Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Бисмиллахир Рахманир Рахим

Во името на Аллах, Семилосниот, Милосливиот, со чие име секоја работа ја започнуваме и завршуваме!Возвишениот Аллах џ.ш вели: И држете се цврсто - сите - за јажето Аллахово; не разединувајте се ... (Али имран 103) Што е Аллахово јаже? Аллаховото јаже е Куран и Суннет Аллах џ.ш вели: И држете се цврсто - сите - за јажето Аллахово; не разединувајте се ... (Али имран 103)

Сите ! Бидете заедно и не разединувајте се. Тука имаме двојна наредба! Куранот на многу места не повикува и вели : Покорите се на Аллах и на Неговиот Пратеник! Аллах оваа наредба ја спомнува дури над 20 места во куранот вели: Покорите се на Аллах и на Неговиот Пратеник! Елхамдулилах нашиот пат е е јасен и гласен Нашиот пат е „Куран и Суннет„, без филозофија и лични стафови.

Но за жал има и такви кои длабоко се опијанале во филозофија, со секташки и заблудни и искривени текстови кои се далеку од вистината од нив секако се Суфиско-Ешритско-Матуридиските секти Нивната омраза и нетрпеливост спрема Научниците од ехлис суннет е општо позната, па дури некои го протекфириле на Шејхул Ислам ибн Тејмијје, ибн Кајјим, па улемата од Неџд ,

Овие секти немат друга Работа, само да се обидуваат нон стоп да става мислења, који што немаат Врска со Исламот - и со ставање на Мислења, који што се Лажни - однесени од Контекст - или Докази "скратени".

По случајно пребарување на интеренет погледнав една тема со која ми дава потик, за да се одговори , на ваквите секташки одвинувања на сметка на Ибн Тејмијје рхм . Ибн Тејмијје рхм кој со сите сили се борел, против новотарството и против наведениве заблудни секти ,она што е интересно во сето ова а тоа е дека по многу бројни пишувани теми , против Ибн Тејмијје рхм нарекувајчи го, Мушрик, неверник, Вехабија, Хариџија и ткн.

Сега доаѓаат и пуштаат теми со искривени, текстови и погрешно преведени со кои Викаат дека Ибн Тејмијје рхм дека бил суфија и дека го подржува и го признава суфизмот?

Не им беше доволно што ги нарекоја Познатите Алими суфии како што се Ебу ханифе, Шафија , Ахмед, Малик и др. Сегаа почнаа и Ибн Тејмијје да го нарековаат за свои сопствени цели.

Какво лицемерије! Но Ебу ханифе, Шафија , Ахмед, Малик рхм никогаш, никогаш и никогаш не биле Суфии Прв кој се прозвал за суфија е Абдуке Абдул Керим, 210 хиџретска година.

Историчарите пренесуваат дека тој и припаѓал на една шиитска секта, а други пак велат дека тој бил главниот челник на Куфанските отпадници од исламот. Куфа се наоѓа во близина на Персија па огнопоклонството кое што пред исламот владеело во Персија видно допринело во појавата на суфизмот, како и грчката филозофија чии дела наголемо се преведувани на арапски јазик токму во Куфа.

-Ебу Ханифе се родил 81 хиџретска година а умрел 150 х. Година.

-Имам Малик се родил 94 хиџретска година а умрел 179 х. Година.

-Имам Шафи се родил 150 х. Година а умрел 205 х. Година.

-Имам Ахмед ибни Ханбел се родил 164 хиџретска година а умрел 241 х.година

Суфизмот и Тесаввуфот не постоеле во времето на Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с, ниту во времето на асхабите. Тоа е натрапник кој помеѓу муслиманите се вовлекол од неисламските цивилизации кои што дошле во контакт со него.

Ако добро го проучиме суфиското учење, во првото време на неговата појава како и во поновото време, и изјавите на првите негови челници, како и нашите современици, кои се забележани во старите и новите суфиски дела, ќе видиме дека помеѓу него и учењето на Кур,анот и Суннетот постои огромна разлика. Ништо од суфизмот не наоѓаме во животот на Аллаховиот Пратеник,с.а.в.с, ниту во животот на неговите асхаби.

Но ние со помош на Аллах џ.ш , че им ја покажеме реалноста и вистината пред да им поверуваат на , овие секти како би залутале во нивните заблуди , како што вели Мухаммед с.а.в.с:

Никого нека не го спречува плашејќи се од Луѓето да ја каже вистината ако ја знаее.

(Тирмизи)


Да. Ние говоревме, и сега че говориме , а и секогаш ќе говориме само за Доминира Аллаховиот збор , чии збор е само вистина кои оние ја покираат:


1. Ибн Тејмијје за Суфизмот :

Шејхул Ислам Ибн Тејмијје рахимехуллах кажува: “Измислените неисправни ибадети кои во себе имаат примеси од ширк, претставува одлика на христијаните, кои се копирани, следени,

прифатени од побожните девијантни Суфиски “Шејхови“!Исто така рахимехулах кажува“ Над девијантите Суфии повеќе доминира желбата за слушање песни, отколу слушање Кур’ан.“ : “Голем број Суфии го кудат (оспоруваат, негираат) разумот како средство за постигнување благосостојба, и сметаат дека разумот претставува ништожност, губиток, и кажуваат дека во моментот кога ќе исчезне ќе се постигне висок степен и позиција. Прифаќаат и потврдуваат работи кои здравиот разум никогаш не би ги прифатил, и честопати знаат да пофалуваат опијанетост и лудило (Паѓање во Транс)… (Меѓмул – Фетава 3/338)

Овој говор на шејхул – ислам Ибн Тејмијје го потврдил и шејх Абдул Кадир Арнаут, кога рекол: “ Сметам дека исправното значење на тесаввуфот ( суфизмот ) е : омекнување на срцето и одгој на душата, онака како што тоа ни го појаснува Ибнул Кајјим во своите дела. Првата книга која што остави длабока трага во мене беше “ El – vabil es – sajjib minel – kelimit – tajjib “ ( книга која што зборува за вредноста на зикрот) . Меѓутоа, кога се во прашање книгите од тесаввуфот ( суфизмот ) кои што се далеку од исправниот степен, не ги користам и ги критикувам таквите дела .” ( Kesfu lisam, 34 ).

Шејхлу ислам Ибн Тејмијје рхм вели: Фанатизам и претерување карактеристично е за две секти на овој уммет: еден дел на заблудни шиити кои пратениците и на имамите од ехлу-беејат им го припишуваат Аллаховото ., својство улхијјета (Обожавање), како и еден дел од суфиите џахилии (Незналице) кои исто така даваат слично убедување по прашањето на Аллаховите Пратеници и добрите луѓе. (Погледни: Меѓмул – Фетава 1/66)

2.Ибн Тејмијје за упатување тевесул ( посредничка дова ) на Пратеникот с.а.в.с:


“Обраќање на мелеките и веровесниците после нивната смрт, во нивно отсуство, упатување молба на нив, барање помош од нив, барање завземање од нив во таа состојба, правење кипови и слики во нивните ликови поради барање завземање од нив - преставува вера која Аллах не ја пропишал, и со која не испратил ниту еден Посланик, ниту таа вера ја објавил во ниту една објавена книга. Тоа обраќање ниту е обавеза, ниту е пофален чин со концензус од сите муслимани.“

(Фетви од Ибн Тејмијје, 217)

“Барање од мртвите или отсутните – било тоа да е веровесник или некој друг е грдо и забрането. Имамите од сите муслимани се сложни дека тоа Аллах субханеху ве те’ала и Неговиот Посланик салаллаху алејхи ве селлем, не го наредиле, а ова не го правеле а ниту било познато меѓу асхабите, табиините ниту таби табиините.

Исто така продолжува рахимехуллех, па кажува:

“Од улемата на муслиманите, од никого не е познато дека рекол да се бара помош од створенија, нешто во што само Аллах може да помогне, ниту од Посланик, ниту од мелек, ниту до добри луѓе или од нешто друго. Нужно е познато од Ислам дека тоа е апсолутно забрането.“

Кажува ибн Тејмијје: “Оној кој ќе ги направи мелеките и веровесниците за посредници, нив ги повикува, и се наслонува на нив бара од нив корист или да отсрани некаква штета – тој е НЕВЕРНИК по концензус од муслиманите.“ (Меѓмул – Фетава)

3. Ибн Тејмијје за Тевессул( Упатување дова на мртви луѓе , евлии посредничка дова ) како тоа што е практиката на Суфиите кога че паднат во невоља(несреќа) веднаш бараат Тевессул од нивните заблудни Шеици (Само прогласените евлии):Шејхул Ислам ибн Тејмијје рахмехуллах кажува:

“Оној кој помеѓу Аллах и себе ќе постави посредници, наслонувајќи се на нив (тевекул), повикувајќи и молејќи ги, направил куфр (неверство) по концензус. Ова од него го пренеле повеќето потврдувајќи го овој став. Од нив бил и Ибн Муфлих во делото Ел Фуруа, како и авторот на Сахиба, авторот Ел Гајет, авторот Ел Икна’а и неговиот коментатор и многу други. Овој концензус е валиден и е нужно познат во верата. Научниците од сите четири мезхеби а и други пишувале во поглавјето за муртеди (отпадници) да оној кој ќе направи ширк е кафир, т.с оној кој обожава некого покрај Аллах во било која врста на ибадет. Со Кур’ан, суннет и концензус потврдено е да упатувањето дова на Аллах е ибадет насочен према Него, што значи ако биде насочен према некој друг тоа преставува ширк.“ (Тејсирул аззил хамид, 155/147)

Кажува Шејхул Ислам ибн Тејмијје рахимехуллах, во книгата ’Следење на Правиот пат’, 2 том на 207 стр:

“Од Аллахова милост е и тоа да довата која во себе содржи ширк (партнерство), како што е упатување дова на некој друг освен Него, молејќи го да нешто направи, или дова упатена нему да оној го моли на Аллах (посредничка дова), и слично на тоа, со тоа што на личноста за која се работи не му се оствари целта ниту пак со себе повлекува нешто што би довело до остварување на неговата цел и желба освен во непознати случаи. А што се подразбира за големи работи како што е спуштање на дожд во време на голема суша, или отклонување на спуштено страдање, во тие ситуации овој ширк не користи.“

(Каидах Џалила фи Тевессул ва Васила, стр 18) или (Меџму ал - Фетава, 1/159 - 160)

4. Ибн Тејмијје за мевлудот:

Ибн тајмија (рахимуАллах) рече: „Што се однесува со стварта, што некои луџе имаат производено, како натпреварување со христијаните во врска со роденденот на иса (алејхи салам), или пак од љубов и славење кон пејгамберот [...], со славење на неговиот роденден и со земање на истиот како празник - а од друга страна се знае, дека луџето не се согласуваат за датумот на неговото раџање - тогаш им кажувам, дека никој од селафиите (предходните исправници) тоа не го правелe. [...] И ако би било тоа чисто, добро или легитимно, тогаш би биле селафиите р.А. првите, што би го славиле. Тие го сакаа него нај више и нај више го славеа, и тие беја побрзи и по цврсти во правење на добри дела.„ [Иктида-ус Сират-ил Мустеким, стр. 2/123] За понатака погледни тука: http://www.ahlu-sunnah.org/t1511-topic#6571.

5. Ибн Тејмијје за Подрамнување на Гробовите и забрана градење над гробовите(Кубињата и Тураниња , течиња и др..):

Шејхул Ислам ибн Тејмијје рахимехуллах вели: Не ја оставајте статуа (Кип) а да не ја оштетиш, нити гробот а да не го подрамнеш! (Муслим бр. 969). – Аллаховиот Пратеник с.а.в.с му наредил на Алија р.а да ги уништува два вида на карактери (Ликови): слика со мртва личност или кип(Статуата) кој, е слична на него а поставена е на неговиот гроб. Ширк се прави поради тие работи.! (Погледни: Меџму ал – Фетава 17/462)

Шејхул Ислам ибн Тејмијје рахимехуллах вели: Пратеникот с.а.в.с "Тој се приклучи помеѓу гробовите и сликите, како тоа што е спомнато во хадисот: Не ја оставајте статуа а да не ја оштетиш, нити гробот а да не го подрамнеш! (Муслим бр. 969). Значи, со овој хадис Пратеникот с.а.в.с ., му наредил на Алија р.а да ги уништува сликите и киповите и да ги рамни гробовите.( Погледни: Меџму ал – Фетава 27/157)

Шејхул Ислам ибн Тејмијје рахимехуллах вели: “Не ја оставајте статуа а да не ја оштетиш, нити гробот а да не го подрамнеш! (Муслим бр. 969). Пратеникот с.а.в.с ги споил помеѓу унишувањето на ликовите и рамнење на издигнатите гробови бидејчи сето ова е превенција и настанување на идолопоклонство и ширк! (Минхазус-Суннех ел-Небевијјех 1/477)

Што бил Мухаммед а.с.?

1. Дали бил суфија ?

2. Дали бил дервиш ?

Кој пат ни го оставил Мухаммед а.с. во аманет за да го следиме:

1. Кур,анот

2. Суннетот

3.Исламот

4. Суфизмот

5.Тарикатот

?

Кој?

А зарем Мухаммед, а.с., не беше тој што го укина посредништвото, ширкот, идолопоклонството? Зарем суфиите не знаат дека Аллах ги поседува совршените својства и најубави имиња и дека никој не е достоен да ги поседува освен Него? Зарем не знаат дека сите дови и ибадети се упатуваат само Нему, а никако кон некои си мртовци неспособни да си помогнат себеси, а камо ли на друг? Елахдулилах.

Аллах џ.ш да не сочува од вакви заблуди.!


Приремал: Ahlu-Sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
http://www.dini-islam.net/t328-poslanicka-metodologija-u-pobijanju-govora-sija-rafidija-knjiga-1-ibn-tejmijje


Ево едена добра книга преведена на босански јазик, од Шејхул Ислам ибн Тејмијје р.а.
Околу оваа тема а посебно за Шиите

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот