Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 11 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 11 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Во името на Аллах, Семилосниот, Милостивиот!
Некои од најпознатите суфиски тарикати (Првци):1.Тарикатот Кадиријје Основоположникот на овој тарикат е Абду’л-Кадир Гејлани кој умрел 1166 г. Тој се преселил во персија, ирак и багдат каде што и е закопан. Абду’л-Кадир Гејлани е од оние кои што му припишуваат исто како што е Иса с.а, многу далеку од христијаните, кој го обожаваат а ние Аллах џ.ш! денес најмногу ги има во Сирија, Турска , во некои делови на Африка, посебо во камерун, Конг, Мавританија и Танзанија. Ги има и во Кавказ, чеченија и во некои делови на русија.

2. Тарикатот Рифаијје . Основоположникот(Основачот) на овој тарикат е Ебул-Аббаса Ахмед ел- Рифаи, кој умре. Во Басра . Руфаи својата “чуднотворна моќ” ја докажува со сабјии. Заеднишко верување имаат и шитите тоа што едни и другите веруваат во Џаферовиот китаб , во дванаесет имами, а тринаењетиот имам е Ахмед ер-Рифаи, и дените и другите жалаат на денот на Ашуре. Овој тарикат се поделил на три секти: базије, малекије и хубекбије. Денес најмногу ги има во Египет, Сирија, турска, источна европа, кавказ, како и во Северна Америка.л 1182 г.

3. Бедависки-Ахмедски тарикат Основоположникот на овој тарикат е Ахмед ел-Бедевиј, кој е роден во шитска-иранска фамилија, а умрел 624 х.г во Ирак, каде и е закопан и чии гроб секоја година го посетуваат преку 3 милјони бедебија-ахбедии (Суфии). Нивното учење е засновано е на моноштво идеологија и новотарија од кој исламот е потполно чист. Ги има го Египет, го има и во него делови во европа. Тарикатот им се разделил на шеснаесет секти.

4. Шазиллискиот тарикат Основоположникот(Основачот0 на овој тарикат е Ебул-Хасена ел-Шазилија, кој умрел 1258 г. Овој е од поголемите суфиски тарикати. Денес се широко распространети во северна африка, египет, танзанија, блискиот исток, Шири Ланка, како и во западна и Северна Америка.

5. Тарикатот Меламијје е поврзан со иранскиот прецедател Мевлану Џеладин ер-Руми, кој умрел 1273 г. И погребан е во Коњи. Најмногу ги има во турска, андолија, сирија, како и во северна америка. Познати се како вртењето на дервишите, кога прават зикир и се вртат околу круг!?

6. Тарикатот Накшибендијје е поврзан со Беауддина Накшибенда од Бухара, кој умрел во 1390 г. Најмногу ги има во централна Азија, ирак, кавказ , северозападна и југозападна кина, индонезија, индија, турска, европа и северна америка.

7. Тарикатот Бекташијје основачот е Хаџи Бекташ Вели од Хросана, кој умрел 1338 г.. Овој суфиски тарикат е карактезиран по шитските идеии, убедувања и ставови. Ги има во турска, андолија, албанија и америка.

8. Тарикатот Нииметуллах основачот на овој тарикат е Нуруддин Мухаммед Нииметуллах, кој умрел 1434 г. Во местото механ билизу до керман во јужен ирак. Најмногу ги има во ирак и индија.

9. Тиджаниски тарикат основачот на овој тарикат е Аббас Ахмед ет-Тиджанија, алжирски бербер, кој умрел 1815 г. Од алжир најмногу се распространети спрема југ и север , како и према западен и централен судан, египет, сенегал, западна африка и северна нигерија, Ги има и во западна и северна Америка.

10. Джеррахијски тарикат основачот на овој тарика е Нуруддин Мухаммед ел-Джерраха од истамбул, кој умрел 1720 г. Најмноги ги има во турска , со мали групи по западна и северна америка.

Во босна се присутни следниве тарикати:

- Тарикатот Накшибендијје: сараево, вишко, бусовца, фајница, билаловац, милодраже, мердани, горица, каканј, зеница, ричица, тешанј, травник, мостар, тузла, горна тузла, олово, живиниче, кладнај, бановци, грачница кај тузла, клјуч, бужим, чарин.

-Тарикатот Кадиријје: сараево, травник,пазарич.

- Тарикатот Рифаијје: Сараево, вереш, сребреник.

- Шазиллискиот тарикат: Тузла- дуброве.

(Погледни: ''Pregled mjesta održavanja zikra u BiH'', novine ''Kelamul-Šifa'', br. 9, proljeće 2006)

Што се однесува за Санџак, не се бележи дека некаде денес во него постои живо тече кое ги влече корените од порано, ниту пак да постои некој ораганизиран тарикат кои влечи корен од порано. Санџак Голгота само прживеаа џамиите! Постои обида за извршување на поединци на луѓе кои сакаат ново тече да направат и тарикат, посебно во нови пазар, но сето тоа се само желби и неофицијални напори на поединци. Во предходниот период (Во минатото) постоеа суфии кои беа достапни на територијата на санџак бидејчи тоа се забележува по многу турабиња кои ги оставиле покрај себе, а особено во секој Санџаски град освен плав (Ел –хамдулиллах , а тоа не значи дека во плав немаа добри луѓе)Еден исправен тарикат (пат):Единсвен исправен тарикат(пат) е тарикатот и правецот на ехли-сунет вел-џемаат кој се огледува во буквално следење и потврдената пракса на Аллаховиот пратеник с.а.в.с како јавно така и тајно, како во внатрешноста така и во својата надворешност, како и следење на поатот и патеката на врачањето на оваа вера- мухадџирите-и енсариите.

Следбениците на тарикатот (Патот) ехли-сунет вел-џемаат знаат дека највреден говор – е Аллаховата книга, и дека најдобро упатсво е – упатсвото на Мухаммед с.а.в.с тие им даваат предност на Аллаховите зборови над било чии дру говор, и му даваат предност на суннетот и праксата на Мухаммед с.а.в.с над било кој чиија и друга пракса! Поради ова се нарекува ехли-сунет вел-џемаат!

ехли-сунет вел-џемаат се нарекува поради тоа што се придржуваат до конзензусот на иџмаа асхаби и сите синнетски улеми после нив, и поради тоа што се вистински чувари на џемаетот на муслиманите и тие кои секојдневно гинат за него, и се грижат од нападите на неверниците, за разлика од сите останати новотарски групи(секти) кои се препознатливи по тоа што секојдневно удираат по џемаетот на муслиманите, што се делат на разни фракции и групи(Секти), помагајчи многу често со својата пракса на неверниците против муслиманите!

Ехли-сунет вел-џемаат внимава на себе, но сите други кои удираат по Куранот , суннетот и иџмаат, се што се совпаѓа со нив тоа го признаваат, се што им се спротиставува на нив- притив тоа се борат.

Ехли-сунет вел-џемаат се чуварите на џамискиот џемаат, и на својата вера гледаат како на насихат (Совет). Секогаш се свесни за Аллаховите зборови: Верниците меѓу себе се како цврста зграда чии делови меѓусебно се помагаат! , или Верниците се како едно тело. Кога че го заболи еден орган- сите органи тогаш чуствуваат билка!

Ехли-сунет вел-џемаат бараат од мислиманите сабар и стрпување при несреќа и искушеније, како и шучур(заблагодарување на Аллах) и благодарност во прилка на несреќа и уживање; бара задоволство Аллахово во судбината и одредбата.!

Ехли-сунет вел-џемаат повикуваат со голем морал и добри дела , и не забораваат на зборовите од Претеникот с.а.в.с кој рекол: Најсовршен и најубав иман имаат оние кои најдобро се однесуват и имаад добар ахлак!

Ехли-сунет вел-џемаат повикуваат на одржување родбинските врски, и да му дадеш на оној кој тебе не ти дава, и да му опростиш на оној кој тебе ти направил зулум и неправда, и да си покорен на родителите свои, и да ги одржуваш добрососетските односи, и да си доброчинител спрема јетимите, и сиромасите, и патниците, и робовите...

Ехли-сунет вел-џемаат забранува дуење(големџија) и воздигнување на другите, правање неправди, насилство и зулум на другите- со право или без право!

Значи, Ехли-сунет вел-џемаат се луѓе кои го следат Куранот и сахих- суннетот, онака како што го толкувале и следеле првите генерации на исламот( селеф), а не како што го толкуваат или како што го практикуваат исламот оние кои не се селеф на овој уммет!.

Го молиме на Аллах џ.ш да не упати на вистината и на правиот пат ! Амин.


Припремал: Sead ef. Jasavić Професор по фикх и имам во Султан Џамија во Плав Црна Гора.


Обработка: Ahlu-Sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот