Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Во името на Аллах Милостивиот, Самилосен!


Eетимолоштки заколнувањето обврзување со нешто.

Во Исламската терминологија тоа значи потврдување на некое тврдење, прописи преку спомнување на некој што е величен по некоја од буквите за заклетва(во арапскиот јазик те букви се вав, како во Валлахи, ба како во Билахи та како во Таллахи) Ова заколнување се нарекува и Јемин или Касем.

Верски пропишано заколнување е:

- Заколнувањето со Аллах во формите (Валлахи, Бил-ллахи, Таллахи- Се колнам во Аллах)

-Заколнувањето со некое од Аллаховите имиња , како на пример Ве Рахман (се колнам во Милостивиот) , Вел Азим ( се колнам во Возвишениот) Вес Семи (се колнам во Оној кој се слуша).

-Заколнување со некој од Аллаховите совршени атрибути како на пример Би Иззетил-лах( се колнам во Аллаховата сила/ величественот), Ве Рахметил-лах (се колнам во Аллховата милост), Ве Илмил-лах ( се колнам во Аллаховото знаење).


Прописи за заколнувањето со некој груд освен Аллах


И тука имаме своен пропис:


А. Доколку тој во чие име се колне се величи до степен на обошавање , се величи како што се велича само Аллах, тогаш се работи за голем Ширк.

Б. Диколку тој во чие име се колне се велича но не до степен на издигнување со Аллах тогаш прописот за ова дело е мал Ширк.

Доказ за заколнување со некој груг освен Аллах е хадисот:

,, Тој што ќе се заколне во некој друг исвен Аллах направил дело неверство (Куфур) или многубоштво (Ширк). (Ебу Давуд и Тирмизи, Албани го оценил како деродостоен – Сахих)Прописи за заколнување со некој груг освен Аллах

1. Законување со евлиите.

2. Заколнувањето со положбата (која кај Бога) ја имаат Божјиот Пратеник и евлиите.

3. Заколнување со живото на одредени лица.

4. Заколнување со довербата и честа.


Кратко сиже на прописите поврзани со заколнувањето.


1. Се забранува заколнување со некој друг освен Аллах и истото село е Ширк.

2. Се забранува лажно заколнување во името на Аллах. Таквата заклетва се вика Гамус.

3. Се забранува често (без вистинска потреба) заколнување со Аллах и тогаш кога е вистина, затоа што е израз на непочитување кон Аллах, субханеху уе те ала.

4. Дозволено е заколнување со Аллах кога се работи за вистина и кога за тоа има потреба.


Откопнина за тој што се заколнува со некој друг оснев Аллах


Тој треба да каже: Ла илахе ил- лаллах. Доказ се зборовите на Божјиот Пратеник, Мухаммед, сал- лаллаху алејхи уе селем, кој вели:

,, Кој ќе се заколне и во својата заклетва ќе каже се колнам во Лат и Узза (предисламски идоли) нека каже: Ла илахе ил- лаллах. (Муттефекун алејхи)[You must be registered and logged in to see this link.]Последната промена е направена од Muaz al Islam на Вто 17 Јан 2012, 3:00 pm. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : Променет наслов од: Заколнување со некој друг освен Аллах. во: Заколнување во некој друг освен Аллах)


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот