Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 11 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 11 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Гатање и пророкувањето on Сре 11 Јан 2012, 2:39 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Во името на Аллах, Милостивиот, Самилосен!Според дефиниција кахин (тој што гата ) е секој оној што преку џинните и шејтаните информира за она што ќе се случи во иднина. Според дефиницијата арраф( тој што пророкува) е оној кој претендира дека знае работи кои се случуваат во сегашноста, како што е необјаснивото наоѓање на местото каде се наоѓа украденото или загубеното.

Да се претендира познавањето на гајбот( невидливото, непоимливото) е Куфур затоа што е негирање на ајетот:، قل : لا ، إلا الله، ولا في السماء ولا على الأرض ، ويعرف قفص... (آن,,Кажи: Никој , освен Аллах , ни на небесата ни на Земјата , не го знае гајбот... (Ен Немал 65)Категории на лицата што информираат за невидливото:1. Тој што дава информации за невидливото преку џиновите се карекува Кахин.

2. . Тој што дава информации за невидливото преку цртање на линии во песокот се нарекува Реммал.

3. Тој што дава информации за невидливото преку ѕвездите се нарекува Мунеџџим.

4. Тој што, на необјасниб,- мистериозен начин дава информации за нешто што е украдено или загумебо се нарекува Арраф.


Прописот за поседување на овие категории на луѓе:


Верскиот пропис за ова дело може да се подели на два дела:1. Ако се посетат и им се постави прашање без да им се верува. Ваквото дело е голем грев и на тоа лице нема да му се прими намазот четриесет дена.Доказ е хадисот на Божјиот Пратеник , сал- ла-ллаху алејхи уе селлем, во кој стои: ,, Кој ќе посети некого што гата и ќе му поверува за нешто намазот нема да му се прими четриесет дена . Т.е нема да има награда за намазот кој го клањал.2. Ако се посетат, им се постави прашање и им се верува, тогаш се изразува неверувањето во она што му е објавено на Мухаммед сал- ла-ллаху алејхи уе селлем. Доказ е хадисот на Божјиот Пратеник, сал- ла-ллаху алејхи уе селлем во кој стои: ,, Кој ќе посети некого што гата( за сегашноста и иднината) , ќе го праша за нешто и ќе му поверува тој изразил негирање на она што му е објавено на Мухаммед сал- ла-ллаху алејхи уе селлем(Ебу давуд , Несаи , Тирмизи, Ибн Маџе и хаким Албани смета дека ги исполнува условите за веродостоен хадис)Ибн Куддам , рахимехуллах, вели: ,, Сахирот чини куфр со тоа што го подучува сихрот, и делува со него.Сахирот е ќафир без оглед дали тој верува дека сихирот е харам или не. Некои луѓе мислат дека е само голем грев неможејќи да сфатат дека е тоа куфр и робување на шејтаните и џинните кои не се ништо појаки и поспособни од човекот.”


Во врска со ова прашање ибн Месуд ра вели: ,, Сихрот е харам и куфр; зарем да некој чини куфр да болните души би оживеале?!” Исламот предвидува заштита против сихрот и сахирите.Последната промена е направена од islam nur на Сре 11 Јан 2012, 2:57 pm. Мислењето е променето 4 пати.


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

2 Re: Гатање и пророкувањето on Сре 11 Јан 2012, 2:48 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Неколку хадиси поврзани со Гатањето:Кој ќе оди кај гатач и ќе поверува во она што тој го лаже тој го негира (не верува во) она што му е објавено на Мухаммед а.с (Ебу давуд)


Кој ќе оди на гатач и ќе поверува во она тој што му кажува намазот не му се прима четриесет дена.(Муслим)


Не е муслиман кој го претскажува злото или бара да му се гата кој ја претскажува судбината или кој сака да му се претскажува судбина кој прави или бара да му се прават магии. (Ет- тебери)


Хазрети Ајша пренесува—Го прашаа луѓето на Ресуллах за гатањето па им одговорил—Тоа не значи ништо Па пофторно прашаа—Аллахов Пејгамберу на оние кои се бават со гатање(гледајне) понекогаш се слушува работите да станат вистина. – Тој збор вистина го чуват џиновите кои го сместуватѕ во ушите на љубителите па сите тие вистини заедно машаат стотина лаги. Аллах кога ќе издаде наредба на небесата мелеките ќе удират со крилјта понизно поради неговиот говор како синдџир на плоча па кога срцата че им се смират ќе им се речат—Што рече вашиот господар ? Ја кажа вистината а Он е Возвишен и Голем па тоа краде куршум го прислушкуват оние кои крадат(шејтаните) кои ќе бидат еден над друг ќе слушнат одреден збор и на друг под себе го достауват додека така не го пренесат на јазикот на маѓоничарот и на гатачот па понекогаш од нив кои крадекуршум прислиушкуват ќе ги стигне комета пред да го достават а понекогаш ќе го достават прет кометата да ги стигне па со него да искажат стотина лаги. (Бухари:Муслим)


Три личности нема да влезат во џенет – пијаницата оној кој ги прекинал роднинските врски и оној кој на другитр им прави магии. (Ибн Хаббан)


Кој ќе обеси ајмалија(натпис) Аллах нема да му помогне а кој ќе обеси школка Аллах нема да му се смилува. (Ахмед)


Аллах кога ќе издаде наредба , на небесата мелеките ќе удираат со крилјата понизно, поради Неговиот говор , како синџири на плоча , па кога срцата ќе им се смира ќе речат: Што рече вашиот Господар? Ќе одговорад: Ја кажа вистината, а Он е Возвишен и Голем, па тоа крадекуршум го прислушкуваат оние кои крадат( шејтаните), кои ќе бидат еден над друг, ќе слушнат одреден збор и еден на друг под себе го доставуваат, додека така не го пренесат на јазикот на маѓионичарот и на гатачот па понекогаш од нив, кои крадекуршум срислушкуваат, ќе ги стигне комета пред да го достават, а понекогаш ќе го достават пред кометата да ги стиген, па со него да искажат стотина лаги Така се вели: Зарем тој и тој ден не рече дека ќе се случи тоа и тоа, па поради тие зборови кои се слушнаа од небесата , народот поверуваа и во се останатото. Навистина мелеките во облаците зборибаат за она што ќе се случи на Земјата а , Шејтаните слушаат по еден збор, па со него му го полнат увото на гледачот (Гатачот), како што се полни боцата, па на тоа тие додаваат стотина лаги.(Бухари)
[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот