Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Прашање:

Кој е доказот, дека жените треба нозите да ги имаат покривено, за да биде нивниот намаз валиден?

Одговор:

Сета благодарност му припаџа на Аллах

Самата жена, која што ја стигна возрасноста, мора во време на клајнање целото тело да го покрие, освен лицето и рацете, затоа што секој друг дел е аура.

Додека клања и некој дел од нејзиното тело се одкрие, како шинот, ногата или некој дел од нејзината глава, тогаш е клајнањето не исправно, затоа што ресулАллах рече: „Аллах нема клајнањето да го прима од жена, која што ја стигна возрасноста, освен со „химар„ (шамија)„. преносено од имам ахмед, абу давуд, ибн маџа и ат-тирмизи со сахих сенед (здрав ланец).

Абу давуд пренесува од умм-саламах (радихуАллахуАнха), дека го прашала на ресулАллах за една жена, која што во време на намазот носела „дир„ (кошула или згорешна облека) и химар (шамија), но не изар (здолашна облека која што ги покрива нозете). Тој одговорил: „Таја жена е аура.„

Ако се работи за лицето, тогаш е суннет во време на клајнањето да го оставе откриено, додека немаат мажи кои што не се махрам. Множината на исламсикте учењаци се на тој стаф, дека нозите мора да се покриени; некои дозволуваат да се тие одкриени, но како што наведовме, множината се на другиот стаф.

Абу давуд пренесува од умм саламах (р.А.) дека била прашана за една жена, која што носела „химар„ и „кхамис„ (домашна облека или кошула) во време на намаз. Таја одговорила: „Нема никаква грешка во тоа, додека „Дирот„ (кошулата) ги покрива нејзините нози.

Во секој случај мора да сватиме, дека е подобро нозите да се покриени, за да биде на сигурна страна. Што се однесува за рацете, има повеќе место за интерпретација. Нема ништо лошо ако се тие одкриени или покриени, иако некои учењаци го имаат стафот, дека подобро и тие да се покриени.

А кај Аллах е нај гоеламат сила за знаење

Fatâwa al-Mar’ah al-Muslimah


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот