Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Во името на Аллах, Милостивиот , Самилосен!

Зборот зебх од етимолошка гледна точка значи колење.

Терминолошки значи колење и пуштање на крв на посебен начин со цел величење и приближување кон Бога.

Колењето на курбани може да се категоризира во три категории:


1. Верски пропишано

2. Верски дозволено

3. Принесување на Курбани кои се Ширк


Примери на верски пропишани курабни се:


- Курбаните кои се колат за да се исполни завет даден на Аллах

- Курбаните кои се колат за Курбан Бајрам

- Курбано за време за хаџ.

- Курбан кој се колки како откуп за грешки во тек на Хаџ и Умре.

- Акиката која се коле во знак на благодарност за новороденото дете.

- Курбан кој се дели на сиромашните со цел да се придобие Аллаховото задоволство.

- Курбанот кој се коле за да се почести гостинот.


Во групата верски дозволено колење спаѓаат:


- Колењето на животни за да се тргува со нивното месо.

- Колење на животно чие месо ќе се користи за исхрана.


Во групата колење коие е од Ширк спаѓа:


- Колење и принесување на жртви на кипови/идоли

- Курбани кои им се принесуваат на џинни.

- Принесување на жртви за турабиња, гробишта и места каде се чини Ширк.

- Колење на курбан при вселување во куќата со цел да се заштити од џиините /демони.

- Курбан кои се коли пред да влезат младоженците во нивната куќа и преминување преку крвта на принесената жртва.

- Курбан кој се коле за Аллах но се спомнува друго име а не Аллаховото име , субханеху уе те ала.


Ситже:


1. Колењето и принесувањето на жртва е ибадет кој му се упатува само на Алла и не е дозволено истиот да му се упатува на некој друг освен на Аллах , субханеху уе те ала. Доказ се зборовите на Возвишениот:


,, Кажи: Клањаањето мое, и одредбите (курбаните) мои, и животот мој, и смрта моја, навистина Му се посветени само на Аллах, Господарот на световите. (Ел- Енам 162)2. Колењето и пренесувањето на жртвата на некоја друг а не на Аллах е Голем Ширк и тој што тоа го прави е проколнат од Бога. Божјиот Пратеник, сал-лаллаху алејхи уе селем, вели:
Проколнат е тој што ќе заколе курбан за некој груг освен Аллах (Муслим)


Автор: Абдуллах ибн Ахмед Ел Хавил


[You must be registered and logged in to see this link.]Последната промена е направена од islam nur на Сре 18 Јан 2012, 6:38 pm. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
МашаАллах, Кратко јасно без филозофирање, супер само така напред!!
Ислам Нур имам една мала забелешка пред да го поставиш постот прегледај уште еднаш има доста изоставано букви а тоа го примети почесто кај тебе, не лути се само е насихат, понекогаш можеби некој ќе копира од тука и ќе дели летоци на некого да не би дошло до некое недоразбирање, а ни се случува на сите да испуштиме некоја буква или да се изразиме а тоа е најчесто на дијалектот на зборуваме секојдневно.
Затоа подобро два пати да се контролира секое нешто.
А ова е исто доказ дека не е КОПИ-ПАСТЕ сепак се трудиме сите!!
Аллах да ни го поправи халот, и да не уцврсти на Хакк амин ја Рабб!!!

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Келиметул-Хакк напиша:МашаАллах, Кратко јасно без филозофирање, супер само така напред!!
Ислам Нур имам една мала забелешка пред да го поставиш постот прегледај уште еднаш има доста изоставано букви а тоа го примети почесто кај тебе,!!!Зошто би се лутел навистина верата е совет, туку напротив ти сум благодарен што не извести, и секој кој че погледне дека во тестовите нешто не е во ред нека кажува да се поправат. А го молам на Аллах да ни опрости ...


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот