Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]ТЕФСИР 104.СУРЕ (ПОГЛАВЈЕ) ЕЛ-ХУМЕЗЕ (+видео)


Кур’анското суре Ел-Хумезе е објавено во Мека веднаш после суре „Ел-Кијаме“има 9 ајети. Зборот Ел-Хумезе значи „Оној кој озборува (Оговара) “ зборот Лумезе значи оној кој ги „истражува туѓите мани“.


Во името на Аллах, Семилосниот, Милосливиот!


1.Тешко му на секој клеветник – потсмевач,

2.кој богатството го натрупува и го пребројува,

3. и мисли дека богатството негово бесмртен ќе го стори!

4. А не чини така! Тој секако ќе биде фрлен во Хутаме!

5.А знаеш ли ти што е тоа Хутаме?

6.Оган Аллахов разгорен,

7.кој до срцата ќе допира.

8.Тој над нив ќе биде затворен,

9.со огнени столбови засводен.


Тешко му на секој клеветник – потсмевач, Односно. На оној со кои зборови и дела се потсмева. Со други зборови, оној кој на другите ги омаложува и потценува. За ова зборувавме предходно кај зборвоите на Возвишениот:

голем клеветник, пренесувач на зборови, (Ел-Калем 11)


Ибн-Аббас вели дека според зборовите هُمَزَةٍلُّمَزَةٍ на оној која на другите и клеведи и куди (Псуе), а кога оние со чии јазик клеветат, а на братот (Муслиманот) го исмеваат и омолжувајчи го јадат нивното месо.

Муџахид вели дека под Ел-Хумезе се мисли на оние кои на другите со рацете и со очите ги исмеваат, а под Лумезе на оние со кои зборови ги навредуваат.

кој богатството го натрупува и го пребројува, Односно.Кој имотот го собира и пребројува.

и мисли дека богатството негово бесмртен ќе го стори!, Односно. Мисли дека на овој свет вечно че го собира имотот.

А не чини така! ,Односно. Не е така како што мислиш:Тој секако ќе биде фрлен во Хутаме! Односно. Во Оган кој се уништува и гори.

Затоа Возвишениот вели:

А знаеш ли ти што е тоа Хутаме?

Оган Аллахов разгорен,

кој до срцата ќе допира. , Oдносно. Koj живите срца ќе им ги запали.

Тој над нив ќе биде затворен, Односно. За нив че биде затворен, тој че ги обиколи на стие страни, како што предходно говоревме за поглавјето Град

со огнени столбови засводен.,Односно. За нив затворени, засводени столбови од оган.

Со ова Му се заблагодаруваме на Аллах и Неговата помош, на завршенит кратки коментар на суре Ел-Хумезе.

Тефсит:
Ибн-Кесир[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот