Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Во името на Аллах Милостивиот, Самилосен!


Познато е правилото кај исламските учењаци (Алими) : Луѓето се препознаваат по вистината, а не вистината по луѓето. Кога сакаме да го знаеме вистинскиот пат во кој не повикуваат некои поединции или групи, обврска ние да го споредиме тоа со Курански-Хадиски цитати и мислењето на исламските учењаци (Алими).

Една од истакнатите личности кој ги одвела и ги заведила на муслимснаските групи, особено суфиско-филозофските промотериите кои, за жал, го стекнале верското знаење во неисламски институции иапологетичарки термини, тоа беше шејх Мухиддин Мухаммед б Али Ибн Ареби ес-Суфи. Напишал многу дела, а најпознати се: Ел-Футухатул-мекијје и фсусусул-Хикем.

фсусусул-Хикем . е , за жал, преведена и на босански јазик. Предедувач др. Решид Хафизович, после безрезервни прогласувања од шитски необичности, им понуди на бх. Во јавноста нова енциклопедија Ибн Аребиова заблуда. Така финскиот доктор по акаида по безборј пати, свесно или несвесно, помогнал за рушење на исламското верување, сметајчи дека им прави услуга на исламот и на муслиманите.

Шејхул- ислам Ибн Тејмијје вели: Ми говореше шејх Кемалуддин ел-Мераги, а беше учењак (Алим) во неговото време, дека ја читал Ибн Аребиовата книга фсусусул-Хикем сметајчи дека е во опасност обдарениот Аллахов роб, научиникот (Алимот). Кога ја напишал на одредени цитати, му се обратил до афторот велејчи му: Ова е спротивно од Куранот! Ибн Ареби му одговорил: “ Се во куранот е ширк, техвид (Исправно обожавање) е она што ние го говориме. (Погледни: Меџу ул-Фетва 13/186 , 11/241 , 2/244 и Ел-Дзевабус-Сахих 4/500)

Имам Зехаби за ова дело вели: “фсусусул-Хикем е неговото најдобро дело. Ако она што го спомнува во него не е неверство, тогаш неверството не постои на дуњалук. После тоа вели:” Многу негови изјави и изреки многу се симболично толкувани, но ниако книгата фсусусул-Хикем (Погледни: Сијеру еаламиннбела 23/48-49)

Имам муфесир Ибн Кесир вели:” Во “фсусусул-Хикем има многу работи чии изглед укажува на јано неверство. (Погледни: Ел-Бидаје вен-нихаје 13/179)

Возвишениот Аллах во почетните ајети во суре Ел-Бекаре вели: Сеедно е, навистина, на оние што не веруваат ќе ги опоменуваш или нема да ги опоменуваш : оние, сепак, нема да веруваат. Аллах ги запечати и срцата нивни и ушите нивни, а пред опулот нивни е завеса, и за нив има казна голема.(Ел-Бекаре 6-7).

Ибн Аребиов коментар за овие ајети гласи: Оние кои не веруваат, односно. Кои со својата љубов се сокриле, Сеедно е, ќе ги опоменуваш или нема да ги опоменуваш, Односно се едно дали че ги опоменуваш или не, поради она што ние му го дадовме, оние, сепак, нема да веруваат, Односно не веруваат во тебе ниту пак прифачаат од тебе, туку е донесена од Нас, Аллах ги запечати и срцата нивни, Односно не го резмислуваат освен Него,и ушите нивни, Односно не веруваат во тебе, а пред опулот нивни е завеса, Односно не гледа ништо освен Него, не погледнувајчи на тебе ниту она што е кај Аллаховит Пратеник, и за нив има казна голема, Односно измачувањето (Казната) од зборовите ел-узбех, што значи пријатен вкус, односно. Му припаѓа голеама удобност. (Погледни: Акидетул Ибн Ареби, стр. 25, од имам Текијуддун Мухаммед б. Ахмед ел- Фасија, умрел 832 година по хиџретска годнина, земени од неговото дело Ел-Икдус-семин , 2/160-199)

Ибн Ареби во потполност го менува значењето на Аллаховите зборови. Ове ајети се однесуваат за неверниците, без разединување на исламските учењаци (Алими), последено со Ибн Ареби толкувајчи ги без основна симболика и ги насочува на верниците!!!

Исламските учењаци (Алими) приговарале со Ибн Ареби и го осудувале неговото верување кое што е во колизија со изворното оргинално исламско верување. Кога населението од Каиро го прашале на Ебу Мухаммед б. Адис-Селама (Умрел 660 г.х) за Ибн Ареби, рекол: Расипан, страмота, сметал дека светов постои одсекогаш и не го забранувал неморалот. (Погледни: Шијеру еаламин-нубела 23/49 и Акиеду Ибн Ареби стр 25) На друго место Ибн Абдус-Селам за него вели : “ Зидник (Отпадник од исламот) . (Погледни: Хашијету Ибн Абидин 6/363)

Кадија Ијад тврди: Исламските учењаци се согласни за неверство оној кој смета дека светот не е створен. (Погледни: Фетхул-Бари 12/202)

Ибн Ареби би загрижен повикувач, подржувач и претставник на вахдетул-вуџуда (панатеизам –единсво на постоење) ,(Погледни: Ел-Ибер 3/233 и Мизанулиатидал 3/559 од имам Зехебија) Кај следбениците на овој правец не постои разлика помеѓу створенијата и Створителот, сите створенија се обединети со Створителот. Кој створениот човек го обожавал, тој всушност, го обожава на Аллах, Нека е високо Возвишен Аллах од она што му го пришува.

Една прилика Ибн Ареби со група на луѓе пред еден леш од мртво куче. Еден од присутните го праша: “ Овој Леш (мртво тело), дали е исто така , Аллахово битие?! Да ли постои нешто надвор од Аллахово битие, Да, сè е во неговата суштина, одговори Ибн Ареби (Погледни: Medžmu'ul-fetava 13/186)

Хафиз Ебу Зура Ахмед ел-Ираки вели: Нема сомнеиниее дека делатаФусусул-Хикем и Ел-Футухатул-мекијје, содржат отворено неверство. Ако тоа навистина Ибн Ареби го кажал и умрел со тоа, тој е неверник- вечен жител на Џехеммемот (Погледни: Месреут-тесаввуф стр. 157)

Хафиз Ибн Ахмед Хакеми вели
: Во делата на Ибн Ареби “Фусусул-Хикем” и “Ел-Футухатул-мекијје”, има јасно поигрување со Куранските ајети и травестија на толкување. Во нив (спомнатите дела) авторот спомнува неверство кое е поголемот од неверството на евреите кој велат: “ Узеир е Аллахов син, и неверствата на христијаните кои велат: иса а.с е Аллахов син, и Аллах е еден од тројцата (Света дројца). Тие му отелотворени на Аллах во една особа, додека овие отелотворениле сите створениа во Аллаховото бите. (Погледни: Меаридзул-Кабур 1/302)

Ибн Хадзер го прашал на својот учител Сирадзуддин Ебу Хафса ел-Булкинија (Умрел 805 х.г) за Ибн Аребим па рекол:” Тој е неверник. Кадија Ебу Зејд Ибн Халудин (Умрел 805 х.г) рекол: “ Овие суфии, како : Ибн Ареби, Ибн Себинија , Ибн Берредзана, имаат бројни дела кои се полни со отворени неверства... Овие дела треба да се уништуваат, да се запалаат или да запира водата на мастилото со кое е испишана како да не остане ниту една буква во нив. Во тоа има верска опста корист и исфрлање на заблудените верувања. (Погледни: Акидету Ибн Ареби , стр. 25)

Текијуддин ес-Субки вели: “ Познатите суфии како Ибн Ареби и други се заблудни незналице кои се откажале од патот на исламот. (Погледни: Месреут-тесавваф стр. 157)

Ибн Ареби во своето дело “Ел-Футухатул-мекијје”, 2/252, во еден составен стих во кој вели дека местото (Степенот) на евилиите кај Аллах е поголемо од Пратеничкото. (Погледни:Ел-Акидетул-Тахавије, 2/743 , познат ханефиски учењак (Алим) и кадија Ибн Еби Аизза , кој умрел 793 година по хиџра.) В истото дело 4/141, во еден составен стих во кој вели дека Аллаховите зборови се све она што го говори. (Погледни: Ел-Акиедетул-Тахавије 1/179)

Ебу Мухаммед б. Абсис-Селам рекол за Ибн Ареби: Непослушен, презрен, Лажго. Го пршава за женидба со џин па рече дека не е возможно да се жени со џин. После кратко време ми раскажа како , сепак , се оженил за џин која му родила три сина. Еден ден се наултила и го удрла со остатокот на коските така што на главата му останаа видливи лузни. После тоа се налутила и отшла, и никогаш не се вратила. (Погледни: Kасидетул Ибну Кајјим 1/170).

Многу други учењаци го окарактеризирале на Ибна Ареби како отпадник од исламот, заблуден суфија или кажеле дека во неговите дела се наоѓа отворено неверство. Од нив се и: Кадија Ибн Дземаах (Умрел 733 х.г) , Мухаммед б. Јусуф ел-Дзезри (Умрел 711 х.г), Кадија Садуддин ел-Хариси (Умрел 711 х.г) , Шемсуддин ел-Джезери (Умрел 711 х.г) , Кадија Зејнуддин ел-Киттани (Умрел 738 х.г) , Нуруддин ел-Бикри (Умрел 727 х.г) Шерфуддин ез-Зевави (Умрел 743 х.г) , Ебу Абдиллах ел-вергами ет-Туниси (Умрел 803 х.г) и други. (Погледни: Акидету Ибн Ареби 29-40)

Аллах да му се смилува на имим Шемсуддин Зехебију кој во својот говор за Ибн Ареби и неговото дело “Фусусул-Хикем” , рекол: Се колнам во Аллах, подобро му е на муслиманот да живее како незналица, да оди во стадото со говедата, не знаеијчи ништо од исламот, освен неколку суриња кои се учат за намазите и да верува во Аллах и во Судниот ден, така му е подобро отколку вака да ја запознаее вистината. ( Погледни: Мизанул-иатидал 3/660 , од имам Зехебија)

Рзлични се коментарите на исламскиот учењаци кога е во прашање покајувањето на Ибн Ареби. Некои тврдат дека Ибан Ареби се покајал и се вратил на патот на Ехли-Суннет.

На кај го молиме на Возвишениот Аллах да биде онака како што рекол имам Зехеби:” Ако Ибн Ареби се одрекнал (Се откажал) од своите изреки (Убедувања) пред смрта, успеал, а тоа на Аллах не му е тешко да го направи. (Погледни: Сијеру есламун- нубела 23/49).

А Аллах џ.ш најдобро знаее!.


Припремал : mr. Safet Kuduzović


Обработка: Ahlu-Sunnah
______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Karşi yaka

avatar
Активен член
Селам алејкум

Пред да ја кажам причината за моето упаѓање на дебатава и доколку е истава со таа намера(причина) отворена,дозволи да ти кажам дека ,за ова мудра изрека треба да се отвори и приложи посебно и видно место за да можеме по секоја наша дебата да го имаме во предвид ова!

“Луѓето се препознаваат по вистината, а не вистината по луѓето.” Кога сакаме да го знаеме вистинскиот пат во кој не повикуваат некои поединции или групи, обврска ние да го споредиме тоа со Курански-Хадиски цитати и мислењето на исламските учењаци (Алими).

А еве на што всушност јас,имам примедба:

Незнам колку е точно ова што го велат,но вреди да се оди на тоа и да се види дали можат овие двата соджински реченици да се споредат односно да се избалансираат.


1.Цитат:Двајца големи имами Ебу Ханифе и Шафи велат:Ако учените не се Аллахови миленици(евлии),тогаш Аллах нема миленици!

2.во еден составен стих во кој вели дека местото (Степенот) на евилиите кај Аллах е поголемо од Пратеничкото.

Значи,ова што го велат се истите тие за кого и беше наменета,и беа критикувани во ова тема!
Нема да ја протолкувам темата,затоа што е повќе од јасна и разбирлива,но ќе кажам како јас на овие две точки во еда прилика одговорив.

Еве го одгорот:

Зашто морам јас со ова да се согласам,кога моето учење и познаванје на ова област ме води кон тоа дека,елвија значи,одлучен верник и... .

Во еден хадис вака се вели:“Има некои слуги Аллах’ови,кој што не се ни пејгамбери ниту шехити,за нивната позиција кој што Аллах им го доверил,имаат похлепа,и пејгамберите и шехитите.Асхабите му рекоа на Пејгамбер’от:кажи ни кој се тие?Какви дела тие направиле за да знаеме и ние?Тогаш Пејгамберот рече:луѓето кој што се драги измеѓу себе во името на Аллах и на дин’от(верата),без да имаат помеѓу себе роднински врски,нити пак да ги фаворизираат едните над другите со богаствата.Се колнам на Аллах,лицата нивни се светло,и се во места’та каде што се градени од Нур.Не се плашат кога луѓето се загрижени“.

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Karşi yaka напиша:Селам алејкум2.во еден составен стих во кој вели дека местото (Степенот) на евилиите кај Аллах е поголемо од Пратеничкото.

Значи,ова што го велат се истите тие за кого и беше наменета,и беа критикувани во ова тема!
Нема да ја протолкувам темата,затоа што е повќе од јасна и разбирлива,но ќе кажам како јас на овие две точки во еда прилика одговорив.
Bи те запрашал дали веруваш дека местото (Степенот) на евилиите кај Аллах е поголем од Пратеничкиот степен.?Последната промена е направена од islam nur на Сре 08 Фед 2012, 8:53 pm. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Karşi yaka

avatar
Активен член
Селам алејкум

Очигледно не си го разбрал месажот!

Те молам,кажи ми ти како ќе го протолкваш хадисот?!

Karşi yaka

avatar
Активен член
Селам алејкум

Бидејки времето не ми дозволува да бидам покрај компјутерот,те молам биди добар одговрими и на ова прашање!

Двете точки што ги наведов,каква споредба можеш ти можеш во нив да направиш,односно што можеш ти да извлечеш од нив?!

Јас принудно ќе се одалечам од форумов,бидејки одам на службено патување триесетина дена,а меѓувремено се надевам дека,ќе добијам одговор од тебе,по моето враќање!

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Karşi yaka напиша:Во еден хадис вака се вели:“Има некои слуги Аллах’ови,кој што не се ни пејгамбери ниту шехити,за нивната позиција кој што Аллах им го доверил,имаат похлепа,и пејгамберите и шехитите.Асхабите му рекоа на Пејгамбер’от:кажи ни кој се тие?Какви дела тие направиле за да знаеме и ние?Тогаш Пејгамберот рече:луѓето кој што се драги измеѓу себе во името на Аллах и на дин’от(верата),без да имаат помеѓу себе роднински врски,нити пак да ги фаворизираат едните над другите со богаствата.Се колнам на Аллах,лицата нивни се светло,и се во места’та каде што се градени од Нур.Не се плашат кога луѓето се загрижени“.

извор и Број на хадисот?


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Abu Al-Amin напиша:

извор и Број на хадисот?
Имав решено да не коментирам на неговиве постови, ама.......!!
Уште ќе не влече за нос овој инсан.....?
А бе Менсур какво фајде има од тоа кога сите хадиси ги толкува погрешно и на по свое тумачење....!!
Исламот е чист како солаза и Аллах субхане ве те ала, не оставил дали преку Куран или Преку Суннетот на Неговиот Миленик ништо да не е објаснато на многу јасен начин, а ако има нешто нејасно оставете го тоа не за нас да се расправаме за тоа, а тоа е секогаш во некои месели кои не се за нас толку битни во моментов.


Сите треба да внимаваме на основните работи од оваа Возвишена Вера Ислам, да се држиме на нареденото, да се склониме од забранатото, доброволните работи да и правиме спрам нашата можност а од мекрухот да не го прајме спрам нашите можности, како што рековда се држиме за Основата да проучаваме неа Аслу-ддид и да пазиме што го руши истото, а на вакви работи да не губиме многу енергија.

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Брате Килемтул-Хакк - баш ме интересира од каде е тој хадис.

А на Karşi yaka сакам уште да го прашам, затоа што воопшто не мие јасно, од каде го земаш твоето знаење? Зар уште не си сватил, дека овој форум неје филозофички и суфистички форум, на кој што се пишува по „свое„ мислење и толкување?

Нашиот пат е јасен: „Земаме само знаење, со потврдување од куран и суннет, како и објаснување од предходните исправници! Сето тоа без филозофија и лична своја аналогија.

БаракАллаху Фикум!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Abu Al-Amin напиша:

извор и Број на хадисот?И јас би сакал да знам , бидејчи овој хадис се коси и е спротивен на бројни веродостоини хадисиWink ..

Нејсе Karşi yaka инјшалахх кога че дојдеш повторно на ахлу-суннах че имаш доста работаVery Happy за пишување одговори ми на двете прашања , па че почнам со објаснување на ставот на Ехли Суннет ве џенаат а не Алху Суфии вел бидат.


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Шејхул Ислам Ибн Тејмие р.а. кажал:„Основата на која сектата „Итихадија“ го темели своето верување е постоењето на суштества и разни производи, па дури и постоењето на џинни и шејтани и кучиња и свињи и неверници и грев и непослушност- и сето тоа е Божјо постоење, и тоа не на начин да Аллах е одвоен со своето Битие, иако сето тоа е Негово создавање и чиво опстоење зависи од Него.(Есбабу рефил Укубех,стр.60)

Шејхул ислам вели „Следбениците на апсолутниот пантеизам(ехлул хулули ве итихад) дека велат:„Христијаните се неверници бидејќи Бог го споредиле само со Иса а.с., додека идолопоклониците се неверници бидејќи земале да обожуваат некои појави покрај други. Правиот сознаник е тој кој не прави разлика помеѓу се што постои , туку се обожува што постои, што и бил став на Ибн Ареби авторот на делата „Фусус ал хикам “ и „Ел Футухат ел Меккије“ како и останатите џехмии!(Деру Теардил Акли вел Накли,3/180)


Понатака шејх Ибн Тејмие вели : „Сектата „Итихадија“,следбеници на Ибн Ареби и останатите слични , тоа се истите оние кои го величаат фараонот , за кој тврдат дека умрел како верник, а дека неговото умирање со давење било гасул на неверник кој го примил исламот.А Аллах јасно вели ...сега најде да се каеш....(јунус, 91)(ел-Редду ала Ибн Ареби 1/207)


Шејхул Ислам вели дека „Ибн Ареби во делото „Фусус ал Хикам“ вели:„Голема Божја мудрост лежи во тоа што Харун а.с. не можел да ги одбие луѓето од обожување на телето, како што и Муса а.с. можел тоа подоцна, а тоа е за да Аллах може да се обожува во се.“(Џемаи ул Месаил,6/144)

Шејхул Ислам вели „Ибн Ареби и нему слични беа на став дека дека Аллах е се во „Едно“ и Создател и создадено- што сето заедно е негација, на Создателот!(Деру Теарудил-Акли вел Накли 2/327)


Шејхул Ислам Ибн Тејмие р.а. вели:Следбениците на апсолутниот пантеизам сметаат дека :„Следбениците на апсолутниот пантеизам сметаат дека Аллах се утелотворил во се или дека Аллах се соединил во се, или дека Аллах е се што постои, како што велат следбениците на Ибн Ареби и кои кажуваат:„Христијаните погрешиле што само Бог го утелотвориле во Иса а.с. додека идолопоклониците грешат зошто обожуваат само одредени кипови кои ги величат над сето останато!?(Дерул Теардил –Акли вел Накли)


Шејхул Ислам вели дека поради вакви изјави сектите на Итихади пантеистите се со пожестоко неверство од христијаните и евреите(Меџмул фетава 2/125)

Затоа Шејхул Ислам за книгата Фусус ел Хикам вели дека целата е куфр до куфр и основа на сите ставови на пантеизам:Ехлул Вахде,Ехлул Хулул, и Ехлул Итихад.Тие самите се нарекуваат мухакими и се делат во две врсти:Едните како Ибн Ареби застапуваат апсолутен пантеизам како и Ибн Себина,Ибнул Фарида и др, додека Ел Кавневи, Ел Шиштери, ел Тилмисани и сличните сметаат дека сето тоа е Едно што постои, и говорат:Постоењето на создаденото е постоењето на Создател, и не потврдувајки дека едно Создателот го создал создаденото, туку велат Создателот е создаденото, создаденото е Создател!(Меџмул Фетава 2/364)

И други учењаци сметале дека овие книги се ерес меѓу кои се кади Бедруддин Мухаммед ,Ебул Мехасин ел Ханефи, факих Саадудин Месуд ел Ханбели,Мухадис Иса б. Месуд ел Зувај кој велел дека секој кој ги собира овие дела или ги шири или го застапува ова мислење , дека исламската власт има обврска да ги собере на едно место и сите да ги запали.(Ел Акд Семин2 /177)


Имам Ибн Абидин ел Ханефи вели:„Во делото Фусу ал Хикам има зборови кои се опречни на шеријатот, па обврска е на тие што се учени да ги ускладат...и треба да се тргнете од читање на таа книга(реддул-Мухтар 16/294)


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот