Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Десет совети за муслиманот и муслиманката
Во името на Аллах Милостивиот, Самилосен!

1. Ако те снајде некоја несреќа не вели: ,, Да го направев ова и ова, че беше тоа и тоа речи: ,, Каддереллаху ве ма сае феале! / (Аллах тоа го одредил и она што го сакал го направил), Бидејќи зборовите: Да сам .... му ја отвора вратата на шејтанот во делување на човекот (Хадисот го бележи Муслим)

2. Мирно прифати го искушенијето во својот живот, бидејчи дуњалукот е куќа на искушеније и Аллахово прово да ги става во искушеније на своите рабови да види дали луѓето че битат трперливи (дали ќе имаат сабар) и со тоа да ги очисти од грев и да го воздигне( да го крене) да вискоки степени во Џеннетот:

Големата награда иде со голема катастрофа (Несреќа). Кога Аллах ќе посака да го стави во искуши на еден народ, ако тоа го прифатат со задоволство, Аллах че биде задоволен со нив, а кој че го прифати тоа искушеније со горчина, Аллах на таквиот е лут. (Хадисот го бележи Ибн Маџе)

Верникот во неговиот живот, неговите деца и неговиот имот че ги следи проблеми (искушение), се додека, не биде ослободен од гревовите, кога че излезе пред Аллах. (Тирмизи)

3. Кога че се разбудиш, уште од кревет, пред да станеш проучии: Елхамду лиллахиллези ахјна ба де ма ематена ве илејхи –н-нусур (Фаламу на Аллах кој нас не оживи, откако нас не умортви (не успаа)! Тој нас повторно че не проживее!

А кога че излезеш од куќата проучија следнава дова: ” Бисмиллахи, тевеккелту алеллахи, ла хавие ве ла куввете илла биллахи!. ( Во името на Аллах! На Аллах се потпирам, нема ни сила ни моќ, освен Аллах! На човекот тогаш че му биде кажано:Упатен си и заштитен! (Тирмизи)

4. Не завидувај им да другите луѓе на она што им го подарил Аллах, бидејчи Пратеникот с.а.в.с рекол: „Чувајте се од завидливоста, бидејќи завидливоста ги уништува добрите дела како огнот што ги уништува дрвата!“ (Хадисот го бележи Ебу Давуд).

5. Не прави им неправда на другите муслимани бидејчи Пратеникот с.а.в.с рекол: Кој својата десна рака го обесправи на муслиманот, Аллах че го казни со Џехеннемскиот оган и че му го збрани Џеннетот. На тоа еден човек прашал:”Аллахов пратенику, дали и кога се работи за мала работа? Па пратеникот с.а.в.с одговорил:Макар мило тоа колку што е стапчето од мивсакот (тое е стретво за миење на забите) (Муслим)

Чувајте се од неправди, бидејчи на Суднниот ден неправдите че бидат темнина. (Муслим)


6. Украси се со срам (имај срам), бидејчи:Срамот и Иманот се две нерзделни работи. Кога едниот че исчезне, не исчезне и другиот (Хаким)

7. Биди самилосен/ спрема се на овој дуњалук, а поготово спрема муслиманите, бидејчи:”Од сите робови Аллаховата милост ги опсипа (Ги опвача) на самилосните. (Бухари)

Бидете самилосни спрема оние на Земјата, па на вас че ви се смилува Оној које е на Небото (Теберани)

8. Бидете искрени/ а чувајте се од и од најмалата лага, бидејчи Аллаховиот Пратеник с.а.в.с рекол:” Бидете искрени, зашто искреноста води кон добро, а доброто навистина води во Џеннет, Се додека човекот еискрен и тежнее кон искреноста, кај Аллах ќе биде запишан како искрен. Чувај те се од лажење, зашто лагата води во грешење, а гревот навистина, доведува во Џехеннем. Се додека човекот лаже и тежнее кон лагата, Кај Аллах ќе биде запишан како Лажго. (Муслим)

9 Не биди скржав, давај го барем и малку ако не си во можност бидејчи: Кој ќе даде од халал-заработениот имот колку што е една урма, зошто Аллах не прима освен она што е добро, Аллах на тоа ќе го прими и ќе го негува како што некој од вас го негува своето младенче додека не стане како рид. (Бухари)

Дарежливиот човек е блуску до Аллах и до луѓето; блиску е до Џеннетот а далеку од огнот. Скржавиот човек е далеку од Аллах и од луѓето, и далеку од Џеннетот, а приближен е до огнот Џехеннемски. Дарежливиот незнаенко поблиску е до Возвишениот Аллах од побожниот скржавец. (Тирмизи)

10. Кога сакаша да направиш добро дело, гледај тоа да го правиш само за Аллаховото име, а на некој да би се покажал или пак да ми те пофалил некој бидејчи Аллах џ.ш во Хадиси кутси вели: Кој че направи некое дело припишувај чи ми во него придружник, се е тоа негово и јас за тоа немам ништо. Јас сум последен кој му е потребен придружник. (Муслим)

Извор: Islam je izvor Istine

Обработка: Ахлу-Суннах


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот