Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Однос спрема животните on Пон 16 Јан 2012, 2:08 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Во името на Аллах, Млостивиот, Самилосен!1 Ги нахранува и напојува кога се гладни или жедни. Поради зборовите на Аллаховиот Пејгамбер с.а.в.с. кој рекол: 'За секое живо створение постои награда.” (Бухари, Муслим) И зборовите: 'Бидете милозливи кон оние што се на земјата да биде милозлив кон вас оној што е на небото.”

2-Искажување милост и сожалување поради зборовите на Аллаховиот Пејгамбер с.а.в.с. кога видел некои луѓе како земале птица и ја ставиле како цел за гаѓање со стрелки рекол: 'Аллах го проколнал оној кој ќе земе нешто што има душа како цел (за гаѓање). (Бухари, Муслим) Исто така кога видел некои асхаби како зеле мали пиличиња од гнездо, додека мајката на пиличињата била вознемирена, Пејгамберот а.с. рекол: 'Кој ја вознемирил оваа поради нејзините птичиња, вратете и ги назад птичињата.” (Ебу Давуд)3-Не ги мачи животните при колење или убивање. Поради зборовите на Аллаховиот Пејгамбер с.а.в.с. кој рекол: 'Навистина, Аллах, пропишал доброчинство при секоја работа, па и кога убивате, убаво убивајте, и кога колете убаво колете, некој секој од вас ја одмори својата жртва и нека го наостри ножот.” (Муслим)4-Не ги казнува со ниеден вид на казнување ниту им нанесува болка со удирање или со претоварување или со горење (жигосување) на оган. Сето тоа го прави поради зборовите на Аллаховиот Пејгамбер с.а.в.с. кој рекол: 'Една жена влегла во Оган поради мачка која ја затворила се додека умрела, ниту ја нахранила ниту ја напоила, бидејќи не ја оставила да се храни од предметите на земјата.” (Бухари)


Аллаховиот Пејгамбер с.а.в.с. еднаш поминал покрај некој мравјалник кој бил запален и рекол: 'Не би требало да казнува со оган освен Создателот на огнот.” (Ебу Давуд)


5-Дозволено е да се убиваат штетните животни како бесно куче, волк, змија, акреб, глушец и слично на овие поради зборовите на Аллаховиот Пејгамбер с.а.в.с. кој рекол: 'Пет видови на животни дозволено е да се убиваат и во обични места и во свети места: 'змија, гавран, бесно куче, јастреб и акреб.” (Муслим)


6-Дозволено е жигосување на домашната стока за потреба, бидејќи се пренесува дека Аллаховиот Пејгамбер с.а.в.с. ги жигосувал камилите кои биле наменети за садака. Додека други животни не е дозволено да се жигосуваат. Кога Пејгамберот а.с. видел магаре кое било жигосано во чело рекол: 'Аллах го проколнал оној што го жигосал ова во чело.” (Муслим)

7-Треба да го извршува Аллаховото право во врска со нив а тоа е да дели зекат од животните кои подлегнуваат на зекат како овци, крави, камили и.т.н.


8-]Да не бидат тие причина во оддалечување од Аллах џ.ш. со тоа што преголемата зафатеност со нив ги заборави Аллаховите наредби и обврски. Возвишениот Аллах вели: 'О верници, нека вашите имоти и деца не ве заборават од спомнување на Аллах.” (Мунафикун, 9)


Аллаховиот Пејгамбер с.а.в.с. спомнал дека човекот има три вида на коњ: коњ за кого човекот има награда, коњ кој ќе го заштити, и коњ кој ќе биде причина за казна а тоа е оној коњ што го чува за фалење и гордеење.” (Бухари)


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот