Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Забрана за брак со блудник on Вто 06 Мар 2012, 6:16 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Во името на Аллах, Семилосниот, Милостивиот!


На Муслиманите не им е дозволено да се женат со блудница ниту пак е дозволено на муслиманките да се омажат со блудник, освен ако се покајат. Возвишениот Аллах направил да чесноста да биде секогаш кои требаат да ги исполнат како мажот така и жената пред стапувањето на бракот. Возвишениот , рекол:الْيَوْمَ أُحِلَّ لَكُمُ الطَّيِّبَاتُ ۖ وَطَعَامُ الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ حِلٌّ لَكُمْ وَطَعَامُكُمْ حِلٌّ لَهُمْ ۖ وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ الْمُؤْمِنَاتِ وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ مِنْ قَبْلِكُمْ إِذَا آتَيْتُمُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ مُحْصِنِينَ غَيْرَ مُسَافِحِينَ وَلَا مُتَّخِذِي أَخْدَانٍ
Денес ви се дозволуваат добрата; дозволена ви е храната на оние на кои им е дадена Книгата, а и храната ваша е дозволена за нив. Дозволени ви се чесните жени вернички, и чесните жени вернички од оние на кои им е дадена Книгата пред вас кога ќе им ги дадете нивните венчани подароци за да се ожените а не блуд да правите со нив, и да не ги земате за љубовници. Оној кој не верува во верата, тогаш, му пропаѓа делото негово и на Ахирет ќе биде меѓу презрените! (Ел-Маида 4)

Односно. Како што Аллах за дозволено го направил пријатно и вкусно јадењето и храната кои ги припремаат евреите и христијаните, дозволено е и брак со честити жени на ехлу-китаб (Еврејките и Христијанките) доколку тие се чистат и немаат љубовници.

Блудот е забранет и во ајетот кој говори за бракот со слугинките доколку некое лице не е во можност да се ожени со слободна жена , Возвишениот вели:فَانْكِحُوهُنَّ بِإِذْنِ أَهْلِهِنَّ وَآتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ مُحْصَنَاتٍ غَيْرَ مُسَافِحَاتٍ وَلَا مُتَّخِذَاتِ أَخْدَانٍ
...Венчавајте ги, тогаш, со одобрување од нивните сопственици и дајте им ги подароците нивни учтиво како на честити жени кои не прават прељуба и кои не земаат пријатели скришно. А ако, пак, овие прават прељуба, како мажени, им припаѓа половина од казната предвидена за мажените жени. Ете, тоа е за оној од вас кој се плаши од прељуба. Но, за вас е подобро да се стрпите. Аллах е Простувач и Сомилосен! (Ен-Ниса 25)

Женидбата со блудницата недвосмислено се збранува во зборовите на Возвишениот:الزَّانِي لَا يَنْكِحُ إِلَّا زَانِيَةً أَوْ مُشْرِكَةً وَالزَّانِيَةُ لَا يَنْكِحُهَا إِلَّا زَانٍ أَوْ مُشْرِكٌ ۚ وَحُرِّمَ ذَٰلِكَ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ
Блудникот нека се венча само блудница или многубошка, а блудницата нека ја венча само блудникот или многубожецот! Ете, тоа за верниците , секако , е забрането! (Ен-Нур 3)

Тоа е строго забрането за верниците, односно. Да се женат со жени кои се познати како блуднице, бидејчи тоа може само да го направи само блудник или мушрик (Неверник).

Амр бин Шуајб, од својот татко, а тој од неговите дела пренесува , дека Мерсед ибн Ебу Мерсед ел-Ганеви, кој се занимавал со препродавање на робовите, имал во мека пријателка која била блудница, а ја викале Анак. Тој отишол кај Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алејхи ве селлем, и го прашал: “ Аллахов Пратенику, можам ли да се оженам со Анак? Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алејхи ве селлем, не му одговорил се додека не бил објавен овој ајет: Блудникот нека се венча само блудница или многубошка. Потоа Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алејхи ве селлем, го повикал и му рекол: “ Немој да се ожениш со неа. (Ебу Давуд, Тирмизи и Несаи)

Ебу Хурејре, радијаллаху анху, пренесува дека Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алејхи ве селлем, рекол:” Блудник, кој се должи на прељуба може да се ожени само со неа (Се мисли само со блудница) (Ахмед и Ебу давуд)

Еш-Шевкани вели: “ Овој опис се однесува за личност која може да биде упишана како блудница. Во хадисот има јасен доказ дека на човекот не му е дозволено да се ожени со жена која е позната како блудница, ниту пак е дозволено е да се омажи за човек кој е блудник. На тоа укажува и спомнатиот ајет бидејчи на крајот од ајетот стои: тоа за верниците , секако , е забрането!. Овој ајет недвосмислено укажува за забрана на таа постапка. ( Завршен цитат)


Извор: [You must be registered and logged in to see this link.]

Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот