Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Прашање: Каде се наоѓа Џеннетот и Џехеннемот?Одговор: Џеннетот се наоѓа на најголемата висина „Иллијјун“ Аллах субханеху ве те’ала вели:

„Навистина, книгата на добродетелите е во Иллијјун“ (Ел-мутаффифун, 18-ајет)А Џехеннем се наоѓа на најниското место во Земја. Аллах субханеху ве те’ала вели:

„Навистина, книгата на грешниците е во Сиџџин“ (Ел-Мутаффифун, 7-ајет) а Сиџџин е име на најниската точка во Земја.Фетвата: Шејх Мухаммед ибн Салих ел-Усејмин


Обработка и превод: [You must be registered and logged in to see this link.]Последната промена е направена од Muaz al Islam на Пет 13 Јан 2012, 5:38 pm. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор


Големината на Џеннетот- Рајот

И поитајте кон прошката од вашиот Господар и џеннетот[You must be registered and logged in to see this link.] широк колку небесата и Земјата, подготвен за богобојазните! (Куран 3/133)

Спрема Ибн кесир ова укажува на големината на Рајот односно дека е простран колку сиот овој универзум и повеќе. Надворешниот изглед на рајот е во облик на купола или сфера која се наоѓа под Аршот на Аллах џ.ш. , односно е во заоблен облик што укажува и хадисот на Мухаммед а.с. кој вели:„Кога ќе молите од Аллах за рајот, барајте го Фирдевс[You must be registered and logged in to see this link.],бидејќи тоа е највисок среден дел од Рајот, откаде што извираат реките и чив кров е Аршот на Семилосниот Аллах !“

Во муснедот на Ахмед се пренесува: “ дека Херакле му напишал писмо на Пратеникот а.с. во кое што вели:Ти ме повикуваш во рај со големина на небото и Земјата, па каде во овој момент се наоѓа Огинот(пеколот)?-па Пратеникот а.с. одговорил : „Славен нека е Аллах,па каде е ноќта кога ќе дојде денот?“

Ебу Хурејре ни пренесува исто така дека:„Еден човек му отишол на Аллаховиот Пратеник а.с. и му кажал: Што мислиш за зборовите на Аллах Возвишениот:

и џеннетот широк колку небесата и Земјата,“, каде е тогаш Огинот? Тој а.с. кажал: Зарем негледаш дека ноќта кога ќе настапи прекрива се? Каде е тогаш денот?-таму каде што Аллах сака!- одговорил човекот, така е и со Огинот.Тој е таму каде што Аллах сака да биде!“Исто така шејх Ел Мези вели дека над Џеннет Фирдевс се наѓа Аршул Рахман[You must be registered and logged in to see this link.] од кого жителите на Рајот ќе слушаат чкрипење , кое ќе потекнува од Славењето на мелеките(ангелите) кои се наоѓаат под Божјиот Престол и заради нивната близина до него. Хафиз Мухаммед ибн Осман спомнува во својата книга Сифетул-Арш дека Аршот е создаден од црвени рубини , и помеѓу неговите два краја се наоѓа разделечина колку 50000 години. Е сега знаејќи дека „кон Него се качуваат мелеците и Џибрил во денот кој педесет илјади години трае“ и знаејќи која е брзината на светлината, и бидејќи секој ангел е направен од светлина, малку ни станува појасно за каква големина станува збор.Исто така се наведува дека одалеченоста помеѓу аршот и седмата земја е 50000 години.

Некои преставници на илмот од тоа време сметаат дека Аршот е со кружен и заоблен облик и дека го окружува светот од сите страни и затоа уште го нарекуваат и девета сфера или сфера на Атлас. Значи по нив после 7-те сферни неба доаѓа рајот кој има 100-ци степени и помеѓу секои два степени е раздалеченост како помеѓу небото и Земјата, по што се наоѓа Аршот. Тука ќе спомнеме и за Курсиј (Пиедестал) за кој Аллах џ.ш. вели во сура Ел Бекаре 255 ајет:„Неговиот престол ги опфаќа и небото и Земјата и Нему не му е заморно одржувањето нивно.“За кое што толкување Ибн Абас и Саид Ибн Џубејр кажале дека тоа значи:„Тоа е неговото знаење

Исто така Ибн Абас р.а. кажал :„Курси е Неговото стапало, а големината на Аршот единствено Аллах ја знае.“

Ибн Џерир пренесува дека:„Седумте неба спрема Курсиј се како седумте парички фрлени во пустина.“Ибн Џерир во својата книга„Историја“исто така пренесува дека:„Во врска со зборовите на Возвишениот „А Неговиот Престол беше на вода“, Ибн Абас р.а. бил запрашан и рекол :„таа вода е на крилјата на ветерот[You must be registered and logged in to see this link.], анебото и Земјите(планетите) и се што е на нив опкружени се со морињ[You must be registered and logged in to see this link.]и сето тоа е окружено со огромно здание , а тоа здание го окружува Курсијј. Вехб , тоа „огромно здание “го протолкувал како како краеви на небото(универзумот) који ја окружуваат земјата и морињата како огромен шатор.Некои тврдат дека под помот „Курсиј“ се мисли на осмата сфера , која уште е наречена и сфера на „постојани ѕвезди“.Користени се делови и извадоци од Создавање на светот- хафиз Ибн Кесир

Превод од Босански-Ебу Абдулмалик

[You must be registered and logged in to see this link.] рај


[You must be registered and logged in to see this link.] Средишен,најубав дел од рајот


[You must be registered and logged in to see this link.] Пиедесталот на Семилосниот


[You must be registered and logged in to see this link.] таа вода лебди


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Muaz al Islam напиша:Прашање: Каде се наоѓа Џеннетот и Џехеннемот?Одговор: Џеннетот се наоѓа на најголемата висина „Иллијјун“ Аллај субханеху ве те’ала вели:

„Навистина, книгата на добродетелите е во Иллијјун“ (Ел-мутаффифун, 18-ајет)А Џехеннем се наоѓа на најниското место во Земја. Аллах субханеху ве те’ала вели:

„Навистина, книгата на грешниците е во Сиџџин“ (Ел-Мутаффифун, 7-ајет) а Сиџџин е име на најниската точка во Земја.Фетвата: Шејх Мухаммед ибн Салих ел-Усејмин


Обработка и превод: [You must be registered and logged in to see this link.]Муаз погледај малу во Тефсир на оваа Сура.
Иллијјун и Сиџџин се степени во Џеннет и Џехеннем,односно највисока и најниска точка во двете дестинации!!!

ibret

avatar
Активен член
Како да погледни кога само има копи,пасти,дури и самата копија ја нема погледнато која има печатни грешки.


______________________________________________

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
ibret напиша:Како да погледни кога само има копи,пасти,дури и самата копија ја нема погледнато која има печатни грешки.

Аџо! Аџо! Сабр, вака иншАллах пред да ти кажам најдобро е кога ке го изговориш зборот најпрво да размислиш а потоа да го изговориш или да го напишеш. Ова насихат од твојот брат ијаку сум многу помал од тебе но насихатите се земаат во името на Аллах!

фетвата јас ја преведов, и иншАллах тука сме да се подучуваме можеби не сум сручњак за преведување но се во Името на Аллах правам! А иншАллах наведија печатната грешка и донеси твој прдлог за да преведам иншАллах за да имаме корист сите ние. Еселамун Алејкум!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

ibret

avatar
Активен член
Muaz al Islam напиша:

Аџо! Аџо! Сабр, вака иншАллах пред да ти кажам најдобро е кога ке го изговориш зборот најпрво да размислиш а потоа да го изговориш или да го напишеш. Ова насихат од твојот брат ијаку сум многу помал од тебе но насихатите се земаат во името на Аллах!

фетвата јас ја преведов, и иншАллах тука сме да се подучуваме можеби не сум сручњак за преведување но се во Името на Аллах правам! А иншАллах наведија печатната грешка и донеси твој прдлог за да преведам иншАллах за да имаме корист сите ние. Еселамун Алејкум!
Аллах џ.ш да те награди за трудот! Амин,Амин АМАИН!!!


______________________________________________

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
ibret напиша:
Аллах џ.ш да те награди за трудот! Амин,Амин АМАИН!!!

Амин на сите нас!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Чекајте малу, тука има еден проблем колку што гледам, ајде вратете се на суштината на почеток, прашањето е јасно и одговорот е јасен, ама во одговорот има работа која не се совпаѓа со тефсирот на овие ајети и поправете ме ако грешам.
А плус тоа ова е јавно дадено да се чита плус на фејсбук.
Да не се огрешиме по оваа прашање.

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Келиметул-Хакк напиша:Чекајте малу, тука има еден проблем колку што гледам, ајде вратете се на суштината на почеток, прашањето е јасно и одговорот е јасен, ама во одговорот има работа која не се совпаѓа со тефсирот на овие ајети и поправете ме ако грешам.
А плус тоа ова е јавно дадено да се чита плус на фејсбук.
Да не се огрешиме по оваа прашање.

иншАллах Ахи ако мислиш дека грешиме треба да се поправи и анализира сите заедно така ли? Халалете моментално сум зафатен и немам пристап до тефсир кој има иншАллах нека го наведе и тефсирот на Ајетите од Фетвата па да дадеме еден заклучок на Крај Мислам дека е вака добро и да имаме разбирање.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Tefsir: Ibn Kesir


"Uistinu! Knjiga grješnika je da su u Sidždžinu", /7/ "a znaš li ti šta je Sidždžin?" /8/ "Knjiga grješnika je ispisana."/9/ "Teško toga dana onima koji su poricali", /10/ "koji su Dan suda poricali", /11/ "a njega ne poriče drugi doli prijestupnik, griješnik", /12/ "koji je, kada su mu ajeti Naši kazivani, govorio: 'Izmišljotine naroda drevnih!'" /13/ "Ne, Nije tako! Ono što su radili prekrilo je srca njihova", /14/ "Ne, (nije kao što govore)!” "Uistinu, oni će toga Dana zastrti biti od svoga Gospodara", /15/ "zatim će sigurno u oganj ući", /16/ "pa će im se reći: 'Eto, to je ono što ste poricali!'" /17/

Uzvišeni kaže: "Uistinu! Knjiga grješnika je da su u Sidždžinu", tj. kraj i boravište će im biti u Sidždžinu. Riječ / "Sidždžin" je oblik riječi "zatvor". "...a znaš li ti šta je Sidždžin?", tj. to je krupna stvar, vječiti zatvor i bolna kazna. Ova riječ istovremeno označava tjeskobu i nizak položaj, najniži stepen u kakav će u Džehennemu dospjeti grješnici, prijestupnici, kako kaže Uzvišeni: ...a kad budu bačeni u nju, u tjesnac, vezanih ruku, propast će tamo prizivati." (25:13) "Knjiga griješnika je ispisana." Ovaj ajet nije komentar riječi Uzvišenog: "...a šta ti znaš šta je Sidždžin", nego objašnjenje kakva im je sudbina u Sidždžinu propisana, tj. ispisana i definitivna, koju niko ne može ni povećati ni smanjiti. "Teško toga dana onima koji su poricali", tj. kad na Sudnjem danu dopadnu zatvora koji im je Allah obećao i bolne kazne u njemu.

Pod riječi "teško" misli se na njihovu propast. Uzvišeni, zatim, objašnjava ko su ti prijestupnici, nevjernici, pa kaže: "...koji su Dan Suda poricali", tj. niti su vjerovali da on postoji, niti da će doći ono što su držali nemogućim. "...a njega ne poriče drugi doli prijestupnik, grješnik", tj. onaj koji u svojim djelima pravi prijestupe i upušta se u haram prelazeći granicu dozvoljenog. On istovremeno čini grijehe i kad govori, kad priča - laže, kad obeća - ne ispuni obećanje, a kad se spori - drsko nastupa. "...koji je, kada su mu ajeti Naši kazivani, govorio: "Izmišljotine naroda drevnih!'", tj. koji je, kad bi od Poslanika slušao riječi Uzvišenog Allaha, poricao i mislio da je to skupljeno iz knjiga drevnih naroda, kako o njima Uzvišeni u drugom ajetu kaže: "...i govore: 'To su izmišljotine naroda drevnih; on traži da mu se prepisuju i ujutro i navečer da mu se čitaju.’" (25:5) "A nije tako! Ono što su radili prekrilo je srca njihova", tj. nije kao što oni misle i govore da je Kur'an izmišljotina drevnih naroda, nego je on Allahov govor, Vahj i Objava Poslaniku, s.a.v.s., a to što njihova srca u Njega ne vjeruju je zato što su ona obuzeta porocima i brojnim grijesima. Ibn-Džerir, Et-Tirmizi, En-Nesai i Ibn-Madždže od Ebu-Hurejrea prenose da je Vjerovjesnik, s.a.v.s., rekao: /593/

"Kad rob počini neki grijeh na njegovom se srcu formira crna mrlja. Ako se od grijeha pokaje srce mu se ponovo očisti, a ako ih nastavi činiti mrlja se povećava." O tome se govori u riječima Uzvišenog: "A nije tako! Ono što su radili prekrilo je srca njihova." Et- -Tirmizi kaže da je ovaj hadis "hasen-sahih." "Ne! (Nije kao što govore). Uistinu, oni će toga Dana zastrti biti od svoga Gospodara", tj. na Sudnjem danu njihovo će mjesto biti u Sidždžinu. Pored toga, oni neće moći vidjeti Gospodara i Stvoritelja. Na osnovu ovog ajeta Eš-[afi'i izvodi zaključak da će vjernici vidjeti Allaha, dž.š., o čemu govore i riječi Uzvišenog: "Toga Dana će neka lica blistava biti, u Gospodara svoga gledati." O tome govore i mutevatir hadisi. "...zatim će sigurno u oganj ući", tj. oni će, uz lišenost da vide Svemilosnog, biti još i stanovnici Vatre. "...pa će im se reći: 'Eto, to je ono što ste poricali!'", tj. ovo će im biti rečeno s prizvukom ukora i ismijavanja.

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Tefsir: Ibn Kesir


"Uistinu! Knjiga čestitih je da su u Illijjunu", /18/ "a znaš li ti šta je Illijjun?" /19/ "Knjiga čestitih je ispisana!", /20/ "nad njom bdiju oni Allahu bliski." /21/ "Dobri će, zaista, u nasladama boraviti", /22/ "sa divana gledati", /23/ "na licima njihovim prepoznat ćeš radost sretna života", /24/ "pićem zapečaćenim bit će napajani", /25/ "čiji će pečat mošus biti, i neka se za to natječu oni koji hoće da se natječu!" /26/ " A mješavina mu je iz Tesnima", /27/ "vrela iz kojeg će Allahu bliski piti." /28/

Uzvišeni kaže: "Istina je!" (uistinu) "Uistinu! Knjiga čestitih je da su u Illijjunu", tj. njihovo krajnje odredište će biti Illijjun, dakle suprotno od Sidždžina. Očito je da je riječ /"Illijjun" izvedena od riječi "visina, uzvišenost..." i da je, sve što je stvar viša, istovremeno značajnija i vrednija. Zato Uzvišeni, dajući Illijjunu veliki značaj, kaže: "...a znaš li ti šta je Illijjun?", a zatim, potvrđujući šta je njegovim stanovnicima propisano, kaže: "Knjiga čestitih je ispisana! Nad njom bdiju oni Allahu bliski!", tj. meleki. "Dobri će, zaista, u nasladama boraviti", tj. oni će na Sudnjem danu u neprekidnim blagodatima i vrtovima punim obilja "...sa divana gledati", tj. oni će sa divana, pod kupolama, Allaha Uzvišenog gledati. Ovo je potpuno suprotno položaju grješnika, prijestupnika koji su opisani slijedećim riječima: "...uistinu, oni će tog Dana zastrti biti od svoga Gospodara." "...na licima njihovim prepoznat ćeš radost sretna života", tj. kad u njih pogledaš, na njima ćeš, pored ostalih neizmjernih blagodati, prepoznati raskoš, svitu pratnje i sjaj visokog položaja. "...pićem zapečaćenim bit će napajani", tj. pit će dženetsko vino.

"Er- -Rehik" jedan je od naziva dženetskog vina. Od Ibn- Abbasa prenosi se da je rekao: "Allah će im ugodnim učiniti vino i bit će posljednje što će piti vino zapečaćeno mošusom." Od Ebu ed-Derda‘a prenosi se da je, u vezi sa kur'anskim riječima: "...čiji će pečat mošus biti", rekao: "To je bijeli napitak, poput srebra, koji će posljednji piti. Kad bi neko s ovog svijeta u njega zamočio prst pa izvadio, svako živo stvorenje na Zemlji osjetilo bi njegov miris." "...i neka se za to natječu oni koji hoće da se natječu!", tj. za ovakav položaj se treba utrkivati i njime ponositi, kao što Uzvišeni kaže: "Za ovakvo nešto neka se trude trudbenici!" (34:61) "...mješavina mu je iz Tesnima", tj. ovaj opisani i zapečaćeni napitak bit će pomiješan sa još jednim drugim napitkom, po imenu Tesnim. To će biti najodabraniji i najcjenjeniji napitak dženetlija. Zato je Uzvišeni rekao: "...vrela iz kojeg će Allahu bliski piti." Ibn-Mesud i Ibn-Abbas kažu: "Allahu bliski pit će ga čistog, a sretni pomiješanog."

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Јас колку разбирам тука се степените, Сиџџин за степен во длабочината на Џехеннем, а Иллијун за висина на степен во Џеннет!!!!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот