Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 23 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 23 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : 1, 2, 3  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 3]

1 Видео Кур’ан on Саб 18 Сеп 2010, 3:28 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Surah Mulk

[You must be registered and logged in to see this link.]Последната промена е направена од Abu Al-Amin на Нед 19 Сеп 2010, 5:02 am. Мислењето е променето 2 пати.


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

2 Re: Видео Кур’ан on Нед 19 Сеп 2010, 4:54 am

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат

Surah Ar-Rahman

[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

3 Видео Кур’ан on Чет 30 Сеп 2010, 11:33 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

4 Sura 114. an-Nas on Сре 27 Окт 2010, 3:12 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
Makedonski( Arabski

[You must be registered and logged in to see this link.]
Sura 114. an-Nas (Latinica)
Bismillah ir-Rahman ir-Rahim114.1. Qul aAAuuthu birabbi nnas
114.2. Maliki nnas
114.3. Ilahi nnas
114.4. Min scharril waswasil khannas
114.5. Allathii yuwaswisu fii suduuri nnas
114.6 Minaal dschinnati wa nnas


(Arabski)

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ
مَلِكِ النَّاسِ
إِلَٰهِ النَّاسِ
مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ
الَّذِي يُوَسْوِسُ فِي صُدُورِ النَّاسِ
مِنَ الْجِنَّةِ وَالنَّاسِ


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

5 Куран со превод(босански) on Пон 07 Мар 2011, 12:03 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

6 Видео Кур’ан on Пон 07 Мар 2011, 12:05 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

7 Видео Кур’ан on Пон 28 Мар 2011, 4:19 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]

[b]СУРА

“ЕЛ-ХАКК” (Час неизбежен)

Мекка - 52 ајети

Во името на Аллах Милостивиот Сомилосен!

1. Час неизбежен!

2. Што е тоа Чаз неизбежен?

3. Е, па, знаеш ли ти што е тоа Час неизбежен?

4. И Ад и Семуд кијаметот го сметаа за лажен!

5. Па, што се однесува до Семуд... беа уништени со гласот силни,

6. а што се однесува до Ад... беа уништени со ветрот кој фиука гласно и кој метеж остава!

7. Кој дојде да ги потчини нив седум ноќи и осум дена без прекин. . , па да ги видиш луѓето покуткани како да се трески урмини, попаѓани?

8. Па, гледаш ли дали остана трага од нив?

9. И фараонот и оние пред него, оние кои ги рушеа градовите, доаѓаа со гревови.

10. И тогаш беа непослушни кон пејгамберот на Господарот свој и така Он ги погоди со казна прекумерна.

11. И бидејќи водата надојде Ние ве понесовме во бродот,

12. за да ја направиме, секако, опомена за вас, и увото што слуша да ја слуша.

13. И кога ќе се дувне во Сурлата со дувеж еден,

14. и кога земјата ќе биде разнесена а брдата расфрлани со удар еден...

15. на Денот тој,тогаш, ќе се случи пропаста на светот!

16. И небото ќе испука и тоа, на Денот тој, ќе биде кршливо,

17. а мелеките ќе бидат на чошињата негови и ќе го носат престолот, на Господарот твој, на Денот тој, над нив, осум мелеки,

18. на Денот тој вие ќе бидете претставени и ништо од вас не можете да скриете.

19. Па, што се однесува до оној со дадената му Книга, во неговата десна рака, ќе рече: Еве, читајте ја оваа книга моја.

20. Јас, навистина, замислував дека ќе си полагам сметка.

21. И тој ќе биде во животот задоволен,

22. во Џеннетот возвишен,

23. чии плодови ќе му бидат блиску -:

24. “Јадете и пијте, и пријатно нека ви биде за она што го работевте во деновите што минаа.”

25. А што се однесува, пак, до оној со дадената му Книга, во неговата лева рака, ќе рече: О тешко мене! Е, да не ми беше дадена Книгава!

26. Да, не знаев за моево полагање сметка!

27. О тешко мене! Само смртта да ме докрајчеше!

28. Богатството мое ништо не ми користи;

29. се што е мое отиде во пропаст.

30. Земете го и,тогаш, заковајте го,

31. а, потоа, во огнот, пржете го,

32. а, потоа, во синџири, седумдесет лактови долги, врзете го,

33, тој, навистина, не веруваше во Аллах, Голем,

34. а ниту, пак, поттикнуваше да се нахрани сиромавиот...

35. Па, денес за него, овде, нема пријател близок,

36. а ниту храна друга, освен загадотина,

37. што ќе ја јадат само грешниците.”

38. Но, не! Јас се колнам во она што го гледате,

39. и во она што не го гледате...

40. тоа, навистина, е Говор објавен до пејгамберот благороден;

41. не е Говор на поет; малкумина верувате!

42. а не е Говор ни на волшебник; само малкумина се сеќавате.

43. Тоа е Објава од Господарот на световите.

44. А да зборуваше против нас зборови некакви,

45. Ние ќе го фатевме за десната рака, силно,

46. а потоа ќе му ја пресечевме вената што куца

47. и никој меѓу вас не ќе можеше да го спаси.

48. Кур’анот е Опомена за богобојазливите, навистина!

49. Да, Ние знаеме дека меѓу вас има лашковци,

50. и тој ќе биде хасрет за неверниците!

51. Куранот, навистина, е Вистина,

52. па, слави Го, со името, Господарот Голем!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

8 Видео Кур’ан on Сре 30 Мар 2011, 7:23 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Сура: AL-A'LA
Учач: Рашид Машари ал Афаси
[img][You must be registered and logged in to see this link.] [/img][You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

9 Re: Видео Кур’ан on Пет 01 Апр 2011, 2:45 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Sura: Al-Kahf

Ucac: "Ahmed Al Ajmy"
[img][You must be registered and logged in to see this link.] [/img]

[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

10 Re: Видео Кур’ан on Саб 09 Апр 2011, 12:17 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

11 Re: Видео Кур’ан on Саб 09 Апр 2011, 12:22 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

12 Re: Видео Кур’ан on Пет 22 Апр 2011, 2:35 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

13 Re: Видео Кур’ан on Нед 01 Мај 2011, 3:43 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

14 Re: Видео Кур’ан on Нед 01 Мај 2011, 3:45 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

15 Re: Видео Кур’ан on Вто 10 Мај 2011, 12:11 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор

[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

16 Re: Видео Кур’ан on Нед 15 Мај 2011, 7:22 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор

[You must be registered and logged in to see this link.]


СУРА
ЕТ-ТУУР (Тур)

Мекка - 49 ајети

Во името на Аллах Милостивиот Сомилосен!


1. Се колнам во Тур,

2. и во Книгата во редици поредена,

3. на кожа одвиткана;

4. се колнам и во Куќата подигната,

5. и во сводот воздигнат,

6. и во морето затоплено, -

7. дека казната на Господарот твој ќе се случи:

8. никој не ќе ја отстрани,

9. и во Денот во кој небото ќе се затресе, тресејќи се силно,

10. и кога брдата, поместувајќи се, ќе се поместат силно,

11. ете, на Денот тој, тешко на лашковците,

12. оние кои, играјќи се, се зарија во лаги:

13. Ден во кој ќе се турнат во огнот џехеннемски, насилно:

14. ова е огнот кој го сметавте за лажен;

15. па, ова ли е волшебништво или, пак, вие не гледате:

16. треснете во него! Ќе трпете ли или нема да трпете, сеедно ви е. Ќе бидете казнети за она што го работевте!

17. Да, богобојазливите ќе бидат во бавчите џеннетски и во благосостојба.

18. Радосни на она што им го даде Господарот, и ќе ги сочува Господарот нивни од казната огнена!

19. Јадете и пијте и пријатно нека ви биде: за она што го работевте,

20. потпрени на дивани наместени, и ќе ги ожениме со хурии, со очи крупни.

21. А оние кои веруваа и чие верување го следеше потомството нивно... Ние ќе ги задржиме со нив и потомството нивно и ништо од делата нивни, според тоа, нема да скратиме. И секој ќе биде земен предвид по она што го спечалил.

22. И Ние ќе им дадеме и овошје и месо, од она што го сакаат,

23. еднисодруги ќе се служат со чаши. Во Џеннетот нема ни безработица ни кривица.

24. Ќе ги обиколува послуга од едендодруг, како да се бисери чувани,

25. ќе се сеќаваат еднинадруги и ќе се прашуваат.

26. Ќе речат: “Да, ние меѓу семејството наше, уште од порано, бевме богобојазливи.

27. Па, Аллах ни се наклони и не сочува од казната на ветрот што пече,

28. ние и порано Го повикувавме. Он, навистина, е Доброчинител и Сомилосен!

29. Па, потсетувај! Ти не си со благословот на Господарот твој ни маѓесник ни луд!

30. Или да зборуваат: Тој е поет. Очекуваме да видиме што ќе му биде пресудено.

31. Кажи: Очекувајте зашто јас сум, навистина, со вас, меѓу оние што очекуваат!

32. Или: Ова им го заповедаат сништата нивни или се, пак, народ тврдоглав?

33. Или зборуваат: “Тој ли го измами?” Но, не веруваат.

34. Па, нека донесат говор сличен ако се искрени, навистина!

35. Или, пак, се создадени од ништо или тие се создатели?

36. Или: Ги создадоа ли небесата и Земјата? Но, не се цврсто уверени.

37. Или: Кај нив ли се ризниците на Господарот твој или тие се владетели?

38. Или: Имаат ли скалила од каде што слушаат? Па, оној што слушнал од нив нека донесе доказ јасен?

39. Или: Он да има ќерки а вие да имате синови?

40. Или: Бараш ли награда, а тие се оптоварени со тежината своја?

41. Или: Кај нив ли е тајната, па тие ја пишуваат?

42. Или: Посакуваат ли стапици? Па, оние кои не веруваат паѓаат, токму, во стапици.

43. Или: Имаат ли друг бог освен Аллах? Славен нека е Аллах, над она што Му го здружуваат!

44. А ако видат кога паѓа некаков дел од небото, зборуваат: Облаци напластени!”

45. Тогаш, остави ги се додека не го сретнат денот свој во кој ќе бидат потресени!

46. Денот во кој не ќе им вредат стапиците нивни во ништо, а ниту, пак, ќе им се помогне.

47. За оние кои зулум направија има, навистина, казна и покрај тоа но, ете, мнозинството од нив не знаат!

48. И стрпи се! До пресудата на Господарот твој. Та, пред очите Наши си. И слави Го, заблагодарувајќи се, Господарот твој и кога стануваш,

49. и во ноќта, и кога ќе исчезнат ѕвездите, слави Го!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

17 Re: Видео Кур’ан on Чет 19 Мај 2011, 8:46 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

18 Re: Видео Кур’ан on Пет 20 Мај 2011, 12:28 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]
30. Евреите зборуваат: “Узеир е син на Аллах”, а христијаните зборуваат: “Месих е син на Аллах”. Ете, тоа се зборовите нивни на устите нивни: ги кажуваат сличните зборови на оние кои не веруваа пред нив. Аллах нека ги отепа! Каде кинисуваат, навистина!

31. Ги земаат нивните свештеници и нивните калуѓери за господари покрај Аллах, а и на Иса, синот на Мерјем. Им беше наредено да обожаваат само еден Бог. Нема друг бог освен Него! Славен нека е Он, над она што му го здружуваат,

32. оние посакуваат да ја угаснат светлината Аллахова со устите свои. А Аллах само ја надополнува светлината Своја и покрај тоа што многубошците го мразат тоа!

33. Он е Оној кој го испрати пејгамбереот Свој со Патоказ и со вера вистинска за да ја обелодени повеќе од сите други вери и покрај тоа што многубошците го мразат тоа!
(Eт-Тевба 29-33)


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

19 Re: Видео Кур’ан on Чет 26 Мај 2011, 5:37 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

20 Re: Видео Кур’ан on Пет 27 Мај 2011, 12:09 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

21 Re: Видео Кур’ан on Пет 27 Мај 2011, 5:33 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]Od Allahove milosti prema Njegovim robovima, jeste da im je propisao da u toku dana i noći uče 17. puta po sedam ajeta uzvišene sure El-Fatihe na fard namazima, koja je takođe propisana da se uči i na svim nafilama. Da, to je sura El-Fatiha, sura kojom je obuhvačen veliki hajr, sura koja omekšava srca i koja svojim značenjem tjera insana na duboko razmišljanje, pa ko je istinski spozna, njegovo srce je spoznalo veličinu Allaha, s.w.t., kao i veličinu Allahove knjige.
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ الْحَمْدُ للهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ مَالِكِ يَوْمِ الدِّينِ إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ اهدِنَا الصِّرَاطَ المُستَقِيمَ صِرَاطَ الَّذِينَ أَنْعَمْتَ عَلَيهِمْ غَيْرِ المَغضُوبِ عَلَيْهِمْ وَلاَ الضَّآلِّينَ
EL HAMDU LILLAHI RABBIL’ALEMIN ERRAHMANI RRAHIM MALIKI JEVMIDDIN IJJAKE NA’BUDU VE IJJAKE NESTE’IN IHDINE SSIRATAL MUSTEKIM SIRATALLEZINE EN’AMTE’ ALEJHIM GAJRIL MAGDUBI’ ALEJHIM VELE DDALLIN- Amin
Hvala Allahu, Gospodaru svjetova, Sveopcem Dobročinitelju, Milostivom, Gospodaru Sudnjeg dana! Samo Tebe obožavamo i samo od Tebe pomoć tražimo. Uputi nas na pravi put, na put onih kojima si dao Svoje blagodati, a ne na put onih na koje si se rasrdio, niti na put onih koji su zalutali. Amin!
Sura El-Fatiha je objavljena u Mekki i ovo je stav večine učenjaka. Ima sedam ajeta, 25. riječi i 123 slova (harfa). Sura El-Fatiha je svojim značenjem obuhvatila glavna kur'anska pravila, načela i poruke, kao što su :Allahova jednoča, poslanike i prijašnje narode, naređivanja, zabrane i propise. U tefsirima Kur'ana, spominje se da ima blizu 30 naziva (imena).

Imena sure El-Fatihe
1) EL-FATIHA (Uvodnica Kur'ana) – nazvana je po tome jer Kur'an započinje (otvara se) sa njom, uči se prva i piše se prva, uči se na svim namazima prije drugih sura, odnosno sa njom se otvara i započinje namaz kada su u pitanju kur'anske sure. (Džami'u –l- bejan an vudžuh tevi'l el-Kur'an, 1/107).
2) UMMU-L-KUR'AN (Srž Kur'ana) – nazvana zbog toga što je u prednosti nad drugim kur'anskim surama u učenju i pisanju. (Džami'u –l- bejan an vudžuh tevi'l el-Kur'an, 1/107)
3) UMMU-L-KITAB (Srž Knjige) – nazvana po tome, što je ona stub Kur'ana, kao što je Mekka nazvana Ummu-l-Kura, zbog toga što je u njoj centar Zemlje. (Tertibu-l-kamus, 1/179). Ovaj njen naziv je spomenut u sahih predajama, iako Imam El-Kurtubi prenosi od Enesa, Husejna i Ibn Sirina da je pokuđeno tako nazivati, džumhur uleme to dozovoljava, jer El-Fatiha svojim sadržajem obuhvata poruku Kur'ana. (El-Džami'u li ahkamu-l-Kur'an, 1/111)
4) ES-SEBU'L EL-MESANI (Sedam jasnih ajeta) - nazvana zbog toga jer se sve karije i učenjaci slažu da ona ima sedam ajeta a MESANI, znači, ajeti koji se ponavljaju i koji su jasni. Uzvišeni Allah kaže:“Mi smo ti objavili sedam ajeta koji se ponavljaju...“ (El- Hidžr, 87). Imam Hasan el-Basri u tefsiru ovog ajeta kaže da se misli na Fatihu.
5) ES-SALAT, EL-VAFIJE, EL-RUKJA, EL-KAFIJA, EL-HAMD, EŠ-ŠUKR, ED-DU'A.......
Objavljivanje sure El-Fatihe
Od Ibn Abasa, r.a. se prenosi da je rekao:“Jednom dok je sjedio Džibril kod Poslanika, sallallahu alejhi ve selem, čuo je zvuk iznad sebe (kao škripa kod otvaranja vrata), pa je podigao glavu i rekao: Ovo su nebeska vrata, danas su se otvorila a do sada nikad prije nisu bila otvarana, pa je sišao melek i reče: Ovo je melek, sišao je na Zemlju, nikada do sada nije silazio pa se poselamio i rekao :Raduj se zbog dva svjetla, koja si dobio, nijedan poslanik ih do sada nije dobio, početak Kur'ana, znači Fatiha i zadnji ajeti sure El-Bekare, nećeš proučiti ni harf od toga a da ti se ne dadne.“ (Sahihu-l-Muslim, 254).
Određeni broj uleme zbog ovog hadisa smatra da melek Džibril nije dostavio suru Fatihu i zadnja dva ajeta sure El-Bekare, Poslaniku, sallallahu alejhi ve selem, što je netačno i takav stav se odbacuje, jer je melek Džibril, a.s., dostavio čitav Kur'an Poslaniku, sallallahu alejhi ve selem Imam El-Kurtubi rahimehullah veli:“Melek Džibril je dostavio Poslaniku, sallallahu alejhi ve selem suru Fatihu u Mekki dok je drugi melek obavijestio Poslanika, sallallahu alejhi ve selem o njenoj vrijednosti u Medini. Ovo je spoj između Kur'ana i Sunneta.“ (El-Džami'u li ahkamu-l-Kur'an, 1/116)
Dok je mišljenje drugih mufesira, da je melek Džibril u Mekki objavio suru Fatihu i završetak sure El-Bekare, a da je drugi melek Poslanika, sallallahu alejhi ve selem obradovao da su to dva svijetla koja nisu data drugim poslanicima.
Hadisi koji govore o vrijednostima sure El-Fatihe
1) Od Ibn Abasa, r.a. se prenosi da je rekao:“Jednom dok je sjedio Džibril kod Poslanika, sallallahu alejhi ve selem, čuo je zvuk iznad sebe (kao škripa kod otvaranja vrata), pa je podigao glavu i rekao: Ovo su nebeska vrata, danas su se otvorila a do sada nikad prije nisu bila otvarana, pa je sišao melek i reče: Ovo je melek, sišao je na Zemlju, nikada do sada nije silazio pa se poselamio i rekao: Raduj se zbog dva svjetla, koja si dobio, nijedan poslanik ih do sada nije dobio, početak Kur'ana, znači Fatiha i zadnji ajeti sure El-Bekare, nećeš proučiti ni harf od toga a da ti se ne dadne.“ (Sahihu-l-Muslim, 254).
2) Prenosi se od Ebu Seida ibn el-Muali'a, r.a. da mu je Poslanik, sallallahu alejhi ve selem rekao:“Hoćeš li da te podučim najvrjednijoj suri iz Kur'ana prije nego izađeš iz mesdžida? Pa me je uzeo za ruku, i kad smo izlazili iz mesdžida, ja sam mu to napomenuo a on mi reče: El-hamdu lillahi rabbi-l-alemin, to je sedam ajeta koji se ponavljaju i Kur'an Veličanstveni koji mi je dat.“ (Sahihu-l-Buhari, 4474 i 4703)
3) Prenosi se od Ebu Hurejre, r.a., da je Poslanik, sallallahu alejhi ve selem rekao:“Rekao je Uzvišeni Allah: Podijelio sam namaz između Sebe i Moga roba na dva dijela, a Mom robu pripada ono što zatraži, pa kad kaže rob:“Hvala Allahu Gospodaru svjetova“, Allah kaže: Moj rob mi zahvaljuje, pa kad kaže:“Milostivog, Samilosnog“, Allah kaže:Moj rob me hvali, pa kad kaže:“Vladaru Sudnjeg dana“, Allah kaže: Moj rob me slavi, pa kad kaže:“Samo Tebe obožavamo i samo od tebe pomoć tražimo“, Allah kaže:ovo je između Mene i Moga roba, a Mom robu pripada ono što zatraži. Pa kad kaže:“Uputi nas na pravi put, na put onih kojima si milost Svoju darovao, a ne onih koji su protiv sebe srdžbu izazvali niti onih koji su zalutali“. Allah kaže:Ovo je za Mog roba, a njemu pripada ono što zatraži.“ (Sahihu-l-Muslim, 1/296)
4) Ebu Hurejre, r.a., prenosi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve selem rekao:“Tako mi Allaha, nije objavljena u Tevratu, ni u Indžilu, ni u Zeburu, ni u Furkanu slična njoj, ona je sedam ajeta koji se ponavljaju i Kur'an Veličanstveni koji mi je dat.“ (Sunen et-Tirmizii hadis je hasenun sahih)
5) Od Ebu Seid el-Hudrija, r.a., se prenosi da je rekao:“Bili smo na putu pa smo odmarali, dođe nam jedna žena i reče da je poglavar plemena bolestan, a da su ljudi odsutni, pa da li ima neko od vas da mu prouči rukju. Pa je ustao čovjek, za kojeg nismo znali da uči rukju. Proučio mu je rukju te je poglavar ozdravio i naredio da mu se dadne trideset ovaca i napojili su nas mlijekom. Kasnije smo pitali čovjeka da li je znao rukju ili je samo učio, a on je odgovorio da nije ništa učio posebno osim početka Kurana, sure Fatihe. Poslije toga nismo pričali dok nismo došli kod Poslanika, sallallahu alejhi ve selem u Medinu, pa kad smo došli, upitali smo ga o tome, a on je rekao:“Kako je znao da je ona (Fatiha) rukja, odredite i meni dio onoga što ste dobili.“ (Sahihu-l-Buhari, 4563)
6) Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: "Nema namaza onome koji ne prouči 'Fatihatul-Kitab', tj. 'Početak Knjige', odnosno El-Fatihu." (Muttefekun alejhi)

Tefsir sure El-Fatihe
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ - Bismillahi rrahmani rrahim - U ime Allaha, Svemilosnog, Milostivog: Bismilla nije ajet na početku svih kur'anskih sura, već ajet koji razdvaja sure jedne od drugih. Allah je ime kojim se naziva samo Uzvišeni. U osnovi dolazi od riječi 'El-Ilah'. „Svemilosnog Milostivog“ – ove riječi su izvedenice iz riječi Er-Rahmeh ( milost). Er-Rahman je hiperboličnije od Er-Rahim, a upotrebljava se samo za Allaha Uzvišenog.
الْحَمْدُ للهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ - ELHAMDULILLAHI RABBIL ALEMIN - Hvala Allahu, Gospodaru svjetova, :Zahvala (hamd) označava iznošenje pohvale jezikom za nešto što je dobrovoljno, prefinjeno. Hamd se isključivo iznosi jezikom, a šukr, koji također označava zahvalu biva jezikom, srcem, tjelesnim udovima. Šukr se iznosi radi blagodati, a hamd radi savršenstva onoga ko se hvali, pa makar i ne bilo određene blagodati. Allahu Uzvišenom pripada i hamd i šukr. „Gospodaru svjetova“- Er-Rabb (Gospodar) je jedno od Allahovih uzvišenih imena. „El-Alemin“ – je množina od riječi el-alem (svijet), a označava sve što postoji mimo Allaha Uzvišenog. Ova riječ se koristi kao izražaj za sve što ima pamet, a to su četiri kategorije: ljudi, džinni, meleki i šejtani.
الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ - ERRAHMANI RRAHIM - Sveopcem Dobročinitelju, Milostivom : pošto se Uzvišeni opisao Gospodarem svjetova, što je jedan vid zastrašivanja, vezao je to za „Svemilosni i Milostivi“, što u sebi sadrži afirmaciju i podsticaj kako bi u svojim svojstvima objedinio strah od Njega i želju za njim, a to biva većom ispomoći u pokornosti Njemu.
مَالِكِ يَوْمِ الدِّينِ - MALIKI JEVMIDDIN - Gospodaru Sudnjeg dana! : El-Malik (Vladar) je i djelatno Allahovo svojstvo. Od Katade se prenosi da je rekao: „Jevmud-din (Sudnji dan) je dan u kojem će Allah suditi robovima prema njihovim djelima, tj. nagrađivati ih prema zaslugama.“
إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ - IJJAKE NA’BUDU VE IJJAKE NESTE’IN - Samo Tebe obožavamo i samo od Tebe pomoć tražimo. : Samo Tebe izdvajamo i određujemo za ibadet i za traženje pomoći. Ne obožavamo niko mimo Tebe niti od njega pomoć tražimo. Ibadet označava najviše ciljeve poniznosti i pokornosti. Od Ibn Abbasa se prenosi da je za riječi: Samo od Tebe pomoć tražimo“ rekao da znače: Samo Tebi jednoću ispovijedamo i Tebe se pribojavamo, naš Gospodaru, a nikome drugome. Samo od Tebe tražimo pomoć za pokornost Tebi i za sve ostale naše stvari.
اهدِنَا الصِّرَاطَ المُستَقِيمَ - IHDINE SSIRATAL MUSTEKIM - Uputi nas na pravi put : Pravi put (Es-Siratul-mustekim) u jeziku označava put na kojem nema iskrivljenja, a pod njim se misli na put islama.
صِرَاطَ الَّذِينَ أَنْعَمْتَ عَلَيهِمْ - SIRATALLEZINE EN’AMTE’ ALEJHIM - na put onih kojima si dao Svoje blagodati : Oni su spomenuti u riječima Uzvišenog: „Ko se pokorava Allahu i Poslaniku takvi će biti sa onima kojima je Allah blagodati podario od vjerovjesnika, iskrenih, šehida, dobrih – a divno li je to društvo!"
غَيْرِ المَغضُوبِ عَلَيْهِمْ وَلاَ الضَّآلِّينَ - GAJRIL MAGDUBI’ ALEJHIM VELE DDALLIN - Amin - a ne na put onih na koje si se rasrdio,niti na put onih koji su zalutali. Amin! : oni su židovi, jer su poznavali istinu, a onda je ostavili i sa nje skrenuli poed svoga znanja. Zato su zaslužili Allahovu srdžbu. „I koji su zalutali“ – oni su kršćani, zato što su iz neznanja zastranili od istine, pa su otišli u jasnu zabludu vezano za Isaa, alejhisselam. Riječi Amin znače: Allahu, odazovi nam se.


[b]

ТЕКСТОФ Е ПРЕКРАСЕН ИНШАЛЛАХ ВО НЕКОЈА ПРИЛИКА АКО СЕ ИМА ВРМЕ ЧЕ СЕ ПРЕВЕДИИИИ..

[You must be registered and logged in to see this link.] ahlu- sunnah. orgПоследната промена е направена од LAUTKA на Пет 27 Мај 2011, 5:40 pm. Мислењето е променето 3 пати.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

22 Re: Видео Кур’ан on Пет 27 Мај 2011, 5:37 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

23 Re: Видео Кур’ан on Нед 29 Мај 2011, 1:17 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

24 Re: Видео Кур’ан on Нед 05 Јун 2011, 10:15 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]

Crying or Very sad Аллах џ.ш да го награди, да ти е чеф и задоволство , да се чуее учењето куран од Mishary Rashid лек за душата.


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

25 Re: Видео Кур’ан on Сре 08 Јун 2011, 10:56 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 3]

Отиди на страна : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот