Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 17 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 17 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Една информација која ми привлече внимание дека во Арабија се славел некојНационалниот ден (Роденденот на така наречената Вехабијска арабија)Муфтијата на С.Арабија:

(Слика горе, со црвено подцртано) Фетва:Славењето на Мевљуд (Роденденот на Пратеникот) е Бидах.

(Слика доле, со црвено подцртано) Фетва: Славење на Националниот ден (Роденденот на Вехабијска арабија) е дозволено, и на тој ден треба да се споменува и величи Аллах џш.

И плус славење "Неделата на Мухаммед б.Абдулвеххаб" а ова го потврдуваат и тоа на страната од шејх бин базЗа овие информации да се потврдат потребно е знаење на арапскиот јазик, знаете нешто околу ова?


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
islam nur напиша:Една информација која ми привлече внимание дека во Арабија се славел некојНационалниот ден (Роденденот на така наречената Вехабијска арабија)Муфтијата на С.Арабија:

(Слика горе, со црвено подцртано) Фетва:Славењето на Мевљуд (Роденденот на Пратеникот) е Бидах.

(Слика доле, со црвено подцртано) Фетва: Славење на Националниот ден (Роденденот на Вехабијска арабија) е дозволено, и на тој ден треба да се споменува и величи Аллах џш.

И плус славење "Неделата на Мухаммед б.Абдулвеххаб" а ова го потврдуваат и тоа на страната од шејх бин базЗа овие информации да се потврдат потребно е знаење на арапскиот јазик, знаете нешто околу ова?

Salamu Aleykum Altan -

Ova e glupost i golema Laga!

Salamu aleykum wr wb


______________________________________________
لا إله إلا الله

„Исламот неможе да се прими - ма и да се одрекнува од ширкот - додека нема и не кажува непријателство кон неверниците и мушриците.„

[Мајмут ат-Таухид с. 19]http://www.ahlu-sunnah.org

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Haqq напиша:

Salamu Aleykum Altan -

Ova e glupost i golema Laga!

Salamu aleykum wr wbАлјкум селам Сакаш да кажеш дека не се прославува сето ова?


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
islam nur напиша:
Haqq напиша:

Salamu Aleykum Altan -

Ova e glupost i golema Laga!

Salamu aleykum wr wbАлјкум селам Сакаш да кажеш дека не се прославува сето ова?

Da


______________________________________________
لا إله إلا الله

„Исламот неможе да се прими - ма и да се одрекнува од ширкот - додека нема и не кажува непријателство кон неверниците и мушриците.„

[Мајмут ат-Таухид с. 19]http://www.ahlu-sunnah.org

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Haqq напиша:

Da

Хммм а дали има некој доказ за ова да им докажеме на секташиве.Wink


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
Саламу алејкум ве рахметуАллах ве беракатуху

Фетвата во превод:


Збор на неделата, за шејх мухаммед ибн абдул вехаб рахимуАллах
Бисмиллахи'р Рахмани'р Рахим - сета благодарност му припаџа на Аллах субаханаху ве теала, на неговата чесна фамилија, на неговите асхаби - па по тоа:

Нај големата благословија која што не стигна од Аллах субаханаху ве теала е, исламот - Кој што го избра за нас - религија, која што се друго на овој дунјалок го става во негоавата сенка. Навистина, Аллах го благослови на умметот со оваа религија и од неа исчезна на добриот наорд, како што Аллах субаханаху ве теала во куранот вели: „..Денес ви ја надополнив верата ваша и го исполнив благодатот Мој кон вас, и задоволен Сум Исламот да ви биде вера..„ [5:3]..Исполнувањето на религиата значи лолајност кон животот, и се што те чека во истиот...

Крај на фетвата!

Забележаниот дел е курански Ајет! Тешко тие, што покушуваат Аллаховиот пад да го скршат и тешко тие што покушуваат нас да не декларираат како секти, со вакви лажни докази!

Аллаховиот праетни рече: „Лажење е забрането, иако е шала!„

ИншАллах - ке се обидам целата фетва да ја преведам!


Саламу алејкум ве рахметуАллах ве беракатухуПоследната промена е направена од Haqq на Пет 23 Ное 2012, 7:08 pm. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________
لا إله إلا الله

„Исламот неможе да се прими - ма и да се одрекнува од ширкот - додека нема и не кажува непријателство кон неверниците и мушриците.„

[Мајмут ат-Таухид с. 19]http://www.ahlu-sunnah.org

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Haqq напиша:Саламу алејкум ве рахметуАллах ве беракатуху

Фетвата во превод:

Говор на неделата, од шеих мухаммед ибн абдул вехаб

Бисмиллахи'р Рахмани'р Рахим - сета благодарност му припаџа на Аллах субаханаху ве теала, на неговата чесна фамилија, на неговите асхаби - па по тоа:

Нај големата благословија која што не стигна од Аллах субаханаху ве теала е, исламот - Кој што го избра за нас - религија, која што се друго на овој дунјалок го става во негоавата сенка. Навистина, Аллах го благослови на умметот со оваа религија и од неа исчезна на добриот наорд, како што Аллах субаханаху ве теала во куранот вели: „..Денес ви ја надополнив верата ваша и го исполнив благодатот Мој кон вас, и задоволен Сум Исламот да ви биде вера..„ [5:3]..Исполнувањето на религиата значи лолајност кон животот, и се што те чека во истиот...

Крај на фетвата!

Забележаниот дел е курански Ајет! Тешко тие, што покушуваат Аллаховиот пад да го скршат и тешко тие што покушуваат нас да не декларираат како секти, со вакви лажни докази!

Аллаховиот праетни рече: „Лажење е забрането, иако е шала!„

Саламу алејкум ве рахметуАллах ве беракатухуShockedShockedShocked Аллах џ.ш да те награди, и да не заштити од овие лаги од страна суфискиот форум...


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
islam nur напиша:
Haqq напиша:Саламу алејкум ве рахметуАллах ве беракатуху

Фетвата во превод:

Говор на неделата, за шеих мухаммед ибн абдул вехаб

Бисмиллахи'р Рахмани'р Рахим - сета благодарност му припаџа на Аллах субаханаху ве теала, на неговата чесна фамилија, на неговите асхаби - па по тоа:

Нај големата благословија која што не стигна од Аллах субаханаху ве теала е, исламот - Кој што го избра за нас - религија, која што се друго на овој дунјалок го става во негоавата сенка. Навистина, Аллах го благослови на умметот со оваа религија и од неа исчезна на добриот наорд, како што Аллах субаханаху ве теала во куранот вели: „..Денес ви ја надополнив верата ваша и го исполнив благодатот Мој кон вас, и задоволен Сум Исламот да ви биде вера..„ [5:3]..Исполнувањето на религиата значи лолајност кон животот, и се што те чека во истиот...

Крај на фетвата!

Забележаниот дел е курански Ајет! Тешко тие, што покушуваат Аллаховиот пад да го скршат и тешко тие што покушуваат нас да не декларираат како секти, со вакви лажни докази!

Аллаховиот праетни рече: „Лажење е забрането, иако е шала!„

Саламу алејкум ве рахметуАллах ве беракатуху

ShockedShockedShocked Аллах џ.ш да те награди, и да не заштити од овие лаги од страна суфискиот форум...

Фетвата, како што наведив, воопшто ништо нема со некојси празник или слично! НИШТО! И Плус, предходниот текст, кој што може под следниов линк да се најде [ [You must be registered and logged in to see this link.] ] неjе фетва, него говор на неделата, за шејх мухаммед ибн абдул вехаб! Текстот е навистина многу голем - и затоа, иншАллах ке бидете задоволни, со еден краток превод:

Во целосниот текст се работи за, како што ни укажува насловот, шејх мухаммед ибн абдул вехаб и неговиот давет, кој што го извршил во време на неговиот живот, како и за неговите книги, кои што ги пишал и оставил на овој уммет.

Даље опишува бин баз, кој напредок се достигнал во последните години, на факултеот во ријад - кој биле тие, што проектите за ширење на книгите од мухамед ибн абдул вехаб биле учезни итк. - им се за благодарува на сите тие, што донирале во проектите за учење ислам итк.

Празник? Каде го пишува тоа во текстот? Каде пишува дека треба да се слави празник? Или имаат користено само Google-translate за нивниот превод? Или што?

Во текстот ништо не пишува за празник или слично, него е обичен тескт со насловот:

„Говор на неделата, за мухаммед ибн абдул вехаб рахимуАллах„


______________________________________________
لا إله إلا الله

„Исламот неможе да се прими - ма и да се одрекнува од ширкот - додека нема и не кажува непријателство кон неверниците и мушриците.„

[Мајмут ат-Таухид с. 19]http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот