Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Имам Шафи и старецот on Чет 19 Јан 2012, 3:06 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Имам Шафи и старецотКои се тоа странци ( Гхураба) о Аллахов Пратенику?

Одговорил: “ Оние кои че останат чисти ( добри, побожни) кога луѓето ќе се расипаат ( ќе се огрешат)

(Силсилетул Ехадисис Сахиха бр. 1273)

Раби’ ибн Сулејман, пријател од имам Шафија, пренесува.

Еден ден бев со имам Шафија кога кај нас дојде еден старец. На себе имал облека од волна а во рацете имал стап. Шафија стана, поправи ги своите алишта и поздрави го .Тој седна и Шафија почнал да гледа во нега со Восхит (со гордост). Странецот рекол:

Старецот: Може ли да те прашам нешто?

Шафија: Прашај

Старецот: Што е тоа худздзе (доказ) во Аллаховата вера?

Шафија: Аллаховата книга

Старецот: Што понатака?

Шафија: Суннетот на Аллаховиот Пратеникот, саллаллаху алејхи ве селлем.

Старецот: Што друго?

Шафија: Концезусот (иџма) на овој уммет.

Старецот: Кој ти е доказот за концезусот на овој уммет?

Шафија размисли за момент кога старецот му рекол:

Старецот; Ке те оставам три дена. Ако дојдеш со доказ од Аллаховата книга, тогаш е добро, а ако не, покај се кај Возвишениот Аллах.

Бојата на Лицето од имам Шафија се променила, станал и си заминал. Не излегол се до третиот ден, кога се појавил помеѓу полден и икиндија. Неговото лице, раце и нозе биле потечени и бил болен. Седнал, но не поминало многу време кога повторно стигнал старецот. Го поздравил, седнал и рекол:

Старец; Го имаш ли она што го барав?

Шафија:Да.


Барам заштита од Аллах од прклетиот шејтан.Возвишениот Аллах вели:

وَمَنْ يُشَاقِقِ الرَّسُولَ مِنْ بَعْدِ مَا تَبَيَّنَ لَهُ الْهُدَىٰ وَيَتَّبِعْ غَيْرَ سَبِيلِ الْمُؤْمِنِينَ نُوَلِّهِ مَا تَوَلَّىٰ وَنُصْلِهِ جَهَنَّمَ ۖ وَسَاءَتْ مَصِيرًاТој што ќе му се спротистави на Пратеникот откако јасно ќе му се полаже Вистинскиот пат, и го следи патот кој не е патот на верниците, ќе го пуштиме да прави што наумил, и во Џехеннемот ќе го фрлиме, а тоа е ужасно живеалиште! (Ен-ниса 115)

А тој (Аллах аззе ве џелл) нема да го фрли во Џехеннем поради спротиставувањето на верниците во ништо а да не е нешто што е потребно.(Обврска)


Старецот: Вистината ја кажа.

Потоа стана и замина.

Шафија пота рече на оне кои биле собрани околу него: „Во три дена трипати сум го проучил Кур’анот, све додека не дојдов на овој ајет.“
(Сијар Е’лам ал-Нубала)


Се случува да Куранот понекогаш ги открива своите скапоцените камења и одговори во различни времиња и ситуации. Дури и ако само некој ајет сме го прочитале многу пати предходно, откако че го разбереме ( сватиме) пинаку во некои други времиња.
Како што вели
لا تنقضي عجائبه –неговите чуда никогаш не престануваат.

Го молам на Аллах терабеке ве те ала да ни подари исправо размислување на Неговата Книга.

Обработка: www.Ahlu-Sunnah.org


______________________________________________
Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот