Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Жена во функција на имам

Прашање:

Дали е дозволено жена да биде имам во заедница (џемат) од жени што клањаат?

Одговор:

Сета благодарност му припаѓа на Аллах

Задолжение за жените не постои во однос на викање езан или икамет, затоа што тоа е само за мажи. Ако пак викаат езан или икамет, спаѓа во една од следниве категории:

1. Викаат езан и икамет со група на мажи или пак со мешовита група која се состои од мажи и жени. Тоа од исламска страна не е дозволено - во овој случај езанот и икамеот не се валидни.

2. Таа вика пред група на жени.

3. Или таа вика за себе, кога е сама.

Дозволено е жена езанот да го вика за себе или пред група жени, но не во присуство на мажи. Викањето на езанот и икаметот за мажите е должност, а за жените дозволено (но не обврска) да го викаат. Ако не го викаат, нема никаква грешка. Ако жената вика езан, треба нејзиниот глас да биде тивок - толку гласен колку да можат да ја слушнат придружинките нејзини.

Подобро е жената да вика икамет за една група жени, и поблизу до она што е мустахаб (пожелно) - но и ако не го вика на икаметот, намазат останува сепак валиден и нема никаква грешка во тоа.

Во врска со жена што го води на џематот како имам, може да има една од следниве ситуации:

1. Жена која во намазот ги води мажите и жените.
Во никој случај не е дозволено жена во намазот да ги води мажите, без разлика дали се работи за фарзки или нафилиски (доброволни) намази.

2. Жена фигурира како имам меѓу жени.

За жените е мустахаб (предложено) меѓу себе во џематот да клањаат, кога се собираат зедно. Една од нив треба во тој случај жените да ги води низ намазот, но таа мора да биде во ист саф (линија) со другите, но во средината на сафот.

Значи: Дозволено и коректно е жена да води други жени низ намазот или да фигурира како имам.

[преземено од вилајат ал-мар`ах фил-фикх ал-ислами)]

Извор: Islam-QA.com (прашање број 14247)

Превод: Абу Ал-Амин Мухаммад [[You must be registered and logged in to see this link.]

Лектор: Alek Sandar


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот