Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
МодераторВо името на Аллах, Семилосниот, Милостивиот!


Возвишениот Аллах џ.ш вели:


فَلَا تُزَكُّوا أَنفُسَكُمْ ۖ هُوَ أَعْلَمُ بِمَنِ اتَّقَىٰ


...Но, не бидете уверени дека се безгрешни душите ваши. Аллах најдобро ги знае оние кои се чуваат од гревови. (Ен-Неџем 32)

Ет-Тебери вели: За Аллаховите зборови: не бидете у верени дека се безгрешни – Возвишениот вели:

Не сведочите за себе дека сте добри, чисти, без гревови и непослушност како што се пренесува од Ибн Хамид дека рекол:

Се пренесува од Махрана дека суфијан рекол: Го слушнав на Зејд ибн Еслема како погледнува на овој ајет и вели:

не бидете у верени дека се безгрешни. – Не го чистите/ ослободувај те од себе( грешки и гревови).

Аллаховите зборови: Аллах најдобро ги знае оние кои се чуваат од гревови.- Возвишениот Аллах вели:

Твојот господар Мухаммеде знае за неговите робови кои се плашат од казната Негова па поради тоа го избегнуваат грешењето.


Тефсир ат Табери: 22/140


Хафиз Ал-Бегави вели во кометарот за овој ајет:

فَلَا تُزَكُّوا أَنفُسَكُمْ ۖ هُوَ أَعْلَمُ بِمَنِ اتَّقَىٰ


...Но, не бидете у верени дека се безгрешни душите ваши. Аллах најдобро ги знае оние кои се чуваат од гревови. (Ен-Неџем 32)


Ибн Аббаз рекол: Не фалите се / истакнувајчи се себеси.

Ал-Хасан рекол: Аллах поседува знаење за секого, што работи и каде че отиде, затоа не фалитесе/ истакнувајчи се себеси не сметај те се за безгрешни, и немојте да се воздигнувате поради добрите дела кои што сте ги направиле.

Ал Калаби и Муаљати рекле: “ Луѓето имале мал обичај да направат добро дело а потоа да речат: “Нашиот намаз, нашиот пост, нашиот хаџџ... па Аллах го објавил овој ајет: Аллах најдобро ги знае оние кои се чуваат од гревови. Односно оние кои се добри, покорни и искрени спрема Возвишениот Аллах и Величествениот.


Тефсир ал Багави: 7/143


Ибн Кесир вели: Но, не бидете у верени дека се безгрешни- значи да се пофалуваш, да си задоволен со себе и да ги спомнуваш своите добри дела(било јавно или сам себеси да веруваш дека си вреден) Аллах најдобро ги знае оние кои се чуваат од гревови.

А на друго место Возвишениот вели:

أَلَمْ تَرَ إِلَى الَّذِينَ يُزَكُّونَ أَنفُسَهُم ۚ بَلِ اللَّهُ يُزَكِّي مَن يَشَاءُ وَلَا يُظْلَمُونَ فَتِيلًا

Не ги гледаш ли оние кои ги чистат своите души? Но, не! Аллах чисти кого сака. И ним не ќе им се направи штета ни колку голушка урмина.(Ен-Ниса 49)

Имам Муслим бележи во својот Сахих: Ни пренесе нас Амр од Накаида... дека Мухаммед ибн Амру ибн ата рекол:

وقال مسلم في صحيحه: حدثنا عَمْرو الناقد، حدثنا هاشم بن القاسم، حدثنا الليث، عن يزيد بن أبي حبيب، عن محمد بن عمرو بن عطاء قال: سميت ابنتي بَرّةَ، فقالت لي زينب بنت أبي سلمة: إن رسول الله صلى الله عليه وسلم نهى عن هذا الاسم، وسميت بَرَّة، فقال رسول الله صلى الله عليه وسلم: "لا تزكوا أنفسكم، إن الله أعلم بأهل البر منكم". فقالوا: بم نسميها؟ قال: "سموها زينب


На својата ќерка е понудив име Буррах (А тоа значи: таа која на другите им прави добро, корисна на другите) па Зејнеб бинт Еби –Селаме ми рекла дека Аллаховиот пратеник, саллаллаху алејхи ве селем, го забранил ова име и рече: Не пофалувајте се. Навистина Возвишениот Аллах знае кои се доброчинители меѓу вас. Па го прашале: Како да ја викаме ? рече: Викате ја Зејнеб.

Ова е потврдено и во хадисот кој го бележи имам Ахмед: Аффан нас ни пренесе дека Вехејб рекол... од Ебу Бекр дека рекол:

مدح رَجُلٌ رجلا عند النبي صلى الله عليه وسلم، فقال رسول الله صلى الله عليه وسلم

ويلك! قطعت عُنُقَ صاحبك -مرارًا-إذا كان أحدكم مادحا صاحبه لا محالة فليقل: أحسب فلانا -والله حسيبه، ولا أزكي على الله أحدا-أحسبه كذا وكذا، إن كان يعلم ذلك


Некој човек го пофалувал на еден друг човек пред Пратеникот , саллаллаху алејхи ве селем, па Аллаховиот Пратеник му рече: Тешко тебе! Ја уби главата на својот другар (Повторувајчи го тоа повече пати). Кога некој од вас треба да ги пофалува на другите нека каже: “ Го сметам за таков а Аллах најдобро знае. Пред Аллах не пофалувам никого, но мислам дека е таков и таков, ако е така тој знае(Аллах) за него.

Овој хадис го бележи Бухари, Муслим, Ебу Давуд, Ибн Маџе, а преку Халид ал –Хазза.

Имам Ахмед пренесува од Хемам ибн ел-Хариса кој вели:

جاء رجل إلى عثمان فأثنى عليه في وجهه، قال: فجعل المقداد بن الأسود يحثو في وجهه التراب ويقول: أمرنا رسول الله صلى الله عليه وسلم إذا لقينا المداحين أن نحثو في وجوههم التراب


Дошол некој човек кај Осман , радијаллаху анху, и почнал да го пофалува во лице, а тогаш Микдад ибн ел-Есвед ја фрли прашината говорејќи: Аллаховиот Пратеник , саллаллаху алејхи ве селем ни нареди, кога че го стретнеме некој да го пофалува на друг човек- да му фрлиме прашина во очи.

Ова го бележи Муслим и Ебу давуд

Тесфир ибн Кесир: 7/462

Обработка: Ahlu-Sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот