Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат

Прекинување намаз, ако е некој во животна-опасност
Детето се задави со нешто, додека мајката клањаше

Прашање:

Додека клањав, се задави черками (3 месечна) и никој немаше во куќата - затоа го прекинав намазот за да е поможам. Дали е тоа што го направив харам или е во вакви стриктни ситуации дозволено намазот да се прекине?

Одговор:

Сета благодарност му припаџа на Аллах.

Тоа што го направи неје харам или греф, него облигаторна моралност (ваџип), затоа што текнува под „спасување на живот„, што е поддржано од исламска страна. Аллах вели (со приближно значење):

„...и ако зачува некој живот, е исто така, како да би ги зачувал на сите живото од земјава...„ (ел-маида 5:32)

Ибн Аббас, мурах ал-хамадани, абд-Аллах и некои од придружниците на пејгамберот (ас-сахаба радихуАллауАнхум) го тефсираат (објаснуваат) на тој ајет вака: „...и ако зачува некој живот„ - значе - го зачува некого од умирачката, и тоа е исто како да би ги зачувал на сите жители на светот од умирачката. (тефсир ат-табари 6/199)

Животот на еден човек да го зачуваш, кој што е под заштита на шериатот, е за секого облигаторна моралност (ваџиб), за тој, кој што е во можност. Зачувањето на еден живот е една од петте работи, кои што треба во исламот да се заштитуваат. (Во тие зпаџаат: Животот, умот, својството, религијата и следниците на фамилијата). А клајнањето, треба да се понови после помогнувањето на детето.
А Аллах се нај добро знае!

Извор: Islam-QA.com (прашање број. 7698)


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот