Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Критика on Вто 31 Јан 2012, 11:30 pm

Karşi yaka

avatar
Активен член
Критика


Критиката како поим го означува примерот за проценката на вредностите во публикација на знаењето и уметноста,или ставанје на истите во прашање.

Постојат професионални критичари во одредено подрачја како на пример;освен во публикација на знаењето и уметноста-и во филмот,театарот,музиката и.т.н..
Во секојдневието обично се користи на укажување на грешките или лошото управување со имплицитниот повик на промените на лошата ситуација-состојба.

Сето ова што го наведов,укажува на тоа дека,јас исклучиво се држев на позитивната и конструктивната критика која што имаше за цел за да се подобри ситуацијата(не велам дека беше излезена од контрола),а не да се расипе,и никако не користев деструктивна критика,која што се стреми кон уништување на нештаата кој што се со години и векови пред тоа наредени на начин,каде што времето тоа го барал односно така било одредено.

Критиката може да се разликува и да се извршува освен на тоа што го наведов,и на негативна критика(каде што јас досега не користев ама баш ништо од тоа),и самокритичноста на диференцираниот преглед на сопственото однесување(со то што секогаш внимавав и внимавам на кодексот на однесувањето),на сопствените уверувања во врска со одредените критериуми,како што е на пример и прашањето;дали сум толерантен!

Тоа на многу места преку моите постови и теми го имам кажувано(Кредитно каматно работење,Хазардни игри,Консензус за месо и храна,Дали има вехабији...,потоа во темите од братот Ислам Нур ит.н.)повторувано и пишувано.

Исламот огромно значење му дава на толеранцијата(како што веќе кажав,наведувајки ајети и хадиси како доказ),затоа што и со толерантноста можеш да ја најдеш среќата и задоволството,со тоа што на некој начин ќе ги уживаш одредените права кој што произлегуваат од тој закон,и со тоа,нормално за да ги реализираш зацртаните цели.

На крајот да кажам дека,толеранцијата во вашиот форум не велам дека ја нема,туку таа на моменти може да не е присатна(да исчезне),и токму тогаш можат да дојдат до тие несакани ефекти.


Критиките спренма верата(дин’от)Ислам,врз база на политичките,етничките,филозофските,научните,и во теолошките области,имало дури и од самото појавување на верата Ислам.Критиката се прави врз темелните бази,истотака и спрема културните традицији и на нормите во неговото општество.

Јас во ниту еден случај во форумов не се појавив како актер за да актрирам(одглумам)нешто како во наведените области,туку едноставно по моето лично мислење и видување на ситуацијата,реагирав токму како што себеси се нареков!Не гледам ништо-што има лошо со ваквото практикување на работиве!!!

Него што сте го запознаеле,не исто како да сте го виделе!

И меѓу нив Ние одредивме водачи кои упатуваа со наредбата Наша,по стрпливоста нивна,и кои беа уверени во знамињата Наши.(Ес –сеџде 24)
[b]

2 Re: Критики on Сре 01 Фед 2012, 4:50 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Селам Алејкум
Karşi yaka
почитуван и ценет наш член и брат,,

Нема да ти кажам добредојде меѓу нас зошто неси ноф него че ти кажам пријатен и долгорочен престој меѓу нас...

Што се однесува до толеренцијата и критиката на нашиоф и ваш Сајт,,ние толеренцијата ја имаме најмногу од било кој друг сај во Македонија,,но секако имаме и ние свои мерки санци и слично ,но тие мерки се користат во исклучителни ситуации..

Незнам дали имаме хаир од вакви теми теми како оваја во смисла на критика,,дали стигафме со нашиот ислам(изучување на исламот,практикување и следење на сунетот) па дојдофме до да се критикуваме ,,

Со респек и почит ги читам твоите постови поради фактот има што да се научи ,,

Како што спомна во твоето излагање ,,нормално дека не си актер или критичар,или нешто трето ,ние те прифатифме како наш Член со искрен ниет да ги споделиш твоите знаења во поглед на вистината на оваа Чиста вера,,

а секој кој мисли дека че се поигрува оде со било кого тогаш подобро е сам да не напушти него да бидеме ние приморани тоа да го сторме ,,,

Верувам дека ова нема да го земеш за себе него го кажаф за било кој кој мисли да се зачлени тука..


Халалими ако по некоја случајнос нешто сватиш како навреда ,,и продолжи со твоите теми и постови секаде само со убаф Ахлал ,,и ако критукуваме и за критики има начин и Ахлал..

Селам Алејкум ........______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

3 Критики on Вто 07 Фед 2012, 5:55 pm

Karşi yaka

avatar
Активен член
Селам алејкум

Прво што сакам да кажам е тоа што,го ценам тоа што на“Карши јака“ му посака добро дојде во вашиов форум.Што се однесува до б.н.тој не постоји,а за него и неговите реакцији спрема тебе,сигурен сум дека нема да ги прифатиш така сериозни тие навреди,мада немаше такво нешто но и доколку имало тоа не било со намера,да ти ги повреди чувствата.

Како што гледаш,јас се вратив но со ново лице,и бев поттикнат од незадоволството од тоа што во една прилика прочитав по форумов.Јас се вратив мада реков дека нема да се вратам,но гога е во интерес исламот односно мојот интерес во исламот,се може во вакви прилики да се промени.
Нејсе,тоа е мое мислење за тебе.

Приметив денеска дека,со твојата реплика како да имаше во тебе мала доза на нервоза на мојот одговор спрема твојот линк!Тоа го приметив,затоа што не даде селам.Без разлика на тоа дека не даваш ти селам,па и другите,јас ќе продолжам со моите дискусији во форумот со тоа мое мало знаење односно со моето знаење во границите на моите можности.
Значи,доколку нема селам ,логично е тоа дека ќе размислам на тоа,дека брато ми е налутен.

А еве што пренесува братот од форумов!

“Не му се дозволува на муслиманот да стои налутен на својот брат повеќе од три ноќи.Кога ќе се сретнат двајцата еден од друг избегнуваат,а подобар од нив двајца е оној кој прв почне со селам (поздрав )”.

“Немој да ја прекинуваш врската и односот со брат ти, ниту да го напуштиш при гнев бидејќи тој денеска го прави тоа,а утре може да го остави.”


[b],,Кога човекот ќе го засака својот брат, нека го извести дека го сака”. Исто така Ебу Давуд пренесува со поуздан ланец од Енес р.а. дека еден човек бил кај Мухаммед (а.с.) кога поминувал еден друг човек, и му рекол: ,,О Аллахов Пратенику! Јас го сакам овој човек што помина.Тогаш Мухаммед (а.с.) рекол: -Дали си го известил за тоа? Човекот рекол: -Не. На тоа, Аллаховиот пејгамбер му рекол: Извести го!. Тогаш човекот потрчал кон тој што поминувал, го стигнал и му рекол: -Јас те сакам во името на Аллах (џ.ш.). Човекот му одговорил: -Нека Аллах (џ.ш.) те засака тебе, како што ти ме засака мене.[/bSponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот