Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Во името на Аллах, Милостивиот, Самилосен!

Шејхул-ислам Ибн Тејмијее , рхм вели: Пратеникот, с.а.в.с, учел рукја, како на себе така и на другите, но не барал да му се учи рукја. Учењето на рукја на себе и на другите спааѓа во еден вид на дова за себе или за другите, што е во основа наредено и прописно дело. Сите Претеници барале од Аллах џ.ш , и му се молиле, како тоа што ни го спомнува Аллах џ.ш , во случанојoт на Адем а.с , Ибрахим а.с, Муса а.с, и останатите. (Погледни: Меѓму – Фетава 7/287, 1/182.)

Шејхул-ислам Ибн Тејмијје рхм вели:” Рукја е еден вид на дова, и Пратеникот с.а.в.с, учел рукја како на себе така и за другите, но никогаш не барал да му се учи рукја. (Погледни: Меѓму – Фетава 7/287, 1/328.)

Шејхул-ислам Ибн Тејмијје , рхм вели: Пратеникот с.а.в.с ја учел следнава дова, за рукја на болниот: Раббеналлахул-Лези Фис-семаи, текаддесе исмук; емруке Фис-сема’и вел-ерди; кема рахметуке Фис-сема’и Федз ал рахметеке Фил-ерд. Идфир Лена Хубена ве Хатајна; енте раббут-тајјибин.Ензил рахметен ми рахметик , ве шифа ен мин шифа ик ала хазел-ведзе и фејбре – Господару наш кој си на небесата, свето е твоето име. Власта е твоја на небесата и на Земјата. Како што е милоста на небесата, дај ни нас и на Земјата. Опрости ни ги гревовите и грешките, Ти си добар Господар. Спушти милост од милоста Твоја, и лек од лекот Твој на оваја болка како би престанала! (Сунен, Ебу Давуд бр. 3892) (Меѓму – Фетава 7/287, 3/139.)


Шејхул-ислам Ибн Тејмијје рхм., вели: Рукја е еден од најчистите лекови поради што е душевен лек (деваун рухани). (Погледни Меѓму – Фетава 7/287.)

Шејхул-ислам Ибн Тејмијје рхм ., вели: Од Пратеникот с.а.в.с, е потврдено дека рекол: Најзаслужена работа за која можете да земете пари е Аллаховата книга (Pogledaj: Меѓму – Фетава 7/287, 18/128.)

Шејхул-ислам Ибн Тејмијје рхм ., вели:” Никогаш човекот не може да се излечи и без користење на класични лекови, и тоа помага со учење на дова или рукја кој е еден од два најсилните лекови! (Погледни: , Меѓму – Фетава 24/268.)

Шејхул-ислам Ибн Темијје рхм вели: Дозволено е да се земе надомест за проучената рукја. На овој став беше и Имам Ахмед рхм .(Погледни: Меѓму – Фетава 7/287)By : Ahlu-Sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот