Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Во името на Аллах, Семилосниот, Милостивиот!Кажи: Ако го љубите Аллаха па, следете ме! Аллах ќе ве љуби и ќе ви ги прости гревовите ваши. Аллах е Простувач и Сомилосен! Кажи: Бидете послушни и на Аллах и на пејгамберот! Ако ги свртите плеќите... та, Аллах не ги љуби неверниците, навистина! (Али Имран 31-32)

Овој племенит курански ајет е главниот судија на секој човек кој тврди дека го сака на Аллах џ.ш! Аллах џ.ш не го сака на оној кој не оди по стапалките(Патот) на Мухаммед с.а.в.с. Личноста кој тврди дека го сака на Аллах џ.ш, а не го следи на Мухаммед с.а.в.с, всушност тој лаже и че се смета за таков се додека не го следи шеријатот на Мухаммед с.а.в.с.

Динот(Верата) со која Мухаммед с.а.в.с дошол се погледнува со зборовите, постапките и праксата . Пратеникот с.а.в.е рекол: Кој работи некоја работа а не е тоа како кај нас, тоа не му се прифаќа. (Муслим)

Ако го следиме на Мухаммед с.а.в.с – Аллах џ.ш, тогаш нас че не засака, а мударците рекле: “'' Не е поентата во тоа што че го сакаш негого, туку поентата еда те засака некоја!

Хасан ел-Басри рхм рекол: “ Некои луѓе тврдат дека го сакаат на Аллах џ.ш, па Аллах џ.ш , ги ставил во искушеније со овој ајет!.

Аиша р.а пренесува дека Пратеникот с.а.в.с рекол” Зарем динот (верата), е ништо друго освен љубов и омраза! "

Следењето на Пратеникот с.а.в.с, добиваме ова ветување, односно. Добиваме опрост од Аллах џ.ш, а тоа е она што сите ние го сакаме!.

После овој ајет Аллах џ.ш вели: Кажи: Бидете послушни и на Аллах и на пејгамберот! Ако ги свртите плеќите... та, Аллах не ги љуби неверниците, навистина!

Непослушноста на Аллах џ.ш, и на Неговиот Пратеник е куфур и неверство, а Аллах џ.ш, не го сака на оној кој со тоа ствојство се украсува, па макар и со голем (Силен) глас тврди дека го сака на Аллах џ.ш.

На Аллах џ.ш че му се приближиме со следење на Мухаммед с.а.в.с печатот на сите пратеници, кој е испратен и го џиновите и до луѓето!.

Да било кој од предходните божји пратеници с.а.в.с би бил жив за време на Мухаммед с.а.в.с, не му останува ништо друго освен да го следи шеријатот и прописите на Мухаммед с.а.в.с.


Погледни: Тесфир Ибн Кесир 1/477.

Обработка: Ahlu-Sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот