Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Бидатот- Новотаријата on Нед 08 Јан 2012, 7:16 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Во името на Аллах, Милостивиот, Самилосен!


Според етимологијата Бидат е нов пронајдок на кој не му предходело нешто слично. Според Шеријатската терминологија Бидат е она што се внесува (нешто ново) во верата без (верски приватлив) доказ:Форми на иновација на нови работи1. Иновации во обичаите како што се модерните изуми за секојдневна потреба и исто е созволено затоа што основниот пропис за адетите е дека иновациите се дозволени.

2. Воведување на нови работи во верата, што е строго забрането затоа што основниот пропис за иновации во верата е забрана.Видови на бидатите внесени во вератаИстите можеме да ги погледнеме во три групи:


1. Бидати кои се однесуваат на прашањата на верување (акидето). Пример е да се верува во нешто што е спротивно на она што го објавил Аллах, субханеху уе те’ ала, и што го доставил Божјиот Пратеник, сал-лаллаху алејхи уе селем. Во оваа група спаѓаат негирањето на Божјата одредба кадерот, поистоветување на Аллаховите атрибути со човечки атрибути, негирањето на Аллаховите атрибути и сл.2. Бидати кои се однесуваат на праксата. Тука спаѓаат обожувањата на Аллах џ.ш , на начин кои не ги пропишал како што се:-Воведување на ибадет кој не е пропишан

-Додавање и одземање во ибадет кој е пропишан

-Извршување на ибадет кој е верски пропишан, а за кое со Шеријат не е одредено тоа време.

-Пример се градите врз гробиштата, празниците и воведените прослави.3. Бидати кои подразбираат апстинеција, како што е апстинирањето од работи кои се дозволени или апстинирање од нешто што е верски барано, велејќи дека тоа се работи заради побожност. Пример е апстиненцијата од месото со цел да се биде по побожен како и апстинирањето од бракот со таа цел.Поделба на Бидатите од аспект на верски пропис за нивТие се делат во две групи:- Битати со кои се излегува од верата како што се бидатите на Рафидиите(Како на приметр тврдењето дека имамите се на повисок степен од Божјите Пратеници) и ставот дека Куранот е создаден.- Бидати со кои се станува грешник но не се излегува од верата. Такви се заедничките зикрови, одредување на посебни ибадети за ноќта на половината на месец Шабан.Опасноста на Бидатите и должноста истите да се отфрлат


Доволен доказ за големата опасност се еден ајет и два хадиса на Божјиот Пратеник сал-лаллаху алејхи уе селем.1. Зборовите на Возвишениот:


,,Денес верата ваша ви ја усовршив и благодатта Своја спрепа вас ја надополнив и задоволен сум исламот да ви биде вера.” (Ел-Маиде, 3)


2. Хадисот : ,, Кој во нашата работа(вера) ќе воведе нешто што не е од неа, па тоа е одбиено.”(Муттефекун алејхи) во преданието на имам Муслим стои: ,, Кој ќе направи дело кое не е од нашата ствар истото е одбиено.”


3. Хадисот: ,, Најлошите од сите работи се воведените, (а секое воведено дело е бидат), а секој бидат е заблуда, (а секоја заблуда води во Оган). (Муслим а додадоците двете загради се во преданието на имам Несаи).


Дали има добар и лош бидат?


Кој го дели Бидатот на добар и лош греши и им се спротиставува на зборовите на Божјиот Пратеник сал-лаллаху алејхи уе селем, кој вели ,, Навистина секој бидат е заблуда””. Со овие зборови Мухаммед сал-лаллаху алејхи уе селем, дава пресуда дека сите бидати се заблуда дека пак тој што бидатите ги дели на добри и лоши како да вели не секоја бидат е забранета.Причини кои доведоа до појава на Бидатите


Меѓу нив се:


-Непознавањето на прописите на верата.

-Следењето на страстите.

-Фанатизам и пристрасност во следењето на одредени мислења на одредени луѓе.

-Поистоветување со неверниците.

-Потпирање врз апокривни хадиси кои немаат основа.

-Традиции и празноверија на кои не укажува верата ниту пак ги потврдува здравиот разум.


Две правила кои се корисни за препознавање на Бидатите и за нивно отфрлање

[/b]
Прво: основниот пропис за ибадетите е дека е забрането нешто да се смета за ибадет, се додека не се донесе доказ со кој се потврдува сека тоа дело е ибадет.


Второ: Секој ибадет за кој постоела потреба и причина да се чини во времето на Божјиот Пратеник сал-лаллаху алејхи уе селем, а истиот не го правеле ниту Мухаммед, сал-лаллаху алејхи уе селем, ниту неговите асхаби, укажува на верска не пропишност на тој ибадет.


Важни напомени:


1. Имам Малик, рахимехуллах, рекол:,, Кој во Исламот ќе воведе Бидат и истиот ќе го смета за добар , тој тврди дека Мухаммед, сал-лаллаху алејхи уе селем, го изневерил пратеништвото, затоа што Аллах џ.ш вели:,, Денес верата ваша ви ја усовршив””. Тоа што во времето на Божјиот Пратеник сал-лаллаху алејхи уе селем, не било вера ни денес не е вера.

2. Шејх Албани, рахимехуллах,, рекол : Неопходно е да знаеме дека и најмалата новотарија која ја прави човек е забранета(харам). Кај бидатите нема, како што некои мислат, бидатите кои се само погудени(мекрух)


Некои бидати кои се распространети во Уметот


1. Славењето на роденденот на Мухаммед, сал-лаллаху алејхи уе селем, и на други родендени.


2. Славењето на Ноќта на Исра и Мираџ.


3. Славењето на ноќта на половина на месецот Шабан.


4. Славење на роденден.


5. Барањето на бериќет на одредени места и од остатоци на личности кои се живи или умрени.


6. Заеднички зикир.


7. Барањето да се проучи фатиха за душите на умрените при одредени поводи.


8. Одредување на месецот Реџеб за Умре при вледување во намаз.


9. Гласното изговарање на нијетот при влегување во намаз.


10. Ет тевесул Прближување до Аллах преку одредени личности и нивната положба кај Аллах.

Корисни книги за запознавање со Бидатите:


1. Ет Техзир минел Биде’и – Абдул Азиз ибн Баз, рахимехуллах.

2. Ес Сунен вел Мубтеде’ ат- Мухаммед Абдус Селам Ел Кушајри.

3. Ел Биде’ вел Нухдесат ве ма ла асле аеху – Хамуд Ел Матар.

4. Ел Ибда’ фи Медаррил Ибтида ’ – Али Махфуз.

5. Ел Биде ’ Ел Хаулије – Абдуллах Ет Тувејџери.
Литература: Значењето за Теухидот во олесната форма

[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

2 Re: Бидатот- Новотаријата on Нед 08 Јан 2012, 11:18 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Аллах џ.ш да те награди Акхии навистина прекрасно објаснатоо______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот