ти биде по лесно и по јасно.

Оставиги предходните случаеви и да почнеме од почеток - со кратки (не со далги, затоа би се вртиле во круг) јасни мисли, со доказ од куран и сунет (наравно и со нивните извори) како и со објаснување на тие кои што го имаат нај големото сваќање низ оваа прекрасна религија „ислам„ - обидисе, за да се окористиме сите!

Аллах да те награди!


______________________________________________
لا إله إلا الله

„Исламот неможе да се прими - ма и да се одрекнува од ширкот - додека нема и не кажува непријателство кон неверниците и мушриците.„

[Мајмут ат-Таухид с. 19]http://www.ahlu-sunnah.org

5 Можно ли е?! on Нед 15 Апр 2012, 12:23 am

Karşi yaka

avatar
Активен член
Алејкум селам

Аллах да те награди и тебе брате Хачч,за разбирањето и трпението што го имаше со мене – и секако за прекрасниот одговор - кој што содржи во себе;објективност со адекватен едукативен карактер.
Ќе бидам неправеден спрема тебе и себеси доколку не ги прифатам твоите совети и забелешки;како исправни.
Конечно некој имаше слух,да тоа го забележи(!)односно да го разбере.

Брате Хачч,текстовите како што кажа,навистина се долги,но кога се пишуваат теми со ваков карактер и со вакви содржини односно со мојот стил на пишување,нема да имаат ефект,подобро да кажам,апсолутно нема да се разбирливи и вредни за внимание,доколку ги одвојев на точки;како жто следи во продолжениево.А еве за што се работи:

1.Со самиот поздрав каде што го упатив,се гледа дека,на некој начин вашиов форум го критикував;
2.Потоа објаснив за мојата личност ,но не објаснив дека,и предходно со никот спротивен на Карши јака,имав недоразбирања и во некои други форуми;
3.Се се водеше темата преку братот Ислам,и одговорот како таков дојде,за кое што имав морална обврска(за тоа што ме критикуваше)да му одговорам;
4.Преку него ги критикував и ченовите каде што самите тоа го бараа.

Се пашуваш брате Хачч,на што ќе изгледаше доколку мојот текст ќе беше одвојен на точки ?!

Освен -*“Вашата куќа“-братот Ислам,братот Муаз -,зарем треба да се споменат и другите,бевте неправедно обвинети?!
Како луѓето не можат да ја разберат или пак не сакаат да ги разберат и прифатат аргументите за вистинската слика на тоа што јас укажував?Што имаше во текстот а да не беше во склад со вашите прописи од форумов ?

Резултато на моето скромно познавање на приликите од Исламот,и воопшто во другите области е тоа што,јас потекнувам од една фамилија каде што Исламот се следи и практикува во границите на можностите.
Исто така,во нашата фамилија има еминентни личности ;хоџи,професори по верски науки... . Потоа покрај тоа што мојов живот ми помина- читајки,слушајки(па и него за кој што велат не го бива за ништо),следење на тие каде што мислев дека вреди да се следат!Покрај Македонскиот јазик ги говорам добро и;Албанскиот,Турскиот,Германскиот,францускиот и до некаде,Енглескиот јазик.
Сега по тебе,покрај тоа што го наведов во моите и во мојата последна тема,дали беше,и се уште е реално да критикуваат некого;за кого ништо не знаат ?
На крај крајот,нели сум дел од вашето семејство(како што ти кажа) ?

Брате Хачч,еве сега цитат од твојот пост,па во врска со ова,и да нешто дљ кажам:

Обидисе секогаш да го носиш доказите и да не зборуваш според она што ти мислиш - иако би донесол такви текстови, те молам со мера - затоа што имаат луџе кои што се на почеток од исламот или сеуште млади - со вакви „лични„ идеологии (ова неје критика, него пример) може човекот, што е почетник, лесно да се збуни.

Во тоа,биди биди сигурен дека нема да успеам;и во една прилика со моето зачленување кај вас и скоро,во една тема реков,а тоа е:

Моето место нее кај вас,и;
јас не умеам поинаку да говорам од тоа што до сега го говорев;
и на крајот,изгледа не го погодив времето ни местово каде ќе бидам сватен и прифатен.


Значи,на некој начин,тоа ти со твојот пост го потврди,но мислам дека,тоа ти го правеше и го правиш на најдобар можен и културен начин.
И како што кажав во една прилика,мојот престој кај вас нее за долго,едноставно сакам да ги довршам недовршрните деве три теми,и продолжението на темата,каде што вчера ја пуштив(тоа ќе трае пар месеци),и потоа збогум!
Мислам дека,тоа ќе биде-за ваше добро-реална одлука од моја страна,затоа што,приметувам дека со мојов престој кај вас на некој начин,исчезнува таа хармонија која што ја имавте во меѓусебното здружување.

А сега брате Хачч,дозволи да ти одземам малку простор,за да им одговорам и на другите двајца членови кој што ме обвинуваат.


Алејкум селам брате Лаутка


Како прво,да го читаше текстот докрај(но сепак мислам дека си го прочитал),ќе разбереше само дел од тоа што сакав да кажам,но доколку се обидеше по втор и по трет пат да го читаш,сметам дека знаејки ги твоите вредности и квалитети ќе ја разбереше делумно содржината на тоа што сакав да кажам и немаше така да реагираш.Жалам што и ти си дел од администрацијата па и член на форумов.Но тоа не значи дека се однесував лошо со тие кој што ти ги спомна,па и со тебе,затоа што укажав на нивните грешки што ги направија и моето незадоволство преку таа твоја реплика.

Се прашувам,што ти требаше тоа!Па нели примети дека ,ти беше единствениот,каде што јас упатив комлименти на твојата адреса,со тоа што кажав:Аллах него да го награди ?!
Но,и да нее такам,па зарем никој нема право од членовите да ги критикува административците во нивното работење?
Јас тоа го сторив и доколку биде потребно,уште безброј пати тоа ке го сторам,доколку увидам дека нешто нее во ред односно и дека нешто се движи во погрешна насока.Не сакам да должам повеќе,но сакам да кажам дека,не треба да се плаче како жените,туку треба да се превземе нешто и да се работи како мажите за да се смени и подобри ситуацијата,која што навидум за некого изгледа прекрасна!

Освен што ја прикажав реалната слика во форумов и односот помеѓу член администратор,што друго кажав ?
Како само успеа да најдеш изговор за нешто што не постои ?
Брате,за прикажување за очигледната вистина-па зарем станува овдека збор,за некоја невистина!!!


Селам алејкум,Агиме

Ете,пак направија грешка од администрацијата што ти дозволија да реплицираш по мене!

Но нејсе,бидејки јас за некое време ќе си заминам,го кажав тоа што имав за тебе да го кажам,а дека,како што гледаш ти дадов поздрав,тоа е мојата едукација во Исламот,и тоа не ми дозволува и да е најлошиот муслиман,а да притоа не го поздравам!
За тоа што велиш дека дека темата сум ја подготвил со цел тим на филозофи сум го подготвил,тука грешиш,како што впрочем и досега грешеше.Како прво јас не се дружам и не се занимавам со филозофија,но како што кажав во една прилика,знам нешто и за од тоа.

За темите кој што ги пишувам,не ми треба посебна потготовка,туку едноставно го пишувам она што срцето ми го посакува и кажува.Ко’пас,никад не употербувам.
Е сега да ти кажам нешто за аниномната личност(барем за тебе).
За тие кој што ме знаат,јас сум Билјал!Се прашувам,како тоа досега не си можел да го приметиш,бидејки си постар во форумов ?Значи,ти знаеш само дека живеам и работам во Белгија,но не знаеш дека работев и живев во Германија и блиску до твоето место!!!

Инаку роден и живалиштето ми е во Скопје(Чаир),родиделите мои се,од Карши јака,и доколку не си знаел,Карши јака се наоѓа од десната страна на реката Вардар па се до близината на Велес.На северо-западниот дел се граничи со реката Треака,додека од другата страна е Дервента.Што е по интересно да се каже,а тоа ти не си го знаел,во Карши јака има десетина Торбешки села!Освен тоа што ти го кажа дека,Карши јака е фудбалски клуб,да те подсетам дека,Карши јака има и кошаркашки и ракометен клуб.Сите тие клубови се наоѓаат во Измир,Турција.Но да кажам дека,Карши јака е најдоброто крајбрежно место од Измир.

Карши јака името потекнува уште од Румелиите во пенаесеттиот век во Османлиското царство.Се работи за емиграција на две села,кој што ги напуштаат селата во јужниот дел на Турска и доаѓаат во Грција односно на нашите краишта.Повеќе во темата:’Таму,каде Цонцето заоѓа’

И на крајот Агиме,не си играј играчки,прибери се,и не се занесувај дека можеш на крај да излезеш лесно со мене!Пак ти велам,не се обидувај во тоа,во твојата замисла,затоа што,нема да успееш во тоа!За да успееш во тоа,мора да го поминеш/доживееш тоа-тоа што јас во сиов мојов живот го поминав,и;мора да ја имаш мојата старост!!!

6 Re: Mozno li e! on Нед 15 Апр 2012, 5:37 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Karşi yaka напиша: Алејкум селам

Аллах да те награди и тебе брате Хачч,за разбирањето и трпението што го имаше со мене – и секако за прекрасниот одговор - кој што содржи во себе;објективност со адекватен едукативен карактер.
Ќе бидам неправеден спрема тебе и себеси доколку не ги прифатам твоите совети и забелешки;како исправни.
Конечно некој имаше слух,да тоа го забележи(!)односно да го разбере.

Брате Хачч,текстовите како што кажа,навистина се долги,но кога се пишуваат теми со ваков карактер и со вакви содржини односно со мојот стил на пишување,нема да имаат ефект,подобро да кажам,апсолутно нема да се разбирливи и вредни за внимание,доколку ги одвојев на точки;како жто следи во продолжениево.А еве за што се работи:

1.Со самиот поздрав каде што го упатив,се гледа дека,на некој начин вашиов форум го критикував;
2.Потоа објаснив за мојата личност ,но не објаснив дека,и предходно со никот спротивен на Карши јака,имав недоразбирања и во некои други форуми;
3.Се се водеше темата преку братот Ислам,и одговорот како таков дојде,за кое што имав морална обврска(за тоа што ме критикуваше)да му одговорам;
4.Преку него ги критикував и ченовите каде што самите тоа го бараа.

Се пашуваш брате Хачч,на што ќе изгледаше доколку мојот текст ќе беше одвојен на точки ?!

Освен -*“Вашата куќа“-братот Ислам,братот Муаз -,зарем треба да се споменат и другите,бевте неправедно обвинети?!
Како луѓето не можат да ја разберат или пак не сакаат да ги разберат и прифатат аргументите за вистинската слика на тоа што јас укажував?Што имаше во текстот а да не беше во склад со вашите прописи од форумов ?

Резултато на моето скромно познавање на приликите од Исламот,и воопшто во другите области е тоа што,јас потекнувам од една фамилија каде што Исламот се следи и практикува во границите на можностите.
Исто така,во нашата фамилија има еминентни личности ;хоџи,професори по верски науки... . Потоа покрај тоа што мојов живот ми помина- читајки,слушајки(па и него за кој што велат не го бива за ништо),следење на тие каде што мислев дека вреди да се следат!Покрај Македонскиот јазик ги говорам добро и;Албанскиот,Турскиот,Германскиот,францускиот и до некаде,Енглескиот јазик.
Сега по тебе,покрај тоа што го наведов во моите и во мојата последна тема,дали беше,и се уште е реално да критикуваат некого;за кого ништо не знаат ?
На крај крајот,нели сум дел од вашето семејство(како што ти кажа) ?

Брате Хачч,еве сега цитат од твојот пост,па во врска со ова,и да нешто дљ кажам:

Обидисе секогаш да го носиш доказите и да не зборуваш според она што ти мислиш - иако би донесол такви текстови, те молам со мера - затоа што имаат луџе кои што се на почеток од исламот или сеуште млади - со вакви „лични„ идеологии (ова неје критика, него пример) може човекот, што е почетник, лесно да се збуни.

Во тоа,биди биди сигурен дека нема да успеам;и во една прилика со моето зачленување кај вас и скоро,во една тема реков,а тоа е:

Моето место нее кај вас,и;
јас не умеам поинаку да говорам од тоа што до сега го говорев;
и на крајот,изгледа не го погодив времето ни местово каде ќе бидам сватен и прифатен.


Значи,на некој начин,тоа ти со твојот пост го потврди,но мислам дека,тоа ти го правеше и го правиш на најдобар можен и културен начин.
И како што кажав во една прилика,мојот престој кај вас нее за долго,едноставно сакам да ги довршам недовршрните деве три теми,и продолжението на темата,каде што вчера ја пуштив(тоа ќе трае пар месеци),и потоа збогум!
Мислам дека,тоа ќе биде-за ваше добро-реална одлука од моја страна,затоа што,приметувам дека со мојов престој кај вас на некој начин,исчезнува таа хармонија која што ја имавте во меѓусебното здружување.

А сега брате Хачч,дозволи да ти одземам малку простор,за да им одговорам и на другите двајца членови кој што ме обвинуваат.


Алејкум селам брате Лаутка


Како прво,да го читаше текстот докрај(но сепак мислам дека си го прочитал),ќе разбереше само дел од тоа што сакав да кажам,но доколку се обидеше по втор и по трет пат да го читаш,сметам дека знаејки ги твоите вредности и квалитети ќе ја разбереше делумно содржината на тоа што сакав да кажам и немаше така да реагираш.Жалам што и ти си дел од администрацијата па и член на форумов.Но тоа не значи дека се однесував лошо со тие кој што ти ги спомна,па и со тебе,затоа што укажав на нивните грешки што ги направија и моето незадоволство преку таа твоја реплика.

Се прашувам,што ти требаше тоа!Па нели примети дека ,ти беше единствениот,каде што јас упатив комлименти на твојата адреса,со тоа што кажав:Аллах него да го награди ?!
Но,и да нее такам,па зарем никој нема право од членовите да ги критикува административците во нивното работење?
Јас тоа го сторив и доколку биде потребно,уште безброј пати тоа ке го сторам,доколку увидам дека нешто нее во ред односно и дека нешто се движи во погрешна насока.Не сакам да должам повеќе,но сакам да кажам дека,не треба да се плаче како жените,туку треба да се превземе нешто и да се работи како мажите за да се смени и подобри ситуацијата,која што навидум за некого изгледа прекрасна!

Освен што ја прикажав реалната слика во форумов и односот помеѓу член администратор,што друго кажав ?
Како само успеа да најдеш изговор за нешто што не постои ?
Брате,за прикажување за очигледната вистина-па зарем станува овдека збор,за некоја невистина!!!


Селам алејкум,Агиме

Ете,пак направија грешка од администрацијата што ти дозволија да реплицираш по мене!

Но нејсе,бидејки јас за некое време ќе си заминам,го кажав тоа што имав за тебе да го кажам,а дека,како што гледаш ти дадов поздрав,тоа е мојата едукација во Исламот,и тоа не ми дозволува и да е најлошиот муслиман,а да притоа не го поздравам!
За тоа што велиш дека дека темата сум ја подготвил со цел тим на филозофи сум го подготвил,тука грешиш,како што впрочем и досега грешеше.Како прво јас не се дружам и не се занимавам со филозофија,но како што кажав во една прилика,знам нешто и за од тоа.

За темите кој што ги пишувам,не ми треба посебна потготовка,туку едноставно го пишувам она што срцето ми го посакува и кажува.Ко’пас,никад не употербувам.
Е сега да ти кажам нешто за аниномната личност(барем за тебе).
За тие кој што ме знаат,јас сум Билјал!Се прашувам,како тоа досега не си можел да го приметиш,бидејки си постар во форумов ?Значи,ти знаеш само дека живеам и работам во Белгија,но не знаеш дека работев и живев во Германија и блиску до твоето место!!!

Инаку роден и живалиштето ми е во Скопје(Чаир),родиделите мои се,од Карши јака,и доколку не си знаел,Карши јака се наоѓа од десната страна на реката Вардар па се до близината на Велес.На северо-западниот дел се граничи со реката Треака,додека од другата страна е Дервента.Што е по интересно да се каже,а тоа ти не си го знаел,во Карши јака има десетина Торбешки села!Освен тоа што ти го кажа дека,Карши јака е фудбалски клуб,да те подсетам дека,Карши јака има и кошаркашки и ракометен клуб.Сите тие клубови се наоѓаат во Измир,Турција.Но да кажам дека,Карши јака е најдоброто крајбрежно место од Измир.

Карши јака името потекнува уште од Румелиите во пенаесеттиот век во Османлиското царство.Се работи за емиграција на две села,кој што ги напуштаат селата во јужниот дел на Турска и доаѓаат во Грција односно на нашите краишта.Повеќе во темата:’Таму,каде Цонцето заоѓа’

И на крајот Агиме,не си играј играчки,прибери се,и не се занесувај дека можеш на крај да излезеш лесно со мене!Пак ти велам,не се обидувај во тоа,во твојата замисла,затоа што,нема да успееш во тоа!За да успееш во тоа,мора да го поминеш/доживееш тоа-тоа што јас во сиов мојов живот го поминав,и;мора да ја имаш мојата старост!!!


Е Машалллах ,праф поетски пос,,Како си го составил секоја чес Аллах џ.ш да те награди за критиките И пофалбите Кој ги упатии,,Но ова незнам што ти значии се надева дека на убаф начик како што доликува на еден муслиман че ни го објасниш овдее,,,Но кратко и јасно пошто јас некако го разбирам како упатена закана ,но Иншаллах да грешам и да сам разбрал погрешнооо да нее така како што јас разбраф...


И на крајот Агиме,не си играј играчки,прибери се,и не се занесувај дека можеш на крај да излезеш лесно со мене!Пак ти велам,не се обидувај во тоа,во твојата замисла,затоа што,нема да успееш во тоа!За да успееш во тоа,мора да го поминеш/доживееш тоа-тоа што јас во сиов мојов живот го поминав,и;мора да ја имаш мојата старост!!!


Селам Алејкум...

Со почит на твојата старос,предпоставувам дека си постар од нас тука поради фактот на спомнатото искуство,доживеанос(на одредени настани) и старос.....______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

7 Можно ли е?! on Нед 15 Апр 2012, 7:02 pm

Karşi yaka

avatar
Активен член
Селам алејкум

Брате лаутка,да беше заканата како што ти ја замислувашш,сугурно немаше да биде обелоденета односно за јавноста видлива.Јас тоа ќе го направев,така што,ќе упатев приватна порака на неговата адреса!
Се надевам дека,он е доста паметен,доколку мисли и предпоставува дека е тоа закана-па и да нее така,нека престане да изигрува шериф,во вашиов форум!

Значи,такво нешто немаше.Немаше никаква закана;а тоа што ти сакаш да го знаеш,ќе ти одговорам накнадно,мада за одговорот нема потреба,затоа што;во сите мои реплики,преку моите постови и теми го имаш одговорот!!!

8 Re: Mozno li e! on Пон 16 Апр 2012, 12:45 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Karşi yaka напиша:Селам алејкум

Брате лаутка,да беше заканата како што ти ја замислувашш,сугурно немаше да биде обелоденета односно за јавноста видлива.Јас тоа ќе го направев,така што,ќе упатев приватна порака на неговата адреса!
Се надевам дека,он е доста паметен,доколку мисли и предпоставува дека е тоа закана-па и да нее така,нека престане да изигрува шериф,во вашиов форум!

Значи,такво нешто немаше.Немаше никаква закана;а тоа што ти сакаш да го знаеш,ќе ти одговорам накнадно,мада за одговорот нема потреба,затоа што;во сите мои реплики,преку моите постови и теми го имаш одговорот!!!

Еллхамдулилах што небило така како што ми помина таква мисла низ главава(сигурно шејтанот ми направил трик што така разбраф,Халлали),,,Јас несакам ништо да знам ја сакам да знам и да споделувам само квалитетни и аргуметирани Исламски постови ...Што се однесува до спомнатиот брат ,кој ти го нарекуваш,,Шериф,,Никако неможам да се сложам тој е ,,Инсан,,со Иман Ислам,знаење кое знаење спроведено во делоо,,

Така да несакам да должам многу околу оваа тема битно е дека се разбираме и дека нема,да продолжиме понатаму со безвредни муабетии да се префрлиме на подпомагање и подучување на Исправниот пат....

А Што се однесува до твоите доживувања баш со внимание би те читал за што станува збор и какви доживувања..

Аллах дате награди ......

Селам Алејкум.....


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

9 Re: Mozno li e! on Пон 16 Апр 2012, 5:46 pm

Karşi yaka

avatar
Активен член

Селам алејкум


Морам да признам,дека си доста итар!Лукавоста ја користиш,како што впрочем;и од првите денови на моето зачленување тоа го правеше!Тоа го ценам!Секогаш одговараш,обично, заобилувајки ги моите прашања.Никогаш не се обиде да најдеш изговор на моите теми односно моите реплики кој што беа упатени таму каде што се водеше дебатата.Освен што ми упати критика за темата,дека сум се однесувал неправедно спрема административциве,а не кажа ништо за него(!),кој што неправедно ме критикуваше во секоја моја тема односно пост.Во секоја твоја завршна реплика,во смисол на позитивна или пак негативна,влечеш со себе продолжение,а потоа кажуваш,на пример:

Со почит на твојата старос,предпоставувам дека си постар од нас тука поради фактот на спомнатото искуство,доживеанос(на одредени настани) и старос.....

А Што се однесува до твоите доживувања баш со внимание би те читал за што станува збор и какви доживувања..

Па за овие две реченици,можам до сабајле,па и понатака да продолжам да ти да говорам и пишувам.Но каде е конкретното,моите теми,каде што говорев нешто и за Исламот и за исламските прописи,бидејки само преку нив ги критикував наведените личности во темаата(види погоре),значи со аргументи и докази ?!

Се прашувам,за какво знаење ми говориш дека,наводно го имал споменатиот брат ?!
Кое е тоа негово лично знаење што го спроведе на дело ?!
Или можеби е он некој си оџа!Не,не може да е тој еден од нив,затоа што,денес сите оџи се интелектуалци,образувани,со најмалку висока професионална квалификација за та работа што ја обавуваат.

Ќе се сложам со тебе дека,тој е човечко суштество,но доколку он ги познаваше законите од Шериатското право,како само можеше да се осмели да ме критикува на секаков начин и од сите страни ?!Шериф го нареков,затоа што се обидуваше да спроведува некаков си закон,додека “сериф“ ќа биде наречен кога ќе се обиде да ги спроведува Исламските прописи!
*Сериф е група на исламски прописи,каде што со нив владеат муслиманите и муслиманките!

Убаво се сеќаваш на еден мој пост кога ти говорев дека,јас имам престава и визија за тоа што го кажувам и пишувам!Не говорам никад напамет а да притоа да не го анализирам тоа што ќе го напишам и говорам,дури тогаш доаѓа до јавноста.Но дали сум потполно во право за тоа,тоа е друга работа и Аллах најдобро знае.Но бидејки до сега не дојдоа никакви реплики во темите кој што во себе содржат аргументи и од исламскиот правилник,тие можат да се сметат како валидни односно држат место.

Не се работи за престиж,со намера да бидам подобар,во смисол да се покаже преминот од квантитетот на кај квалитетот,туку престижот е клучен сегмент и показател за да се постигнат Аллховите нимети(благодети).Значи,да се атакува за да се достигне максимумумот(мада тоа е невозможно)односно максималната можност што Аллах свемоќниот на секого од нас му ги дал и пропишал.

Брате Лаутка,како што ти очекуваше,ти одговорив и на тоа што од мене го бараше,која е причината,зошто не сум прифатен од ваша страна во вашиов сајт,и никад во нуту еден пост не сум ти останал краток односно да не сум ти одговорил.

Сега за крај уште да ти одговорам на последните примедби што ги имаше против мене,а се оснесуваат за споменатиот брат!Не разбирам,што мораше да говориш на негово име,или беше сигурен дека е тој во право!Добро,еве сега да ти одговорам,и еве ќе го цитирам цитатот:

И на крајот Агиме,не си играј играчки,прибери се,и не се занесувај дека можеш на крај да излезеш лесно со мене!Пак ти велам,не се обидувај во тоа,во твојата замисла,затоа што,нема да успееш во тоа!За да успееш во тоа,мора да го поминеш/доживееш тоа-тоа што јас во сиов мојов живот го поминав,и;мора да ја имаш мојата старост!!!

Гога реков не си играј играчки и прибери се,мислев на тоа,да не биде дете и нека се прибере,но доколку он мисли дека е дорастнат и има знаење,реков:не се занесувај дека можеш на крај да излезеш со мене.Значи сериозно мислев на тоа дека,он се уште нее дораснат за да ми се спротистави дури и во неговото знаење,наводно како што ти кажуваш.Потоа реков,не се обидувај во тоа во твојата замисла!Во досегашниот мој престој во форумов,можам да предпоставам,до која мера е знаењето за исламот и воопшто во сите други области на секој член од форумов,па така и за споменатиот брат.Значи,и за тоа-тоа го реков!

Е сега,за последниот дел од реченицата каде што реков,за да успееш во тоа ,мора да го доживееш тоа што,јас во сиов мојов живот го поминав,мораш да ја имаш мојата старост.Точно дека сум по стар од вас,мислам дека единствениот е тој кој што можеби е постар во вашиов форум,тоа е почитуваниот брат Мухарем Фазли.Високо го ценам неговото знаење,неговите вредности,и залагање во Исламот.Значи,и он може да раскаже,како еден интелектуалец па и кој друг да бил,во тој режим, го проживал и доживеал Исламот!!!

Неслучајно спомнав една мудрост за молчењето,кој што го има во повеќе форми,а та вели:
Молчењето е мудрост,доколку таа не се користи ,во вакви ситуацији поврзано со досегашните текови,расправи што досега се водеше.Ниту пак нее мудро да се стоји настрана доколку се има решение со аргументи,за да се помогне да се реши недоразбирањето(можеби)помеѓу членовите во врска со ова и другите теми.

Брат,доколку сметаш дека ти ги повредив чувствата со текстов,барам халал да ми чиниш.Селам

10 Re: Mozno li e! on Пон 16 Апр 2012, 10:09 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Karşi yaka напиша:
Селам алејкум


Морам да признам,дека си доста итар!Лукавоста ја користиш,како што впрочем;и од првите денови на моето зачленување тоа го правеше!Тоа го ценам!Секогаш одговараш,обично, заобилувајки ги моите прашања.Никогаш не се обиде да најдеш изговор на моите теми односно моите реплики кој што беа упатени таму каде што се водеше дебатата.Освен што ми упати критика за темата,дека сум се однесувал неправедно спрема административциве,а не кажа ништо за него(!),кој што неправедно ме критикуваше во секоја моја тема односно пост.Во секоја твоја завршна реплика,во смисол на позитивна или пак негативна,влечеш со себе продолжение,а потоа кажуваш,на пример:

Со почит на твојата старос,предпоставувам дека си постар од нас тука поради фактот на спомнатото искуство,доживеанос(на одредени настани) и старос.....

А Што се однесува до твоите доживувања баш со внимание би те читал за што станува збор и какви доживувања..

Па за овие две реченици,можам до сабајле,па и понатака да продолжам да ти да говорам и пишувам.Но каде е конкретното,моите теми,каде што говорев нешто и за Исламот и за исламските прописи,бидејки само преку нив ги критикував наведените личности во темаата(види погоре),значи со аргументи и докази ?!

Се прашувам,за какво знаење ми говориш дека,наводно го имал споменатиот брат ?!
Кое е тоа негово лично знаење што го спроведе на дело ?!
Или можеби е он некој си оџа!Не,не може да е тој еден од нив,затоа што,денес сите оџи се интелектуалци,образувани,со најмалку висока професионална квалификација за та работа што ја обавуваат.

Ќе се сложам со тебе дека,тој е човечко суштество,но доколку он ги познаваше законите од Шериатското право,како само можеше да се осмели да ме критикува на секаков начин и од сите страни ?!Шериф го нареков,затоа што се обидуваше да спроведува некаков си закон,додека “сериф“ ќа биде наречен кога ќе се обиде да ги спроведува Исламските прописи!
*Сериф е група на исламски прописи,каде што со нив владеат муслиманите и муслиманките!

Убаво се сеќаваш на еден мој пост кога ти говорев дека,јас имам престава и визија за тоа што го кажувам и пишувам!Не говорам никад напамет а да притоа да не го анализирам тоа што ќе го напишам и говорам,дури тогаш доаѓа до јавноста.Но дали сум потполно во право за тоа,тоа е друга работа и Аллах најдобро знае.Но бидејки до сега не дојдоа никакви реплики во темите кој што во себе содржат аргументи и од исламскиот правилник,тие можат да се сметат како валидни односно држат место.

Не се работи за престиж,со намера да бидам подобар,во смисол да се покаже преминот од квантитетот на кај квалитетот,туку престижот е клучен сегмент и показател за да се постигнат Аллховите нимети(благодети).Значи,да се атакува за да се достигне максимумумот(мада тоа е невозможно)односно максималната можност што Аллах свемоќниот на секого од нас му ги дал и пропишал.

Брате Лаутка,како што ти очекуваше,ти одговорив и на тоа што од мене го бараше,која е причината,зошто не сум прифатен од ваша страна во вашиов сајт,и никад во нуту еден пост не сум ти останал краток односно да не сум ти одговорил.

Сега за крај уште да ти одговорам на последните примедби што ги имаше против мене,а се оснесуваат за споменатиот брат!Не разбирам,што мораше да говориш на негово име,или беше сигурен дека е тој во право!Добро,еве сега да ти одговорам,и еве ќе го цитирам цитатот:

И на крајот Агиме,не си играј играчки,прибери се,и не се занесувај дека можеш на крај да излезеш лесно со мене!Пак ти велам,не се обидувај во тоа,во твојата замисла,затоа што,нема да успееш во тоа!За да успееш во тоа,мора да го поминеш/доживееш тоа-тоа што јас во сиов мојов живот го поминав,и;мора да ја имаш мојата старост!!!

Гога реков не си играј играчки и прибери се,мислев на тоа,да не биде дете и нека се прибере,но доколку он мисли дека е дорастнат и има знаење,реков:не се занесувај дека можеш на крај да излезеш со мене.Значи сериозно мислев на тоа дека,он се уште нее дораснат за да ми се спротистави дури и во неговото знаење,наводно како што ти кажуваш.Потоа реков,не се обидувај во тоа во твојата замисла!Во досегашниот мој престој во форумов,можам да предпоставам,до која мера е знаењето за исламот и воопшто во сите други области на секој член од форумов,па така и за споменатиот брат.Значи,и за тоа-тоа го реков!

Е сега,за последниот дел од реченицата каде што реков,за да успееш во тоа ,мора да го доживееш тоа што,јас во сиов мојов живот го поминав,мораш да ја имаш мојата старост.Точно дека сум по стар од вас,мислам дека единствениот е тој кој што можеби е постар во вашиов форум,тоа е почитуваниот брат Мухарем Фазли.Високо го ценам неговото знаење,неговите вредности,и залагање во Исламот.Значи,и он може да раскаже,како еден интелектуалец па и кој друг да бил,во тој режим, го проживал и доживеал Исламот!!!

Неслучајно спомнав една мудрост за молчењето,кој што го има во повеќе форми,а та вели:
Молчењето е мудрост,доколку таа не се користи ,во вакви ситуацији поврзано со досегашните текови,расправи што досега се водеше.Ниту пак нее мудро да се стоји настрана доколку се има решение со аргументи,за да се помогне да се реши недоразбирањето(можеби)помеѓу членовите во врска со ова и другите теми.

Брат,доколку сметаш дека ти ги повредив чувствата со текстов,барам халал да ми чиниш.Селам


Алејкум Селам
О мори мајко пак си напишал цели странице Wink Wink Еј Субаханаллах ,Шо си бил Мераклија бе за составување на Баснии,сказнии...

Халал ти е Акхии ,,Ама многу ме бендисва крати и јасни одговри и прашања,,

Но кога ме прашуваш зошто јас ти одговарам,, ,,Како дел од овј Форум Должен сум тоа да го правам,зарем не,,И несмеам да дозвола фсушнос се такви правилата овде Брате Мој Најмил да нема непотребни расправии..

Што се однесува за овој дел од текстот кој пофторно си го поставил ,јас пак помислиф че го заборавиш више...


И на крајот Агиме,не си играј играчки,прибери се,и не се занесувај дека можеш на крај да излезеш лесно со мене!Пак ти велам,не се обидувај во тоа,во твојата замисла,затоа што,нема да успееш во тоа!За да успееш во тоа,мора да го поминеш/доживееш тоа-тоа што јас во сиов мојов живот го поминав,и;мора да ја имаш мојата старост!!!


Сега во пофторново постирање си му направил ,,Тефсир ,,на текстоф (е Мудар си),А зошто тоа не го стори кога го поставии..

Брате ние немозе да знаем ти што имаш во срцето или што мислиш во главата(таквите особини не се својствени за нас),,тоа што пишуваш тоа го читам без навлегување во деталии..

Еве да ги прашаме и другите под горе поставената Изјава од карширака ,Што подразбирате брачаа....

па Потоа че донесме заклучок.......

Селам Алејкумм и Скрати малууу(пократки постови)


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот