Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
МодераторВо името на Аллах Милостивиот,Самилосен!Дали Шејховите од Суфиските редови се блиску на Аллах?
Прашање: Кое место во исламот го завсемаат суфиите? Колку е исправно мислењето да постојат Аллахови робови и Негови заштитници кои имаат блиска врска со својот Господар ? Некои луѓе се цврсто убедени во вистиноста на оваа појава, сетаат дека за тоа имаат потврда во различните религии и во речиси сите меридијани. Каков суд да се донесе за оние кои за себе тврдат дека се суфије или негови спедбеници? Зарем намазот и Зикрот не е една врска помеѓу робот и неговиот Господар?

Одговор: Благодарност му припаѓа на Возвишениот Аллах. Зборот суфизам не бил познат во времето и животот на Аллаховиот Пратеник с.а.в.с, ниту во времето на асхабите и табините. Туку после од овие први генерации на сцена се појавува една група на побожни и скромни луѓе (захиди) кои биле наречени затоа што носеле облека препознатлива за нив од Суфа (Волна). Вторите кажуваат дека зборот Суфизам е превземен од грчкиот поим Софија што во превод значи мудрост. Она што некои тврдат дека своето име го добиле од зборот Сафа (Бистрина, чистота, јасност), не може да се смета за исправен, зато што е номен релативум (Односно име извадено од друго суфизам) од зборот: сафа сафаијј, а не суфијј.

Појавата на ова ново име и група (Секта) која го носи, дошло до повече Сплит и раскол во редовите на муслиманите. Првите суфије се разликувале од подоцна (сегашниве) суфии по тоа што сегашниве (Актуелниве во ден денешен) се појавила новотарија (Бидат) беше многу поизразена, како што и малиот и големиот ширк не беа непознати. Аллаховиот Пратеник с.а.в.с , ги предупредил на нивните новотарии со следниве зборови: Држете се настрана од новотаријата во верата, бидејчи секоја новотарија е бидат , а секоја новотарија е заблуда! ( хадисот го бележиТирмизи и за него се вели дека е Хасен-сахих) Во ова што следи се обидуваме да направиме споредба помеѓу верувањето на суфијата и нивните ритуали и учењето на исламот кој се базира на Куран и Суннетот на Аллаховиот Пратеник с.а.в.с:

- Постојат многу суфиски правци (Тарикати), како што се Тидзаније, Кадиријје, Садијје, Накшибендијје, Рифаијје и други. Следбениците на овие правци (Тарикати) сметаат дека само тие се на вистината (Хакк), а дека другите се сите во заблуда. Куранот забранува разединување и поделби помеѓу муслиманите, како што Возвишениот Аллах џ.ш вели: … и немојте да бидете меѓу многубошците, меѓу оние кои ја поделија верата своја и кои станаа деленици. И секоја странка е радосна со она што го поседува. (Ер-Рум 31-32)

- Некои суфиии , покрај Аллах џ.ш, почнале да ги обожаваат на Пратениците а.с како да се живи и мртвите евлије. Им се обрачаат со зборовите: “О Гејхани! О Руфаи! Помогни Аллахов Пратенику”! Не треба да се потпираме (Тевессул) за Аллахов Пратеник и ткн. Аллах џ.ш забранува да во работите кои се во својот домен(кои работи му се својствени само на Аллах) да му се обрачаме на некој друг покрај Аллах, таквата постапка означува Ширк(Дело кое те исфрла од верата). Аллах џ.ш вели: И не повикувај друг бог освен Аллах, кој не ти користи и кој не ти штети. Ако така направиш, тогаш, ти ќе бидеш меѓу неверниците, навистина! (Јунус 106).

- Суфиите сметаат дека постојат кутбови, бедели и евлије на кои Аллах џ.ш им подарил водење, управување на работи на овој свет. Аллах џ.ш им дава одговор на мушриците (Неверниците) на прашањето кое им го поставил: … и кој управува со наредбата?” Ќе речат: “Аллах!” (Јунус 32) На основа на овој ајет заклучуваме дека арапските мушрици (Неверници) дека подобро го познавале на Аллах џ.ш , од ваквите суфии.

- Суфиите исто така, при појава на некоја неволја (несреќа), бараат заштита од некој друг (Тевессул на умрен човек , евлија и др..) а ние на Аллах џ.ш Возвишениот вели: Ако те допре неволја од Аллах никој, освен Него, не може да ја отстрани, а ако те допре добро - та, Он е Кадар за се! (Ел-Енам 17).

- Некои суфии веруваат во вахдетил-вуџуд (панатизам) каде се поистоветуваат со Создавателот и створеното, па на крај се случува дека се е створено и се е божество.

- Суфиите повикуваат на одрекнување од овој свет, занемарување на причинско-последични фактори и напуштање на џихадот (Борба на Аллаховиот пат). А Аллах џ.ш вели: И посакувај го она што Аллах ќе ти го даде во Куќата ахиретска. Но, не заборавај го и уделот твој и на овој свет... (Ел-Касас 77) ... Подгответе против нив моќ која можете да ја смогнете (Ел-Енфал 60).

- Суфиите степенот на ихсанот, како ексклузивно право, го припушуваат исклучиво на нивните шеиции. Тие од мурида бараат да во себе во мислите да биде претставата на шејхот кога че го спомне на Аллах, (Кога ќе прави зикир), па дори во намазот. Некои дури одат дотаму што да ставаат слика на шеикот покрај себе за време на намазот. Аллаховиот Пратеник с.а.в.с во хадисот вели: Ихсан (доброчинството - благонаклоноста) е да го обожаваш на Аллах џ.ш како да го гледаш, па ако ти не го гледаш, навистина, Тој тебе те гледа! (Муслим)

- Суфиите, исто така сметаат дека е дозволено танцување и употреба на дајре и музички иструменти, како и подигнување на гласот при учење на зикрот. Аллах џ.ш вели: Да, верници се оние кои, ако се спомене Аллах, треперат срцата нивни… (Ел-Енфал 2) Можете да ги погледнете како од зикрот , изговараат само Аллаховото име: Аллах, Аллах, Аллах! Ваквиот начин на зикир се смета за новотарија и говор кој не носи во себе шеријатско значење. Некои идат подалеку од тоа, па изговараат само (Ах, ах!) или (Ху, ху!) Ставот на исламот и суннетот за зикрот е тоа дека муслиманот го спомнува на Господарот со исправен и со разумен говор за кој има награда кај Возвишениот Аллах како што се зборовите: Субханаллах – Нека е славен Аллах џ.ш , Елхамдулиллах- Фаламу на Аллах џ.ш, Ла илахе иллаллах- Нема друг Бог освен Аллах џ.ш, Аллаху Екбер- Аллах е најголем и сл.

- Суфиите во своите користат текстови, за време на зикрот, како темата на жени кои земаат и момчиња. Страсна љубов, заљубеност, желба и сл. Молитвите со кои во таа прилика ги споменуваат, како да се наоѓаат во некоја забава каде се танцува (Игра) со вино, плескање и галама. Се наведеново е мушрички( невернички) обичаии, церемонии и ритуалии. Аллах џ.ш вели: Намазот нивни во Месџидул Харам е само дрдорење и плескање… (Ел-Енфал 35)

- Некои суфии користат метални клинци ( иглии) и ги вбодуваат во своите тела со извикување на некои зборови, како што е на пример: Дедо! На тој начин му доаѓа шејтанот како би му помогнале да изведе некоја своја точка бес последица, затоа што побара помош а Ние од Аллах џ.ш Возвишениот Аллах џ.ш вели: А оној кој ќе се одврати од споменувањето на Милостивиот Ние ќе му го натовариме Шејтанот и ќе му стане близок. ( Ез –Зухруф 36).

- -Суфиите тврдат дека имаат откритија и дека знаат што че се случи во иднина (Познавање на Гајбот), а Куранот особено тоа го побива. Аллах џ.ш вели: Кажи: “Тајната што е на небесата и на Земјата ја знае само Аллах…(Ен-Немал 65).

- -Суфиите , исто така, тврдаат дека Аллах џ.ш го створил овој свет, поради Аллаховиот Пратеник Мухаммед с.а.в.с, а Куранот го демантира тоа со зборовите на Возвишениот Аллах: И џиновите и луѓето Ние ги создадовме само да Не обожаваат. (Ез-Заријат 56) Аллах џ.ш , му се обраќа на Мухаммед с.а.в.с со следниве зборови: И обожавај Го Господарот твој се додека не ти дојде смртта! (Ел-Хиџр 99).

- -Суфиите тврдаат дека е возможно да се види Возвишениот Господар уште на овој свет, а Куранот тоа го демантира во ајетот во кој Муса а.с му се обрача на Возвишениот Господар со зборовите: …“О Господаре мој, покажи ми се да Те видам!” Рече: “Никогаш нема да Ме видиш!... (Ел-Араф 143).

- Суфиите тврдаат дела на релност (Јаве) земаат дирекно знаење од Возвишениот Господар, без посредништво на Аллаховиот Пратеник с.а.в.с па велат: “ Моето срце ми пренесува од мојот Господар. Тука се поставува следново прашање: Дали ли се тие подобри од асхабите?.

- -Суфиите организираат состаноци (собири) и организираат (Изучуваат) мевлуд поради донесување на салават на Аллаховиот Пратеник с.а.в.с, а постапуваат спротивно од неговото учење кога че го подигнат својот глас во зикрот и издавање илахија и касида во кој се наоѓа понекогаш и отворен ширк. Да ли Аллаховиот Пратеник с.а.в.с го прославувал својот роденден? Дали тоа го правеле Ебу Бекр, Омер, Осман, Алија р.а четворицата имами, основач на правниот месхеб и други? Кој повече знае и кој е исправен ибадет, тие или суфиите?

- -Суфиите посебно се припремаат за патување и ги посетуваат турабината (Течињата) и мезарите (Гробиштата), како би постигнале благослов од нивните становници (умрените луѓе ), односно како би правеле тавафиле (Би кружеле) околу нив, или би заклале жртва во нивната непосредна близнина. Со тие дела постапуваат спротивно на зборовите на Аллаховиот Пратеник с.а.в.с :Посебно се припремам на пат само поради три џамии : Месџидул-Харам , ова е моја џамија и Месџидул-Аксаа (Бухари,Муслим).

- -Суфиите фанатично се држат на ставовите на нивните шејхови, па макар да е спротивно на она што вели Возвишениот Аллах и Неговиот Пратеник с.а.в.с Аллах џ.ш вели: О верници, не брзајте пред Аллах и пред пејгамберот Негов… (Ел-Хуџураат 1)

- - Суфиите употребуваат талисмани, записи, на разни знакови, букви и броеви како би помогнале на нив за правање на амајлии, заштита и донесуваат одлуки.

- -Суфиите не се задоволуваат со салаватите кои се забележани од Аллаховиот Пратеник с.а.в.с, туку сами измислуваат салавати кои содоржат отворено барање ма благослов од Аллаховиот Пратеник с.а.в.с, и тежок ширк со кој не е задоволен оној на кого се донесува салаватот.

Што се однесува во врска со точноста на врската кои ја имаат суфиските шејхови, одговорот е потворден, но овде се работи со врска со шејтаните, а не со Возвишениот Господар. Едни со други раскошен говор зборуваат за да ги заведат нив, како што Аллах џ.ш вели: И ете, така за секој пејгамбер Ние определивме непријател: шејтани, луѓе и џинови кои еднисодруги се воодушевуваат со лажно разубавување на зборови. А да сака Господарот твој оние тоа нема да го прават. Па, остави ги, нив и она што го измислуваат, (Eл-Енам 112)
...А шејтаните, секако, ги тераат заштитниците свои да расправаат со вас. Ако им бидете послушни вие, навистина, ќе бидете многубошци. (Ел-Енам 121) Да ве известам ли за она што го објавуваат шејтаните? Му објавуваат на секој лажотворец и грешник. (Еш-Шура 221-222)

Ова е еден вид на врска која постоји во реалност, а не за она кои лажно тврдат да имаат некаква врска со Возвишениот Господар. Нека е Возвишен Аллах од сето тоа! (Погледни : Муџемул-Бидеи 346-359)

Ненадејната отсуство на одредени шејхови од суфиските редови од очите мурида (Следбеници) директен резултат на врската отворена од шејтанот.
Може да се случи, да се зголеми впечаток и заблуда на своите следбеници, да понекогаш, користат шејтански работи кои ги пренесуваат во некои далечни места и врачање во истиот ден или ноќ. Подари тоа постои едно многу важно правило кое гласи да ни ги цениме луѓето и да ги отценуваме по чудни и неонични појави ги ги придржуваат (Ги следат), туку на нивното придржување или покорноста на Аллаховата Книга и Суннетот на Аллаховиот Пратеник с.а.в.с вистинските евлије (Аллахови заштитници) се оние кои го обожаваат на Аллах џ.ш онака како тој тоа го опишал, без вметнување на новотарија.

Појава на чудо не е услов и показател да некој го заслужил тој статус и постигнал одреден степен.

Описот на вистинскиот Аллахов евлија дошол во хадиси-кутси, хадис кој го пренесува Аллаховиот Пратеник с.а.в.с од својот Господар кој го бележи Бухари а го пренесува Ебу Хурејре р.а, во кој Аллаховиот Пратеник с.а.в.с вели: Му објавувам војна на оној кој че биде непријателски настроен спема Моите евлије. Најдраго со што може да ми се приближи мојот роб е обврските (Фарзовите) кои му ги припишав. Затоа и понатака ми се приближува се додека не го засакам. Кога че го засакам, постанувам негов слух помош со кој слуша, неговиот вид че му помогнам кога гледа, неговата рака со која вади, неговата нога која оди. Акоа нешто побара од мене, Јас че му дадам и ако побара отеха од Мене, јас че му ја пружам! (Бухари 2384/5)

Аллах џ.ш упатува на правиот пат!Извор: Odgovori o islamskom vjerovanju - Muhammed Salih Munedždžid - 36 str.

Обработка: Ahlu-Sunnah

______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот