Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор[You must be registered and logged in to see this link.]ОСУМ ЗАДАЧИ ЗА СЕКОЈ ИСКРЕН ВЕРНИК!

Прва задача:

Со обавување на 12 рекати суннет дневно; (2 сабахски, 4+2 пладневен, 2 акшамски и 2 јациски после фарз)

Корист:

Дворец во Џеннет

Доказ:

Доказ за ова се зборовите на Аллаховиот Пратеник, Мухаммед саллАллаху алејхи ве селлем, во кој се вели:

-„Кој во еден ден ќе клања 12 рекати нафиле, Аллах ќе му изгради куќа во Џеннет!


(Муслим)
Втора задача:

Обавување на 2 рекати ноќем намаз;

Корист:

Опростување на гревовите и примање на довата.

Доказ:

Зборовите на Аллаховиот Пратеник, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем:

-Возвишениот Аллах секоја ноќ во последната третина, слегува на дуњалучкото небо и прашува: „Кој ме повикува во дова, да му ја примам?! Кој што бара од мене, да му дадам?! Кој бара опрост да му опростам“?!

(Бухари)
Трета задача:

Кој ќе обави 2, 4 или 8 рекати „Салату-духа“;

Корист:

На верникот му се пресметува толкава садака, како да дал садака на секој негов зглоб од неговото дело;

Доказ:

„На секој зголоб од своето тело секој ден сте должни да дадете садака. Секое „елхамдулиллах“ е садака, секое „ла илахе иллАллах“ е садака, секој „тегбир-(Аллах Екбер)“ е садака. Сето ова може да го замене два рекати „Духа намаз.“

Четворта задача:

Учење на суре -Мулк- или тнр:„тебареке“

Корист:

Ќе бидеш спасен од азапи во гробот.

Доказ:

Зборовите на Аллаховиот Пратеник, Мухаммед саллАллаху алејхи ве селлем:

-„Во Кур’анот има сура со 30 ајети, кое се завзема за посредување на верникот, се додека не му биде опростено. Тоа е суре„Тебарекел=лези би једихи-л-мулк“


(Тирмизи)
Пета задача:

100 пати учење: (Ла илахе иллАллах, вахдеху ла шерике лех. Леху-л-мулку ве леху-л-хамду ве хѕве ’ала кулли шеј’ин кадир);

Корист:

Награда како да си ослободил 10 робови, напишани 100 добри дела, избришани 100 гревови и заштита од шејтан;

Доказ:

Веродостоен хадис кој го забележува Муслим.

Шеста задача:

100 пати учење на салават;

Корист:

Аллах ќе те благослови и нема да бидеш скржав.

Доказ:

Зборовите на Аллаховиот Пратеник-Мухаммед саллАллаху алејхи ве селлем:

-„Кој на мене ќе донесе салават, Аллах за него ќе донесе 10 салавати!“

(Муслим)
-„Скржав е оној во чие присуство се спомнам, а тој свесно нема да донесе салават за мене“


(Тирмизи)
Седма задача:

100 пати учење: („Субханаллахи-л-’азим, ве би хамдихи“)

Корист:

Ќе ти се засадат 100 палмени стелба во Џеннет.

Доказ:

Зборовите на Аллаховиот Пратеник-Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем:

-„Кој ќе каже- „Субханаллахи-л-’азим, ве би хамдихи- ќе му биде засадена палма во Џеннет!“


(Тирмизи)
Осма задача:

100 пати учење на зборовите (Естагфируллах)

Корист:

Аллах ќе ти ги реши проблемите и ќе ти ја зголеми нафаката.

Доказ:

Зборовите на Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем:

-„Кој често ќе прави истигфар (ќе бара опрост), Аллах ќе му најде излез од секоја тешкотија. Ќе ја реши секоја негова мака и ќе му даде р’иск од каде што не се надева“


(Муслим)
Ја рабби, помогни ни, овие задачи исправно да ги извршуваме и зацврсти ни го нашето верување – нашиот иман...Обработка: [You must be registered and logged in to see this link.]
______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Islam Only Way

avatar
Сестра
Сестра
Muaz al Islam напиша:

Ја рабби, помогни ни, овие задачи исправно да ги извршуваме и зацврсти ни го нашето верување – нашиот иман...

All-llahume Amin, InshaAll-llah brat InshAll-llah
All-llah da te nagradi brat tebe i site za trudot sto go davate vo Imeto na All-llah


______________________________________________
[You must be registered and logged in to see this link.]

"Нека биде меѓу вас една група коe повикува на oнa што е корисно,наредува добрo и забранува зло" (Али Имран - 104)

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Islam Only Way напиша:

All-llahume Amin, InshaAll-llah brat InshAll-llah
All-llah da te nagradi brat tebe i site za trudot sto go davate vo Imeto na All-llah


Аллахуме Амин на довите сестро, Аллах да ги награди на сите искрени Верници!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот