Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Еселамун Алејкум ве Рахметуллах ве Берекатуху!

Во името на Аллах, Семилосниот, Милосливиот!


Прашање: Кој е најголемиот грев во животот на овој свет, и кои се последиците од тој грев?!

Одговор: Еселамун Алејкум ве Рахметуллах ве Берекатуху! На прво место да му се заблагодаруме на Возвишениот Аллах субханеху ве те’ала, Господарот на овој свет и на Ахирет, Владарот на Судниот ден, Познавател на видливото и невидливото. Нека е салават и селам на последниот Аллахов Пратеник Мухаммед салалаху алејхи ве селлем, на неговата чесна фамилија, на Неговите ценети Асхаби и на сите оне кој го следат патот и суннетот до секоје добро до Судниот ден.

Според она што Возвишениот Аллах субханеху ве те’ала ни го објави во Неговата Книга-Куран, и според она што Мухаммед салалаху алејхи ве селлем ни го потворди во Хадис, во Исламот за наголемиот и најопасниот грев кој луѓето можат да го направат е ШИРКОТ (ШИРК- ПРИПИШУВАЊЕ ЗДРУЖЕНИК РАМЕН НА АЛЛАХ СУБХАНЕХУ ВЕ ТЕ’АЛА).

Тој спаѓа во најголемите забранети работи, воопшто, поради хадисот на Ебу Бекрете дека Аллаховиот Пратеник с.а.в.с. рекол:

“Дали да ве известам за најголемите гревови (три пати)!” Рекоа: “Секако, Аллахов Пратенику!” Рече: “Припишување здруженик рамен на Аллах џ.ш.” (Муттефекун алејхи).

Според горенаведениот хадис Мухаммед салалаху алејхи ве селлем ни укажува за најголемиот грев дека е токму ШИРКОТ препишување здруженик рамен на Аллах субханеху ве те’ала.

Секој грев можно е Аллах џ.ш. да го прости освен ширкот за кого неминовно е посебно покајание. Возвишениот Аллах рекол:

“Аллах, навистина, нема да прости да Му се здружува здруженик, а сé, освен ова, простува кому сака..” (Ен-Ниса, 48).

А според горенаведениот Курански ајет гледаме дека Аллах субханеху ве те’ала за секој еден грев може да прости освен ШИРКОТ, Аллах е простувач го сака простувањето но за ширкот Кажува дека нема да го опростува. И тука можеме според овој Курански ајет да заклучеме дека Аллах субханеху ве те’ала токму ШИРКОТ го смета за наголемиот грев.

Има уште многу преданија кои укажуваат дека Ширкот е најголем грев, иншАллах ке наведам уште еден Хадис и Курански ајет кој ни укажуваат на тоа, а потоа иншАллах со Аллахова дозвола да ја видиме казната која Аллах субханеху ве те’ала ја Опишал за тие кој прават ШИРК. (го молам на Аллах субханеху ве те Ала да не сочува од ваков голем грев кој навистина нема опростување.)

Од Абдуллах б. Абас, р.а., се пренесува дека Пратеникот, а.с., рекол: „Правото на Аллах кај Неговите робови е да Го обожуваат и ништо како здруженик да не му припишуваат.“ (Мутеффекун алејхи)

Тука исто така гледаме дека нашата обавеза е само да го обожаваме на Аллах субханеху ве те’ала, и да не земаме ништо рамно што е на Аллах субханеху ве те’ала. Значи тука заклучуваме дека ширкот Мухаммед салалаху алејхи ве селлем го смета за гоме грев.

А Возвишениот Аллах субханеху ве те’ала вели:

„Џинните и луѓето ги создадов само за да Ме обожуваат.“ ( Ез Заријат, 56)

Аллах ни наредува само да го обожаваме.

А исто така Аллах субханеху ве те’ала вели:

„Ние на секој народ Пратеник му испративме: „Само Аллах обожувајте Го, а тргнете се од тагутот!“ И меѓу нив имаше од тие на кои Аллах на Вистинскиот пат им укажал, а и од тие што заслужиле да останат во заблуда.“ (Ен-Нахал, 36)

И тука заклучуваме дека Аллах субханеху ве те’ала на сите пратеници кој ги пратил ги пратил да повикуваат во обожавање во Еден Бог-Аллах, а да се отргнат од ТАГУТ а секое обожавање на Тагут спаѓа во ШИРК на Аллах.

Последиците од ширкот можеме да ги споменеме онака како што Аллах субханеху ве те’ала ни ги објаснува во Куран.

Аллах субханеху ве те’ала вели;

„Тие што од вообразеност не сакаат да Ме обожуваат – сигурно понижени ќе влезат во џехеннем.“ ( Ел Мумин, 60)

Гледаме дека последиците за оне кој прават ШИРК кој не го обожаваат на Аллах е Џехеннем, зарем има поголема пропас од Џехеннем?!! Одговорот е секако дека најголемата пропас и казна која Аллах ја спрема за неверниците кој не го обожаваат на Аллах субханеху ве те’ала е Џехенемот а тоа е навистински пропас за нив.

Исто така Возвишениот Аллах субханеху ве те’ала вели:

„Кој на Аллах ќе Му припишува здруженик, Аллах ќе му го забрани влезот во џеннетот и неговото живеалиште ќе биде џехеннемот; а на злосторниците нема никој да им помогне!“ (Ел-Маида, 72)

Гледаме дека Аллах ни укажува за казната на оној кој чини Ширк на Аллах субханеху ве те’ала, гледаме дека Аллах го забранува Џеннетот за Обожавателите на некој друг освен Аллах, и гледаме дека Аллах за истите нив живеалиштео му го направи Џехеннемот. Аллах да не сочува од ова казна и не одалечи од Ширк.

Има уште многу ајети но мислам дека се доволно за ова прашање.

На крај го молам на Аллах субханеху ве те’ала да не сочува од ова зло, Аллаху наш те молам одалечине од правење на Ширк и одалечине од казната огнена.

Аллах се најдобро знае.

Припремил: [You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот