Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Ислам Нур


Пред да продолжиш со оваа тема објасни ни кој бил овој автор.
Насер ибн АбдулКерим ел-Акл


А потоа иншаАллах ќе отвориме дискусија по ова прашање!!!

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
А потоа те молам исто така да напишеш нешто и за Шукри Мустафа, прибидејќи во предходниот пост го напаѓаш и го нарекуваш дали со туѓи зборови или свои дека е Куче Џехеннемско (бидејќи по хадисот на Ресулуллах с.а.в.с. дека хариџиите се кучиња Џехеннемски), да не би биле од оние кои чинат зулум неправедно кон други.
Ова е совет за останатите кога се кажуваат имиња во смисол на укажување на нивните грешки да се објасни кои се тие кои се нивните грешки и на крај ако користиме туѓи говори во пишана форма да наведиме кои се тие. Да не би влегле во нечии туѓи Хакк, и да нанесиме зулум кон некого неправедно.
Нормално ако се напаѓа некоја личност ве молам со докази!„„
И те молам Ислам Нур ако имаш при себе целокупен материјал од овие инсани и неговата книга од Насер ибн АбдулКерим кој му се доказите за овие тврдења, јер еднио живеел во Ирак а другиот во Египет, и немаат никаква заедничка работа по која би ги поврзале.

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Келиметул-Хакк напиша:А потоа те молам исто така да напишеш нешто и за Шукри Мустафа, прибидејќи во предходниот пост го напаѓаш и го нарекуваш дали со туѓи зборови или свои дека е Куче Џехеннемско (бидејќи по хадисот на Ресулуллах с.а.в.с. дека хариџиите се кучиња Џехеннемски), да не би биле од оние кои чинат зулум неправедно кон други.
Ова е совет за останатите кога се кажуваат имиња во смисол на укажување на нивните грешки да се објасни кои се тие кои се нивните грешки и на крај ако користиме туѓи говори во пишана форма да наведиме кои се тие. Да не би влегле во нечии туѓи Хакк, и да нанесиме зулум кон некого неправедно.
Нормално ако се напаѓа некоја личност ве молам со докази!„„
И те молам Ислам Нур ако имаш при себе целокупен материјал од овие инсани и неговата книга од Насер ибн АбдулКерим кој му се доказите за овие тврдења, јер еднио живеел во Ирак а другиот во Египет, и немаат никаква заедничка работа по која би ги поврзале.Како прво текстот кој е пишуван , нема ништо мое, односно мое мислење на за оваа тема не го напаџам јас туку авторот, затоа и го наведов авторот, и насловот на книгата. А книгата можеш да ја спуштеш тука :

[You must be registered and logged in to see this link.]

Второ сакам да ти кажам јас нема да бидам дел од оваа дискусија, односно она што го бараш од мене, од ххх причини. Сите овие текстови од книгата се објавени на познатите , исламски страни а една од нив е [You must be registered and logged in to see this link.] :

[You must be registered and logged in to see this link.]

Во сите книги , и она што го кажале учените луѓе, стојат наброените карактеристики на Современите Хариџиии. Јас само уште че ја надополна темата уште за сектата Ehlul-Tevekkuf vel-Tebejjun и толку од мене за ова тема.


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
islam nur напиша:Како прво текстот кој е пишуван , нема ништо мое, односно мое мислење на за оваа тема не го напаџам јас туку авторот, затоа и го наведов авторот, и насловот на книгата. А книгата можеш да ја спуштеш тука :

[You must be registered and logged in to see this link.]

Второ сакам да ти кажам јас нема да бидам дел од оваа дискусија, односно она што го бараш од мене, од ххх причини. Сите овие текстови од книгата се објавени на познатите , исламски страни а една од нив е [You must be registered and logged in to see this link.] :

[You must be registered and logged in to see this link.]

Во сите книги , и она што го кажале учените луѓе, стојат наброените карактеристики на Современите Хариџиии. Јас само уште че ја надополна темата уште за сектата Ehlul-Tevekkuf vel-Tebejjun и толку од мене за ова тема.
Прашувам уште еднаш знаеш ли ти кои се овие два инсани!!!
а дали ќе влезеш во дискусија тоа е твое право, ама од едеб е ако нешто постираш да знаеш што постираш и да стои позади тоа и на прашања кои се во врска со таа тема да си спремен да одговараш!!


А ако не тогаш немој да постираш, бидејќи немаш знаење со тоа, и биди ограничен на она само што знаеш, и не влегувај во нешто што не ти е познато!!!


Па бујрум......

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Келиметул-Хакк напиша:
Прашувам уште еднаш знаеш ли ти кои се овие два инсани!!!


Па бујрум......Еве ти кажувам , дека за тие две лица немам Точни информации. Па доколку некој знаее. нека пишува никој не го спречува во тоа.Wink

П.С еве нешто има тука: [You must be registered and logged in to see this link.]Wink


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Затоа тебе те прашувам и ти пак изгледа не ме разбираш или намерата тие нешто друго, кој се овие објасни ни!!!
Ако така само сурфаш по интернет и копираш кој е и како е, така лесно можеш да паднеш во лага и потвора на личности било да се работи Улема иили некој друг.


За овој инсан Мустафа Шукри знаеме кој е, и навистина знам за него кој бил и потоа и јас ќе ти постирам не е проблем за него некои работи.


А друго дали ти прочита што пишува на тој линк што ти постира за овој инсан, ако имаше прочитано ќе видеше дека некој Дејан Лукиќ известува за некој весник за екстремистите „Исламски“. И ќе видеше дека не треба да постираш ваков линк, затоа што ќе наносиш повторно лага на многу други, како пример ебу Мухаммед ел Макдиси.


А ако не си свесен дека носиш лага со вакви постови затоа што ако сакаш да докажеш нешто треба да си свесен дека и ти си истиот став. А ако не тогаш прво седни научи како треба да постапуваш.


Јас не се изјаснувам вака тука така затоа што знам каде носи во која насока вакви постови, а не сум дете да ме играш.


Друго ако се информираше кој се инсаните немаше вака да постапиш, ако си искрен. А ако имаше некоја друга намера бујрум немој да се срамиш тука сме, јас и моите браќа во Ислам да одговориме на сите прашања за кои имаме знаење а за она што немаме знаење не се срамиме да кажеме не знаеме.


Ваква реакција моја можеби не сте се навикнале на форумов ама тука се работи за многу опасна работа кои можеби и самиот Ислам Нур не може да ја виде.


А што се однесува за авторот на таа книга прашувам кој е тој тачно?

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Келиметул-Хакк напиша:

А што се однесува за авторот на таа книга прашувам кој е тој тачно?Веќе ти кажав дека за тиее две лица , немам информации, односно не знам многу за нив, ако знаеш ете има прилика , да кажеш кои се што биле и ткн.


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор

Келиметул-Хакк

,,Аки Братот Ислам Нур,,Постира текстови,,кој ги напишал тој Афтор и ги опишува ,,Хариџиите,,тоа нетреба да ни представува причина на Расправа,,а од друга страна Пишаните текстови се текстови,на наведебиоит афтор..а Ислам Нур тој само ги постирал тука,,
Што незначи дека,,Насер ибн АбдулКерим ел-Акл,,или негвовите ставови пишани се исправни некаја постира темата Ислам нур ,,па че ра загледаме и друго секој може да си постира теме,,не само за хариџии,суфии и слично но тие теми че бидат сместени во посебен секташки делл...

Со почит ,,Лаутка ,Селам Алејкум........


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Насер ибн АбдулКерим ел-Акл
Тој е професор колку што мене ми е познато од Ријадскиот Факултет!!!


Тука каде се спомнати ова што е постирано за Хариџиите, е извадок од неговата книга која носи наслов:

Dirasat fil-Ehva'i vel-Fireki
vel-Bide'i ve Mevkifus-Selefi Minha


Читајќи ја книгата и кога малку прелетав низ интернет страните, забележав многу се користат со оваа книга или земаат нешто од неа, да би докажале она што зборуваат.


Па така ќе видиш сите кои заговараат дека Теквирот е нешто страшно бегај од тоа, ја користат оваа книга за докажување, не би споменувал имиња од тие Даии, ама најпојќе ги има на Балканов.


Некогаш си мислев како тоа да има толкава омраза и дали ти Даии нешто учеле таму на факултетите по Мека , Медина, Ријад, Сирија, Египет, Јордан, ама кога ќе видам какви билмези од професори имале не ме чуди.


Читајќи ја книгата забележав еден многу голем проблем, а тоа според мое мислење се одразува најповеќе на нас и следејќи ги сите настани и поделби што се дешаваа задниве неколку години во оние групации кои се препишуваа на оние кои го оживуваа Суннетот на Мухаммед с.а.в.с. оваа книга има многу голем удел во сето тоа.


Да не должам повеќе затоа јас од Ислам Нур побарав да ни каже нешто за овој инсан, а јас не можев ништо да најдам за него освен да е од оние кои страсно го подржуваат на Тагутот од Саудиска Арабија и неговата Фамилија, па и не е чудно што напишал ваква книга, сите групации кои ги спомнува тука се од оние кои се борат против Тагутите на некој си начин, а многу мина од ними лежат по затвори.
А за Мустафа Шукри и неговото дбижење чекам уште некои информации за него.

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот