Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Во името на Аллах Милостивиот, Самилосен!


Аллах џ.ш вели :Евреите зборуваат: “Раката Аллахова е стисната!” Стиснати се рацете нивни и нека бидат проклети за она што го зборуваат. И двете раце Негови се отворени. Он снабдува како што сака. И она што ти се објавува од Господарот твој кај многумина од нив ќе го засили насилството и неверувањето. И меѓу нив Ние уфрливме и непријателство и омраза до Денот суден. И секогаш кога ќе запалат оган за војна Аллах го гасне. На земјава настојуваат да прават безредие. А Аллах не ги љуби безредниците! (Ел-Маида 64)

Лкриме рхм во коментарот на Аллаховите зборови: بل يداه مبسوطتان –вели: ,, Овој ајет се однесува на ,, Ел-једејн,, односно две раце. (Погледни: Тефсир Ибну Еби Хатим бр.6580 , 4/1168)

Имам муфессир ел-Табери рхм (Умрел 310 х.г) , вели: ,, Ехлу-Дзедел – апологети, се разминува по прашањето на Аллаховите зборови: بل يداه مبسوطتان – Не, двете раце Негови се отворени, па вели: بل يداه مبسوطتان – значи: Неговите два благодети се во прашање не раце, бидејчи кога раката Аллахова кога е над Неговите створенија тоа се однесува на Неговите благодети. Арапскиот збор : بل يداه مبسوطتان – значи: Негова сила – моќ, е во прашање не раце, што е во склад со зборовите на Аллах џ.ш кој вели: وَاذْكُرْ عِبَادَنَا إِبْرَاهِيمَ وَإِسْحَاقَ وَيَعْقُوبَ أُولِي الأَيْدِي - И сети се на робовите Наши: Ибрахим, и Исхак и Јакуб... цврсти и далековидни. (Сад 45).

بل يداه مبسوطتان –Значи: Негова власт е во прашање не раце , па за првиот дел од ајетот: وَقَالَتِ الْيَهُودُ يَدُ اللَّهِ مَغْلُولَةٌ - Евреите зборуваат: “Раката Аллахова е стисната!” вели: Аллаховата власт и Неговата казна и ризници , исто така кога арапите велат за робот: هُوَ مِلْكُ يَمِينِهِ - , тој е во неговата десна стран, или فُلاَنٌ بِيَدِهِ عُقْدَةُ نِكَاحِ فُلاَنَةَ - ,, Во рацете на тој човек е дозволата за стапување на брак со таа девојка, Односно. Тој се прашува и тоа е во неговата моќ и власт , или како што Аллах џ.ш вели: فَقَدِّمُوا بَيْنَ يَدَيْ نَجْوَاكُمْ صَدَقَةً …поделете садака пред да се состанете со него. (Ел- Муџаделе 12)

بل يداه مبسوطتان – Значи: Неговата рака е во прашање, и тоа е едно од Неговите својства, со тоа не велеме дека раката е како рацете на Луѓето! Аллах џ.ш помеѓу другото ни кажува и ни спомнува она по што е специвичен Адем а.с, во однос на сите останати створенија, а тоа е дека Аллах џ.ш, лично со Своите раце го створил: ما منعك أن تسجد لما خلقت بيدي - “ О Иблис, што те натера да не му паднеш на сеџде на оној кој го создадов со рацете Мои? (Сад 75).

Ако во овој ајет, зборот ел-јед, би го преведиле во значење нимет-благодат, Адем а.с не би бил специвичен по тоа во однос на другите створенија, бидејчи сите створенија од Аллах џ.ш се створени од Неговата моќ- Кудрет, и Неговата вољја –меши ет, обнувач и нив и него, и Аллах џ.ш Малик и Владар над сите нив! Ако Аллах џ.ш сопмнува на тоа дека Адем а.с е специвичен во однос на сите останати створенија со тоа што Аллах џ.ш лично со Своите раце го створил, тогаш е општо познато дека само Адем а.с е створен во за разлика од другите створенија! Ако се размислува вака овој ајет тогаш паѓа во вода претходното значење на Аллаховиот збор: Ел-Јед, спомнат во овој ајет, означува сила (Кувет), благодат (Нимет) , власт (Мулк)!

Ако се каже дека Аллаховите зборови: وَقَالَتِ الْيَهُودُ يَدُ اللَّهِ مَغْلُولَةٌ - Евреите зборуваат: “Раката Аллахова е стисната!”- Значи: Аллаховата Благодет е стисната – Потоа подоцна во ајетот се вели: بَلْ يَدُهُ مَبْسُوطَةٌ –наместо: Не и двете раце Негови се отворени. – би стоило: Не неговата благодет е отворена!? – и не би се рекло: بَلْ يَدَاهُ –Јед во двојност, бидејчи Аллах џ.ш нимето не го ограничува со броеви, што на нас тоа ни го потврдува самиот Курани-Керим во ајетот: وَإِنْ تَعُدُّوا نِعْمَةَ اللَّهِ لاَ تُحْصُوهَا ,, Кога би знаеле за Аллаховиот благодет не би успеале во тоа!- па кога би кажале дека зборот Једаху – две раце – значи: НИИМЕТАХУ –два благодети- тогаш би го ограничиле на Аллах џ.ш, Благодати на две!?

Акоа некој би помислил да на зборовите НИИМЕТАХУ – два благодати – мисли на благодати во множина, тоа е голема грешка затоа што Арапите знаат и го имаат во пракса множина земенети во еднина која во тоа значење би се однесувала на множина, како со Аллаховите зборови: Така ние времето & Човекот е навистина на загуба!, или ,,

Ние човекот, го создадовме во наубава форма, или Навистина неверникот е арогантен кон својт Господар. Зборовите:Човек и Неверник се однесува на одредени поединци повеќето тоа се однесува на сите луѓе и на сите неверници.

Значи, Еднина може да се замени со множина во арапискот јазик, како реченицата: ,, Голем е дихремот во рацете на луѓето,, но спомното двојност никако не може да се немува во множина и тоа се однесува само и дирекно на одреден поим. Грешка е во арапскиот јазик кога би се кажало: Големи се двата дихреми во рацете на Луѓето,- размислување на тој начин на дихреми. Дихрем е спомант во двојна форма не се однесува на множина туку само на два спомнати дихреми! За разлика од дојност дозволен е да се каже: ,, Голем е дихремот во рацете на луѓето, и Големи се двата дихреми во рацете на Луѓето!

Аллаховите зборови: بل يداه مبسوطتان - И двете раце Негови се отворени.! Значи дека ЈЕД – рака, е едно од Аллаховите , својства, и грешка е да се преведи овој збор со поимот НИМЕТ- благодат, бидејчи Аллаховите благодети не можат да име се пронајде број (колку е количина - бројката на благодетите), и во арапскиот јазик не може да се двојност во множина!

Ова размислување на ајетот нас ни го потврдуваат бројни хадиси, и на ова е ставот на улемата и муфессири(ехлу –тевил) (Погледни: Тефсир Дзами ул-Бејан , имам ле- Тебери 8/557)

Имам Фахрудди ел-Рази рхм вели: ,, Повечето мувехииди по прашањето на знашењето на зборот ел-Јед имаат две својства:

1.Ако Куранот го потврдува својството Аллахови раце- веруваме во тоа, и ако разумот и логоката со тоа не се согласува дек Аллаховата рака – ние веруваме во тоа, а што се однесува само Раце и тогаш што е неговата суштина тоа само го знаее Возвишениот Аллах џ.ш. Ова е пат кој оделе Селефиите( Првите две генерации , како што биле асхабите табиниите и др..)

2.Што се однесува Мутекеллимуна- апологетичарите, тие велат дек зборот Ел-Јед, се спомнува во арапскиот јазик со повече значења, од кои е едно опшотопознато: рака со човечки облик – екстремитет ( ел-дзариха), потоа благодет (нимет) , сила (Куввет), власт (Мулук) голема загриженост со специфичностите. (Погледни: Тефсир ел-Рази , Мефатихул-Гајб 12/37)

Имам Фахрудди ел-Рази рхм вели:

,, Ебул-Хасан ел-Ешари рхм во еден од неговите ставови тврдил дека ел-Јед –рака, е едно од честите својства на Аллах - أن اليد صفة قائمة بذات اللَّه تعالى – и тоа својство е различно од својствата моќ и сила (Кудрет), и од особината на ова својство е со цел за изработка на чесен избор - وهي صفة سوى القدرة من شأنها التكوين على سبيل الاصطفاء ; и вели; Аллах џ.ш стварањето на Адем а.с лично со Своите раце, направил со разлог за почестување на човекот и неговиот избор над останатите створенија, па кога би означувал зборот ел-Јед сила и моќ (Кудрет), а не рака, тогаш тоа не би бил Адем а.с не специвичен (сторен без мајка и без татко) по тоа во однос на другите створенија, бидејчи тогаш сите створенија би биле не исти ранг (ниво). Затоа мора да се утврди некое друго ствојство како сила и моќ (Кудрет), која че се означи како стварање и формирање како вид на посебен чест и избор!. (Погледни: Мефатихул-Гајб, 12/396 ел-Лубаб , Ибну Адил , Тесфирул-Хазин 2/61 , Тесфирул-Рази 12/37)

Имам ел-Бегави рхм во коментарот на Аллаховите зборови: بل يداه مبسوطتان –вели: Аллаховата рака, е едно од Неговите својства како слух, вид, лице итн.. Аллах џ.ш вели: “ما منعك أن تسجد لما خلقت بيدي - О Иблис, што те натера да не му паднеш на сеџде на оној кој го создадов со рацете Мои? (Сад 75).; Хадис: كِلْتَا يَدَيْهِ يَمِينٌ – Двете Аллахови раце се од десна страна. (Сахиху Муслим бр 4825)- А Аллах џ.ш, најдобро ги знаее своите Својства и сифати. На робовите им е обврска и да се предадат, додека имамите селефи и Ехли-Суннетот, по прашањето за сифатите и својствата секогаш говореле: Прифатете ги онака како како што дојдоја без одење во нивна Каквотијата (Би ла кејф) (Погледни: Tесфирул-Вегави 3/77)

Имам Алауддин ел –Хазин рхм вели: “Кога е во прашање зборот ел-Јед, исламската улема има две мислења по ова прашање:

1. Месхеб повечето Селефи и улемата Ехли-Суннет и еден дел Мутекеллима-апологетичарите, сметаат дека ел-јед значи Рака, и дека е тоа едно од својствата на Аллах џ.ш, како слух, вид, лице и ткн. Тоа на нас ние е обврска да веруваме во тоа(Ел-имаму биха), и на тоа да се предадеме(Покореме) (Ел-Теслим), и да тоа својство да го прифатиме онака како што е спомнато во Куранот и Суннетот без одење во нивна Каквотијата (Би ла кејф), ниту поистоветување (споредување) со Аллаховите својства со својствата на створенијата(би ла тешбих), и без негирање на својството (би ла таатил) Аллах џ.ш вели: ما منعك أن تسجد لما خلقت بيدي - О Иблис, што те натера да не му паднеш на сеџде на оној кој го создадов со рацете Мои? (Сад 75).; Хадис: كِلْتَا يَدَيْهِ يَمِينٌ – Двете Аллахови раце се од десна страна. (Сахиху Муслим бр 4825).

2. Месхеб повечето Мутекелилма-апологетичарите и муфессира (ехлу-тевил), сметаат дека зборот ел-Јед означува или благодет (Нимет) или Моќ (Кудрет) или власт(Мулк) (Погледни: Тесфирул –Хазин 2/60)


Шејх Мухаммед ел-Мутевелли ел-Шаарави рхм , вели: Аллах џ.ш најдобро го познава Своето својство, на нас ни е обврска да застанеме на Неговиот опис, Да, тој има рака , тој има две раце, само што не смее да се случи да размислуваш да се она се однесува на Аллах џ.ш, исто како што тоа не се однесува на тебе! Ти постои сега, и Аллах џ.ш пости, и Аллах џ.ш постои, само што твоето постоење не е како и постоењето на Аллах џ.ш! на истиот начин иде и раката- Неговата Рака не е како твојата, како не би направил грешка тешбиха- поистоветување (Споредување) со Аллаховите створенија, па да помислиме дека Неговата рака е како нашата! (Погледни: Тефсир ел-Шаарави 1/2257)

Шејх Мунјиддин ел-дервиш вели:,, Поголемиот дел од Ехли-Сунетот сметаат дека дека раката е едно од ствојтвата на Аллах џ.ш, како слухот, видот, лице и ткн. Тоа ни е обврска да веруваме во тоа својство (ел-иману биха), потврдувајчи го на Аллах џ.ш (ес-исбат), без одење во нивна Каквотијата (Би ла кејф), и без споредување на Аллаховото својство ел-јед –рака со својствата на створенијата (би ла тешбих). (Погледни: Лиарбул-Курани ве Вејануху 2/520)

Шејх Лсмаил Хакки ел-Хавети ел-Ханефи рхм во коментарот на Аллаховите зборови: بل يداه مبسوطتان вели: , Аллаховата рака спаѓа во вид на Мутешабихата. Таа е едно од својствата на Аллах џ.ш, како, видот, слухот, лице и ткн , и Неговите две раце се во суштина на одраз на Неговите Возвишени својства (дзелалијаа) , и добрите (Дземалијја), а во хадисот се вели: كِلْتَا يَدَيْهِ يَمِينٌ – Двете Аллахови раце се од десна страна. (Сахиху Муслим бр 4825). (Погледни: Тефсир рухул-Бејан 2/332 , Тефсир Хакки 3/290)

Шејх Мухаммед Сенауллах ел-Османи ел-Мазхери рхм , вели: Аллаховата рака е едно од Неговите , својства, како слухот, видот, лице и ткн.. Нековата суштина никој не ја познава освен Аллах џ.ш., и немој да си дозволиш себеси да помислиш дека е во прашање телесна (човечка) рака и да одеш во негова нивна Каквотијата (Би ла кејф). На верниците им е обврска да веруваат во тоа, и на тоа да се предадат (Покорат). Имамите на селефите ( на првите две генерации ако што беа асхабите , табините и др..) и Ехли-Суннетот по ова својство велат: Прифатете ги онака како како што дојдоја без одење во нивна Каквотијата (Би ла кејф) (Погледни: ел-Тефсир ел-Мазхери 1/1107)

Имам Мухјиддин ел-Невеви рхм вели: Исламската улема се разединила по ова прашање за значењето на зборот ел-јед:

1. Месхеб Селефије и еден дело од Мутекеллима-апологетичарите : Веруваме во ова својство, и не го толкуване на друг начин од тона што е, и не му ги познаваме деталите, со убедување дека буквалното значење не сака, односно да има значење онака како тоа му доликува на Аллах џ.ш и прилега.

2. Месхеб повечето Мутекеллима-апологетичарите: Ова својство се толкува со друго значење во однос на она што во прв поглет ни паѓа на памет --(Ел-Теевил), секако онака како што му доликува и прилега. (Погледни: Шерхул-Невеви ала Муслим бр.3406)

Имам ел-Беваги рхм наводи зворови од Ебу Сулејман ел-Хитабија рхм кој вели: ,, Две раце е својство која нас ни го потврдува објавата (ел-Тевкиф) , и ние тоа го пифачаме онака како што што е спомнато, не наврегувајчи во нивна Каквотијата (Ла нукејјифуха). , и стоиме на граница на кој стои Куранот , као и Сахих преданијата – тоа е месхебот на Ехли Суннет вел-Џемаат! (Погледни: Шерхул-Суннех бр 2470 , 10/64)

Ебу хурејре р.а пренесува дека Аллаховиот Пратеник с.а.в.с рекол: „...اخترت يمين ربي وكلتا يدي ربي يمين مباركة… ја одбрав десницата на мојот Господар, иако се двете раце на Господарот мој во десна страна благословени... (Хасен-сахих. Сунен Тирмизи бр 3368 , Муснед ел-Беззар , бр 8478 , ел-Сунен ел-Кубур, Бејхеки бр 21025 , ел-Мустедрек бр 214)

Шејх Сулејман б.Халеф ел-Бадзи рхм вели:,, Ехли-Суннет е согласен на тоа дека Аллаховите , две раце се едно од својство, и тие не се како нашите раце или како другите створенија. Нема ништо слично на Аллах џ.ш. Тој се чуе и се Гледа! (Погледни: ел-Мунтека шерхул-Муветта бр 1395 ., 4/278)


Припремал: Sead ef. Jasavić

Обработка: Ahlu-Sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот