Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор






Во името на Аллах Милостивиот, Самилосен!



А кога ќе бидете поздравени, отпоздравете и вие со поздрав уште подобар или возвратете го истиот. Аллах, навистина, ќе пресуди за се!(Ен –Ниса 86)

Ако мислиманот биде сигурен во тоа да некој немуслиман, стигнал и без никакво сомневање, му даде селам со зборовите: “ Селамун Алејкум” – дали муслиманот че му одговори со: “Ве алејкум селам”, или че се воздржи само на зборовите: Ве алејке!?

Одговор: Она што на нас не упатуваат шеријатските докази како и општите шеријатски правила, е тоа дека на таквиот поздрав че му се одговори со следниве зборови: Ве алејкес-селам, бидејчи тоа е најправедна постапка по ова прашање, а Аллах џ.ш нас ни наредува правда и доброчинство.

Аллах џ.ш вели: А кога ќе бидете поздравени, отпоздравете и вие со поздрав уште подобар или возвратете го истиот. Аллах, навистина, ќе пресуди за се!(Ен –Ниса 86) Аллах џ.ш со овој ајет, бара од нас да со убав поздрав да возврачаме на туѓиот поздрав ако сакаме поголема награда , обврска на нас на тој пооздрав со ист поздрав да возвратиме затоа што во тоа е правдата.

Ваквата постапка никако не е во споротивно со хадисите кои говорат за поздравување на немуслиманите со зборовите ‘ ве алејкум”. Наредено ние е на нас да се ограничиме на зборовите : ‘ ве алејкум”. – што значи: “Истотака” – ако се појави истата причина која се појавила и во времето на Пратеникот с.а.в.с . , Кои исто така го практикуваат тоа.

Ова нас не упатува и Зборовите од Пратеникот с.а.в.с за Аиша р.а , хадис во кој е рекол: “ Зарем не си забалежала дека им реков: “ ве- алејкум” – кога тие(немуслиманите) рекоа : (смрт и отров нека е на вас)!? Затоа рече: Кога на вас схлу-китабије (немуслиманите) че ве поздрават , вие речете: Ве алејкум! (Муттефекун алејх) Оваа општа наредба че се размислува вака во склад со нив пред горенаведените причини а не и ако не биде!

Аллах џ.ш вели: … И кога ти доаѓаат ти упатуваат поздрав онака како што Аллах не те поздрави, а во себеси си зборуваат: “Па, Аллах не не казнува за она што го зборуваме!” Џехеннемот, во кој ќе бидат фрлени, е доста за нив! Е, само колку лошо свратилиште е тоа! -Ел-Муџаделе - 8-

Значи, ако главната причина биде изоставен (ес-саму алејкум- смрт нека е на вас) , и некои ехлу-китабија (Немуслиман) на нас не поздрави со зборовите: “ Селамун алејкум ве рахметуллах” – најправеден поздрав че биде ако му се каже исто она што прв ни го кажа на нас, а Аллах е тој која тефика и помош дава!

Автор: Hafiz Ibnul-Kajjim el-Dževzijje rhm.

Извор : Ahkamu Ehlul-Zimmeh, 1/426..

Обработка: Ahlu-Sunnah


______________________________________________





О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот