Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 11 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 11 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Љубов кон Џеннетот on Сре 11 Јан 2012, 2:08 am

Islam Only Way

avatar
Сестра
Сестра
Jас сакам Џеннет! Овој свет не е мое место на живеење. Јас сакам Џеннет. Јас сум за Џеннет и знам што ќе правам со овој свет. Тој ми е само станица на минување. Тој е како испит на кој морам да одговорам само на неколку прашања и потоа одам понатаму...
Во името на Аллах, џ.ш., Милостливиот Сомилосниот! Нека е мир и спас на Аллаховиот Пратеник!


Што тоа Пратеникот Мухаммед, с.а.в.с, им дал на своите асхаби, за да во нив пронајдеме прекрасни примери и единствена генерација? Како од народ кој чувал овци во период од дваесет години можело да настане народ кој ќе ги загржи сите други народи и ќе го води светот? О Аллахов Пратенику, што им даде на овие луѓе? Што овие луѓе добија а нам ни нестасува?

Ова прашање треба сите ние сами да си го поставиме. Зошто и ние да не добиеме и да правиме исто како генерацијата на Пратениковите, с.а.в.с., следбеници? Ние всушност не можеме да бидеме како нив, но би можеле да се обидеме да го следиме нивниот пат и да се приближиме на нивниот пример колку што е можно повеќе.


Што Пратеникот, с.а.в.с., им дал на овие луѓе, како на пример на Шухајб? Шухајб извесно време живеел кај Византијците и бил питач. Потоа се настанил во Мека и станал богат. Откако примил ислам решил да замине од Мека во Медина, го застанале Курјешите: “Каде одиш Шухајбе?“ Тој одговорил: “Се селам“. “А што носиш со себе?“


Водел десет камили натоварени со неговиот имот! Дошол како сиромашен човек во Мекка и тука се збогатил. “Што носиш со себе?“ “Своите пари, својата облека и своето богатство.“ “ Ти значи, дојде кај нас како питач, се обогати и сега едноставно сакаш да исчезнеш? “Ако сакаш да е иселиш тогаш остави го целиот имот овде!“ Кога ти би бил на негово место, дали би ги оставил сите свои пари, па дури и клучевите од колата? Покрај тоа облеката која ја имаш на себе, и потоа да продолжиш со едноставна облека?? За што ќе се одлучиш? И да воопшто се решиш, колку часови, односно години ќе ти требат? Колку силно би плачел? Можеш ли да замислиш дека Шухајб со тоа се соочил и потоа одоворил:

“Сакате да ми кажете дека, доколку ви го оставам целиот свој имот овде, вие ќе ме пуштите и јас можам да правам што ми е волја?“ “Да, секако!“ одговориле тие со неверување и помислиле дека тоа никогаш нема да го направи. Шухајб рече: “Тогаш земете го целиот мој имот!“ Одлучил за секунда. Како можел да ја донесе оваа одлука?? Што те потикнало, о Шехајбе, да донесеш ваква одлука?? Тоа е едно прашање кое треба самите на себеси да си го поставиме. Што го потикнало толку брзо и толку едноставно да реши? Курјешите неможеле да веруваат и му рекле: “И камилата која ја јаваш, и неа мораш овде да ја оставиш!“ Шухајб одговорил: “И камилата што ја јавам...“ Тие му рекле: “И наметката која ја носиш!“ Шухајб одговорил: “И наметката што ја носам...

“ И така се одселил богаташот кој веќе ништо не поседувал. Само што ја напушил Мекка, го сретнал Пратеникот, с.а.в.с., кој му рекол: “Ова беше профитабилна спогодба, Ебу Јахуа.“ Со други зборови: ти победи!
А што освоил? Што му даде, што те наведе о Аллахов Пратенику, да му кажеш дека тој победи и на тоа Шухејб да се насмее иако ништо не поседувал?
Што му дал Пратеникот, с.а.в.с., на некој како што е Хирам ибн Милхам? Хирам ибн Милхам бил асхаб на Пратеникот, с.а.в.с., кого тој го пратил кај кралот од Јемен да го повика во ислам. Бидејќи делегатите биле многу угледни и почитувани, Хирам ибн Милхам сосема сигурен се упатил кај кралот и разговарал со него. Додека му се обраќал, кралот му дал знак на некој кој столе зад Хиран ибн Милхан. Тој му го забил копјето во грбот така да со еден дел излегол на другата страна. На тоа Хирам гласно вреснал. Но, не вреснал поради болка “АаааХ!, туку ивикнал


“ Се колнам во Господарот на Каба, победник сум!“ А на што тоа тој е победник??
Што имаа тие луѓе, што ние денес сакаме за себе да присвоиме за да бидеме како нив? Знаете ли што било тоа? Љубов спрема Џеннетот! Љубов спрема состанокот со Аллах, џ.ш., во Џеннетот! Јас сакам Џеннет! Овој свет не е мое место на живеење. Јас сакам Џеннет. Јас сум за Џеннет и знам што ќе правам со овој свет.


Тој ми е само станица на минување. Тој е како испит на кој морам да одговорам само на неколку прашања и потоа одам понатаму... Јас сакам да влезам во Џеннетот , да бидам кај Аллах, џ.ш.,Возвишениот и Најмилостливиот, и таму цела вечност потполно и среќно да живеам. Колку е убаво, о Боже, што си направил Џеннетот да биде наше последно домашно огниште и што овој свет е една станица на испит после која одиме понатаму. Јас тоа потполно го разбирам, потполно го чуствувам и Џеннетот го исполнува моето срце. Сходно на тоа и ќе постапувам. Тоа е решение на загатката. Многу е едноставно.


Автор: Амр Ха
лид

2 Re: Љубов кон Џеннетот on Сре 11 Јан 2012, 12:50 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Аллах џ.ш да те награди со неизмерна награда.Последната промена е направена од islam nur на Сре 11 Јан 2012, 1:48 pm. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

3 Re: Љубов кон Џеннетот on Сре 11 Јан 2012, 1:18 pm

Islam Only Way

avatar
Сестра
Сестра
islam nur напиша:

Аллах џ.ш да те награди со неизмерна нарграда.


All-llah subhaneveteala Site da ne nagradi so najdobroto vo ovoj svet i vo drugiot svet i da ne cuva od ognot na pekolot .......Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот