Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 11 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 11 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Dozvoleni dovi na sedzhde?? on Пет 24 Фед 2012, 11:42 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
edno vazhno Prashanje innshaAllah... Dali smeam vo Farzot na Sedzhde Dovi da upatuvam na svoj Jazik (znachi ne na arbski) ili e toa samo vo Sunnetot mozhno i dozvoleno???barakaAllahu feekum!


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

2 Re: Dozvoleni dovi na sedzhde?? on Саб 25 Фед 2012, 3:11 am

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Muslima4Islam напиша:


edno vazhno Prashanje innshaAllah... Dali smeam vo Farzot na Sedzhde Dovi da upatuvam na svoj Jazik (znachi ne na arbski) ili e toa samo vo Sunnetot mozhno i dozvoleno???


barakaAllahu feekum!
Сета благодарност му припаџа на Аллах субаханаху ва теала.

Факт е, дека во врска со оваа тематика, имаат различни видови меџу четирите исламски мезхеби.

Ханефискиот и ханбелискиот мезхеб го гледаат тоа како макрух или не дозволено, освен на арапски јазик и со тие дови кои што се во куран и суннет забележани, затоа што во фарзкиот намаз се работи за намаз кој што го обавуваме само за Аллах и за негова задоволност, без лични свои причини или желби.

Но по јакиот вид е видот на маликискиот и шафиискиот мезхеб, затоа што е во многу бројни хадиси докажано, дека молење или упативање на дови, е Аллахов омилено ибадет. Во врска со ова прашање вели имам ан-навави рахимуАллах, следно:

„Нашиот вид е тој, дека дозволено е во намаз да се изговорава дова, и таква, која што се изговорава ван намазот - без разлика дали се работа за религиски или дуњалочки врсти на желби во самата дова. Затоа е дозволено да се вели на пример: О Аллах благословиме со дозволена плата, со дете, со куќа и една лична жена - или со други опишувања на самите желби - или - О Аллах ослободиго на оној и оној човек или уништиго на оној и оној човек...или, или... и неговиот намаз нема да биде невалиден.„ (Ал-мајмоо´3/454)

Шеих абд ал-карим ал-кхудаир одговара на ова прашање, дека нема никаков проблем, ако некој упатува дови на негов јазик.

Извор: [You must be registered and logged in to see this link.]

Шеих ал-ислам ибн тајмија одговара во ова прашање уште по детално и ги здружува двата видови:

„Луџето „би требало„ да упатуваат такви дови, кои што се во куранот и сунетот забележани, затоа што тие се без сомнеж нај благословни и нај добри - и тој е правиот пат. Алимите и имамите во исламот рецитираа секогаш дови, кои што се во исламот, според куран и сунет пропишани и се одтргнуваа од други, сами измислени дови - затоа „би требало„ да го следиме тој пример.„

Мајмоо´ ал-фатава 1/346, 348

Предохдната фетва е добар предлог/насихат за нас, но незначи дека упатување на дови на мајчин јазик е забрането, како што, рахимуАллах, даље ни објаснува во следнава фетва:

„Дозволено е да се упатува дова на арапски и на други јазици. Аллах нај добро ја знае намерата на молителот и она што тој сака, без оглед на кој јазик зборува, затоа што Тој ги слуша сите гласови од сите различни јазици, барајќи за сите видови на потреби.„

Мајмоо´ ал-фатава 22/488-489

Извор: [You must be registered and logged in to see this link.]

А Аллах субаханху ва теала се нај добро знае!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

3 Re: Dozvoleni dovi na sedzhde?? on Сре 21 Мар 2012, 8:28 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
barakaAllahu feeka!!

Dali vazhi toa i za vreme na Ruku?


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот