Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

merjem dunoska


Нови член
Нови член
preminav vo islam, kako da naucam da klanjam namaz i kako da znam koga e vreme za klanjanje namaz.

Islam Only Way

avatar
Сестра
Сестра
merjem dunoska напиша:preminav vo islam, kako da naucam da klanjam namaz i kako da znam koga e vreme za klanjanje namaz.moja sestra All-llah da te nagradi i da te upati kon hajr InshaAll-llah....

Za da klanjas namaz eve klikni tuka vo linkot..
[You must be registered and logged in to see this link.]

A vreme koga treba da klanjas klikni tuka
[You must be registered and logged in to see this link.]A najdobro sestro bi ti preporacala da zemas knigi da procitas podobro ke mozes da naucis i za toa kako treba da klanjas namaz sto treba da kazes kakvi dovi treba da naucis za da klanjas namaz, kako treba da bides oblecena vo namaz.........InshAll-llah All-llah ke go olesni tvojot i nasiot pat kon vistinata ....Amin

Es selamu Alejkum


______________________________________________
[You must be registered and logged in to see this link.]

"Нека биде меѓу вас една група коe повикува на oнa што е корисно,наредува добрo и забранува зло" (Али Имран - 104)

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
merjem dunoska напиша:preminav vo islam, kako da naucam da klanjam namaz i kako da znam koga e vreme za klanjanje namaz.

Аллахума Барик!

Аллаху Акбар! Аллаху Акбар! Аллаху Акбар!

МашАллах! Аллах субаханаху ва теала навистина упатива само ни тие што сака!

И навистина си ја достигнала нај добрата одлука во животот!

Би биле радосни, ако се преставиш под следнава категорија, за да можат и другите членови да ти честиаат и да те пречекаат, како што е начин на овој форум! БаракАллаху Феек! Аллах да те награди!

[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
merjem dunoska напиша:preminav vo islam, kako da naucam da klanjam namaz i kako da znam koga e vreme za klanjanje namaz.Еселамун Алејкум ве Рахметуллах ве Берекатуху!!!

Аллаху Екбер! Аллаху Екбер! Аллаху Екбер!

МашАллах! МашАллах! МашАллах!

Драга сестро елхамдулиллах навистина вАллахи многу ме израдува, Аллах да те награди со Џеннет, Аллах да те упати на вистинскиот пат.

Како што кажавте дека сте прифатиле Ислам, Елхамдулиллах вече сте го сториле вашиот прв чекор, веќе сте го изговориле ШЕХАДЕТОТ!

До твојте прашања како се клања намаз иншАллах ке се потрудиме сите тука да ти објаснеме во најможен и најлесен начин. За другото прашање кое го постави кога настапуваат временскиот период елхамдулиллах сестрата ти даде линк па таму можете да видете кога настапува намаското време.

Кога повеќе ке се вклопите во Исламот, кога повеке ке го анализирате ке ви стане иншАллах многу полесно.

Во овој коментар иншАллах ке ти поставам неколку линкови поврзани за намазот, па иншАллах почни да читаш и учиш и верувај дека ке ти стане многу јасно и лесно.

Ако не е проблем иншАллах кажете од кој град сте а иншАллах некој Сестри тука ако има од истото место за да можете да се дружете и поразговарате. Навистина не израдувавте со вашата порака Аллах да ве награди.

Драга сестро доколку нешто друго не ви е јасно слободно отворете нова тема и кажете ни што невие јасно а ние иншАллах со Аллахова помош ке се потрудиме да ви објасниме.

Еве неколку теми поврзани за намаз:

[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this link.] - Оваа тема не е дозавршена, иншАллах после следнава недела ке се потрудам да ја завршам, а внатре има многу добро објаснето па ке ти стане јасно.

[You must be registered and logged in to see this link.] - Тука во оваа тема ке ја прочиташ која е вредноста на намзот, иншАллах ке ти биде корисна.

ИншАллах сега за сега доволно е ова, а вие по велете прашајте за се што ви е нејасно. Го молам на Аллах да те упати на вистината, Аллах да те награди.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

avatar
Модератор
МодераторЕселамун Алејкум ве РахметуАлллах ве Берекатуху!!!
Начин на извршување на намаз

Составни делови во намазот се:

Кијам - стоење.

Руку - поклонување.

Сеџда - паѓање (спуштање) со лицето на земја.

Што е Фарз намаз?
Фарз намаз се нарекува оној намаз кој што ни нареден од страна на Аллах џ.ш.

Што е Суннет намаз?
Се нарекува оној намаз кој што Мухаммед с.а.в.с. го клањал а не е нареден од страна на Аллах џ.ш.

Сега иншАлалх ке кажам како може да се изврши Фаез од Сабах намаз кој има 2 рекати.
Најпрво
треба да се зема Абдест(треба да си чист), потоа треба да се свртиме
кон Кибла (Мека), потоа да се направи нијет од срце.

Прво што следи:
Изговарање на почетен Тегбир: Аллах Екбер.
Застануваме на КИЈАМ учиме:
СУБХАНЕКЕ АЛЛАХУММЕ ВЕ БИХАМДИКЕ
ВЕ ТЕБАРЕКЕСМУКЕ
ВЕ ТЕАЛА ЏЕДДУКЕ ВЕ ЛА ИЛАХЕ ГАЈРУКЕ


После ова учење следи учење на Сура Фатиха:

Бисмиллахир Рахамнир Рахим

Ел хамду лиллахи раббил алемин.
Ер Рахманир Рахим,
Малики јеумид дин.
Ијјаке набуду ве ијјаке нестеин.
Ихдинас сиратал мустеким.
Сиратал лезине ен амте алејхим,
гајрил магдуби алејхим ве лед да лиин.

(Амин)

После изговарање на АМИН следи учење на едно Суре по своја желба како на пример:

Сура Фелек

Бисмиллахир Рахамнир Рахим

„Кул еузу би Раб¬бил фелек,
мин шерри ма халек,
ве мин шерри гасикин иза векаб,
ве мин шеррин неффасати фил укад,
ве мин шерри хасидин иза хасед.“


После завршување на Сура Фелек (избраното суре) одиме на РУКУ-Поклонување и изговараме.
СУБХАНЕ РАББИЈЕЛ АЗИМ (Х3, 3 пати)
После изговарањето на СУБХАНЕ РАББИЈЕЛ АЗИМ се вракаме на кијам и изговараме:
СЕМИАЛЛАХУ ЛИМЕН ХАМИДЕХ а после ова наеднаш изговараме АЛЛАХУМЕ РАББЕНА ЛЕКЕЛ ХАМД.
Потоа по изговарањет на АЛЛАХУМЕ РАББЕНА ЛЕКЕЛ ХАМД се спуштаме на Сеџде (спуштање со лицето на земја) и изговараме:
СУБХАНЕ РАББИЈЕЛ ЕАЛА(Х3,3 пати).
После изговарање на СУБХАНЕ РАББИЈЕЛ ЕАЛА се вракаме на коленици и изговараме.
РАББИ ГФИРЛИ, РАББИ ГФИРЛИ и пофторно одиме на Сеџде и изговараме:
СУБХАНЕ РАББИЈЕЛ ЕАЛА(Х3,3 пати).
По изговарање на СУБХАНЕ РАББИЈЕЛ ЕАЛА(Х3,3 пати) пофторно се вракаме на Кијам-(стоење на нозе)
Учиме сура Фатиха:

Бисмиллахир Рахамнир Рахим

Ел хамду лиллахи раббил алемин.
Ер Рахманир Рахим,
Малики јеумид дин.
Ијјаке набуду ве ијјаке нестеин.
Ихдинас сиратал мустеким.
Сиратал лезине ен амте алејхим,
гајрил магдуби алејхим ве лед да лиин.

(Амин)

После изговарање на АМИН следи учење на едно Суре по своја желба како на пример:

Сура Нас
Бисмиллахир Рахамнир Рахим
„Кул еузу би Раббин нас,
Меликин нас,
Илахин нас,
мин шеррил весвасил хан нас,
елези јувесвису фи судурин нас,
минел џиннети вен нас.“


После завршување на Сура Нас (избраното суре) одиме на РУКУ-Поклонување и изговараме.
СУБХАНЕ РАББИЈЕЛ АЗИМ (Х3, 3 пати)
После изговарањето на СУБХАНЕ РАББИЈЕЛ АЗИМ се вракаме на кијам и изговараме:
СЕМИАЛЛАХУ ЛИМЕН ХАМИДЕХ а после ова наеднаш изговараме АЛЛАХУМЕ РАББЕНА ЛЕКЕЛ ХАМД.
Потоа по изговарањет на АЛЛАХУМЕ РАББЕНА ЛЕКЕЛ ХАМД се спуштаме на Сеџде (спуштање со лицето на земја) и изговараме:
СУБХАНЕ РАББИЈЕЛ ЕАЛА(Х3,3 пати).
После изговарање на СУБХАНЕ РАББИЈЕЛ ЕАЛА се вракаме на коленици и изговараме.
РАББИ ГФИРЛИ, РАББИ ГФИРЛИ и пофторно одиме на Сеџде и изговараме:
СУБХАНЕ РАББИЈЕЛ ЕАЛА(Х3,3 пати).
По изговарање на СУБХАНЕ РАББИЈЕЛ ЕАЛА(Х3,3 пати) се вракаме на коленици и застануваме на коленици и учиме:

„Ет Техијјату лиллахи вес салавату вет тајјибату, ес селаму
алејке ејјухен небијју ве рахметуллахи ве берекатуху, ес селаму алејна
ве ала ибадиллахис салихин. Ешхеду ен ла илахе иллаллах ве ешхеду енне
Мухаммеден абдуху ве ресулуху
.“

После горенаведеното учење ги учиме Салаватите и кратка дова:
Аллахумме салли ала Мухаммедин ве ала али Мухаммедин , кема саллејте ала Ибрахиме ве ала али Ибрахим, иннеке хамидун меџид.
АЛЛАХУММЕ БАРИК АЛА МУХАММЕДИН ВЕ АЛА АЛИ МУХАММЕД
КЕМА БАРЕКТЕ АЛА ИБРАХИМЕ ВЕ АЛА АЛИ ИБРАХИМ
ИННЕКЕ ХАМИДУН МЕЏИД.
АЛЛАХУММЕ РАББЕНА АТИНА ФИД ДУЊА ХАСЕНЕТЕН
ВЕ ФИЛ АХИРЕТИ ВЕ КИНА АЗАБЕН НАР.
РАББЕНА ГФИР ЛИ ВЕ ЛИВАЛИДЕЈЈЕ ВЕ ЛИЛ МУ`МИНИНЕ
ЈЕУМЕ ЈЕКУМУЛ ХИСАБ.


После ова ги завршуваме двата реката од Сабах намаз и предаваме селам од Десната кон левата страна:
ЕС СЕЛАМУ АЛЕЈКУМ ВЕ РАХМЕТУЛЛАХ- ЕС СЕЛАМУ АЛЕЈКУМ ВЕ РАХМЕТУЛЛАХ.

И на ваков начин го завршуваме Намазот 2 рекати Фарз од Сабах.
Ова беше бример како да извршиш Сабах намаз а исто така ке ги клањаш со ваков редослед и останатите намази.

Доколку нешто испуштив ги молам на Браката и сестрите нека ме поправат за да не имаме Грешка иншАллах.
БаракАллаху фикум!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
merjem dunoska напиша:preminav vo islam, kako da naucam da klanjam namaz i kako da znam koga e vreme za klanjanje namaz.Salam alaykum wr wb Sestro

dobre ni dojde na Forum. Bash mie milo stho si Konvertitka. Allah da te nagradi so jannah al firdews. Navistina Allah upatuva kogo stho saka. Allahu Akbar.

wa alaykum salam wr wb


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот