Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Кудење на времето on Пет 20 Јан 2012, 6:05 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Во името на Аллах Милостивиот, Самилосен!

Се мисли на зборовите со кои се куди и псуе времето.


Прописите за кудење на времето се делат на три вида:


1. Кога намерата е само информирање но не и кудење. Пример се зборовите: Се изморивме од топлото време денеска. И зворовите на Лут алејхи селам: Ова е тежок ден.

2. Псуењето и кудењето на времето сметајќи дека тоа самостајно влијае врс она што се случува. На пример да се верува дека времето ги менува работите од подобро кон полошо. Ова е голем Ширк.

3. Да го куди времето затоа што, во истото, му се случило нешто несакано, знаејќи дека тоа е одредба од Аллах, субаханеху уе те ала. Ова е забрането и е голем грев.


Кудењето на времето е навреда за Аллах субаханеху уе те ала.


Божјиот Пратеник, Мухаммед , сал-лаллаху алејхи уе селем , вели: ,. Аллах , Возвишениот вели: Синот Адемов ме навредува. Го псуе времето а времето сум Јас, ги менувам сните и ноќите. (Муттефекун алејхи)

Зборовите јас сум времето значат: Управувам со времето и го одредувам времето.


Напомена: Ед Дехр не е од Аллаховите имиња.


Две правила поврзани со говорот


1. Должност е да се чува јазикот од говорот кој е забранет како оговарањето, пренесувањето на туѓите зборови со цел да се заведат луѓето, лагата и говорот во кој има Ширк како што е заколнувањето со некој друг освен Аллах. Луѓето ќе одговараат за се она што го изговориле.

,,Тој нема да изусти ни еден збор, а покрај него да не е присутен тој што бдее. (Каф 18)

Човекот со еден изговорен збор може да излезе од верата, па затоа должност е да се внимава на зборовите и начинот на изразување.

2. Не е дозволено користење на зборовите и изразите за кои постои можност да одведат во Ширк. Нивното користење може да биде вратата на Ширкот.


Автор: Абдуллах ибн Ахмед Ел Хавил[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот