Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор

Во името на Аллах Миостивиот, Самилосен!Ебу Хурејре р.а пренесува дека Аллаховиот Пратеник с.а.в.с ги проколнал оние жени кои одат на гробишта! Ова се пренесува и од Ибну Аббаз и од Хассан б. Сабита р.а ( Хасен – Сахих. Суннен, Тирмизи бр 1056; Сунен, Ибну Маџе бр 1574, од Хасан б Сабита р.с; Сунен, Ибну Маџе, бр. 1575, од Ибну Аббаз р.с; Менсуд , Ахмед б. Ханбел бр. 8430-8433-8655-15695; Муснед , ел-Беззар , бр 8666 ;Мусенед, ел-Тајалиси, бр. 2478-2856 ;Мусенд, Ебу Јаала, бр 5908)

Имам Ибну Абдул-Берр ел-Малики рхм вели: Нема ништо подобро за жената од нејзината куќа! Повечето исламски научници(Алими) за мекрух – за одење на жената во џамија –поради обавување(Извржување) на намаз во Џемаат, Па само што да кажам на жена кој оди на гробишта? " (Погледни: ел-Темхид 3/233)

Шејх Абдул- Азиз Ибну Баз рхм вели:,, Посетување на гробиштата од страна на жена може да биде фитха / искушеније, или за неа или за други, поради искажаната нестрпливост кај жената, како и големата тага и страдање за умрените – кои често пати знаат тоа да го совлдаат. На основа на неведеново, на жената не е пропишано ниту да го испраќа умрената особа до гробот, на основа на перданието кое се бележи од Умму Атијје ел-Енсаријје р.а која вели: ,, Забрането ние на нас да го испрачаме на умрениот до гробот, но тоа не ние пропишано како обврска!,, (Муслим бр 938) Ова предание на нас дирекно ни укажува на тоа дека на жената е забрането да го испраќа џеназето до гробот, бидејќи таквата постапка че биде фитха/искушеније, или за неа или за други. Кога е во прашање на зборовите: Забрана тогаш неизоставање значи дека е во прашање на нешто што е харам бидејчи Аллах џ.ш вели: А она што ќе ви го даде пејгамберот - прифатете го, а она што ќе ви го забрани - забранете го! Плашете се од Аллах! Аллах, навистина, е Жесток Казнувач! (Ел- Хашр 7) Што се однесува за извршување Џеназе-намаз, тој е пропишан и за мажите и за жените тоа ни го говораат многу Сахих хадиси по ова прашање, кој се бележи од Пратеникот с.а.в.с, како и од неговите асхаби. (Погледни: ел- Фетва ел-Мухиммех 1/73)

Ибну Аббаз р.а вели: ,, Аллаховиот Пратеник с.а.в.с ја проколнал жената која ги посетува гробиштата, луѓето кои од гробиштата праваат Џамије(месадзид), како и луѓе кои на гробиштата палат кадијее (Свечи). (Сунен, Ебу Давуд бр. 3238 ; Сунен, Тирмизи бр. 320, и вели дека хадисот е Хасен. Сунен, ел-Несаи, бр 2043 ; ел-Сунен ел-Кабура, Бејхеки, бр. 7457 ; Сахих Ибну Хиббан бр. 3178-3179-3180; Мустедрек Хаким бр 1384; ел-Муусдзем ел-Кебир бр 12557 ; Муснед, Ахмед б. Ханбел бр. 2030-2603-2986-3118 ; Шејхул Мушкилил – Асар 12/178. Шејх Албани рхм. Ова предание , го отценува како даиф, додека Шејх Шуајб Арнаут го утценува како Хасен- ли- гајрихи)

Имам Мухаммед Ебул-Ала ел-Мубарекфури рхм , вели: ,, Имам Тирмизи рхм во поглавјето Китабул-Дзенаиз вели:
Еден дел од улемата смета дека е ова кажано пред него или Пратеникот с.а.в.с, дозволил посетување на гробиштата, а кога тоа го дозволил- дозволата се однесува и за мажите и за жените. Едни сметаат дека на жената е забрането посетување на гробиштата поради немање сабар и поради подложност на тага и болката. (Погледни: Тухфетул-Ахвези, бр 294,. 1/348)

Имам Ибну-Мулеккин рхм вели: Според расправиите од страна на исламската уелам околу сенатот/ланецот, на ова предание, имам Ибну-Мунзир рхм, бележи иџма на исламска улема по прашање исправност на метха/ текстот, на овој хадис, и обврска е постапување по него, и да неговото значење од генерација до генерација да се пренесува, така иџмаа улема, по ова прашање, е нешто што за нас ни е доволно, фаламу на Аллах. (Погледни: ел-Бедр ел-Муниф фи Тахридзи вел-Асар ел-Ваки а фил-Шерх ел-Кебир 2/486)

Имам Бедруддин ел-Ајни ел-Ханефи рхм вели:,, Од овој хадис постојат три правила:

1.На жената е мекрух да ги посетува гробиштата. Исламските научници (Алими) се раединиле по ова прашање мекрух-тензих или мекрух-тахрим. Едните велаат дека е во прашање мекрух-тензих, додека поголемиот број на улемата на тоа прашање велат мекрух-тахрим, и тоа е фетвата во месхебиот!

2. Покуденсот правање на џамија над гробовите.

3.Покгуденост палање свечи, на гробовите

(Погледни: Шехру Сунен Еби Давуд , имам ел-ајни 6/193)


Имам Зејнуддин ел-Мунави рхм вели: ,, Аллаховиот Пратеник с.а.в.с ја проколнал жената која ги посетува гропиштата- поради што на жената е наредено да останат во нивните куќи, која жена че постапи спротивно од ова, а поготово кога е во пршање на жена која не е сигурна дека че се упропасти во фитху – таквата заслужила проклетство и отрднување од статусот на добри луѓе, и харам е да оди на гробишта ако тоа ја потикне на обнова на тага и залост и оплакување за умрените, а ако ништо не се случи од наведеново тогаш посетувањето на гробиштата од страна на жената е мекрух-тензих не мекрух-тахримм по мислењето на поголемиот дел на улемата. (Погледни: Фједул-Кадир бр.7276 ,. 5/349)

Имам ел-Бегави рхм вели: ,, Еден дел од исламската улема сметаат дека ова се однесува на периодот кога муслиманите им било забрането да ги посетуваат мезарите(Гробиштата), па кога тоа им се дозволило- дозволата ја опфатила и мажите и жените, додека има улема кои во секој случај сметаат дека е погубно жените да ги посетуваат мезарите( гробиштата), поради нивното слабо стрпување и голема чуствителност на тага и болка. Што се однесува следењето на џеназето до гробот- на жените тоа не е дозволено, во согласност со хадисот од Умми Атијје р.а која вели: ,, Забрането ние на нас да го испрачаме на умрениот до гробот, но тоа не ние пропишано како обврска!,, ( Сахихул Бухари бр. 1219) (Шерхул-Суннех 5/464)

Шејх Велијјуддин ел-Тибризи рхм вели:,, Нема разлика помеѓу зборовите ,,Заират,, и ,,зувварат,, и може да се заклучи дека спомнатото проклетство се однесува на оние жени кои одат на гробишта во правање на останатите не-дела кои се харам како теберрудза , прекумерна тага и болка, Оплакување и плачење итн. А ако ништо од неведеново нема, тогаш нема препреки да им се дозволи да ги посетуваат мезарите( гробиштата, бидејчи посетување на гробиштата е она што те потсетува на смрта, за кои имаат потреба и луѓе и жените заедно. (Погледни: Мишкатул-Месабих 5/1033)

Шејх Абдул-Мухсин ел-Аббад вели: ,, Исламските научници се разединети по прашањето за посетување на гробиштата од страна на жените. Едни сметаат дека тоа им е дозволено, додека други сметаат дека тоа им е забрането. Оние кои сметаат дека е дозволено, докажуваат со хадисот од Аиша р.а во кои стои дека и таа го посетувала гробот на својот брат Абдуррахман б. Ебу Бекр р.а а истоа така докажуваат и со хадисот кој упушето за посетување на гробиштата, како хадисот: ,,од сега посетувај те ги- бидејчи гробиштата ве посетуваат на смрта. Вели: Жените се во подреба за ахиретско потсетување, а и тие се , на ова прашање, како и мажите.

Застапниците на вториот свој став го поткрепуваат со хадисот во кој се вели дека на жената е забрането да ги посетува гробиштата, и кој се вели во хадисот дека се проколната жената која оди на гробишта, и дека има мала корист која се остварува од нивната посета на гробот е призната во споредба на голема и огромна штета која настанува поради оплакување и немајне сабар и стрпување што не во случај со мажите. По тој повод стигнал и хадисот кој забранува жената да оди на гробишта. Ебу Давуд рхм, го пренесува од Ибну Аббаз р.а., во кој стои дека Аллаховиот Пратеник с.а.в.с ја проколнал жената која ги посетува гробиштата, луѓето кои од гробиштата праваат Џамије(месадзид), како и луѓе кои на гробиштата палат кадијее (Свечи).

Наисправно мислење е тоа дека не е дозволено да ги посетува гробиштата – а кога малку би погледнале, изоставање на таа посета во најмала рака би значело изоставање на дело кое е мустахабб, а со самото посетување на гробиштата на жената може да се изложи на проклетсво, во кој нас ни кажува овој хадис, така да подобро е да го утфрлите проклетсвото и непосетувај чи ги гробиштата, односно не посетувај чи ги да не би направила нешто што е мустехабб- за што не че биде казнето ако се изостави тоа. Значи, ставот за посетување на гробиштата, од страна на жена, е забрането и харамот е јасен прмин.(Погледни: Шерху Сунен Еби Давуд 17/149-150)

Шејх Ахмед ел-Недзми вели : ,, Аллаховиот Пратеник с.а.в.с ја проколнал жената која ги посетува гробиштата, луѓето кои од гробиштата праваат Џамије(месадзид), како и луѓе кои на гробиштата палат кадијее (Свечи).- Овој хадис се однесува на жени кои одат на гробовите на наиво на посета која има за цел Бидат (Новотарија) или ширк-идолопоклонство, бидејчи после посетата посетата на гробот се спомнуваа клањајне на него- што е харам, палање на свечи над нив – што е харам, и ова е наисправно мислење, а таму каде е употребен израз ,, зувварат,, тоа се однесува на жени кои често ги прават наведените дела, и посетувај чи ги гробовите на одредени новотарии или ширкови на нив.

Новотариите можат да се гледаат во тоа да жената на одреден гроб и прави Теберрук (Бара беричет ) со убедување дека довата кај одреден гроб се прима, додека широк огледа во тоа се оди кај умрена особа на гроб и да од него да се моли и да се бара исполнување на некои потреби- што е голем ширк кој го изваѓа на човекот од верата. Затоа, нема спротивност помеѓу овој хадис од Ибну Аббаз и хадисот од Умии Атијје. Ибну Аббазов р.а хадис се однесува на зијарет и посетување на гробиштата кои се Бидатски-Шеријатски природи, додека хадисот на Умми Атијје р.а се однесува на суннетски посета на гробиштата (без примена бидат и ширк), кој е осудена али не и забранета, што е наисправно толкување на сите наведени преданиа. (Погледни: Tеесисул-Ахкам 3/105)

Шејх Абдуллах Дзибрин рхм вели: Алија р.а пренесува дека Пратеникот с.а.в.с , една прилика отишол на џемазе па ја стретнал на некоја жена која седи. Па ја прашал: Зошто седиш тука? Таа рече: Го чекаме џемазето. Ја праша: Сакате ли да го гусулете? Оговори: Не. Ја праша: Сакате ли да го носете? Оговори: Не. Да не сте можеби од блиска роднина? Оговори: Не Пратеникот с.а.в.с рече: Врати се назат огрешена, без никаква награда!(Ибну Маџе, Сунен бр, 1578)- Значи, пратеникот с.а.в.с е наредил да се врати, и не е дозволил да оди со нив да го испратат џемазето, кажувајќи дека тие се луѓето кои имаат (Обврска) околу закопувањ должност околу погребот на џеназето.

Од Абдуллах б. Амр р.а, се бележи следново предание: ,, Додека го испрачавме џемазето со Пратеникот с.а.в.с- тој ја погледна една жена, а и не мислел дека ја познавал; кога дожла на половина од патот, застанала, се додека тој не дојде до неа, Таа беше Фатима р.а черката на Мухамммед с.а.в.с!? Пратеникот с.а.в.с, е рече: што е тоа што те извади од куќата? Рече: Бев кај фамилијата на оваа умрена особа, ги замолив за опрост на негово место и им изразив сочуство. Пратеникот с.а.в.с е рече: Уште малку да не ситигнеш со нив до на гробишта! Таа оговорила: Не да Боже , да дојдам со нив до на гробишта, а слушнав дека за тоа говориш за она што го говориш! Пратеникот е рече: Да си сигнала на гробишта – ни би погледнала Џеннетот колку што че го виде твојот татко!( Хадисот го бележи имам ел-Несаи во Сунену бр 1880; Имам Ахмед во Муснеду бр. 6574-7082; имам ибну Хиббан во Сахиху бр.3177; имам ел-Хаким во Мустедреку бр. 1382-1383 ; Имам Ебу Ја ала во Менседу бр. 6746 ; имам ел-Беззар во Муснеду бр.2440,. и имам ел-Бејхеки во Сунену бр. 2007-6995) Мислејчи за неговиот дедо кој се преселил како неверник/кафир, што е јасна визија жестока забрана и закана- а гледаме дека во прашање била Фатима ел- Зехра р.а ќерката на Аллаховиот Пратеник с.а.в.с, Змачи, делото за кое е закана за ваквата казна е без сомненије дело кое е харам и забрането, така што улемата докажува дека за жената е харам да го испрача џемазето на гробишта! (Погледни: Шерху Умдетил-Ахкам 9/27)

На основа на сетоа наведено, можеме да заклучиме дека повечето исламски научници (Алими)сепак дозволуваат прописно одење на жената да ги посети гробиштата под услов да таа посета да не биде подржана од некои гревови, бидат-новотаријата, или ширк-идолопоклонство, во согласност со хадисот од Аиша р.а во кое се бешежи од Ибну Еби Мулејка рхм: ,, Еден ден Аиша р.а дојде од на гробишта па е рекле: О Мајко верниците, од каде доаѓаш? Рече: Доаѓам од гробот на мојот брат Андуррахман б. Еби Бекр р.а е рече: Па зарем Пратеникот с.а.в.с не забранил посетување на гробиштата? Рече:
Да , беше забрането, откако што ни нареди да ги посетуваме!. (Мусед Ебу Ја ала бр. 4871 ел-Сунен ел-Кабур, Бејхеки бе. 7458; ел-Мустедрек, Хаким бр.1392)

Исто така поголемиот дел, на исламската улема забранува жената да го испрача џеназето до гробот што е темел на хадисот кој ни го пренесува Абдуллах б. Амр р.а: ,, Додека го испрачавме џемазето со Пратеникот с.а.в.с- тој ја погледна една жена, а и не мислел дека ја познавал; кога дожла на половина од патот, застанала, се додека тој не дојде до неа, Таа беше Фатима р.а черката на Мухамммед с.а.в.с!? Пратеникот с.а.в.с, е рече: што е тоа што те извади од куќата? Рече: Бев кај фамилијата на оваа умрена особа, ги замолив за опрост на негово место и им изразив сочуство. Пратеникот с.а.в.с е рече: Уште малку да не ситигнеш со нив до на гробишта! Таа оговорила: Не да Боже , да дојдам со нив до на гробишта, а слушнав дека за тоа говориш за она што го говориш! Пратеникот е рече: Да си сигнала на гробишта – ни би погледнала Џеннетот колку што че го виде твојот татко! !( Хадисот го бележи имам ел-Несаи во Сунену бр 1880; Имам Ахмед во Муснеду бр. 6574-7082; имам ибну Хиббан во Сахиху бр.3177; имам ел-Хаким во Мустедреку бр. 1382-1383 ; Имам Ебу Ја ала во Менседу бр. 6746 ; имам ел-Беззар во Муснеду бр.2440,. и имам ел-Бејхеки во Сунену бр. 2007-6995)

На жените , во согласност на наведеното предание е дозволено да оди од фамилијата на умрениот и да изврши чин ,, ел-Тазије - здрава глава и поднесување на сочувство, а Аллах џ.ш. најдборо знае!.


Припремал: Sead ef. Jasavić професор по Фикх


Обработка: Ahlu-Sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот