Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 РАДИКАЛЕН ИСЛАМ on Саб 25 Сеп 2010, 2:25 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Радикалните исламисти креваат глава

Неколку најнови инциденти на радикалните исламисти, кои се случија во балканските земји, предизвикаа загриженост дека екстремистите креваат глава во регионов, кој и така се смета за нестабилен. Посебна загриженост предизвика еден музички спот кој се појави на „ЈуТјуб“ во кој се величи Осама бин Ладен.Во него, на албански јазик се зборува дека лидерот на Ал Каеда е херој кој ги победил Американците на 11 септември 2001 година, дека ја возвишил гордоста на муслиманите. „Сите ние се молиме на (Бога) за тебе“, се вели во таа видео снимка чиј автор е непознат.

„Ова откритие укажува на трендот на Балканот, кој е загрижувачки на Балканот, кој ја вклучува и членката на ЕУ Бугарија, дека може да стане засолниште на терористи кои имаат лесен пристап до западна Европа“, истакнува агенцијата АП во анализата за најновите инциденти на исламските екстремисти во регионот.

Огромно мнозинство муслимани во Македонија имаат умерени ставови. Но, во Македонската исламска заедница предупредуваат дека вахабите контролираат пет џамии, дека еден од нив, Рамадан Рамадани, поради тоа е суспендиран.

Меѓутоа, тој ги демантира обвиненијата и тврди дека некој намерно на тој начин сака да го „заплашува народот“.

„Вахабизмот во Македонија, на Балканот и во Европа стана многу поагресивен во последните десет години. За разлика од порано, тој сега постојано е присутен во Македонија“, изјави за агенцијата Јакуб Селимовски, еден од функционерите на таа заедница.

Сега првпат на просторот на поранешна Југославија официјално се говори за радикалниот ислам, тврди тој.

Во анализата се истакнува дека радикалните исламисти не ја заобиколиле ниту Бугарија која е нова членка на Унијата.Неофицијално се говори за создавање на „фундаменталистички триаголник: Босна, Македонија и Бугарија (западни Родопи)“. Владата во Софија беше принудена да затвори неколку исламски центри, кои се финансираат од Саудиска Арабија и кои според тврдењата, имале врска со Муслиманските браќа од Египет.

Официјално е објаснето дека тоа е направено за да се спречи „создавање на база на терористи во Бугарија“, наведува АП.

Во текот на војната во почетокот на 90-тите години во Босна останаа многу муџахедини кои стигнаа од муслиманските земји, за да помогнат на „браќата“ Босанци.

Тоа и денес предизвикува загриженост и остри полемики: Србите укажуваат дека тие сеуште се активни, додека муслиманите се обидуваат да го минимизираат тој проблем. „Влијанието на вахабите во Босна беше најголемо во 2000 година. Но потоа почна да се намалува и продолжува да се намалува“, агенцијата го цитира Ахмет Алибашиќ, предавач на Факултетот за исламски студии во Сараево. Вахабите денес се присутни и во Албанија, откако последните години илјадници момчиња се школуваат на Блискиот исток, вклучувајќи ја Саудиска Арабија.

„Тие се умерени и не прават проблеми во земјата“, тврди Иљир Кула, поранешен директор на Одделението за верски прашања.

Во анализата исто така се укажува дека вахабите креваат глава и во Србија, во Санџак.

Се потсетува на апсењето на 12 екстремисти во Нови Пазар, кои се осудени на повеќегодишна казна затвор, бидејќи планирале терористички напади вклучувајќи ја и „американската амбасада во Белград“.

Постојат сомнежи дека тие одржувале врска со муџахедините кои во почетокот на 90-тите стигнале во Босна.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

2 Re: РАДИКАЛЕН ИСЛАМ on Саб 25 Сеп 2010, 2:26 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
НЕЗНАМ И СЕ ПРАШУВАМ ЗА КОЈ РАДИКАЛИЗАМ СТАНУВА ЗБОР,,ДАЛИ ЗА НЕКОГО НОСЕНЈЕ НА БРАДА ЗНАЧИ РАДИКАЛИЗАМ ИЛИ ИСЛАМ Sad Sad
жално за вакви обвинувања??????????????????


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

3 Re: РАДИКАЛЕН ИСЛАМ on Нед 30 Окт 2011, 8:53 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Заврши сослушувањето на напаѓачот на американската амбасада во Сараево
30.10.2011 - 19:22 | Балкан
Државниот обвинител на БиХ Дубравко Чампара го сослуша денеска напаѓачот на американската амбасада во Сараево Мевлид Јашаревиќ (23), а во понеделник официјално ќе предложи притвор од 30 дена.


Јашаревиќ во петокот пукаше на американската амбасада и притоа тешко рани еден полицаец, по што тој беше ранет во ногата.

Адвокатот Сенад Дуповац, кој го застапува Јашаревиќ по службена должност, рече дека неговиот клиент не е свесен за своите постапки и оти му е потребна помош од психијатар.

По налог на Обвинителството на БиХ, агенциите за спроведување на законот во БиХ ги продолжуваат опсежните истражни активности, за да се утврдат сите детали врзани за наведениот терористички напад, се додава во соопштението.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

4 Re: РАДИКАЛЕН ИСЛАМ on Нед 30 Окт 2011, 10:24 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
LAUTKA напиша:НЕЗНАМ И СЕ ПРАШУВАМ ЗА КОЈ РАДИКАЛИЗАМ СТАНУВА ЗБОР,,ДАЛИ ЗА НЕКОГО НОСЕНЈЕ НА БРАДА ЗНАЧИ РАДИКАЛИЗАМ ИЛИ ИСЛАМ Sad Sad
жално за вакви обвинувања??????????????????

Чудно а???

Вратете се на темите каде што имаме пишувано па ќе видите на што укажуваме цело време!!!

ОВИЕ ОД (НЕ) Исламска Заедница од прв до последен, оџи, муфтии, реис(Џухала), благајници и сите по ред ТИЕ СЕ НАЈГОЛЕМИТЕ ПРОТИВНИЦИ НА ОВОЈ ДИН.

За нив сето ова е само СЕКТАШЕЊЕ, ВЕХАБИЗАМ И НАЈНОВО ХАВАРИЏИ ИЛИ ТЕКФИР ИДЕОЛОГИЈА.

ВАллахи тие се спремни на се!!!

Но едно заборавија ДОВОЛЕН НИ Е АЛЛАХ КАКО ЗАШТИТНИК.

5 Re: РАДИКАЛЕН ИСЛАМ on Пон 31 Окт 2011, 1:22 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
LAUTKA напиша:НЕЗНАМ И СЕ ПРАШУВАМ ЗА КОЈ РАДИКАЛИЗАМ СТАНУВА ЗБОР,,ДАЛИ ЗА НЕКОГО НОСЕНЈЕ НА БРАДА ЗНАЧИ РАДИКАЛИЗАМ ИЛИ ИСЛАМ Sad Sad
жално за вакви обвинувања??????????????????

А бе Брате тие што на некого ке го наречат: Радикалист, Вехабија, Хариѓија, Текфировец, и 100000.... други имиња тие се самите против исламот.

Ако носиме Брада по Суннет, Кратки пантолони по Суннет, Нашите жени носат хиџаб или никаб по суннет, Обавуваме праксиата на Мухаммед с.а.в.с. по суннет и многу други работи одма ке те нараечат горенаведените зборови.

Но се прашувам Ако ние сме радикалисти, вехабии а се придржуваме колку што сме во могучност на Суннетот на Мухаммед с.а.в.с. тогаш тие како се опишуваат.

Ако ние сме Вахабии поради што Носиме Брада, клањаме 5 дневни Намази, Постиме Месец Рамазан, даваме Зекат, одиме на Хаџ, Се што правиме во Името на Аллах џ.ш правиме тогаш не нарекуваат Незналици.

Но јас знам зошто така не нарекуваат, поради тоа што сигурно тие не ги праваат ове прописи па не му чини и удираат на невини луѓе.

Брача и Сестри секогаш ке сме прогонати ако се придржуваме на вистината. Ако се придржуваме на Суннетот.

Тие што не обвинуваат радикалисти или Вехабисти сигурно не ги практикуваат овие работи што ние ги практикуваме.

Но вАллахи како сакаат нека не викаат не е битно нас Намерата само Аллах џ.ш ни ја знае.

Ни обвинуваат со она што не го правиме само да не обвинат. но како не се свесни дека Аллах џ.ш ги гледа а иншАллах го молам на Аллах да бара џефаат за тоа што не обвинуваат лажно.

Затоа наша должност ни е да си го гледаме нашиот пат патот кој води во вистината.

Не треба да не замара некојси лажни тврдења, тие тврдења се пуштени на нас за заштита нивна, да се бранат од нивната пракса зашто тие што не обвинуваат како Радикалисти ниту 0.000001% не имаат ништо што ние го правиме.

иншАллах Аллах да ни го отвори вистинскиот пат патот на Мухаммед с.а.в.с.Еселамун Алејклум ве Рахметуллах ве Берекатуху!!!!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот