Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 11 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 11 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
ШТО МУ Е НА ЏУНУБ ОСОБАТА ЗАБРАНЕТО1. Учење на Куран освен (еузубиллахимине и слично). Од Алија радијАллаху анх анху, се пренесува дека рекол: „Аллаховиот Пратеник Мухаммед салАллаху алејхи ве селлем нас ни учеше Куран во секоја ситуација освен кога беше џунуб[1].“[You must be registered and logged in to see this link.]

2. Влегување во џамија, освен кога треба да помине покрај нив, Возвишениот Аллах субханеху ве те ала вели:

„..., ниту кога сте џунуб, освен ако сте на поминување[You must be registered and logged in to see this link.],“[You must be registered and logged in to see this link.]

3. Клањање (молитва) без обзир дали се работи за фарз или нафиле, затоа Возвишениот Аллах субханеху ве те ала вели:

„О верници, не пристапувајте на намаз (молитва) пијани се додека не бидете свесни што изговарате, ниту кога сте џунуб, освен ако сте на поминување, се додека не се искапите...“[You must be registered and logged in to see this link.]

Ако човекот не може да дојде до вода или не може да ја користи поради болест треба да се земе тејеммум[6] и да клања, затоа што намазот не смее да се изостави.

4. Директно допирање на Куранот, Возвишениот Аллах субханеху ве те ала вели:

„Тоа е, навистина благородниот Куран во грижливо чуваната Книга. Смејат да го допрат само тие што се чисти.“[You must be registered and logged in to see this link.]

Се пренесува дека Мухаммед салАллаху алејхи ве селлем рекол: „Не го допирај Куранот, освен кога си чист[8]

Шејх Усејмин го наведува овој хадис во општа забрана да се допира Куранот кога е човекот џунуп и кога е без абдест.[9]

Превземено од книгата: Namaz u Islamu

Обработка: [You must be registered and logged in to see this link.][You must be registered and logged in to see this link.] Џунуб (ар.) состојба на телесна нечистотија по ејакулација, или полов однос, а кај жените и за време на менструација и за време постпородилното крварење. Оваа нечистотија се остранува со обредно капење наречено гусул, после кое личноста се смета за чиста.

[You must be registered and logged in to see this link.] Бухари, 248 и Муслим, 316

[You must be registered and logged in to see this link.] Тоа значи деја може да влезе во џамија во таква сосотојба, но само доколку треба да се помине низ неа за да се излезе од другата страна или пак за да се зема некој предмет и одма да се излезе.

[You must be registered and logged in to see this link.] Ен-Ниса, 43 ајет

[You must be registered and logged in to see this link.] Ен-Ниса, 43 ајет

[You must be registered and logged in to see this link.] Тејемумот е замена за абдестот и гуслот во случај верникот да не може да користи вода. Такви случаи се кога водата е предалеку, треба да оди повеќе од 1 и 1/2 км., ако се плаши од болест,се плаши дека одењето до водата ќе го одложи заздравувањето од болеста која ја има итн.

[You must be registered and logged in to see this link.] Ел-Вакиа, 77-79 ајет

[You must be registered and logged in to see this link.] Ед-Дуркан, 1/121; Хаким 3/485; Ибн Хаџер во Telhisu, 1/198, смета дека е слаб; Хадис се пренесува во слична верзија кај Малик во „Muvettau и Ебу Давуд во “Merasilu” така што е појачан со повеќе докази. Ибн Кесир во својот Тевсир кажува дека ова тумачење треба да се прифати.

[You must be registered and logged in to see this link.] Fetva Ekranil-Islam, str. 242


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот