Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Во името на Аллах Милостивиот, Самилосен!

Најзаслужени нимет (благодет) со кој Аллах џ.ш не дарувал, како и муслиманите така и немуслиманите, е книгата и објавата, а од сите посебно Курани-Керим, поради што тој е печат на сите Пратенички објави, и поради тоа Куранот главна и постојана муџиза (Чудо) е последниот пратеник Мухаммед , с.а.в.с. Куранот не може да се ограничи ни со простор ни со време. Куран е ајет и нимет (Благодет) кој Аллах џ.ш ., че го воздигне крај себе и че ни го зема на нас кога луѓето не би го сфаќаачaле сериозно!

Последните генерации на овој уммет нема да успеаат освен онака како што успеале првите генерации на овој уммет – зборовиве се на имам Малик , рхм!

Абдуллах б. Месуд , р.а вели:” Која сака да види како и колку го сака на Аллах џ.ш – нека го спореди Куранот со себе, па ако го сака Куран – го сака и Аллах, поради што Куранот е Аллахов збор! ” (Ел-Суннех од Абдуллах б. Ахнед , бр 125)

Абдуллах б. Омер , р.а вели дека Пратеникот с.а.в.с , рекол: Прмиер на Хафизот на Куранот е како човек кој има камила, ако е свежаа – негова е , а ако ја пушти – че си отиде! (Муветта , бр. 474)

Укабе б. Амир , р.а вели: “ Учите ја Аллаховата Книга, и обновувајте го знаењето, и учите го со Прекрасен(Добар) глас. Така е оној во чии раце е Мухаммедовата душа – Куранот брзо исчезнува побрзо камила која се одврзува! " (Сунен Дарими бр 3348)

Ибн Аббаз , р,а пренесува дека Пратеникот с.а.в.с рекол: Војниците на мојот уммет се Хафизи на Куранот. (Ел-Муудзем ел-Кебир , бр 12662.)

Абдуллах б. Омер , р.а вели дека Пратеникот с.а.в.с рекол: “ На Судниот ден че ми биде кажано на личности кои го знаееле Куранот напамет: Искачи се и учи како што си учел и на дуњалукот. Местото ти је кај последниот ајет кои че го поручиш. (Ебу Давуд бр. 1464)

Енес р.а пренесува дека Пратеникот с.а.в.с ., рекол: “ Аллах џ.ш , поддржувачи помеѓу луѓето. Па потoа прашале: “ Кои се тие, о Аллахов Пратенику? Рече: “ Ехлул-Куран – поддржувачи и Хафиз на Куранот! (Сунен Дарими , бр 3326)

Катаде , рхм рекол: “ Изградите го во свое срце Куранот, и наполнете ја вашата куќа со него! (Сунен Дарими , бр. 3342)

Икриме , р.а често знаел да го стави куранот на своето лице, говорејчи: “ Книга на мојот Господар, книга на мојот господар!. (Сунен Дарими бр.3350)

Абдуллах б. Месуд р.а вели: “Кој сака да види дали го сака на Аллах и Неговиот Пратеник , нека погледне колку го сака куранот, па ако го сака – тој го сака на Аллах и на Неговиот Пратеник. (Муудзем Кебир бр.8657)

Суфијан б. Ујејне рхм , рекол: “ Кој го сака на Куранот тој го сака на Аллах џ.ш! (Шуабул-иман бр. 407)

Хафиз Ибн Кесир, рхм , во делото “Фада илул-Куран” – Вредноста на Куранот, ги наведува следниве преданија:

Абдуллах б. Амар , р.а пренесува дека Пратеникот с.а.в.с му рекол: “ Проучи го Куранот за еден месец рече: - Но јас можам побрзо да го прочитам. Прочитај го за десет дена, рече Пратеникот с.а.в.с. Можам за уште пократко време. Пратеникот му рече: Прочитај го за седум дена , и нема повече! Овој хадис не упатува на тоа дека ни е забрането да го учиме Куранот за помалку од една недела.

Ибну Еби Са саа рекол дека Аллаховиот Пратеник с.а.в.с рекол: “ За колку дена да прочитам Куранот? Пратеникот с.а.в.с му рече: “ Секои петнаесет дена. Тој му рече: Можам за уште пократко време. Тогаш еднаш неделно, му рече Пратеникот с.а.в.с.

Абдуллах б. Месуд р.а , знаел од џумаа до џумаа да го прочита цел Куран , но надвор од рамазан.

Убејј б. Каб, р.а, знаел да го прочита Куранот во секои осум дена.

Темим ел-Дари р.а. го читал секои седум дена цел Куран.

Есвед знаел да прави хатме на Куран секои шест дена.

Алкаме правел хатме на Куран секои пет дена.

Според сето ова што е наведено, постои и друго предание кое дозволува правање на хатме и во краток период, тоа го бележи имам Ахмед , рхм од Сада б. Ел Мунзира ел-Енсарије кој го прашал на Пратеникот с.а.в.с: “ Дали смеам да го прочитам цел Куран за три дена. Му рекол: “ можеш. Така постапил се до неговата смрт.

Повечето селефи е погубно забршување на хатме и читање на селиот Куран за помалку од три дена, иако и таквото постапување некои го дозволиле.

Абдуллах б. Месуд, ра. Рекол: “ Хафизот на Куранот се препознава по: непрспијени ноќи – додека другите луѓе спијат; по деновите спроведени во учење – додека другите на разни начини се забавуваат; по грижата и тагата – додека другите се веселат ; по плчењето – додека другите се смееат. (Шуаабул-иман бр. 1807)

Абдуллах б. Месуд р.а рекол: Читајте Куран и потресете го своето срце со него. Немојте да ви е постојано мислата Кога че заврши сурава! (Сунен ел-Бејхеки ел-Кабура бр. 4492)

Хасан б. Али р.а , вели: “ Предходните генерации го кледале на Куранот како на писма од Нивниот Господар, па ги читале ноќи и во нив размислувале повече отколку во денот.

Омер б. Ел-Хаттаб р.а вели: “ Ќе ги научевме (Напамет) десет ајети, и не продолжувавме на нови десет ајети се додека практично не би постапиле по нив!.

Се бележи дека Омер б . ел-Хаттаб р.а го научил суре Ел-Бекаре по девет години. Не поради што не можел да ко научи, туку поради што постојано по секој негов ајет постапувал!.

Абдуллах б. Месуд р.а рекол: “ Нас ни беше тешко да го учиме Куранот напамет поради работање и постапување по него, додека генерациите посел нас Лесно е да се учи Куранот напамет, а тешко им е да постапуваат по него!.

Осман б. Аффан р.а рекол: “ Да е срцето чисто , не би можел да се заштити од учење на Куранот!

Абдуллах б. Месуд р.а рекол:” Кој сака знаење – нека го отвори Куранот, во него е вистинското знаење.

Енес б. Малик р.а рекол: “Многу ги има од оние кои го читаат Куранот, а Куранот ги проколнал.

Имам Ибну Еби Дунја рхм , го бележи следново предание:

Алија р.а рекол: “ Најдраг курански ајет ми е :Аллах, навистина, нема да прости да Му се здружува здруженик, а се, освен ова, простува кому сака. А оној кој Му здружува на Аллах здруженик, тој, лажејќи, прави голем грев. (Ен-Ниса 48 и 116) (Хуснул-Занни Билах бр. 51)

Алија р.а рекол:” Ајет кој на човекот му дава најголем оптимизам е: Кажи: “О робови мои, вие, кои ги занемаривте душите ваши, не губете надеж во милоста Аллахова. Аллах, навистина, ги простува сите гревови. Он, секако, е Простувач и Сомилосен! (Ез- Зумер 53). (Хусбул-Занни Билах бр. 69)

Шуајб б. Хариб , рхм вели: “ Хмза ел-Зејјт рхм ,, не подучуваше нас Куранот, на начин како да не послужуваше и со храна!. (Ел-Ихван бр. 209)

Ибн Еби Мулејк рхм пренесува дека Аиша р.а рекла: “ Аллахов Пратенику, знам кој е најтежок ајет во Куранот! Пратеникот с.а.в.с ја прашал: Кој е тој? Рече: Кој ќе направи зло ќе се казни и не ќе најде, освен Аллах, ни заштитник ни поддржник. (Ен-Ниса 123) Пратеникот с.а.в.с рече: То се несреќи ги погодуваат на верниците, па дури и трн на кој че се убоди. (Ел-Меред вел-Кефарат бр. 125)

Исламил б. Убејдуллах ел-Махзуми вели: Халифа Абдул-Мелик б. Мерван , рхм им наредил да неговите синови да подучуваат во вистина и искреност исто како како што ги подучувам со Куранот.
(Мекаримул-Ахлак бр. 122.)


Мусејјеб б. Рафи а вели: “ Абдуллах б. Месуд , р.а рекол: “ Хафизот на Куранот мора да се препознава по грижа и загришеност тогаш кога другите луѓе се веселат, се препознаваат со плачењето тогаш кога другите луѓе се смеаат! (Ел-Хемму вел-Хузну , бр. 137)

На друго место бележи дека рекол: “ Оној кој го чита Куранот мора да му бидат навлажнати очи, смирен, мудар и благ, и не е содветно да биде вулгарен , неуморен, а ниту пак му доликува да биде зборлест и да извикува!. (Ел-Хемму вел-Хузну бр. 151)

Абдул-Азиз б. Еби Давуд рхм вели: “ Кој не че се промени поради три работи, не че се промени ни за други: Куранот и Староста. (Ел-Умру ве- Шејбул бр. 40)

Абдул-Мелик б. Умејр рхм . , Рекол: Најмоќна интелигенција и разбирање на Куранот се Хафизите на Куранот!. (Ел-Умру вел-шејбу бр. 80)

Омер б. Абдул-Азиз , рхм вели: “ Разговарајте меѓусебно за Куранот и држете се за него, а ако тоа на вас ви биде тешко, тогаш држите ги разговорите кои ги зборовале луѓето! (Ел-Самту бр. 394)

Мухаммед б. Адзлан рхм рекол: Приказната (Разговорите)и зборот мораат да бидат само од следниве четири работи: или Зикрулах(Зикир спомнување на Аллах) и величење на Аллах џ.ш , или учење на Куранот или стекнување на знаење и учење, или говор за нешто што ти е потребно од дуњалуков! (Ел- Самит бр. 561 .)

Ебу Исхак рхм вели: го слушнав на Ебу Мејсера рхм ., како вели: Камо среќа да не ме родеше никако мајка ми! Неговата жена му рече: О Ебу Мејсера, зарем не постапи Аллах џ.ш со тебе, исламот те упати и Куранот те подучи. Рече: “ Да, но во исто време не информира дека можеме да влеземе во Оган , но на нас не не информира на тоа дека че излеземе од него! (Ел-Мутеменнин бр. 52)

Eбу Хеммам рхм дека Исау б. Вердану рекол во моментот додека незадоволно се пожали: “ Што најмногу од Дуњалуков сега би сакал? Иса за почна да плаче , па рече: “ Би сакал да би можел да ги отворам моиве гради да погледнам во моето срце и да видам што му направил Куранот и дали има некој нечистотија во него. Иса б. Вердан рхм, Кога го читал Куранот, толку му паѓаало тешко, да луѓето би помислиле: Еве, сега че умре! (Ел-Мутеменнин , бр 66)

Салим . рхм, вели: “ Се дружев со Амир б. Абду Кајсом рхм, четири месеци. Не го видов да спие ни ноќи ни дени се додека не се разделив од него. Кога че дојдеше ноќ, клањаше све до сабах, а кога че дојдеше ден, че ни учеше нас Куран, се до пладне –намаз, па клањал се до икимдија –намаз, после тоа не подучуваше со Куран се до акшам. Кога че дојдеше ноќ, стануваше да клања се до сабах-намаз. Така постапуваше четири месеци. Не го погледнав да спие ниту ноќи ниту дени. (Ел- Техедзуд ве Кијамул-Лејли бр. 58)

Шубе рхм вели: “ Сабит ел-Бенани го читал целиот Куран секој ноќ, а целиот свој живот постел!. (Ел-Тенедздзуд ве Кијамул-кеји бр. 151)

Абдул-Малик рхм пренесува дека Сеид б Дзубејр рхм , знаел да го проучи цел Куран за два дена. (Ел-Тенедздзуд ве Кијамул-кеји бр. 177)

Мудзахид пренесува дека Убјед б. Умејр рхм , знаел да каже кога че настапеше зима: “ За Хафизот на Куранот, се зголемила ноќта за вашиот намаз, а се скратил денот за вашиот пост, Искористете ја приликата! (Ел-Тендздзус вел кијамул-Лејли, бр 377)

Ебу Бурде пренесува дека Сеид бч ел-Ас рекол: “ Кога че го подучам на своето дете со Куранот, и че го испратам да изврши хаџ , и кога че се ожени – се одолжив спрема него. Од тогаш тој мора да се гриши за мене! (Ел-Ијал бр. 170)

Абдулах б. Иса рхм рекол: Овој Уммет че има хаир и добро се додека че ги подучуваат на своите деца со Куранот! (Ел-Ијал бр. 309)

Сабит б. Адзлан рхм вели: Ако Аллах посака одреден момент да го казни некој народ, но кога че ги слушне гласовите од децата кои учат Куран, се откажува од тоа! (Ел-Ијал бр. 310)

Даххак б. Кајс рхм вели: “ О луѓе, подучувај те го своето семејство со Куранот, бидејчи на муслиманот, во кој Аллах џ.ш че одреди да влезе во Џеннет, било машко или женско, доаџаат два мелеки кои че го прегарнаат и че му речеат: “” Учи и искачи се, се додека не го стави на местото кој го заслужил со своето познавање (Знаење) на Куранот. (Ел-Ијал бр. 311)

Кајс пренесува дека Зубејд рхм рекло: “ Најдраг човек на Пратеникот с.а.в.с е личноста која че го научи Куранот па че почне да ги подучува на другите. (Ел-Ијал бр 313)

Малик б. Динар рхм вели:” Аллах џ.ш, кога че одлучи да го казни на едно одредено место, но кога че погледне во луѓето кои се занимаваат со учење на Куранот, и оние кои што прават месџиде и џамије, и кога че погледне во муслиманските деца – му се умортвува неговиот гнев (Спрема тој народ) (Ел-Ијал бр.316)

Абдуллах б. Амр р.а вели: Кога е објавена сурата Ез Зизал: Кога земјата ќе биде потресена со потресот свој (Ез-Зизал 1) – Ебу Бекр ес-Сиддик р.а тогаш заплакал, па Пратеникот с.а.в.с го праша: “Зошто се расплака, Ебу Бекире? Рече: Ова сура ме расплака , о Аллахов Пратенику. (Ел-Риккатул вел-Бука бр. 75)

Укабе б. Амар р.а бил еден од подобрите учачи на Куранот и со добар глас, па Омер р.а му рекол: “ Проучи ми го сурето Ет-Тевбе. Укабе б. Амар , му го пручил, а Омер р.а почна да плаче, и со солзи рече: “ Како прв пат да е објавена ! (Риккату вел-Бука бр. 76)

Ебу Селме р.а пренесува дека Омер р.а често знаел да рече на Ебу Муса: “ Посети не на нашиот Господар, па Ебу Муса ќе му учеше Куран! (Риккату вел-Бука бр. 81)

Мухаммед б. Кајс кога сакал да ги расплака на своите другари, че им учеше Куран пред да почне нешто да говори, а тој беше со најубав глас. Кога че го учеше Куранот, че плачел, а че ги расплакаше и останатите околу себе! (Ел-Риккату вел-Бука бр. 82)

Омер б. Абдул рхм побарал од својот син да му учи Куран. Тој му рече: “ Што сакаш да ти Учам? Омер , рхм му рече: Суре Каф. Синот почнал да го учи тоа суре, но кога дојде до ајетот: Маките смртни ќе дојдат, навистина! Од тоа, ете, не можеш да побегнеш! ( Каф 19) –Омер заплака! Повторно му рече: Учи. Тој го праша: Што? Омер рхм му рече: Повторно учи го суре Каф! (Ел-Риккату вел-Бука бр. 84)

Суфјан ес-Севри рхм вели: “ Кога че го учеше Талек Куранот, плачев, а и расплакуваше на сите околу себе. Кој че го чуеше како учи Куран, не би можел да издаржи а да не се расплака поради нековото плачење и убавиот глас. Неговата мајка еднаш му рече: Прекрасен ти е гласот, сине, кога го учиш Куранот! Само, внимавај да не страдаш поради него на Судниот ден- толку го расплакал мајка му што паднал во несвест! (Рикках вел-Бука бр. 87.)

Прво нешто што рекол Сулејман б. Абдул-Мелик рхм ., кога дошол на власт, било следново: “ Фаламу на Аллах кој работи она што сака, и кој го воздигнува она што го сака, и кој спушта она што го сака, и кој дава она што го сака, и кој не дава на оному кого сака. Дуњалукот е заводлив и лоша е таа куќа, и украсот и е измама . Може да се плаче, а плаче смеејчи се. Се плаши сигурно, а безбеден го прави плашливецот. Сиромешен Богаташ, а Богат сиромав. Дуњалукот си поигрува со дуњаличарите. О робови Аллахови, земете ја Аллаховата Книга за имам (Водич), и бидете задоволни со неа. Нека ви биде Куранот водич, затоа што тој ги укинува се што е пред него објавено, а него ништо не може да го укине. Знајте, о Аллахови робови, дека овој Куран ги уништува сплетките и замките (Стапиците) на шејтанот исто како утринската зора со својот сјај ја укинува мрачната темнина од ноќта!. (Земмул-Дунја бр. 67)

Малик б. Динар рхм знаел да рече: “ О Хафизи на Куранот! Што поседува Куранот во вашите срца? Куранот е пролет за верникот исто како што е дождот пролет за земјата. Дождот паѓа од небесата на земјата па растат разни плодови и не им пречи влажност на земјата за да никне. О Хафизи на Куранот, добро проверите што Куранот посадил во срцата ваши!? Каде се оние кои знаат едно суре напамет? Каде се оние кои знаат две суриња напамет? Дали постапувате во склад со тие суриња!? (Ел-Укубат бр. 94)

Кога на Убејду б. Умејру му стигнала смрта, бил запрашан: “ Имаш ли некакво знаење? Рече: “Желба ми е да најдам некој човек потполно убеден во Куранот, како би ми го учел сега!. (Ел-Мухтедарин бр. 160) (На крај цитатот од Ибн Дунја)

Селефус-салих имале една од три реакције кога ги слушале Куранските ајети:

1 .Плач - што беше и случај со Пратеникот с.а.в.с и асхабите

2. Паџање во несвест – што беше случај со Таббиините

3. Умирање – што беше случај со Таббиините.

Ибн Аббаз р.а рекол: “ Куранот е Аллахов збор, со тоа Хафизот на Куранот го испочитува на својот Господар, и нека не прави харами кој тој (Аллах) ги забранил! (Кензул-Уммал бр, 2470)

Имам Бејхеки бележи дека Ебу Сулејман рекол:” Зебаните на Судниот ден че ги фатат на Хафизите на Куранот кои биле непослушни на Аллах џ.ш, по учењето на Куранот, поради својот гнев спрема нив, отколку на мушриците и идолопоклониците! (Шуабул-иман бр. 2623)

Алија р.а рекол: “ О Хафиз на Куранот, Работи по Куранот! Алим и учен е оној кој работи и постапува по своето знаење, и оној во чии работа е во склад со знаењето! Че се појават луѓе кои че имаат знаење, но не че им помине клучната коска. Нивниот изглед ќе ги контролира неговата внатрешност, а неговите дела че го зборуваат збоето знаење. Че седат во халка (Во круг) и кружно знаење, како би се воздигнале и изгордиле едена на друг.( Кензул-Уммал бр. 29419)

Драги браќа, се наоѓаме во време во кој Уммето на Мухаммед с.а.в.с е нападнат од сите страни. Ранливи ви се врските со нашиот Створител и Господар, Ранливи ви се врските со Неговите створенија, со нашите родители, со нашите роднини, со нашите комшии, со нашите пријатели и со друдите... Ранливи (раскинати) се врските со нас себеси и со нашите срца, а добро знаеме дека Пратеникот с.а.в.с рекол: “ Ви оставив она што, ако се држите за тоа , нема да залутате никогаш – Аллаховата Книга!

На Муслиманите им е обврска, како на поединците така и на групите (Сектите), да се вратат на Аллаховата Книга, да се вратат на тој цврст извор чии се тајни, пораки и поуки непресушени. Во Куранот се зборува и поука за минатите народи, а ако ја сакаме душата како би живееле во светло како би разликувале помеѓу добро и зло- тогаш мораме да се вратиме на Куранот.


Припремал: Sead ef. Jasavić Професор по фикх и имам во Султан Џамија во Плав Црна Гора.


Обработка: Ahlu-Sunnah.


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот