Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 12 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 12 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
ДО КОЈА МЕРА Е ЗАБРАНЕТ АЛКОХОЛОТ?

ПРАШАЊЕ:

Селамун Алејкум. Ме интересира во која мера алкохолот е забранет? Т.с. дали е во ред да се користи разни врсти и ароми на алкохол, кои се наоѓаат во многу малку количина во јадењето? Фала однапред.

ОДГОВОР

Ве алејкум селам ве Рахметуллах ве Берекатуху! Прописите за алкохолот се јасени. Она што опијанува во големи величини, забрането е и во мали. Не е важно дали се наоѓа во јадење, пиење или нешто друго. Она што е категорично забрането, забрането е и во „мали“ количини.

Свекој алкохол кој опијанува забранет е. Аллах субханеху ве те ала најубаво знае. Нека Аллах субханеху ве те ала ви помогне во вашиот живот на овој и идниот свет и нека на сите нас не сачува од грев и грешење.

Хфз. Мр. Мухаммед Фадил Порча

Обработка: [You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Прашање:


А што е со оној алкохол кој не опијанува?
-Алкохол за дезинфицирање.
-Алкохол во козметични средства.
-Алкохол во лекови.

ibret

avatar
Активен член
Келиметул-Хакк напиша:Прашање:


А што е со оној алкохол кој не опијанува?
-Алкохол за дезинфицирање.
-Алкохол во козметични средства.
-Алкохол во лекови.
Pa neli e dozvolen toj alkohol?


______________________________________________

Karşi yaka

avatar
Активен член

Селам Алјкум

До која мера алкохолот е забранет!?


Алкохолот по ајетот’ите што е подоле наведен,дефинитивно без никаков компромис е забранет!Но од друга страна,уште пред да се појават тие ајети околу конзумирањето на алкохолот односно опијните средства,во Куран’от ни е дадена таква можност каде што можеме да се базираме на толеранцијата односно консензусот(ел-Бакаре и други ајети).

Дали консензусот (апсолутно не оспорувајки ги ајетите, хадисите и се друго)оди сукцесивнo-процедурално, со објавувањетo и донсесувањето на ајетите и хадисите?!

Мислам дека,доколку се обидеме дадеме одговор на ова прашање, ке имаме подобра престава околу прашањето за алкохолот, за ситуациите, периодот и редоследот на донесувањето на законот до конечната одлука - забрана!

Пред да дојде конечната забрана за алкохолот (суре Ал Бакаре 219, сурe Ан Ниса 43),повеќе се практикувало односно се базирале врз Иѓма(консензус)и Кијас(аналогија).Но,и по конечната одлука забрана (Ал Маида 91)консензусот(иѓма)продолжува да се практикува!Зашто?

А што е со оној алкохол кој не опијанува?

-Алкохол за дезинфицирање.
-Алкохол во козметични средства.
-Алкохол во лекови.

Освен овие примери што ги наведе братот,еве да наведам од многуте примери, три чети примери за консензусот кој што е донесен од европската академија за ова прашање;

-за оцетот кој што го употребуваме во кухинарството,
-потоа,конзерванот и винобранот кој што се употребуваат за зимници и на други места во кухинарството,
-и во сите производи со ознаки на Европските норми и стандарди(емуглатори) кој што ја носат ознаката Е...и.т.н

Напомена;овие правила односно консенсузот важи,само за тоа,доколку потребите се со таков карактер,што значи,дека се повеќе од неопходни и потребни,со огромно значење за целта која што ја имаме!


Во денешново време,алкохолот и биџосот преставуваат зло од поголеми размери,каде што човек пред да трепне со око го губи целото негово богаство,па чак и неговата фамилија.
Не го прави богатиот,интелектуалецот(со неговото образование и почит кон тие кој што се како него)човекот голем со тоа што е моќен,туку неговиот однос,карактер и неговите позитивни принципи во Исламот(нормално доколку ги поседува тие особини).

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Јас тие прашања ги поставив, намерно да би се разговарало, и да се дојде до СУШТИНАТА на која е дојдена забраната, Б.Н.започна малку на обработување, ама не е доволно. Ова го пишувам и ја зедов намерно оваа Тема и се надевам да се малку заинтересираме и самите, и да побараме по книгите да видиме како Улемата ги разврстува некои рабо, СО ЕДЕН ЗБОР САКАМ ДА ГИ ПОТТИКНАМ НА ДРУГИТЕ ДЛАБОКО ДА НАВЛЕЗАТ ВО СЕКОЈА ТЕМА А НЕ ДА КОРИСТАТ САМО КОПИ-ПАСТЕ!!!!

Karşi yaka

avatar
Активен член


Селам алејкум


А да не користат само копи- пасте(kopas)!

Тоа е добро кажано!Значи ,треба да се освестат и да се потрудат ,и без пардон,да го кажат тоа што им лежи на срцата нивни,тоа што го мислат и што го знаат по ова и другите прашања,па макар тоа носело со себе и грешки .Но со тоа, доколку му се пристапи на ова прашање како што ти кажуваш,правилно,сигурен сум дека,приближно ќе го добиеме очекуваниот одговор на ова и на другите прашање!

Имаш право кога велиш дека,на ова тема може да се каже уште многу(не доволно),и како што примети,јас нешто од тоа кажав,но другото го оставив-другите да тоа го сторат.На крајот ,еве уште еден пример со објаснување и прашање.

Конзумирањето на опивните супстанци,разни врсти на дрога па и наргиле кој што муслиманите го користат по арапските земји,се во групата на опивните супстанци со алкохолот,и се ;и тоа,каков голем харам во Исламот!

Медицина/Фармација користи,каде ти спомна,и лекови(обично тие се добивата од билки ,...),а јас ќе ја додадам и анастезијата кој што исто така се прави од опивните природни ресурси(може и на друг начин да се дојде до анастезија!),од билките,и каде што таа е неопходна во хирургијата стоматологија и.т.н.

Интересно е да се каже дека ,првиот изумите на на анестезијата е еден муслиман (но светот го признават Оливер Вендел Холмс),ќе биде добро да се потрудиме и да кажеме нешто за него!
И на крајот,како што спомнав во предходниот пост и кажав на кој начин доаѓа забраната,но не кажав,кога доагја забраната,дали доаѓа само за виното(тоа го имало тогаш)или воопшто за сите опивни супстанци,и; како,кога и кој ја објавува таа вест ?


“Човекот кој не прави грешки обично не прави ништо.“

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Штом се работи за нешто што е харам или халал треба да се внимава на основното правило:


Секоја работа е забранета се додека не дојде доказ за дозволеност, и обратно секоја работа е дозволена се додека не дојде доказ на забранетост!!!


Да наведам два примери:


-Аллаховиот Пратеник Мухаммед с.а.в.с. ни забранал намаз во три забранети времиња, во самиот излез на сонцето ,залезот, и зенитот на сонцето. Значи има забрана, и тука важи забраната, ама после тоа доаѓа за нешто дозвола а тоа е ни наредил да клањаме Тахијетул-месџид два рекати кога ќе влезиме во Месџид и не го ограничил во овие три забранети времиња. (напомена дека во ова има разилазување меѓу Улемата, ама тоа е друга месела овој пример го кажав само колку да се дојде сликовито до прописот)


-Сите знаеме дека убавата храна е дозволена за исхрана, пример Леб или нешто друго кое во основа е халал, значи имаме дозволеност, е сега да би дошле со забрана на истото мора да се донесе доказ за тоа, ако некој леб има забранети работи тогаш со доказ се објаснува за тој дотичен Шеј, како пример Лебот е Харам.


Мислам дека сум јасен по овие прашања.


Е сега доаѓаме до Алкохолот значи имаме забрана на горе наведените ајети и хадиси од предходните постови.
Е да видиме со доказ како и зошто е забранат, и кога не паѓа забраната на него.

Karşi yaka

avatar
Активен член
Селам алејкум

Еј брате мој,што само добро ни одеше муабетот!Дури ти кога ги критикуваше членовите(со право)јас те подржавав,затоа што стварно по форумиве треба да се биде по активен.
Но ти ипушти една добра прилика да имаш покрај тебе соработник,пеијател и брат во исламот.

Види што убаво кажа;

Јас тие прашања ги поставив, намерно да би се разговарало, и да се дојде до СУШТИНАТА на која е дојдена забраната, Б.Н.започна малку на обработување, ама не е доволно. Ова го пишувам и ја зедов намерно оваа Тема и се надевам да се малку заинтересираме и самите, и да побараме по книгите да видиме како Улемата ги разврстува некои рабо, СО ЕДЕН ЗБОР САКАМ ДА ГИ ПОТТИКНАМ НА ДРУГИТЕ ДЛАБОКО ДА НАВЛЕЗАТ ВО СЕКОЈА ТЕМА А НЕ ДА КОРИСТАТ САМО КОПИ-ПАСТЕ!!!!

А еве како јас ти одговорив;

Тоа е добро кажано!Значи ,треба да се освестат и да се потрудат ,и без пардон,да го кажат тоа што им лежи на срцата нивни,тоа што го мислат и што го знаат по ова и другите прашања,па макар тоа носело со себе и грешки .Но со тоа, доколку му се пристапи на ова прашање како што ти кажуваш,правилно,сигурен сум дека,приближно ќе го добиеме очекуваниот одговор на ова и на другите прашање!

Со ова се гледа дека ти туќите теми не ги следиш туку само си залубен во својите теми и дека се извонредни.
Тоа што ти сакаш да тои говорам со критики ,допрва ке дојде!А сега спиј мирно

“Човекот кој не прави грешки обично не прави ништо“.

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот