Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Кредитно каматно работење on Пон 23 Јан 2012, 7:50 pm

Karşi yaka

avatar
Активен член

Кредитно каматно работењеКаматата е забранета според сурето, Ел - Баkаре 275,276,278,279, Али-Имран 130, Ан-Ниса 161, Ер-Рум 39. Исто така каматата е забранета во сите монотеистички религии. Кај евреите каматата е дозволена за муслиманите. Мухаммед (а.с), рекол: Аллах ги проколнал сите оние коидаваат камата, кои земаат камата, тие кои ја јадат каматата, тие коишто другите ги хранат, сведоците, и оние кои ја бележат (писарите) и рекол, сите се еднакви.

Мухаммед (а.с), уште рекол : Ќе дојде времето кога нема никој да остане кој не ја вкусил каматата; ако не ја пробаат, тогаш ќе ги зафати нејзината прашина. (Несаи)
Во еден друг хадис Мухаммед(а.с.), рекол:

Ако една работа е ставена на местото на каматата (следи исто како што е во куранското суре Ел - Баkаре 173...) тогаш е дозволена.(Ибн Тејмије)

Значи ли по ова, дека, сите ние на некој начин сме иволвирани (не по наша желба) во харамот?!

Не е мое да дадам некоја дефиниција за каматата или нешто во врска со тоа да изменам, туку, сакам да се надоврзам со куранското суре во кое се вели;

...А оној што ќе биде присилен, не со негова желба и не со навика, тогаш, нема грев. Аллах, навистина, е Простувач и Сомилосен. (Ел Баkаре 176)

И еден друг ајет;
Оној кој не верува во Аллах по неговото верување, освен ако е присилен, а срцето му е смирено во верување, исто така, ќе ги исполнат градите со неверство, има казна голема.(Ен - Нехл 106)

Дали според овие курански ајети за нашите потреби можеме да направиме одстапки во каматното и банкарското работење?

Делата (работите) кој што тежат кон халалот, само што се на пат кон харамот, можат да се толерираат спрема тоа, колкава е потребата јака, снажна за да биде задолжителна!

Каматата е најдискутабилна во европските земји, каде што има муслимани од различни крајеви на светот, каде што повеќето од нив против нивната желба се нашле таму, и каде што во моментот живеат, работат и создале семејство, комуникативност и се адаптирале сакале тие или не, на таквото живеење. Но, не значи дека, и кај нас не треба да се обрнува повеќе внимание на ова прашање. Знаејќи дека каматата доаѓа веднаш после ширкот,дали воопшто треба да се дискутира за тоа, и дали има некое алтернативно решение на овој проблем да му се даде позитивна конотација?!

Но, како и да е,и без оглед на тоа со какви предизвици ќе се соочуваат, повеќето од нив се приморени на некој начин да најдат решение,кога се во ситуација во каква што се, за да овој нивен проблем го решат. Бидејќи исламските банки на запад сеуште не се максимално подготвени да им понудат на своите клиенти (со исклучок на Англија)тоа што го нудат конвенционалните банки,тие мораат, сакале или не да соработуваат, со конвенционалните банки. Но, вистинскиот муслиман сепак треба да внимава на тоа и да види дали има подлога за тоа во Куран и Сунет,за да го решат тоа по пат на Шериатското право (каде што Куран’от и сунетот(хадисот)се два основни извори на Шеријатот,така што истите не гледаат на име туку на стварноста), а тоа е дека,по тоа Право, купо-продажбата е дозволена но, не на тој начин кој што на некои им одговара и го прават.


Станува збор за тие кои имаат огромна потреба за стан, стан/куќа,џамија, и др. Освен едниот пример што ќе го наведам,според мене,нема да биде потребно повеќе да кажам,со оглед на тоа горе што го наведов и во однос на продолжението на текстот каде ќе го наведам примерот и мислењата кои сметам дека се потребни за да се кажат.


Познавачите на исламот дискутирале околу овој проблем, дали има или нема некое решение околу овој проблем. Некои од научниците кажале,доколку кредитот има камата,тогаш нема за што да се дискутира, харам или халал. Но,тие кој што се во западните земји,каде што правниот систем функционира(одстапки околу ова прашање нема!,) и каде што граѓаните за да дојдат до саканата цел,не им се дава друга можност освен со кеш плаќање (а тоа секогаш и за секого не е можно и не е законско средство за плаќање),да дојдат до нивната замислена цел, за да го избегнат кредитот, и тие се сепак приморени (присилени) да преку банкарскиот кредит го решат тој проблем. Но,има и научници кои кажале: има работи кои се потребни, но не задолжителни (нужни),за тоа да се толерира ! Значи, според ова сепак се забележува една мала разлика (во суштина огромна разлика) на задолжителноста која што предначи над потребата, а тоа значи, дека, има работи кои се потребни но, не задолжителни (повеќе од потребни, неопходни), за да се впуштаат во нешто што ќе го одалечат од халалот. Значи,толерантниот Исламски закон ни дава, ете, една добра можност, тоа нешто што порано не ни било возможно (веројатно не постоеле потреби од ваков карактер),денес мислиме дека можеме да ги уживаме делумно тие добра, со нашите потреби само доколку се задолжителни).

За што конкретно станува збор!

Пред месеци или повеќе, во Америка, во предградието на Детроит, муслиманите имаат купено една црква (се разбира не во кеш) каде по реновирањето/уредувањето, џамијата е пуштена во употреба и почнале муслиманите/верниците да одат во таа џамија за да ги клањаат дневните намази и да прават ибадет да ги извршуваат обврските кои ги имаат кон Исламот.

Денес во таа џамија езанот може да се чуе преку микрофон три пати на ден (пладне, икиндија акшам).

Што сега се случува! Муслиманите од другите населени места почнале да доаѓаат во тоа предградие/населба за да клањаат во таа џамија, затоа што во нивната околина друга џамија нема, а и за другите потреби кои (фамилијарни пријателски врски) ги имаат. Желбата да се преселат таму станува се поголема стварност и потреба, но бидејќи куќите/становите под кирија не се издавале, почнале муслиманите да ги купуваат (нормално преку банкарските кредити), затоа што единствената куповна можност била таа, за да дојдат до станот. Но, надежта не ја изгубиле, дека ќе дојде денот кога ќе им се укаже можноста за да купуваат станови и др., на начин во кој што нема да имаат сомнежи околу тоа (купо-продажбата), дали е харам или халал.

Таа населба денес прераснала со население од 80% на муслимани, се здружуваат заедно, живеат во една хармонија, на носталгичноста која што на моменти ги подсеќа на нивните чувства кон татковината,имаат своје школо, амбуланта, продавници итн.

Нема место за страв кај муслиманите за нивните деца, каде ќе се школуваат и со кого ќе се дружат. Значи, речиси се е во склоп со стилот на Муслиманизмот.

Дали со овој пример може да се каже дека куќите/становите, џамијата кои муслиманите ги купиле спаѓаат во категории на недозволени, односно потребни или задолжителни?!

Јас би рекол дека во овој случај недозволеното може слободно да се анулира, додека потребното и задолжителното треба да го завземат местото за да ги потврдат огромните придобивки за исламот и лично за самите себеси, од ова дело што го направиле. Доколку се обидеме да дадеме некоја дефиниција за ваквото работење, мора да обрнеме внимание на куранското суре Ел - Бакаре 173...и Ен - Нехл 106, и на хадисот на Мухаммед(а.с), (Несаи), а тоа според мене би требало вака да гласи;

Секој кој што е приморан не со неговата желба, ниту пак со навика на сопствените принципи, со неговите максимални потреби но, не со скриени намери и не на штета на Исламот, да направи со намера халал бизнис, да купи плац за џамија односно, да изгради џамија, потоа куќа/стан, и др., по пат на кредит со камати а која е зафатена со таа прашина, зависи од неговата потреба, дали е задолжителна или не е!!!

Факт е дека каматата останува не правејќи ја халал, но потребата е, нештата да се толерираат за да се направи ова дело, затоа што предходно се испробани сите други можности, и единствената надеж и алтернатива за тие кои ја имаат ова потреба, останува.


На крајот, нормално со ова напишаното во текстот не мора да се биде согласен секој, со оглед на тоа дека има и фетва за овој проблем од Европската академија, но имав јас лични мои видувања и мислења кои што мислев дека се во континуитет и во рамките на горе наведените ајетити хадиси.... Ова горе што го кажав,се мои лични видувања, мислења,нормално покрепени ис со мислењата на европската академија за исламските прашања.


На оние кои веруваат и кои прават добри дела Аллах им ветил прошка и награда голема, а оние кои не веруваат и кои ги сметаат за лажни ајетите Наши они се жители џехеннемски ! (Ал - Маида 9 - 10 )

2 Re: Кредитно каматно работење on Вто 24 Јан 2012, 12:08 am

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
E Б.Н. тука еден куп работи кои треба да се дискутираат.
Сите знаеме за хадисот(барем многу мина го имаат слушнато) од Ресулуллах с.а.в.с. кој рекол во приближно значење дека Харамот е јасен и Халалот е јасен, а она што е измеѓу е малку познато за оние кои немаат знаење.


Тука нема сомнеж дека Каматата е Харам според Кур'ан , Суннет и Иџмаа на сета Улемаа.


И ако некој сака да падне во онаа војна со која им се прети, дека оној на кој ќе им постане јасно дека е харам па го сторат тоа, им се објавува војна ос страна на Аллах с.в.т.а. и Мухаммед с.а.в.с. а завршница на таа војна е јасна како сон.


А дали кога се биде во Икрах(присила) или Дарура(ова малку поширок поим ама би рекол опција на избор на помала штета од поголема штета кога се работи за за забранети работи од ниво на големите гревови кои не го исврлаат муслиманот од Ислам, а тука за оние дела кои го исфрлаат од Ислам таа не важи), тоа секој еден нека согледа дали е во една од овие два прописи, а ако видиме дека не постои тогаш искрено се оддалечуваме од тоа.


А јасно е дека ЦЕЛТА не го оправдува СРЕДСТВОТО.


Значи ако е целта да се дојде до нешто што добро за добробит за муслиманите тогаш не се смее да се користи средство кое во Исламот е Харам, ако е добро за муслиманите Џамија и таа цел не значи дека треба да се посегне по Харамот, а ако се каже дека може па нели кражбата, коцката, се на помал степен на големина на грев, па подобро е тоа него Камата, значи ако се дозволи едно нека биде она кое помалу опасно, или нека биде барем исто.


Ама не тоа не е во корист на Банките и на оние кои им наредуваат на овие кои ги дозволуваат тие работи(Кредити со камати), како ............ (да не ги набројувам ги има многу а ако ги кажам тука на форумов многумина ќе се лутат бидејќи сум ги навредил нивните учени, а Валлахи за мене не се никако учени тие се на помал степен него тие го земаат тој кредит).

3 Re: Кредитно каматно работење on Вто 24 Јан 2012, 12:13 am

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Јас живеам и работам во земја која се заснова хамам све на ти проклети кредити со камата.


И многу добро знаам како тоа функционира, само еден пример, ако земаш кредит да би купил стан или куќа, значи износот е секогаш голем, а да би го вратил ти требаат многу многу години, мојот стрико имаше купено куќа на кредит ама немаше голем кредит, после неколку години сакаше да расчисти со кредитот, и вика дека кога прашал тој после толку години 5 или 6 тој сеуште не почнал да го исплаќа него туку сеуште камата ја исплаќа, а вакви примери има многу, значи самобогатење на банките.

4 Re: Кредитно каматно работење on Вто 24 Јан 2012, 7:25 pm

Karşi yaka

avatar
Активен член
Селам алејкум

Не,замислата ми беше поинаква!

Целта ми беше со ова тема што ја напишав,со огромните потребите кој што ги имаат нашите граѓани по Европските земји,и не по нивна желба се среќаваат со ваквите проблеми,дали е можно да се направи компромис,со оглед на нивните огромни потреби и со оглед на тоа дека,за ова прашање има фетва ?!

Нормално,анализирајќи го примерот што го наведов во мојата тема ,ајетите каде што ги наведов за консензусот и хадисот кој што го пренесува Несаи!

Ќе дојде времето кога нема никој да остане кој не ја вкусил каматата; ако не ја пробаат, тогаш ќе ги зафати нејзината прашина.

На спроти ова,ќе пуштам уште една тема кој што зборува за консензусот!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот