Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 11 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 11 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат

Одговор: Ибн тејмија го почитува на мевлудот

Од зекташката стран (суфиска акида) се донесува следниов доказ, дека ибн тајмија (рахимуАллах) го гледал на мевулдот како добро и дело од исламот и не го негирал на истиот. Да погледнеме што кажува цитатот:

Ибн тејмијје кажува: “Meвлудот почитувај го, и како празник да го прифатиш, ова го чинат некои луѓе и во ова има голема награда, и ова е поради добрата намера и поради честа на Пејгамберот (а.с.), како и за славење на Аллах (џ.ш.)” (Иктида-ус Сират-ил Мустеким, стр. 297 )
Без разлика, што преводот е изваден од секој контекст, каде што шеих-ул ислам ибн тејмија (рахимуАллах) навистина тврди, дека тие што го слават на мевлудот, имаат добра намера - но да би ја читале целата книга со насловот „Иктида-ус Сират-ил Мустеким„, би сватиле, дека ибн тејмија (р.А.) ги наведува нивните намери, но во исто докажува, во која заблуда се тие славачи на тој производен, може да се рече, „празник„:

Ибн тајмија (рахимуАллах) рече: „Што се однесува со стварта, што некои луџе имаат производено, како натпреварување со христијаните во врска со роденденот на иса (алејхи салам), или пак од љубов и славење кон пејгамберот [...], со славење на неговиот роденден и со земање на истиот како празник - а од друга страна се знае, дека луџето не се согласуваат за датумот на неговото раџање - тогаш им кажувам, дека никој од селафиите (предходните исправници) тоа не го правелe. [...] И ако би било тоа чисто, добро или легитимно, тогаш би биле селафиите р.А. првите, што би го славиле. Тие го сакаа него нај више и нај више го славеа, и тие беја побрзи и по цврсти во правење на добри дела.„ [Иктида-ус Сират-ил Мустеким, стр. 2/123]

Аргументите на ибн тајмија (р.А.) се пре јасни:

1. никој од предходните исправници тој ден (празник) не го славел
2. самите луџе, што го слават на тој ден (како роденден на расулАллах ) несе сигурно, на кој ден припаџа роденденот негов
3. имитација на други религии, како христијаните, што го слават на роденденот на иса (алејхиссалам)
4. забрана со доказ од ресулАллах каде што вели „секој бидат е пат за вџехенем„ без класифицирање на добар, лош или општи бидат - него СЕКОЈ бидат.

А нивниот доказ дека тој ден смее да се слави, сеуште остана следниов:

Онововуање во религијата е дозволено, со доказ, дека ресулАллах рекол: „секој добар бидат ке биде награден„ - но во тоа пренесување никаде не пишува „бидат„ или „новотарија„, него зборот „سنة " што значи во превод „кој што ке отвори добар пат„ или „ке почне некоја добра работа„ во исламот..ке ја добие наградата..."

Алхамдулиллах, Аллах субаханаху ва теала што ни даде пат, кој што е само по куран и сунет!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот