Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Шартови на Намазт on Пет 20 Јан 2012, 5:06 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор

[You must be registered and logged in to see this link.]

Шартови на Намазот
Шартови (услови) за обавезноста на намаз се следните:

1.Да е Муслиман

2. Да е паметен, зашто лудите (менталните) луѓе не се должни да клањаат. Доказ за тоа се зборовите на Ресулуллах, саллаллаху алејхи ве селлем: „Одговорноста е исклучена за три особи: за оној кој спие и не ке се пробуди, за детето додека не стане полнолетно и за луда особа додека не дојде до на памет.[You must be registered and logged in to see this link.]

3. Да е возрасен (полнолетен), бидејќи детето се додека не стане возрасен намазот не му е обврска (фарз). Но тоа не значи да го пуштате и да не водите грижа спрема него. Затоа обврската (Фарзот) постанува откако че стане возрасен (Полнолетен) така да од тогаш за намзот че бидеш прашан, но ако го извршува пред да стане возрасен че има награда за тоа. Детето треба да има навика да клања и тоа пред да стане возрасен*(полнолетен), бидејчи Пратеникот , саллаллаху алејхи ве селлем рекол: „Наредувајте им на своите деца да извршуваат намаз кога ќе имаат седум години, а кога ќе имаат десет години, тогаш поради намазот и удрере ги. “[You must be registered and logged in to see this link.]

4. Жената да не биде во хaјз[You must be registered and logged in to see this link.] и нифас[You must be registered and logged in to see this link.], таквата жена не треба да клања се додека не престане со хајз и нифс, како што е забележано во хадисот каде Посланик Мухаммед саллаллаху алејхи ве селлем рекол: „Кога ке ти се појави хајз, престанете да клањате!“[You must be registered and logged in to see this link.]

Шартови (услови) за исправен намаз се следните:

1. Искрен нијјет (намера) да се кланја во името на Аллах, субханеху ве те’ ала.

2. Да биде особата чиста од мала и голема нечистотија, т.е. да биде со абдест или гусул кога е потребно, т.е да биде чисто телото, облеката и местото каде клањаме од матријални видови на нечистотија. Доказ за ова се зборовите на Мухаммед саллаллаху алејхи ве селлем: „Аллах нема да го прими намазот обавен без (прописна) чистотија.[You must be registered and logged in to see this link.]

3. Клањачот да биде прописно облечен, така што ке бидат покриени сите стидни делови од телото. Во оваа смисла Возвишениот Аллах субханеху ве те ала рекол:


„О, синови Адемови, облечете се убаво кога сакате намазот (молитвата) да го извршете!...“[You must be registered and logged in to see this link.]

4. Дознај дека настапило намаското време, затоа што намазот не може да се клања пред да настапи неговото време, како што е наведено во зборовите на Возвишениот Аллах:


„... на верниците им е пропишано во одредени временски интервали намазот да го извршуваат.“[You must be registered and logged in to see this link.]

5. Да се сврте спрема кибла, затоа што Аллах субханеху ве те ала рекол:

„...и каде и да се наоѓате, вие лицата свои кон него (Светиот харем) свртете ги,...[You must be registered and logged in to see this link.]


Превземени од Книгата: Namaz u Islamu

Обработка: [You must be registered and logged in to see this link.][You must be registered and logged in to see this link.] Хадисот е „Сахих“. Ебу-Давуд, 1423; ЕнНасаи, 3432 и Ибн Маџе, 2041.


[You must be registered and logged in to see this link.] Хадисот е „Сахих“. Ебу-Давуд, 495 и Ет-Тирмизи,407


[You must be registered and logged in to see this link.] Хајзот е менструацијата


[You must be registered and logged in to see this link.] Нифас е крвта која тече после пораѓањето на жената.


[You must be registered and logged in to see this link.] Бухари,306 и Муслим,333.


[You must be registered and logged in to see this link.] Муслим, 224; Ибн Маџе, 272 и Ет-Тирмизи,1.


[You must be registered and logged in to see this link.] Ел-Араф,31 ајет


[You must be registered and logged in to see this link.] Ен-Ниса, 103 ајет


[You must be registered and logged in to see this link.] Ел=Бекара, 150 ајет


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот